خیابان گردی

شکم‌گردی و تجربه بازار رنگارنگ خیابان سی متری اردبیل

فهرست مطالب

استان اردبیل یکی از استان‌های زیبا‌ی شمال‌غرب کشور است که به‌دلیل دارا بودن جاذبه‌های گردشگری در فهرست محبوب‌ترین مقاصد گردشگران قرار گرفته است. دیدنی‌های اردبیل فقط جاذبه‌های طبیعی آن نیستند؛ بلکه خیابان‌های این شهر برای خیابان‌گردی، خرید و شکم‌گردی هم گزینه جذابی هستند. در ادامه همراه با نابرو به بررسی خیابان سی متری خواهیم پرداخت. این خیابان یکی از خیابان‌های اصلی اردبیل است که به‌دلیل نزدیک بودن به مرکز اصلی شهر از یک سمت و هم‌جواری با مجموعه شیخ‌صفی اردبیل از سمت دیگر، اهمیت ویژه‌ای دارد.

معرفی خیابان سی متری قسمت اول

این خیابان یکی از طویل‌ترین خیابان‌های اردبیل به‌شمار می‌آید که از دو قسمت تشکیل شده است. قسمت اول این خیابان از چهارراه عالی‌قاپو شروع می‌شود و به چهارراه بازار ختم می‌شود و قسمت دوم نیز از چهارراه بازار آغاز شده و تا چهار‌راه خیابان پیرعبدالملک ادامه می‌یابد.

جاذبه‌های خرید در خیابان سی متری

همان‌طور که اشاره شد، این خیابان دو بخش دارد که همه‌ نوع فضای تفریحی، خدماتی، گردشگری، تجاری و اداری را می‌توان در آن دید. این خیابان به‌دلیل قرارگیری نزدیک بازارهای سنتی و مدرن ازنظر تجاری اهمیت زیادی دارد. از چهارراه عالی‌قاپو که به‌طرف بازار حرکت می‌کنید، انواع فروشگاه‌های پوشاک زنانه و بچگانه بیشتر از دیگر فروشگا‌ه‌ها خودنمایی می‌کنند.

خیابان سی متری اردبیل

اجناس فروشگا‌ه‌هایی که در ‌این خیابان قرار ‌گرفته‌اند، از‌نظر ‌اقتصادی قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای دارند. کنار این فروشگاه‌ها انواع مغازه‌های پارچه‌فروشی و‌ فروشگاه‌های جانبی برای خرید پوشاک به چشم می‌خورد. از کنار مغازه‌های بزرگ و کوچک که بگذرید، به مراکز تجاری‌ می‌رسید که در سال‌های گذشته احداث شده‌اند. پاساژ «مهدیه» ازجمله این مراکز تجاری است. البته در خیابان سی متری دوم تعداد این فروشگاه‌ها بسیار زیادتر می‌شود.

مراکز اداری وخدماتی

به‌دلیل اهمیت این خیابان، همچنین واقع شدن در مرکز شهر، شعبات بانک‌ها ازجمله بانک مسکن، بانک ملت و تعدادی بانک‌های خصوصی و قرض‌الحسنه‌ها در این خیابان باز شده‌اند و به حجم ترافیکی آن می‌افزایند. در بیشتر ساعات روز، این خیابان ترافیک سنگینی دارد. خیابان سی متری دوطرفه است و کوچه‌ها و خیابان‌هایی که به این خیابان منتهی می‌شوند نیز نقش زیادی در موقعیت اقتصادی این خیابان دارند. چون مغازه‌های کوچکی که به کار خدماتی و تعمیراتی می‌پردازند و مشتریان مخصوص خودشان را دارند، در این کوچه‌ها واقع شده‌اند.


در قسمت اول خیابان سی متری یکی از هتل‌های معروف اردبیل، هتل نگین، قرار گرفته است. از سالن‌های طبقات پایین این هتل برای برگزاری جشن‌ها و مراسمات استفاده می‌شود.

اگر تا نیمی از مسیر را پیاده‌روی کنید، به پارک کوچکی می‌رسید که ساختمان شورای شهر در آن قرار دارد. شما هم اگر از خرید و پیاده‌روی ‌خسته شده باشید، می‌توانید در آن استراحت کنید. یک پارک دیگر هم کمی پایین‌تر از این پارک، جلوی مصلی و مسجد میرزا علی‌اکبر است.

در این خیابان تنوع فروشگاه‌ها جذابیت خاصی برای مسافران و اهالی شهر دارد. هرکس از ‌این خیابان می‌گذرد، می‌تواند تمام خریدهای خود را انجام دهد. پشت این خیابان چندین پارکینگ احداث شده که اهالی و مسافران می‌توانند خودروهای خود را در آنجا پارک کنند و با خیال راحت‌ به قدم زدن و خرید بپردازند.‌

خیابان سی متری اردبیل

مساجد و مراکز زیارتی

اگر وقت نماز در این مسیر باشید، می‌توانید صدای دلنواز اذان را از مناره‌های مسجد میرزا علی‌اکبر یا مسجد مُلامؤمن بشنوید. این مساجد از مساجد مهم و تاریخی اردبیل هستند. کنار مسجد میرزا علی‌اکبر مصلای بزرگ اردبیل قرار دارد که نمازهای جمعه در این مکان برگزار می‌شود.

مسجد ملامؤمن در ابتدای خیابان سی متری قرار گرفته است و کنار آن زیارتگاه امامزاده‌صالح قرار دارد. نمازهای یومیه در این مساجد همه‌روزه برگزار می‌شود. مسجد میرزا علی‌اکبر از زیباترین مساجد با ساخت آجری است.

مسجد میرزا علی‌اکبر

مسجد میرزا علی‌اکبر در دوره قاجار به‌دست حاج محمدحسین امین (از خاندان امینی‌ها) ساخته و در اواخر دوره قاجار به‌دست مرحوم میرزا علی‌اکبر مجتهد، تعمیر شده و چون محل درس و منبر آقامیرزا علی‌اکبر در این مسجد بوده، ازهمان تاریخ مسجد به نام ایشان شهرت یافته است.

جاذبه های خیابان سی متری اردبیل

این مسجد در سال ۱۳۷۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این مسجدِ مجهز و مجلل دو در دارد. سقف آن گنبدهایی دارد که روی طاق میان ستون‌ها ساخته شده و مصالح اصلی ساختمانی آن آجر است. پشتِ درِ دوم مسجد به کوچه شهیدگاه مشرف می‌شود.

قسمت جنوب‌شرقی و بیرون مسجد، مناره‌ای قرار دارد که با کاشی‌های فیروزه‌ای، آبی و زرد به‌صورت لوزی‌های به‌هم‌پیوسته تزیین شده است. این مسجد در سال‌های اخیر بازسازی شده است.

مغازه‌هایی چشم‌نواز با لوازم عتیقه و قدیمی

چندین فروشگاه لوازم خانگی تزئینی در این مسیر قرار دارد. ‌اگر به‌دنبال لوازم قدیمی و سنتی عتیقه هستید، می‌توانید چیزهای زیبایی را در این فروشگاه‌ها پیدا کنید.

به چهارراه بازار که نزدیک می‌شوید، ‌در‌ گوشه این خیابان می‌توانید بازار بزرگی را ببینید که به بازار طلافروشان معروف است. این باز‌ار از ‌دو بخش‌ سنتی و بازسازی جدید تشکیل شده و همه‌روزه و در ‌هر ‌ساعتی ‌شلوغ است. بازار جدید طلافروشان که در سال‌های اخیر با آن اضافه شده نیز بهره‌برداری شده است.‌

قسمت اصلی این بازار‌ در‌ دو طبقه ساخته شده؛ اما بازار سنتی طلافروشان مشتری‌های خاص خود را دارد. بازار طلافروشان همه‌روزه ‌از‌ صبح تا شب ساعت 10 باز ‌ا‌ست و در روز‌های پنج‌شنبه ‌فقط تا موقع اذان ظهر ‌می‌توانید ‌از ‌آن خرید کنید. از‌ این مسیر چندین ورودی به راسته‌های‌ بازار طلافروشان قرار ‌دارد. ‌این بازار‌ از ‌یک سمت به ‌چهارراه بازار سنتی منتهی می‌شود و روبه‌روی بازار سنتی قرار گرفته است.

مشکل اصلی این خیابان ترافیک سنگین آن است‌. در باز‌سازی‌های اخیر این مسیر، کف‌ پیاده‌رو‌ها ‌تعویض و نیمکت‌هایی ‌برای نشستن و استراحت‌ موقت‌ قرار داده شده است.‌ کنار بازار طلافروشان می‌توانید از فروشگاه‌های فرش‌های سنتی و دست‌بافت نیز دیدن و خرید کنید.

خیابان سی متری اردبیل

هتل‌ها و مراکز اقامتی خیابان سی متری

در سراسر این خیابان هتل، مسافرخانه، مهمان‌پذیر و… مختلفی قرار دارد. در قسمت اول خیابان سی متری یکی از هتل‌های معروف اردبیل، هتل نگین، قرار گرفته است. از سالن‌های طبقات پایین این هتل برای برگزاری جشن‌ها و مراسمات استفاده می‌شود.

قرارگرفتن تالار هتل نگین در این خیابان، باعث شده در روزهایی که در این تالار مراسم یا جشنی برقرار است، بیشترین حجم ترافیک ایجاد شود که باعث اذیت سایر افراد می‌شود.

ایستگاه‌های شکم

این مسیر به‌دلیل اینکه به چهارراه اصلی بازار منتهی می‌شود و افراد زیادی هرروزه از این مسیر عبور می‌کنند، ایستگاه‌های مختلف شکم دارد. در ابتدای این مسیر رستوران‌های زیادی قرار دارند که انواع مختلف غذاهای بین‌المللی و سنتی در آن سرو می‌شود. رستوران «زیتون» اولین رستوران در ابتدای خیابان سی متری، سفره‌خانه و رستوران «شیخ صفی» از معروف‌ترین ایستگاه‌های شکم این حوالی دیگر رستوران‌های خیابان سی متری هستند.

خیابان سی متری اردبیل

این رستوران و ‌سفره‌خانه سنتی سالن‌های بزرگی برای میهمانی‌ها دارد که بهترین و باکیفیت‌ترین غذاها را‌ عرضه می‌کند. ‌همه نوع غذا در این رستوران سرو می‌شود؛ از دیزی تا انواع کباب‌های خوشمزه که می‌توانید انواع دسر، سالاد‌،‌ ترشی‌های خانگی و به‌خصوص دوغ محلی را کنارش تجربه کنید.

به انتهای مسیر خیابان سی متری که می‌رسید، کنار بازار طلافروشان، نبش میدان، می‌توانید انواع ایستگاه‌های شکم را‌ پیدا کنید ‌که به سرو انواع شیرینی‌جات و فست‌فودهای خیابانی مثل پیراشکی، پیتزا، ساندویج‌های سرد و… مشغول‌اند و بی‌گمان شما را جذب خواهند کرد.

کنار ایستگاه‌های شکم، فروشگاه‌ها و سوپر‌مارکت‌های مواد غذایی هم جا خوش کرده‌اند‌‌. ‌این قسمت مرکز تجمع دستفروشان هم بوده و نزدیک عید نوروز، دستفروشان در این محل بساط کالاهای خود را پهن می‌کنند‌.

کلام آخر

در پایان برای دوستان عزیز که با ما در نابرو همراه هستند، پیشنهاد می‌کنم اگر مسافر این استان بودید، فراموش نکنید به این خیابان سری بزنید و مطمئن باشید برایتان خاطره خیلی خوبی رقم زده خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن