طبیعت گردی

‌دره ارغوان طرقبه؛ رویایی بنفش در دل کوهستان

فهرست مطالب

دره ارغوان طرقبه، یکی از زیباترین دره‌های گردشگری در استان‌ خراسان‌ رضوی است. این دره که با نام دشت ‌ارغوان نیز شناخته می‌شود، جزو معدود دره‌های طبیعی اطراف مشهد است که در فصل ‌بهار رنگ ‌ارغوانی خیره‌کننده‌ای به‌ خود می‌گیرد. جنگل ‌ارغوان طرقبه، بی‌نظیرترین رویشگاه درختچه ‌ارغوان در کل کشور است. امروزه بیشتر افراد وقتی برای زیارت امام رضا(ع) به مشهد می‌آیند، سری هم به طرقبه، ‌شاندیز و رستوران‌ها، مناطق‌گردشگری و بازارهای آن می‌زنند. چه بهتر می‌شود پس از زیارت و تامین غذای ‌روح، برای تفریح و صرف ‌ناهار به طرقبه بروید، کمی عمیق‌تر نگاه کنید و از طبیعت ‌بکر و زیبای‌کوهستانی و گل‌های زیبای ‌بنفش‌رنگ که زیبایی خیره‌کننده‌ای به تن ‌سنگی کوه‌ها داده‌اند، لذت ببرید. برای آشنایی با این زیبایی طبیعی و از دیدنی های مشهد، با من در نابرو همراه شوید.

لمس طبیعت در حاشیه شهر

مشهد به‌دلیل شرایط جغرافیایی و اقلیمی خاصش و همچنین واقع‌شدن در میان دو رشته‌کوه بلند بینالود و هزارمسجد، طبیعت و محیط‌زیستی به‌زیبایی و سرسبزی شمال کشور ندارد. اما این‌گونه شهرها با هوای سرد و غالبا خشک، صحنه‌های زیبایی در کوهستان‌هایشان می‌آفرینند. ‌کوه‌ها و ارتفاعات ‌زیبا، طبیعت این‌گونه شهر‌ها ‌را‌‌ شکل می‌دهند. فرض کنید در شهری پر‌ا‌ز‌‌ شلوغی و ازدحام ماشین‌ها، با‌ کمی رانندگی می‌توانید به کوه‌ها و مناظر ‌بکر و زیبایی دست ‌یابید و از بالا به شهرتان نگاه کنید.‌ در آن لحظه است که انسان به عظمت‌ جهان اطراف خود بهتر پی‌ می‌برد و می‌تواند با تمام وجود، خودش را جزئی از این عالم‌ طبیعی ببیند‌‌. ‌‌‌یکی از بهترین حس‌ها و ویژگی‌های انسان‌های باعظمت و خودشکوفا نیز احساس یگانگی‌ با ‌طبیعت است. ‌

بوته‌های دره ارغوان در فصل‌ بهار و معمولا هفته‌های اول اردیبهشت شکوفا می‌شوند؛ پس بهترین ‌زمان برای رفتن به این دره‌ و استفاده از طبیعت ‌بکر و آرام آن، فصل ‌بهار است.‌ ‌اما فقط این نیست‌.‌ ‌همان‌طور که گفته‌ شد این مکان در کوه‌پایه‌های طرقدر قرار دارد و می‌توانید در کنار بوته‌های زیبای ‌ارغوانی، از چشمه‌ای ‌جوشان در عمق این دره و رودخانه‌ جاری از این چشمه نیز استفاده ‌کنید و لحظات آرامش‌بخشی‌ را کنار خانواده‌تان سپری کنید.

دره ارغوان

چگونه به دره ارغوان بروید؟

رسیدن به این دره کار دشواری نیست؛ چراکه مسیر آن آسفالت شده است و به‌راحتی با هر وسیله ‌نقلیه‌ای می‌توان به آن دست یافت. اما توجه داشته باشید باید برای رانندگی در شیب‌ کوهستان آماده باشید. برای رفتن به دشت ‌ارغوان باید ابتدا از مشهد به طرقبه سفر کنید. پس از 20 دقیقه به طرقبه می‌رسید. حال وقت آن است که سراغ طرقدر را از اهالی یا GPS خود بگیرید. از طرقدر به‌سمت روستای کلاته‌آهن رهسپار شوید. حدود چهار کیلومتر که از طرقدر فاصله گرفتید، خودتان را در میان کوه‌ها و درون دره خواهید دید. کافی است مقداری به راهتان ادامه دهید تا دقیقا به عمیق‌ترین قسمت دره برسید. حال می‌توانید از رودخانه ‌طبیعی و درختان اطراف ‌آن یا روی کوه‌ها بوته‌های ارغوان را به تماشا بنشینید. اما با‌توجه‌به نوع مکان و محل واقع‌شدن آن، بهتر است در روزهای بارانی داخل دره‌ها اسکان نکنید.

ویژگی‌های جغرافیایی

دره ‌ارغوان از چهارکیلومتری طرقبه شروع شده است و تا روستای زیبای کلاته‌آهن ادامه دارد. سرتاسر این مسیر بوته‌های زیبای ارغوان به چشم می‌خورد.

ویژگی‌های زیست‌شناختی

درخت ‌ارغوان را بیشتر به‌عنوان گیاه ‌زینتی می‌کارند. ارغوان درختی‌گل‌دار و بیشتر به‌صورت درختچه است؛ اما ارتفاع آن گاهی تا ۱۲ متر نیز می‌رسد. برگ‌های ارغوان به‌شکل قلب، بدون کرک و کناره‌های صاف‌ دارند. گل‌های این درخت در اوایل بهار در گروه‌های سه تا شش‌تایی روی شاخه‌ها و حتی روی ساقه اصلی، پیش از رشد برگ‌ها پدید می‌آیند و چون تعداد آن‌ها بسیار زیاد است، منظره زیبایی به درخت می‌دهند.

نکته جالب این است که گل گیاه ارغوان خوراکی است و مزه‌ای ترش دارد. از این رو در برخی کشورها، گل ارغوان را به‌همراه سالاد مصرف یا در برخی از غذاها به‌عنوان چاشنی استفاده می‌کنند. ارغوان در خاک‌های آهکی پرقوت بهتر رشد می‌کند، در برابر خشکی بسیار مقاوم است و به تابش مستقیم نور خورشید نیاز دارد. ویژگی مهم ارغوان این است که این درخت هر کجا آب کم و خاک نامطلوب است، سبز می‌شود و محیط‌زیست منطقه را حیات دوباره می‌بخشد.

توصیه‌های سفر به دره ارغوان

همان‌طور که ذکر کردم، بهترین زمان برای سفر به این دره فصل‌ بهار است؛ مخصوصا زمانی که مقدار مناسبی بارندگی رخ داده باشد. برای رفتن به این دره بهتر است کلاه، عینک‌آفتابی و کرم ‌ضدآفتاب همراه داشته باشید.‌ همچنین می‌توانید یک زیرانداز و دمپایی و لباس اضافه نیز همراه خودتان ببرید تا در صورت امکان در آب چشمه آب‌تنی کنید. در فصل‌ تابستان، به‌دلیل گرمای زیاد منطقه، به‌‌ندرت می‌توانید ارغوانی با بوته‌های شکفته پیدا کنید. در پاییز و زمستان نیز این درختچه‌ها خشکیده‌اند. توجه داشته باشید که طبیعت دوستدار ما است و زیبایی‌های خودش را بی‌منت در اختیار ما می‌گذارد، پس بهتر است ما نیز رسم ‌ادب و قدرشناسی را به ‌یاد داشته باشیم و از آلوده‌کردن این زیبایی بی‌بدیل جلوگیری کنیم.

فراموش نکنید کفش مناسب پیاده‌روی و کیسه ‌زباله در دره ارغوان همراهتان داشته باشید. آب و غذای سبک نیز پیشنهاد می‌شود. این مکان به‌دلیل زیبایی‌های کم‌نظیرش، محل اجتماع عکاسان ‌خبره و طبیعت‌دوست است، پس پیشنهاد من به شما‌ این است که همراه خودتان دوربین‌ عکاسی داشته باشید تا صحنه‌های زیبایی را در قاب ‌خاطراتتان ثبت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن