خیابان گردی

خیابان طالقانی و بازارگردی در اردبیل

فهرست مطالب

استان اردبیل یکی از شهرهای شمال‌غرب کشور که دراقلیم سرد و کوهستانی قرارگرفته است، علاوه‌بر جاذبه‌های دیدنی طبیعی، جاذبه‌های شهری مختلفی هم دارد که مسافران زیادی را به خود جذب می‌کند. خیابان‌های اردبیل با فروشگاه‌ها، پاساژها و دیدنی‌های مختلف یکی از جاذبه‌های این شهر است. افرادی که اهل پیاده‌روی باشند، می‌توانند در هوای ناب این شهر، ساعت‌ها به گردش و خیابان‌گردی در اردبیل مشغول شوند. یکی از زیباترین خیابان‌های این شهر، خیابان طالقانی است. در این مطلب از نابرو به گردش در این خیابان  از دیدنی های اردبیل می‌پردازیم.

معرفی خیا‌بان طالقانی

این خیابان یکی از پر ترددترین خیابان‌های شهر است و به دلیل قرارگیری در مرکز  شهرو همجواری با بازار سنتی اردبیل دارای اهمیت زیادی در اقتصاد و همچنین گردشگری شهری است. این خیابان از تقاطع چهارراه بازار شروع می‌شود و تا چهارراه پیر عبدالملک ادامه می‌یابد.

خیابان طالقانی

به دلیل اینکه خیابان طالقانی در هسته شهر قرارگرفته، انواع فروشگاه‌های پوشاک، مواد غذایی، مجتمع‌های تجاری و خدماتی در آن وجود دارد. همین مراکز، خیابان طالقانی را به یکی از شلوغ‌ترین خیابان‌های شهر تبدیل کرده است.


باتوجه به اینکه خیابان طالقانی مرکز شهر قرار گرفته و دسترسی‌های متعددی دارد، چندین مسافرخانه و مهمان‌پذیر در آن فعالیت می‌کنند.

از ابتدای خیابان که شروع کنید، چندین بانک مهم مانند بانک تجارت، کار آفرین، مسکن و قرض‌الحسنه در این خیابان قرارگرفته است. در روزهای خاصی از سال مانند اعیاد یا بازگشایی مدارس و… این خیابان بیشتر از هر‌موقع سال ازدحام جمعیت خواهد داشت و ترافیک قابل توجهی هم پیدا می‌کند.

بیشتر فروشگاه‌ها و مراکز تجاری این خیابان در حوزه فروش و عرضه پوشاک فعالیت می‌کنند؛ ولی بین آن‌ها می‌توانید فروشگاه‌های لوازم خانگی و ظرف و ظروف و… نیز پیدا کنید. ساختمان‌های مسکونی این خیابان هم بافت قدیمی داشته و با قدمت زیاد و ظاهر قدیمی از زیبایی‌های خیابان طالقانی محسوب می‌شوند.

خیابان طالقانی

این ساختمان‌ها به علت قرارگیری در طرح توسعه شهری و ساخت‌وساز محدودیت ارتفاع دارند و بیشتر برای کاربری خدماتی و اداری استفاده می‌شوند.

مراکز تجاری خیایان طالقانی

این خیابان یکی از بهترین گزینه‌ها برای بازارگردی و خرید است. در خیابان طالقانی فروشگاه‌های بزرگ و کوچک و مجتمع‌های تجاری بزرگی وجود دارد. هرکدام از این مجتمع‌ها در زمینه‌ خاصی فعالیت می‌کنند و بازارهای مستقل متعددی را به وجود آورده‌اند.

خیابان طالقانی و بازار زعفرانیه: یکی ازمجتمع‌های تجاری تازه تاسیس اردبیل بازار زعفرانیه در ابتدای خیابان طالقانی است. بیشتر فروشگاه‌های این بازار در زمینه پوشاک فعالیت می‌کنند. این بازار دو طبقه، از مدرن‌ترین مراکز تجاری اردبیل محسوب می‌شود. این بازار از یک سمت در امتداد بازار سنتی قرار دارد. نمای آجری سنتی این بازار باعث شده ظاهر آن کمی حالت سنتی و تاریخی پیدا کند.

دیدنی های خیابان طالقانی

خیابان طالقانی و بازاریاقوتی: یکی از بازارهای قدیمی اردبیل، بازار یاقوتی است که بیشتر در زمینه فروش شلوار و مانتو فعال است. معمولا افرادی که قصد خرید مانتو و شلوار دارند، به این بازار بزرگ دو طبقه که انتهای یک کوچه بن بست قرار گرفته، مراجعه می‌کنند.

بازارتختی: این بازارچه کوچک کنار راسته فروشگاه‌های پارچه فروشی قرار دارد. بازار تختی خیابان طالقانی فروشگاه‌های مختلف پارچه‌فروشی دارد و معمولا گردشگرانی که از این خیابان دیدن می‌کنند، دنبال خرید پارچه‌ برای لباس، پرده، چادر و… هستند.

خیابان طالقانی

بازار آرتا: آرتا یکی از پرترددترین بازارهای خیابان طالقانی است. فروشگاه‌های لوازم آرایشی، خرازی و مغازه‌های لباس کودک بازار آرتا طرفداران زیادی دارد. این بازار کنار بیمارستان آرتا واقع شده و دسترسی به آن با وجود ترافیک سنگین در این محدوده کمی دشوار و حتی کلافه‌کننده است؛ چراکه این قسمت از خیابان طالقانی به دلیل مراجعه‌های زیاد به بیمارستان هم ترافیک و هم آلودگی صوتی زیادی دارد.

دیدنی های خیابان طالقانی

بازار مرمر: این بازار بیشتر در زمینه فروش اسباب‌بازی ووسایل تزیینی مثل گل، وسایل سفره عقد وعروسی، جشن‌ها و… فعالیت می‌کند. همچنین کنار بازار مرمر، فروشگاه‌های بزرگی هم قرار دارند که در همین راستا فعالیت می‌کنند.

بازار تهران و 110: این بازار هم از آن بازارهایی محسوب می‌شود که بیشتر در زمینه فروش پوشاک فعالیت می‌کنند. بازار تهران و 110 خیابان طالقانی در یک طبقه همکف و زیرزمین ساخته شده است.

پاساژ فردوسی :اگر دنبال کیف و کفش زنانه هستید، حتما سری به بازار بزرگ فرودوسی بزنید. این پاساژ هم در یک طبقه همکف و زیرزمین احداث شده و مغازه‌های متعدد آن محصولاتی برای گروه‌های سنتی مختلف عرضه می‌کنند.

خیابان طالقانی

خیابان طالقانی از نظر جاذبه‌های خرید یکی از پر جاذبه‌ترین خیابان‌ها اردبیل است، چراکه علاوه‌بر این پاساژها و مراکز خرید، در کوچه‌های  پشت این بازارها می‌توان فروشگاه‌های متعددی پیدا کرد که گاهی از دید گردشگران پنهان می‌ماند. پیشنهاد می‌کنم اگر قصد خرید داشتید، حتما برای گشت‌وگذاردر این خیابان یک روز کامل را در برنامه خود قراردهید.

همچنین خیابان طالقانی کنار یکی از محلات قدیمی اردبیل  یعنی اوچ دکان قراردارد. این محله یکی از محلات بزرگ و اصیل شهر است که هنگام نماز صدای اذان مسجد اوچ دکان  به روحتان حال دیگری می‌بخشد. از کوچه‌های انتهای این خیابان می‌توانید به خیابان‌ پیرعبدالملک و بازار دسترسی پیدا کنید.

دیدنی های خیابان طالقانی

فضاهای اقامتی در خیابان طالقانی

باتوجه به اینکه خیابان طالقانی مرکز شهر قرار گرفته و دسترسی‌های متعددی دارد، چندین مسافرخانه و مهمان‌پذیر در آن فعالیت می‌کنند. در همه ماه‌های سال میمهانان و مسافران زیادی در این مسافرخانه‌ها اقامت می‌کنند که اغلب توریست‌های خارجی هستند. این فضاهای اقامتی به دلیل نزدیکی به بازار مشتریان زیادی دارند.

ایستگاه شکم‌گردی

قرارگیری خیابان طالقانی در مسیر بازار و وجود پاساژهای تجاری متنوع در آن، رشد غذاخوری و رستوران‌های کوچک را در این خیابان زیاد کرده و باعث شده این خیابان برای شکم‌گردی هم انتخاب خوبی باشد.

امکانات خیابان طالقانی

خیابان طالقانی رستوران‌های بزرگ و لوکس ندارد، اما غذاخوری‌های کوچک و رستوران‌های جمع‌وجور آن غذاهای خوش‌طعمی سرو می‌کند. رستوران سید یکی از معروف‌ترین رستوران‌های این خیابان است که از نظر کیفیت و قیمت یکی از رستوران‌های  قابل قبول منطقه محسوب می‌شود. همچنین اگر اهل شیرینی هستید، در این خیابان یک شیرینی‌فروشی قرار دارد که بسیار قدیمی بوده و مشریان ثابت خود را دارد. اگر قصد خرید میوه و… را دارید، می‌تواند به انتهای خیابان و به چهارراه پیر عبدالملک بروید. این خیابان فقط ایستگاه شکم است و می‌توانید در آن انواع میوه گوشت و سیفی‌جات با قیمت‌های مناسب و کیفیتی عالی تهیه کنید. همچنین چندیدن ساندویچی کوچک هم در کوچه‌های کنار این خیابان قراردارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن