طبیعت گردی

کوه ارفع منطقه سوادکوه؛ تجربه کوهنوردی میان ابرها

فهرست مطالب

شهرستان سوادکوه از شهرستان‌های زیبا و سرسبز مازندران است. چنانچه قصد سفر به این شهرستان را دارید. این شهر در مجاورت سمنان در ناحیه البرز مرکزی واقع است. سواد کوه جنگل‌های سرسبز و دیدنی زیادی دارد که حس‌وحال خاصی به کل شهر می‌بخشد، جنگل اسلام آباد، اندر کلی، کاشی آباد، میان کلا آبشار، خی پوست، کسلیان، سرخ کلا، چم‌چم و… از جمله جنگل‌های این شهرستان هستند. از کوهستان‌های این شهر هم می‌توان به قله امامزاده حسن، قله چرات، قله اتابک، ارتفاعات ولویی، ارتفاعات وسو، ارتفاعات گدوک شاه و… اشاره کرد. یکی از دیدینی‌ترین و خیره‌کننده‌ترین جذابیت‌های سوادکوه، قله کوه ارفع است که در روستای سرسبز ارفع ده واقع شده است. این کوه از جاهای دیدنی مازندران محسوب شده و برای طبیعت‌گردی انتخاب خوبی به نظر می‌آید. اگر می‌خواهید با کوه ارفع و مسیر پیمایش آن بیشتر آشنا شوید، با من در نابرو همراه باشید.

مسیرهای پیمایشی کوه ارفع

این کوه با پوشش جنگلی منحصربه‌فرد خود مناظر بسیار بدیعی را به وجود آورده‌است که کوه‌پیمایی را لحظه به لحظه لذت‌بخش‌تر می‌کند. برای صعود به این قله سه مسیر وجود دارد که به اختصار به توضیح آن‌ها می‌پردازم:

مسیر اول صعود به کوه ارفع از سمت ده ارفع است که کوتاه‌ترین مسیر به قله به شمار می‌آید.

جاذبه های کوه ارفع منطقه سوادکوه

مسیر دوم که از سمت شمال است، از ناحیه‌ای به نام دواب شروع می‌شود. این مسیر طولانی‌ترین پیمایش را دارد. بنابراین اگر از افرادی هستید که کنار کوهنوردی از طی مسیر و حضور در دل طبیعت لذت می‌برید، این مسیر انتخاب خوبی برای شما خواهد بود.

بالاخره مسیر آخر از سمت جنوبی کوه ارفع برای صعود از سمت ویسه‌سر است که این مسیر از مسیر ارفع‌ده کمی ‌طولانی‌تر خواهد بود؛ اما از مسیر شمالی کوتاه‌تر است.

از تهران که به سمت کوه حرکت کنید، با اتوبوس مسیری در حدود 4 الی 4.5 ساعته را در پیش‌رو خواهید داشت. در این مسیر می‌توانید از زیبایی‌های فیروزکوه لذت ببرید. آسمان آبی، هوای ناب، طبیعت بکر و حس‌وحال خوب سفر در مسیر فیروزکوه شما را سر ذوق خواهد آورد.

شروع پیمایش از ارفع ده

اگر انتخاب شما مسیر اول یعنی ده ارفع باشد، حال خوبتان دوچندان می‌شود؛ چراکه مسیر بسیار زیبا و خیره کننده‌ای برای صعود است. با ورود به ده، همان ابتدای مسیر امامزاده‌ای واقع شده است که به امامزاده سام و لام شهرت دارد.

کوه ارفع منطقه سوادکوه

در این آرامگاه دو امامزاده کنار هم دفن شده‌اند. از داخل محوطه امامزاده سام و لام چشمه‌ای عبور می‌کند. وجود این چشمه و درختان افرا کنار آرامگاه این دو امامزاده فضایی زیبا و عرفانی  در این مکان متبرک به وجود آورده‌است. از این امامزاده تا ابتدای کوه ارفع با اتوبوس 3 دقیقه زمان فاصله دارد.

همانگونه که از اسم این کوه می‌توان پی برد، این کوه مرتفع است و تا دشت ارفع چشمه آبی وجور ندارد. پس بهتر است از امامزاده ارفع آب به اندازه کافی (حداقل 2 لیتر) برای رفع تشنگی همراه داشته باشید. ارتفاع این قله دیدنی 2724 متر از سطح دریاست و مسیر پیمایش آن برای کوهنوردان در حدود 13 کیلومتر است.


در مسیر این دشت زیبا و نزدیکی آن چشمه‌ای به نام چشمه پراُو وجود دارد که از آب زلال، گوارا، بسیار خنک و سبکی پر است. بهتر است از این آب گوارا ذخیره کنید تا در مسیر برگشت به مشکلی نخورید.

مسیر صعود این کوه تا قله در چندین قسمت شیب‌های نسبتا تندی به خود می‌گیرد. بنابراین استفاده از تجهیزات کوهنوری در این مسیر ضرورت دارد. همچنین وجود مه غلیظ در این کوه لزوم همراهی و راهنمایی کوهنوردان حرفه‌ای را گوشزد می‌کند. مه کوه ارفع تقریبا در همه فصول سال برقرار است؛ اما در فصل بهار و پاییز مدت و غلظت آن نسبت به فصول دیگر سال بسیار بیشتر است. بنابراین اگر می‌خواهید مه کوه ارفع شما را در آغوش بگیرد، این دو فصل بهترین زمان برای کوه پیمایی خواهد بود.

در مسیر پیمایش کوه ارفع و رسیدن به قله، استفاده از باتوم به شما کمک می‌کند در لحظه صعود و فرود دچار مشکلات سلامتی نظیر کمرددرد یا زانودرد نشوید.

صعود به کوه ارفع در فصل‌های مختلف

صعود از این کوه در هرفصلی جذابیت‌های خاص خودش را دارد و می‌توان در تمام فصول از زیبایی‌های آن بهره‌مند شد.

کوه ارفع در فصل بهار طراوات و زیبایی‌های وصف نشدنی دارد و عطر دل‌انگیز بهاری، صعود زیبایی را برایتان رقم می‌زند. در فصل تابستان زیبایی‌های بهار جان گرفته‌اند و کوه در این فصل هم هوایی کاملا خنک دارد. البته باید توجه داشته باشید ساعات شرجی را برای صعود انتخاب نکنید تا آفتاب و گرمای آن شما را اذیت نکند. هرچند با حرکت در شب، از تماشای مناظر طبیعی محروم خواهید شد؛ اما اگر در این فصل صعود شبانه را انتخاب کنید، صعودی خاطره‌انگیز را رقم خواهید زد.

در این صورت باید تجهیزاتی مانند هدلامپ برای روشنایی مسیر همراه داشته باشید و نزدیک به راهنمای گروه حرکت کنید.

صعود در فصل پاییز مانند قدم نهادن در سرزمین عشاق است، زیرا برگ‌ریزان، رنگ‌های گرم درختان و گیاهان و خش‌خش برگ‌های زیر پایتان فضای وصف‌نشدنی و عاشقانه‌ای را می‌آفریند که در وصف کلمات نمی‌گنجد و باید به چشم آن را دید.

صعود به کوه ارفع در فصل زمستان هم زیبایی‌های خود را دارد. در این فصل که طبیعت لباس سفید بر تن می‌کند، زیبایی‌های کوه هم جور دیگری خود را به رخ می‌کشند. قدم زدن در برف و شنیدن صدای برف زیر پا، سکوت مرموز طبیعت و… زیبایی‌های کوه را می‌افزاید و صعودی خاطره‌انگیز را برایتان رقم می‌زند. اگر صعود در این فصل را انتخاب کردید، حتما تجهیزات کامل زمستانی برای کوهنوردی را همراه داشته باشید تا در شیب‌های تند که در این فصل یخ زده‌اند با مشکل سر (لیز) خوردن مواجه نشوید.

کوه ارفع منطقه سوادکوه

طبیعت بکر حوالی کوه ارفع

هنگام صعود دشت ارفع و قله ارفع را پیش رو دارید. دشت ارفع حدودا 20 دقیقه با قله ارفع فاصله دارد و بهترین مکان برای استراحت، شب‌مانی و چادر زدن است. در این منطقه درختان و پوشش گیاهی زیبایی می‌بینید که حس بی‌نظیری به صعود می‌دهد که باعث شده شیب تند این مسیر کمتر به چشم بیاید. در این پوشش جنگلی درختانی چون افرا، توسکا، راش و درخت کمیاب سرخدار را در مسیر خواهید دید. ترکیب این درختان کنار هم طبیعتی چشم‌نواز ایجاد کرده است.

درختانی مانند گلابی وحشی، خرمالوی وحشی، ولیک قرمز، ازگیل وحشی و… هم از دیگر درختان مسیر کوه ارفع است. وجود این درختان و گیاهان عطر و نمای کوه ارفع را منحصربه‌فرد می‌کند. همه این موارد باعث شده کوه ارفع یکی از بی‌نظیرترین‌های طبیعت به شمار می‌آید.

از جانوران این منطقه هم می‌توان به روباه، پلنگ، خرس قهوه‌ای، گراز، شغال، کبک و افعی البرزی و… اشاره کرد.

چشمه پراُو و جزیره ابر

از ابتدای مسیر کوه‌ ارفع که از ده ارفع شروع می‌شود تا دشت ارفع 3 ساعت کوهپیمایی را در پیش دارید. همان‌طورکه گفته شد در این مسیر با شیب‌های نسبتا تندی مواجه خواهید ‌شد. بعد از حدود 2.5 ساعت پیمایش با شیب نیمه‌تند از شیب مسیر کاسته شده و حدودا نیم ساعت با شیب کم را می‌پیمایید تا به دشت زیبای ارفع با منظره مسخ‌کننده آن می‌رسید.

در مسیر این دشت زیبا و نزدیکی آن چشمه‌ای به نام چشمه پراُو وجود دارد که از آب زلال، گوارا، بسیار خنک و سبکی پر است. بهتر است از این آب گوارا ذخیره کنید تا در مسیر برگشت به مشکلی نخورید.

از دشت ارفع که به سمت قله حرکت کنید، چند دقیقه‌ای بیشتر تا قله باقی نمی‌ماند. منظره ارفع از بالای قله قابل‌توصیف نیست و باید تک‌تک زیبایی‌های آن را خود با چشمانتان نظاره‌گر باشید. از جمله زیبایی‌های قله می‌توان به جزیره ابر اشاره کرد. ابرهای قله ارفع آنقدر دیدنی و پهناور هستند که به جزیره ابر معروف است و از دیدن آن نمی‌توان سیر شد!!

اگر شما هم در مسیر کوه ارفع، کوهنوردی کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن