خیابان گردی

خیابان ارگ مشهد؛ سفر در دل تاریخ یک شهر

فهرست مطالب

اینکه وسط یک چهارراه شلوغ در قلب یک شهر بزرگ که با انواع تابلوهای راهنمایی و رانندگی، طرح ترافیک و چراغ‌های سبز و قرمز محاصره شده، ایستاده باشید و فکر کنید اینجا روزی دروازه‌ ورود به شهر بوده، هیجان انگیز است. امروز می‌خواهیم به خیابان ارگ از جاهای دیدنی مشهد برویم و گشتی میان تاریخ بزنیم. اگر دوست دارید در این هیجان سهیم باشید، با نابرو همراه شوید.

خیابان ارگ، تاریخ زنده

دوست دارم چشمانم را ببندم و به دوره‌ی صفویه سفر کنم. همان‌جا که مُلک محمود سیستانی، ارگی بزرگ را در دروازه‌ سراب به‌عنوان ورودی شهر مشهد ساخت. دروازه‌ای که تاجران انگلیسی از بزرگی و زیبایی آن متن‌ها نوشته‌اند. جایی خوش آب‌وهوا و زیبا که به استقبال مسافرانی نشسته بود که به شهر وارد می‌شدند.

خیابان ارگ مشهد

نمی‌دانم آیا می‌دانست که سال‌ها بعد در دوران پهلوی این منطقه تبدیل به خیابانی شلوغ و اعیان نشین می‌شود یا نه. یا اینکه می‌دانست بلندترین ساختمان شهر در این خیابان ساخته می‌شود؟ ساختمانی که همه آن را با نام چهار طبقه می‌شناختند. درست در سه‌راه ارگ و روبروی مطب دکتر ضیایی. آن ساختمان را (ابتدا هتل بود و بعد به اداره فرهنگ تبدیل شد) سال‌ها بعد برای گسترش شهر تخریب و یک چهارراه درست کردند.

هنوز هم مردم شهر حتی جوان‌ها آن منطقه را به‌عنوان چهارراه چهار طبقه می‌شناسند. خیابان ارگ خیابان طویل و درازی است که از میدان 10 دی شروع و تا میدان شهدا ادامه پیدا می‌کند. هنوز هم می‌توان با قدم زدن در آن تصاویر گذشته را دید و لذت برد.

خیابان ارگ مشهد

هم قدم در خیابان ارگ

از میدان 10 دی که وارد خیابان ارگ یا امام خمینی فعلی شوید، ابتدا تعداد زیادی ساندویچی و اغذیه فروشی دور میدان توجه‌تان را جلب می‌کند. شاید بیش از 10 اغذیه و ساندویچ فروشی آنجا وجود دارد. یک پیراشکی فروشی معروف هم آنجا می‌بینید که توصیه می‌کنم حتما آن را امتحان کنید.


راه‌های زیادی برای رفتن به خیابان ارگ و چهار طبقه وجود دارد؛ اما توصیه می‌کنم حدالمقدور از خودروی شخصی استفاده نکنید. هسته‌ مرکزی شهر به‌شدت شلوغ و گاهی درگیر طرح ترافیک است.

وارد خیابان ارگ، خیابانی شلوغ در قلب شهر مشهد، ‌شوید. خیابان ارگ با مغازه‌های لوکس، رستوران‌ها و سینماهای شلوغش روزی محل گشت‌وگذار و تفریح مردم بود؛ اما امروز بیشتر کاربرد تجاری دارد. کمی جلوتر ساختمان حلال ‌احمر از بناهای دوره‌ پهلوی که به ساختمان شیر و خورشید معروف بوده را مشاهده می‌کنید.

امروز هم اداره حلال احمر آنجا واقع شده و بعد از آن به سه‌راه دارایی می‌رسیم. ساختمان قدیمی اداره کل دارایی درست نبش سه‌راه قرار گرفته است. از ساختمان‌های بلند و سربه‌فلک کشیده که نگاهمان را دریغ کنیم، به ساختمان اصلی بانک ملی می‌رسید.

خیابان ارگ مشهد

ساختمان اصلی بانک ملی از بناهای قدیمی باقی مانده در این خیابان است که همیشه خریداران و فروشندگان ارز جلوی آن معرکه می‌گیرند. روبروی بانک ملی پارک باغ ملی قرار دارد. پارک باغ ملی، بوستانی جمع‌وجور و سرسبز است که میان آن همه شلوغی و ساختمان و ترافیک نعمتی به‌حساب می‌آید.

سرکنسولگری جمهوری پاکستان هم کمی جلوتر و درست روبروی خیابان جنت، مرکز عرضه‌ پوشاک، قرار گرفته است. در گذشته اولین سرکنسولگری در مشهد که مربوط به کشور انگلیش می‌شد، در این خیابان واقع شده بود. بعد از آن به نقطه‌ اصلی این خیابان یعنی چهارراه چهار طبقه می‌رسید.

خیابان ارگ مشهد

محدوده چهار طبقه

با اینکه سال‌ها از تخریب ساختمان چهار طبقه معروف خیابان ارگ می‌گذرد، هنوز هم مردم شهر آن چهارراه را با همان نام سابقش می‌شناسند. گویی هنوز ریشه‌های آن ساختمان مثل درختی کهن سال در دل زمین آرام گرفته و روح خودش را در آن خیابان شلوغ جا گذاشته است.

حد فاصل چهارطبقه تا سه‌راه سعدی بورس کت و شلوار برپا می‌شود. همه مردم شهر حداقل یک‌بار هم که شده گذرشان به این خیابان افتاده است. اینجا حس خوبی دارد؛ شاید به‌خاطر همین باعث و بانی بودن برای شادی، خرید کت و شلوار دامادی، است که این حس به آدم منتقل می‌شود.

مغازه‌های لوکس کنار مغازه‌های قدیمی‌تر که سال‌ها به فروش لباس مردانه کت و شلوار مشغول بودند، ساخته شده‌اند. در آن طرف خیابان مرکز فروش وسایل ورزشی دیده می‌شود؛ لباس‌ها و وسایل رنگارنگ ورزشی از هر رشته‌ای. قیمت‌ها مناسب و تنوع بالا و همه چیز فراهم است برای یک خرید تمام عیار.

خیابان ارگ مشهد

میراث گذشته

خوب که نگاه کنیم هنوز هم میراثی از گذشته در قسمت‌هایی از این خیابان خودنمایی می‌کند. دقیقا سر چهارراه یک ساختمان قدیمی می‌بینید که به مطب دکتر ضیایی شهرت دارد و سال‌ها دکتر در آنجا طبابت می‌کرد. امروزه هنوز هم آن ساختمان با همان شمایل قدیمی، آجرهای خشتی و در و پنجره‌های چوبی‌اش باقی مانده و در طبقه‌ پایین آن سال‌ها است که فروشگاه کفش ملی فعالیت می‌کند.

یکی دیگر از به‌جا مانده‌های تاریخ در این خیابان خانه‌ ملک محسوب می‌شود. حاجی ملک از بزرگان شهر بود که موقوفات بسیاری دارد. امروزه خانه‌ او به موزه تبدیل شده است. خانه‌ای که استوار در لابه‌لای ساختمان‌های بلند و سربه‌فلک کشیده ایستاده و هنوز هم این لذت اصالت را به شما منتقل می‌کند.

خیابان ارگ مشهد

باغ ملی هم یکی دیگر از به‌جا ماندگان این خیابان شناخته می‌شود که حاجی ملک آن را به شهرداری واگذار کرده است؛ پارکی کوچک اما پر از خاطره. حس‌وحالی که در این پارک می‌بینید، کمی تفاوت دارد. انگار وقتی وارد آن می‌شوید، به‌سرعت صدای بوق ماشین و ترافیک از بین می‌رود؛ بااینکه پارک در حاشیه خیابان قرار دارد. این پارک روزها محل استراحت و گذر مردم و بعدازظهر‌ها پاتوق سالمندان و قدیمی‌های خیابان ارگ است.

در ضلع دیگر چهارراه پاساژ طلافروش‌ها را خواهید دید؛ اصلا انگار ناف این خیابان را با شادی پیوند بریده‌اند. کنار پاساژ تا خیابان جنت هم مرکز فروش ساعت است. بیشتر فروشگاه‌ها ساعت‌های ست مخصوص عروس و داماد عرضه می‌کنند. از سمت شرقی چهارراه هم می‌توانید به حرم مطهر برسید که البته مسیر ویژه تاکسی و اتوبوس است و با خودروی شخصی امکان تردد ندارید.

خیابان ارگ مشهد

چگونه به خیابان ارگ برسید

راه‌های زیادی برای رفتن به خیابان ارگ و چهار طبقه وجود دارد؛ اما توصیه می‌کنم حدالمقدور از خودروی شخصی استفاده نکنید. هسته‌ مرکزی شهر به‌شدت شلوغ و گاهی درگیر طرح ترافیک است. شما می‌توانید از خط یک مترو استفاده کنید. در ایستگاه چهارراه لشگر پیاده شوید و با خط تاکسی خودتان را به مرکز ارگ برسانید.

درصورتی‌که با خودروی شخصی آمدید، می‌توانید خودروی خود را درون پارکینگ‌های حاشیه‌ بلوار مدرس پارک کنید که هزینه‌اش از سامانه الیت کسر خواهد شد. کت و شلوار، طلا و سکه، ساعت، آینه و شعمدان و وسایل ورزشی از چیزهایی است که می‌توانید آن ها را با قیمت مناسب و تنوع بالا در خیابان ارگ پیدا کنید. توصیه می‌کنم قدم زدن در یک بعدازظهر پاییزی را در این خیابان از دست ندهید.

اگر خیابان‌گردی را در این خیابان تجربه کرده‌اید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن