خیابان گردی

آشنایی با خیابان‌ ‌مدنی‌ اردبیل و دیدنی‌های آن

فهرست مطالب

خیابان مدنی از زیباترین خیابان‌های شهر و از جاهای دیدنی اردبیل است. این خیابان همچنین از نظر ترافیکی برای ساکنان این شهر اهمیت فراوانی دارد و یکی از خیابان‌های اصلی شناخته می‌شود. خیابان‌ ‌مدنی‌ از چهار‌راه ‌پیرعبدالملک شروع شده و ‌تا میدان امام‌ علی امتداد دارد. اگر این خیابان را ادامه دهید، به خیابان بهشت‌ فاطمه می‌رسید.

خیابان مدنی در گذشته با نام خیابان جمعه مسجدی شناخته می‌شد و امروزه نیز در بین اهالی به همین نام معروف است؛ ولی روی نقشه شهری می‌توانید آن را با نام خیابان آیت‌الله‌ مدنی پیدا کنید.‌ به دلیل نزدیکی این خیابان به بازار، مدنی از لحاظ اقتصادی هم برای اهالی اردبیل جایگاه ویژه‌ای دارد.

خیابان‌ ‌مدنی‌ اردبیل

خیابان آیت الله مدنی از چهارراه پیر عبدالملک شروع می‌شود. این منطقه جزء مناطق قدیمی و اصلی شهر است. هرچند کوچه‌های این منطقه درحال‌حاضر پر از خانه‌های قدیمی با بافت سنتی است؛ اما اخیرا بافت این منطقه تغییرات زیادی را تجربه کرده است. با وجود تغییرات گسترده هنوز هم در خیابان مدنی می‌توانید خانه‌های ویلایی متعددی پیدا کنید که درختان بلند قامت ازبالای دیوار آن‌ها پیداست.

جمعه مسجد، گوشه‌ای از خاطرات کهن اردبیل

همان‌طور که گفتم نام دیگر این خیابان بین اهالی قدیمی خیابان جمعه مسجدی است. علت این نامگذاری، وجود مسجد کهن‌سال جمعه مسجد در خیابان مدنی است.


با توجه به موقعیت جغرافیایی خیابان‌ ‌مدنی‌ و نزدیکی آن به بازار اصلی شهر، اغلب رستوران‌ها و ایستگاه‌های شکم‌گردی آن هم سطح اقتصادی دارند.

قدمت این مسجد به دوران سلجوقیان باز می‌گردد. این مسجد قدیمی کنار یک آتشکد‌ه‌ قرار گرفته است. به نقل از تاریخ‌نویسان، ساختمان اولیه مسجد در ابتدا کاربری آتشکده داشته است. جمعه مسجد یک حیاط، ایوان و طاق باشکوه داشته که قسمتی از آن در حمله مغول‌ها تخریب شده و درحال‌حاضر فقط قسمتی از مسجد سالم است.

خیابان‌ ‌مدنی‌ اردبیل

این بنای تاریخی به جمعه مسجدی معروف است. به نقل از اهالی، می‌توان گفت این مسجد تاریخی‌ترین بنای شهر است، اما امروزه در حد نماز جماعتی که اهالی کوچه‌های اطراف در آن شرکت می‌کنند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته اخیرا برای مرمت و همچنین تحقیقاتی که در سایت این بنا در حال انجام است، مسجد را تعطیل کرده‌اند. ‌

خیابان کریستال و برنز‌های طلایی

اگر دنبال خرید لوازم لوکس خانگی، انواع لوسترهای برنزی و کریستالی و  صنایع برنزی هستید، حتما از فروشگاه‌ها و مغازه‌های فعال در خیابان‌ ‌مدنی‌ دیدن کنید. این خیابان‌ بورس اصلی فروش لوازم برنزی در استان اردبیل است. شب هنگام که چراغ‌های لوستر فروشی‌ها روشن می‌شود، جاذبه‌های دیدنی این خیابان بیشتر می‌شود. به‌لطف وجود این فروشگاه‌ها، مدنی شب‌ها هم مانند روز روشن است.

دیدنی های خیابان‌ ‌مدنی‌ اردبیل

در این خیابان انواع تولید مصنوعات چوبی نظیر مبل، تخت، میز، صندلی و… نیز وجود دارد. همچنین این خیابان فروشگاه‌ها و تولیدی‌های متعدد لباس را در خود جای داده است.

قیمت همه اجناس موجود در خیابان‌ ‌مدنی‌ مانند لوستر، صنایع چوبی و پوشاک نسبت به اغلب مناطق اردبیل اقتصادی‌تر است. بنابراین اگر قصد تجربه یک خرید مقرون‌به‌صرفه‌ را دارید، پیشنهاد می‌کنم حتما از فروشگاه‌های این خیابان دیدن کنید.

البته مدنی کنار همه مزایا، دردسرهایی هم دارد. مثلا این خیابان یکی از پر‌ترافیک‌ترین خیابان‌های شهر اردبیل است‌. یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد ترافیک در خیابان‌ ‌مدنی‌ وجود چند تالار بزرگ جشن در آن است.

خیابان‌ ‌مدنی‌ اردبیل

این تالارها در فصل تابستان نسبت به سایر فصول فعال‌تر بوده و باعث شده‌اند ترافیک خیابان هم در تابستان از هر زمان دیگر بیشتر باشد. همچنین گذر اصلی اغلب کوچه ‌و خیابان‌های فرعی متصل به مدنی از این خیابان است. برای مثال خیابان منزوی یکی از مهم‌ترین خیابان‌های فرعی در مدنی است که خیابان آیت‌الله مدنی را به خیابان ساحلی متصل می‌کند.

ایستگاه شکم خیابان‌ ‌مدنی‌

با توجه به موقعیت جغرافیایی خیابان‌ ‌مدنی‌ و نزدیکی آن به بازار اصلی شهر، اغلب رستوران‌ها و ایستگاه‌های شکم‌گردی آن هم سطح اقتصادی دارند.

از رستوران‌های موجود در این خیابان می‌توان به رستوران امیران و همچنین هتل ایده‌آل اشاره کرد. رستوران امیران نسبت به رستوران دایر شده د هتل ایده‌آل قیمت‌های ارزان‌تری دارد، اما کیفیت غذاهای رستوران هتل ایده‌آل بسیار بالاتر از امیران است.

دیدنی های خیابان‌ ‌مدنی‌ اردبیل

انتهای این خیابان هم به به میدان امام‌ علی ختم می‌شود. در فصل گرم تابستان می‌توانید اطراف این میدان مهمان بستنی‌فروشی‌هایی باشید که بستنی‌های متنوع با طعم‌های مختلف عرضه می‌کنند. همچنین چندین مغازه فست‌فود کنار این بستنی‌فروشی‌ها قرار دارد که سر زدن به آن‌ها برای شکم‌گردی خالی از لطف نیست.

در این میدان علاوه‌بر بستنی‌فروشی و فست‌فودی، دستفروشان زیادی را ببینید که معمولا به وانتی‌های میوه‌فروش معروف هستند. این وانتی‌ها اغلب دور میدان علی قرار دارند و می‌توانید برای تهیه میوه تازه به آن‌ها سر بزنید.

اگر شما هم به خیابان‌ ‌مدنی‌ و دیدنی‌های آن سر زده‌اید، نظرتان را درباره این جاذبه گردشگری اردبیل با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن