طبیعت گردی

سد ارس جلفا؛ شقایق‌های سرخ، غاز‌های پیشانی‌سفید

فهرست مطالب

شهر جلفا مناطق دیدنی بسیار زیبایی دارد که دریاچه پشت سد ارس یکی از آن‌هاست. در این مطلب از نابرو سری می‌زنیم به این دریاچه زیبا و سد ارس جلفا تا با آن از مکان های دیدنی جلفا بیشتر آشنا شویم.

محل قرارگیری سد ارس

جلفا شهر گمرکی و مرزی ایران، در جنوب ساحل رود مرزی ارس در ۱۳۵ کیلومتری شمال تبریز و ۶۵ کیلومتری شمال مرند در استان آذربایجان شرقی واقع شده ‌است. شهرستان جلفا به‌علت موقعیت ویژه و واقع‌شدن در منطقه تجاری ارس، قطب‌ مهم تجاری و بازرگانی ایران محسوب می‌شود. یکی از جاذبه‌های گردشگری جلفا دریاچه ارس است که در ۴۰ کیلومتری شمال‌غربی شهر جلفا روی رودخانه ارس در مرز ایران و جمهوری آذربایجان قرار دارد.

سد ارس جلفا

راه دسترسی به سد ارس

جاده حرکت به‌طرف کلیسای سنت استپانوس، کمی مانده به کلیسا چند مسیر می‌شود که یکی به‌طرف کلیسا می‌رود و دیگری به‌طرف تفرجگاه ساحلی سد ارس. عبور از جاده‌های بسیار زیبای مرزی که یک طرفشان رود ارس و طرف دیگرشان کوه‌های زیبا قرار دارد، رسیدن به این تفرجگاه را بسیار لذت‌بخش می‌کند.

اگر فصل بهار را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید، از لاله‌های کنار جاده هم لذت خواهید برد.

اطلاعاتی جزیی درباره سد ارس

هدف از احداث این سد مخزنی، تامین آب کشاورزی منطقه و تولید برق است. دریاچه سد ارس دارای انواع زیادی ماهی آب شیرین است و از نظر گردشگری و ماهیگیری جایگاه خوبی دارد. کشور ایران و جمهوری آذربایجان به‌صورت مشترک در ساخت و بهره‌برداری از این سد همکاری کرده‌اند.

سد ارس جلفا

جاده گل‌ها

بهار فصل شگفتی‌ها و زیبایی‌های ایران است. در هر گوشه از ایران شاهد دشت‌هایی پر از گل‌‌های وحشی زیبا هستیم، از دشت لاله‌های وحشی ارس گرفته تا گل‌‌های محمدی کاشان. اغلب این گل‌ها خودرو هستند و این نکته ضرورت حفاظت از آن‌ها را بسیار بیشتر می‌کند.


در دریاچه تشکیل‌شده پشت سد ارس، امکان ماهیگیری و تفریح‌های آبی مانند قایق‌سواری فراهم است. می‌توانید در این تفرجگاه از خوردن کباب ماهی تازه رود ارس نیز لذت ببرید.

هرسال با شروع فصل بهار دشت‌های جلفا و حاشیه رود ارس مملو از انواع گل‌های وحشی می‌شوند، ولی شقایق‌های وحشی به‌علت رنگ قرمز زیبا و تراکم زیادشان جلوه بیشتری دارند و هر سال گردشگران و طبیعت‌دوستان زیادی برای دیدن این گل‌های زیبا به حاشیه ارس سفر می‌کنند.

همچنین رود ارس به‌تنهایی منظره‌ای زیبا در کنار جاده خلق کرده است، مسیر بین منطقه «ارسباران» تا «جلفا» مسیری زیبا و مهیج و به‌یادماندنی است. از یک سو درختان سرسبز و کوه‌های پر از سبزه و از سوی دیگر رودخانه زیبای ارس و روستاهای کشورهای همسایه (ارمنستان و آذربایجان) مناظر زیبایی را به وجود آورده‌اند.

سد ارس جلفا

شقایق‌های وحشی

با فرارسیدن بهار و بارندگی کافی در کشور، در منطقه مرزی جلفا شاهد رویش دشت‌های بزرگی از شقایق وحشی خواهیم بود. این گل در نواحی مختلف ایران رشد می‌کند و در ادبیات ایران به نام‌های «لاله وحشی» و «شقایق وحشی» معروف است.

گل شقایق بین محلی‌ها به «لاله گولی» مشهور است. رویش شقایق‌های وحشی در ورودی‌های شهرستان جلفا به‌خصوص از سمت تبریز به جلفا جلوه‌هایی ویژه به وجود آورده که چشم و دل هر رهگذری را بی‌اختیار به‌سوی خود جلب می‌کند.

گیاهان دارویی شهرستان جلفا

شهرستان جلفا به‌علت قرارگرفتن در دامنه کوه‌های کیامکی و کنتال به سرزمین گیاهان دارویی کمیاب معروف است؛ در فصل بهار بسیاری از مردم برای در امان ماندن از بیماری‌های عفونی و سرماخوردگی و مهم‌تر از همه داشتن جسمی شاداب و تنومند، این گیاهان را می‌چینند و می‌خشکانند و آن‌ها را در سایر فصل‌ها استفاده می‌کنند.

گل شقایق وحشی معمولاً در مزارع و دشت‌ها و دامنه‌های کم‌ارتفاع کوهستانی آذربایجان و کردستان و سمنان رشد می‌کند. وجود مقادیر بسیار اندک ترکیب‌های اوپیوییدی در عصاره این گیاه سبب شده که عصاره این گیاه را تریاک بی‌زیان بنامند.

سد ارس جلفا

باتوجه به خواص درمانی شقایق‌ها اغلب مردم به چیدن بی‌رویه آن‌ها روی می‌آورند، غافل از اینکه این گیاهان باید تا زمان پرپرشدن در طبیعت بمانند تا بتوانند گرده‌افشانی کنند و به بقا ادامه دهند.

جاذبه‌های سد ارس

در دریاچه تشکیل‌شده پشت سد ارس، امکان ماهیگیری و تفریح‌های آبی مانند قایق‌سواری فراهم است. می‌توانید در این تفرجگاه از خوردن کباب ماهی تازه رود ارس نیز لذت ببرید. آب مخزن دریاچه سرشار از مواد بیوژن است و دریاچه سد ارس که به‌علت احداث این سد به وجود آمده دارای انواع زیادی از ماهیان آب شیرین است.کپور، آمور، صوف، بیکت، فیتوفاک، سیاه ماهی، ماش و زودپر از جمله ماهیانی هستند که از دریاچه پشت سد ارس صید می‌شوند.

شما همچنین می‌توانید از دیدن غاز‌‌های پیشانی‌سفید در این دریاچه لذت ببرید. از ۱۰۰۰۰ غاز پیشانی‌سفید دنیا، ۳۰۰۰ غاز در تالاب‌های شمال آذربایجان غربی به‌ویژه حاشیه و دریاچه پشت سد ارس مشاهده شده است که بیانگر مطلوب‌بودن شرایط زیستی برای این پرنده در این استان است.

قارچ دنبلان

از جاذبه‌های دیگر این سد، وجود قارچ دنبالان در اطراف آن است. قارچ دُنبَلان یا دنبالان نوعی قارچ خوراکی گران‌قیمت و کمیاب است. این قارچ در گونه‌های مختلف به رنگ‌های قرمز تیره، خاکستری، سفید، بنفش و سیاه یافت می‌شود.

سد ارس جلفا

لذیذترین نوع این قارچ پوسته سیاه‌رنگ دارد. دو نوع سیاه و سفید این قارچ گران‌قیمت‌ترین قارچ‌های دنبلان زیرزمینی هستند و در مراتع اطراف سد نوع سیاه‌رنگ این نوع قارچ یافت می‌شود که گونه‌ای کمیاب و خوش‌طعم است.

بهترین زمان برای سفر

حداکثر دمای منطقه جلفا در تابستان ۴۰ درجه سانتی‌گراد و در زمستان ۲۰ درجه زیر صفر اندازه‌گیری شده است. فصل بهار، به‌خصوص ماه فروردین و اردیبهشت، بهترین زمان برای سفر به این منطقه و لذت‌ از محیط کنار جاده و خود دریاچه است.

باتوجه به رویش گل‌های وحشی در اطراف جاده و مناسب بودن هوا و رشد قارچ کمیاب دنبالان در اطراف سد، فصل بهار مناسب‌ترین زمان برای لذت‌بردن بیشتر از این منطقه است.

امکانات اقامتی

مجتمع‌های اقامتی و ویلاهای اطراف سد، مکان‌های مناسب برای اقامت در این منطقه هستند. همچنین اگر قصد رفتن به کلیسای سنت استپانوس را دارید، ویلاهای کوهستانی ارس جلفا واقع در جاده کلیسا و هم‌جوار با رودخانه خروشان ارس می‌تواند مکانی مناسب برای اقامت باشد. با توجه به نزدیکی دریاچه سد ارس به شهر جلفا، می‌توان از هتل‌های شهر جلفا هم برای اقامت استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن