طبیعت گردی

روستای آرند چرام؛ تاریخ فراموش شده کهگیلویه و بویراحمد

فهرست مطالب

روستای آرند برای آن‌هایی که علاقه به بوم‌گردی و روستاگردی دارند، ‌می‌تواند مقصدی شگفت‌انگیز باشد. ساعتی به دور از هیاهوی شهر و هم‌نشینی با مردمان این روستا که گرم‌وسرد روزگار را بسیار چشیده‌اند، تجربه فوق‌العاده‌ای است. با من در نابرو همراه باشید، تا بیشتر با این روستا از دیدنی های کهگیلویه و بویر احمد آشنا شوید.

آشنایی با روستای آرند

شاید هنگامی که قدم در روستای آرند می‌گذارید، متوجه اهمیت و ارزش آن نشوید، چراکه بسیاری از ساکنان آن، این منطقه را ترک کرده‌اند و فقط قدیمی‌ترها باقی مانده‌اند؛ اما کمی که در روستا بگردید، متوجه خواهید شد این روستا با دیگر روستاهایی که تاکنون دیده‌اید، متفاوت است.

قدمت روستای آرند حدودا به زمان هخامنشیان برمی‌گردد و گفته می‌شود که دوران پادشاهی کوروش کبیر ساخته شده است. داستان‌های مختلفی هم در مورد نام آن وجود دارد؛ برخی از مورخان معتقد هستند شاهزاده‌ای به نام «اورنگ» در دوره ساسانیان در این منطقه زندگی می‌کرد و نام روستا را به افتخار او اورنگ گذاشته‌اند.

این روستا در طی گذشت سالیان دراز، تبدیل به اورند و سپس آرند شده است. گروه دیگری هم نام این روستا را به پادشاهی افسانه‌ای، که در داستان‌های شاهنامه حکیم فردوسی از آن نام برده شده، نسبت می‌دهند.

روستای آرند چرام

طبیعت روستای آرند

طبیعت اطراف این روستا نیز بسیار دیدنی است. کوه‌هایی که دور آن را فراگرفته‌اند، آب‌و‌هوای ویژه‌ای به وجود آورده‌اند که در ماه‌های گرم تابستان فضا را دلپذیرتر می‌کند. انار و انگور هم از محصولات اصلی روستای آرند هستند.


بهترین زمان برای بازدید از این روستا، فصل زیبای بهار است که همه جا سرسبز و بسیار دیدنی می‌شود. اما فصل تابستان هم می‌تواند مناسب باشد.

مردم محلی محصولات دیگری هم به قدر نیاز خود می‌کارند. برخی از محصولات، مانند انگور به صورت دیم هم پرورش پیدا می‌کنند. اگر به یکی از کوه‌های بلند اطراف شهر دقت کنید، آثار یک قلعه قدیمی را خواهید دید که قدمت زیادی دارد و مردم روستا هم بسیار به آن مفتخر هستند.

حتی اگر فرصت کافی داشته باشید، می‌توانید در یک پیمایش یک روزه، از این قلعه دیدن کنید. علاوه بر این‌ها، خانه‌ها و آسیاب‌های قدیمی، گورستانی باستانی که قبرهایش رو به بیت‌المقدس است و دیگر آثار تاریخی را هم خواهید یافت که از جاذبه‌های ارزشمند این روستا هستند.

روستای آرند چرام

جاده‌ای قدیمی هم از میان این روستا می‌گذرد که خود نشان‌دهنده قدمت زیاد و اهمیت بالای این منطقه است. نزدیکی روستای تاریخی آرند، منطقه‌ای به نام روماهندون وجود دارد که داستان‌های جالبی درباره آن گفته می‌شود.

روماهندون در پنج کیلومتری شرق آرند قرار گرفته است. طبق برخی از داستان‌ها، در جنگی که میان ساسانیان و رومیان درگرفت، سربازارن رومی از موقعیت استراتژیک این منطقه استفاده کردند و برای در امان ماندن از ارتش ایران، به این روستا پناه آوردند.

شاید هم همین موقعیت خاص جغرافیایی سبب شده که این روستا از هزاران سال قبل مورد توجه قرار گیرد. بوم‌گردی در این روستا بسیار لذت‌بخش است و ساکنان آن، که به زبان شیرین لری صحبت می‌کنند، می‌توانند ساعت‌ها با شما گپ بزنند.

روستای آرند چرام

این روستای تاریخی، تا حد زیادی فراموش شده است. جوانانی که به تدریج روستا را ترک کرده‌اند، باعث شده‌اند که بزرگ‌ترهای روستا که تمام زندگی‌شان را در بین کوه‌های این منطقه گذرانده‌اند، علاقه زیادی به نقل ماجراهای شیرین خود به گردشگران داشته باشند. اگر به بوم‌گردی علاقه‌مند باشید، از صحبت با این هم‌نشینان لذت زیادی خواهید برد.

بهترین زمان بازدید از روستای آرند

بهترین زمان برای بازدید از این روستا، فصل زیبای بهار است که همه جا سرسبز و بسیار دیدنی می‌شود. اما فصل تابستان هم می‌تواند مناسب باشد. ممکن است هوا در دیگر ماه‌های سال کمی سرد باشد و جاده‌ها مناسب رفت‌وآمد به این منطقه نباشند، اما این بستگی به علایق شخصی شما دارد و شاید همین سردی هوا برای طبیعت‌گردان جذابیت ویژه داشته باشد.

روستای آرند کجاست؟

برای رسیدن به روستای زیبای آرند، باید از طریق یک جاده کوهستانی به هشت کیلومتری جنوب شرقی «شهرستان چرام» در استان کهگیلویه‌وبویراحمد بروید. برای بازدید از استان کهگیلویه‌وبویراحمد هم می‌توانید با استفاده از خودرو شخصی خود سفر کنید که شاید راحت‌تر باشد.

در غیراین صورت می‌توانید با اتوبوس یا هواپیما به شهرهای مقصد بروید و از آن‌جا راهی دیدنی‌های مختلف این استان شوید.

اقامت نزدیک روستای آرند

شما هم می‌توانید در طبیعت زیبای منطقه کمپ بزنید و هم از هتل‌ها و یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی شهرهای مختلف استفاده کنید که آماده پذیرایی از مسافران و گردشگران هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن