خیابان گردی

خیابان معلم اردبیل؛ شکم‌گردی و خیابان‌گردی با هم

فهرست مطالب

استان اردبیل در شمال‌غرب کشور واقع شده است. زمستان‌هایش سرد و سوزناک و بهارش زیبا، تابستانش خنک و دلنشین و پاییزش دل‌فریب است. آب و هوای مطبوع این شهر  باعث شده که این استان یکی از قطب‌های جذب گردشگر باشد و سالانه میهمانان زیادی را از اقصی نقاط کشور و دنیا به خود فرا می‌خواند. با من در نابرو همراه باشید تا با خیابان معلم یکی از دیدنی‌ های اردبیل آشنا شویم.

معرفی خیابان معلم

خیابان معلم یکی از زیباترین خیابان‌هایی است که در این استان قرار دارد. این خیابان در حاشیه رودخانه بالیقلو چای قرار گرفته و به دلیل دارا بودن پوشش گیاهی از جمله درختان کهنسال چنار که از سالیان دراز در کنار این رودخانه قد برافرشته‌اند، بسیار زیبا و دلنشین است. خیابان معلم در سالیان خیلی دور جز مناطق بیرونی شهر تلقی می‌شده؛ اما امروزه به‌دلیل گسترش شهر از مناطق مرکزی شهر اردبیل محسوب می‌شود. این خیابان یکی از خیابان‌های اصلی و پرتردد محسوب می‌شود.

خیابان معلم اردبیل

در فصل تابستان حجم ترافیک این مسیر به بیشترین حد خود در سال می‌رسد. رودخانه بالیقلو چای اردبیل، زاینده‌رود اردبیل است و رگ حیاتی این استان تلقی می‌گردد. هر فصلش برای اهالی این شهر خاطرات زیادی رقم می‌زند. هر ساعتی که از آنجا می‌گذرید، آرامش خاصی دارد. رودخانه بالیقلو چای از کنار این  خیابان می‌گذرد.


در کنار خیابان معلم اردبیل انواع فروشگاه‌های مواد غذایی، شیرینی و آاجیل فروشی، کباب‌سراها که کباب‌های متنوعی را ارئه می‌دهند، وجود دارد.

خیابان معلم تفریحگاه خوبی برای گذران اوقات فراغت شما است. کنار این خیابان فضایی برای استراحت ایجاد شده است. همچنین برای ورزش‌های صبحگاهی مسیری برای پیاده‌روی طراحی گردیده است. این مسیر با نام پارک معلم نیز در بین اهالی شهر مشهور است. بهار خیابان معلم زیباترین لحظه‌ها را رقم می‌زند و شروع سال جدید و آیین‌های سال نو که در کنار رودخانه بالیقلو چای در این خیابان اتفاق می‌افتد، بسیار جذاب است. شروع جوانه زدن درختان، آب شدن یخ رودخانه و شروع دوباره سال نو همگی از جاذبه‌های آن است.

وسایل تفریحی و ورزشی فرصتی را برای کسانی که  به نیت ورزش کردن و پیاده‌روی در این  مسیر حرکت می‌کنند، مهیا می‌کند. معمولا نرمش‌های صبحگاهی گروهی در این مسیر برگزار می‌شود و افراد زیادی برای پیاده‌روی و ورزش هر روزه در این مسیر دور هم جمع می‌شوند.

خیابان معلم اردبیل

بیاد ماندنی‌ترین خاطرات در تابستان

فصل تابستان که شروع می‌شود، می‌توانید عصرگاه همهمه و شلوغی را در خیابان معلم اردبیل بشنوید. خانواده‌ها بساط شام را آماده می‌کنند و معمولا تا نیمه‌های شب این شلوغی در این خیابان جاری است. نسیمی خنک گرمای تابستان را لذت‌بخش‌تر می‌کند. میان اهالی این شهر می‌توان مسافرانی را دید که چادرهای خود را مانند قارچ‌های بزرگی باز می‌کنند. کنار رودخانه  محل‌هایی برای نشستن تعبیه شده است که خانواده‌ها و افراد می‌توانند درآنجا چادر بزنند و بساط کباب برای خودشان مهیا کنند.

این خیابان در فصل پاییز زیباتر از هر موقع سال است. برگ‌ریزان که شروع می‌شود، حال و هوایی دیگر به خود می‌گیرد. رنگ‌های گرم برگ‌های پاییزی، سرمای پاییز را برایتان گرم می‌کند و این زیبایی فراتر از حد تصور است. از کنار این خیابان که می‌گذرید، افراد زیادی را درحال رفتن به سرکار یا پیاده‌روی و نرمش صبحگاهی می‌بینید.

اگر از پیاده‌روی در این خیابان خسته شدید، می‌تواند زیر سایه درختان بنشیند و از خنکای هوا و صدای دلنشین آب لذت ببرید. این خیابان با پل‌هایی به آن طرف رودخانه نیز متصل می‌شود. پل هفت چشمه اردبیل که یکی از زیباترین این پل‌ها است، روی این رودخانه قرار دارد.

خیابان معلم اردبیل

همچنین این خیابان به مسیر ایستگاه سرعین و میدان قدس منتهی می‌شود و از یک سمت نیز به میدان یحیوی و میدان شریعتی می‌رسد. پل‌های آهنی دیگری نیز در سال‌های اخیر روی این رودخانه ساخته شده که فقط به‌عنوان عبور عابران از آن استفاده می‌شود. این پل‌ها با توجه به تقابل معماری مدرن و سنتی انتقادات زیادی را برانگیخته‌اند؛ زیرا در مقابل زیبایی پل آجری هفت چشمه دیدن پل آهنی چنگی به دل نمی‌زند. همچنین پل چوبی نیز روی این رودخانه در سال‌های اخیر احداث شده که آیین‌های سال نو روی آن اجرا می‌گردد. از پل هفت چشمه هم به‌عنوان مسیر پیاده و ماشین‌رو استفاده می‌شود.

ایستگاه شکم در خیابان معلم

این خیابان به‌علت شرایط خاصی که دارد و در مسیر پر ترددی قرار گرفته است، همچنین به‌علت حضور مسافران در این خیابان باعت شده است که ایستگاه‌های شکم نیز در آنجا خودنمایی کنند. در کنار خیابان معلم اردبیل انواع فروشگاه‌های مواد غذایی، شیرینی و آاجیل فروشی، کباب‌سراها که کباب‌های متنوعی را ارئه می‌دهند، وجود دارد.

اگر در یک روز سرد پاییزی دلتان یک نوشیدنی گرم خواست، به کافی‌شاپ‌های این خیابان که در روزهای سرد سال مکانی گرم و دنج برای اهالی شهر است بروید و نوشیدنی گرم نوش‌جان کنید. فست فودها و مخصوصا بستنی‌سراهای خیابان معلم در تابستان بازار گرمی دارند و هر کس که از کنار آن‌ها می‌گذرد را وسوسه می‌کنند.

حتما بوی کباب شما را هم وسوسه می‌کند. می‌توانید امتحان کنید، مطمئن باشید که طعم خوشمزه آن همیشه در ذهنتان به‌یادگار خواهد ماند. وجود این شکم‌سراها و همچنین نزدیک بودن این خیابان به مرکز شهر و مراکز تجاری به رونق این خیابان افزوده است. اگر قصد سفر به این استان را دارید، حتما سری هم به این خیابان زیبا بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن