طبیعت گردی

کوه آربابا در بانه؛ میزبان کوهنوردان طبیعت‌دوست

فهرست مطالب

هنگامی که اسم شهر بانه را از زبان مردم می‌شنوید، شاید تنها چیزی که به یاد می‌آورند شهر پاساژها یا منطقه‌ای تجاری است که هرساله جمعیت زیادی را به‌خصوص در تعطیلات نوروز، برای خرید کالا‌های ارزان‌قیمت به خود جذب می‌کند، اما کمتر کسی است که این شهر را با طبیعت بکر و دست‌نخورده و جنگل‌های پوشیده از بلوط و جاذبه‌های طبیعی بشناسد. با ما در نابرو همراه باشید که در این مقاله یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهر یعنی کوه آربابا را بیشتر بشناسیم.

کوه آربابا؛ میزبان کوهنوردان طبیعت‌دوست

اگر به کوهنوردی علاقه دارید و می‌خواهید ساعاتی را بدون شلوغی و دور از هیاهوی شهر به ورزش و استراحت در دل طبیعت بپردازید، کوه آربابا بهترین گزینه برای کوهنوردان و دوستداران طبیعت است؛ چون مسیر آن جزو مسیرهای کوهپیمایی عمومی محسوب می‌شود.

موقعیت جغرافیایی کوه آربابا

کوه آربابا در جنوب شهرستان بانه قرار گرفته‌‌است و متعلق به دوره دوم زمین‌شناسی است.

کوه آربابا در بانه

آشنایی کامل با کوه آربابا

کوه آربابا در فرهنگ عامه مردم شهرستان بانه جایگاهی ویژه دارد. شخصیت آربابا در قصه‌ها و اشعار کردی وجود‌‌ دارد. همچنین در گذشته این کوه محل «آرد به با» یعنی جدا‌سازی گندم و آرد سرخرمن با باد بوده‌ و اسم زیبای آن از کلمه کردی «آرد به با» گرفته شده است. با گذر زمان «آرد به با» به «آرببا» تبدیل شده‌ است.

این کوه بلند هر چهار فصل سال زیبایی منحصربه‌فردی را دارد. در فصل بهار، به‌خصوص در ماه اردیبهشت، درختان سربه‌فلک‌کشیده و چشمه‌های خروشان زیبایی آن را دوچندان می‌کند. همچنین گوش دادن به نغمه پرندگان و شرشر آب چشمه‌ها در این طبیعت زیبا آرامشی وصف‌ناشدنی به انسان می‌دهد.

جاذبه های کوه آربابا در بانه

شهرستان بانه رویشگاه مناسبی برای انواع گیاهان دارویی است که کوه آربابا مانند دیگر ارتفاعات این ظرفیت را دارد. مردم در فصل بهار علاوه‌بر دیدن این همه زیبایی، اوقات خود را با پرکردن کوله‌هایشان از گیاهان دارویی می‌گذرانند.

در فصل زمستان که همه جا پوشیده از برف است، اکثر مردم شهر به بالای کوه می‌روند و از سُر خوردن روی برف‌ها لذت می‌برند، چون راه برگشت از پشت کوه طولانی و امن و محل مناسبی برای اسکی نیز است.

دامنه کوه آربابا

در دامنه کوه آربابا دو تفرجگاه تفریحی پارک دوکانان و پیرمراد وجود دارد که چشم‌انداز زیبایی به کوه آربابا بخشیده است. پارک دوکانان دارای وسایل تفریحی (چرخ فلک، کشتی صبا و…) است که با خرید بلیت مورد استفاده عموم قرار می‌گیرد.

کوه آربابا در بانه

همچنین دوکانان هرساله با برگزاری نمایشگاه صنایع‌دستی ازسوی سازمان میراث فرهنگی بانه میزبان میهمانان و گردشگران نوروزی خواهد‌بود. علاوه‌بر مهمانان، مردم شهر نیز بیشتر وقت خود را در آن‌جا سپری می‌کنند.


در کوهستان‌ها انواع آب‌وهوا مانند باران، تگرگ، برف، باد، در یک روز می‌تواند اتفاق بیفتد، پس لازم است با تجهیزات کامل صعود را شروع کنید، به‌ویژه کسانی که می‌خواهند شب را در آن‌جا بگذرانند.

با گذر از دوکانان به زیارتگاه پیرمراد می‌رسید که در فاصله کمی از دوکانان قرار گرفته‌است. پیرمراد یکی از زیارتگاه‌های قدیمی شهر است که مقبره مراد یکی از صحابه پیامبر (ص) در آنجا قرار دارد و مردم این دیار براساس اعتقاداتی که دارند هر چهارشنبه برای برآوردن حاجات و طلب‌ شفای بیماران مهمان خانه او می‌شوند.

اطراف زیارتگاه سکوهایی برای نشسن و چادرزدن مسافران وجود دارد. علاوه‌بر این، در قسمت بالای پیرمراد بازارچه کوچکی دایر شده که چند قهوه‌خانه و جگرکی آن را تشکیل می‌دهد که بیشتر جوانان آخر شب‌ها به آن‌جا می‌روند و وقت خود را در آن‌جا می‌گذرانند.

دیدنی های کوه آربابا در بانه

چشمه‌های کوه آربابا

در طول مسیر و در دامنه آربابا چشمه‌سارهای خروشان وجود دارد که در فصل بهار حس تازگی و طراوت به انسان می‌بخشد. چشمه اصحاب، دروزن، خیرالمجنون از چشمه‌های معروف این کوه به شمار می‌روند.

از چه مسیرهایی به کوه آربابا برسید؟

رفت و برگشت کوه آربابا دو ساعت طول می‌کشد که سه مسیر برای صعود وجود دارد: مسیر سالمندان، مسیر کانی اصحاب، مسیر کانی دروزن. مسیر کانی اصحاب و مسیر سالمندان از تفرجگاه پیرمراد شروع می‌شود.

باید تا تفرجگاه پیرمراد از ماشین شخصی استفاده‌ کرد و بعداز آن کوهنوردی را شروع کرد. مسیر سالمندان از همه مسیرهای موجود راحت‌تر است و دلیل نامگذاری آن ازطرف مردم راحتی مسیر است که افراد پیر و سالمند هم می‌توانند از آن عبور کنند و از چشم‌انداز زیبای آن لذت ببرند.

کوه آربابا در بانه

شب‌مانی در کوه آربابا

در قله فرعی کوه آربابا یک پناهگاه کوچک وجود دارد که در سال ۱۳۸۵ به همت کوهنوردان آن را تأسیس کردند که برای استراحت و شب‌مانی چند نفر، نه تعداد، زیاد مناسب‌ است، اما اگر تعداد بیشتری قصد‌ ماندن در شب را دارید، می‌توانید با چادر‌زدن از زیبایی‌های شب و دیدن چراغ‌های شهر از ارتفاع بلند لذت ببرید.

منظره زیبای شهر

تجهیزات موردنیاز برای اقامت در شب

در کوهستان‌ها انواع آب‌وهوا مانند باران، تگرگ، برف، باد، در یک روز می‌تواند اتفاق بیفتد، پس لازم است با تجهیزات کامل صعود را شروع کنید، به‌ویژه کسانی که می‌خواهند شب را در آن‌جا بگذرانند.

تجهیزاتی مانند چادر، زیرانداز، دو دست لباس، چراغ‌قوه، قطب‌نما، کیسه‌خواب، مواد غذایی، در فصل بهار لازم است، اما اگر در فصل زمستان قصد رفتن به کوه آربابا را کردید، باید دو دست لباس گرم، جوراب اضافی، پانچو، یخ‌شکن همراه خود ببرید تا از کوهنوردی خود رضایت کامل داشته‌ باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن