طبیعت گردی

روستای ارنگه البرز؛ بهشتی در جاده‌ چالوس

فهرست مطالب

یکی از زیباترین و سرسبزترین جاده‌های جهان، جاده‌ چالوس است که از شهر کرج در استان البرز شروع شده و تا شهر چالوس در استان مازندران ادامه دارد. این جاده‌ ۱۶۳ کیلومتری، مملو از آبشارها، چشمه‌ها و زیبایی‌های خارق‌العاده است. یکی از این زیبایی‌ها در کیلومتر ۱۸ این جاده‌ دیدنی نظرتان را به‌خود جلب می‌کند. روستای ارنگه با هوایی دلنشین به‌دلیل گذر رودخانه از وسط آن آبشارها، چشمه‌ها و باغ‌های زیبایی را پدید آورده است. در این مقاله‌ نابرو با من همراه باشید تا با زیبایی‌های روستای ارنگه از دیدنی های کرج آشنا شویم.

معرفی مختصری از روستای ارنگه

با وجود آلودگی روزافزون محیط‌زیست به‌دلیل آلاینده‌های موجود در سطح شهر و آلودگی‌های صوتی، به‌خصوص در شهر تهران، نیاز به محیطی آرام و سرسبز با هوایی پاکیزه نزدیک به کلان‌شهر تهران و کرج حس می‌شود. محیطی مناسب برای گذراندن اوقات خوش کنار طبیعتی بکر و دور از محیط شهری آرزوی هر شهروند تهرانی یا کرجی به‌حساب می‌آید. جالب است بدانید ارنگه‌ فعلی در اوایل سلطنت رضاشاه جمعیتی بالغ‌بر ۵۰۰ نفر داشته که در همان سال‌ها شهر کرج جمعیتی ۸۰۰ نفره را تجربه کرده است. ارنگه با قدمتی چند هزار ساله شامل چندین روستا به‌نام‌های ابهرک، خور، جی، چاران، گوراب و سیجان می‌شود که به مجموعه‌ این روستاها ارنگه و به مرکز آن‌ها ارنگه بزرگ می‌گویند. دهکده‌ ارنگه باتوجه به قدمت، آب‌وهوایی دلنشین و نزدیکی به کلان‌شهر تهران و کرج، به‌سرعت درحال پیشرفت است. روزبه‌روز ساخت و فروش ویلاهایی با باغ‌های زیبا در آن بیشتر می‌شود.

روستای ارنگه

دسترسی به روستای ارنگه

در کیلومتر ۱۸ جاده چالوس، یک خروجی‌ در سمت راست خود با تابلو ارنگه مشاهده می‌کنید. جاده‌ای دو کیلومتری و دو طرفه، با عرض تقریبا کم که با شیب تند خود، شما را از بین چندین پیچ عبور داده و به ارتفاعی بالا می‌برد. ارتفاعی که در آن می‌توانید طبیعتی بی‌نظیر را به‌خصوص در فصل بهار و پاییز ببینید. سپس شیب جاده مخالف شده و شما را به‌سمت پایین سوق می‌دهد. با مسطح شدن جاده دو راه پیش رو خواهید داشت:

۱) خروجی سمت راست شما را توسط جاده‌ای آسفالته به‌داخل روستای ارنگه با کوچه‌های سنگفرش شده و انبوهی از درختان سرسبز و باغ‌های میوه می‌برد.

از قدم زدن در کوچه‌های ارنگه سیر نمی‌شوید

از داخل روستای ارنگه به‌سمت شرق که حرکت کنید، صدای دلنشین آب در جای‌جای روستا شنیده می‌شود. این آب توسط کانال‌های بزرگ از رودخانه به سرتاسر روستا کشیده شده و دلیل سرسبزی و سرزندگی ارنگه به این خاطر است. اکثر خانه‌های روستا پر از درختان و باغ‌های میوه هستند. این آب از دو قسمت به‌سمت روستا می‌آید. یکی از قسمت‌های آن بالای آبشار که در ارتفاع قرار دارد، دیده می‌شود. آب این قسمت از بالای کوچه‌باغ‌های روستا به‌سمت کوچه‌های پایین‌تر سرازیر شده و آبشارهای کوچک و زیبا با صدای دلنشین را خلق می‌کند. قدم زدن در کوچه‌های سنگفرش شده و بسیار تمیز با آب‌هایی همیشه جاری کنار خانه‌های ویلایی و باغ‌هایی پوشیده از درختان سیب، گیلاس، گردو، توت و… حس‌وحال عجیبی به انسان می‌دهد.

روستای ارنگه

در این مسیر با امامزاده و یکی از گورستان‌های روستای ارنگه مواجه می‌شوید. در آن‌جا با قبرها و سنگ‌قبرهای چند صد ساله و درختان بسیار تنومندی که شاید محل بازی کودکی همان انسان‌های آرمیده در قبر بوده‌اند، برخورد می‌کنید. به مسیر خود که ادامه دهید، بعد از گذر از کوچه‌باغ‌هایی که میوه‌هایشان اندازه‌ قد یک کودک پایین آمده‌اند، به رودخانه می‌رسید. شما می‌توانید با کمک پلی آهنی به‌طرف دیگر رودخانه بروید. حال از کنار و بالای رودخانه و مخالف جهت حرکت جوی‌های پُرآبی که به باغ‌ها هدایت می‌شوند، حرکت ‌کنید. در همه مدت مسیر شما وسط انبوهی از درختان هستید. بعد از طی تقریبا 700 متر از بین درختان و کنار جوی آب شما به سرسره‌ای آبی و دست‌ساز که اهالی روستا آن را ساخته‌اند، می‌رسید.

آن‌ها این سرسره را برای پایین آوردن بخشی از آب که از بالای رودخانه و بالای آبشار به‌سمت پایین به‌شکل زیبایی سرازیر می‌شود، درست کرده‌اند. کنار این سرسره، آبشار کوچکی از رودخانه وجود دارد که به‌دلیل فضای باز پایین این آبشار، محلی دنج برای آب‌تنی و نشستن است. اگر می‌خواهید با صحنه‌ای فوق‌العاده روبرو شوید، باید مسیری 600 متری را درون آب بپیمایید. فشار و اندازه آب به‌قدری است که همه می‌توانند با احتیاط در آن راه بروند. بعد از مدتی کوتاه شما آبشاری زیبا و فوق‌العاده با ارتفاع ۱۰ متر و پهنای زیاد خواهید دید. پایین و بالای آبشار حوضچه‌های آب پدید آمده است که کنار آن اوقاتی خوش با خانواده و دوستان‌تان خواهید داشت.

روستای ارنگه

در مسیر غرب روستای ارنگه و رودخانه شما می‌توانید طبیعتی وحشی و هیجان‌انگیز با دره‌های تنگ را مشاهده کنید و مختصری امکان صخره‌نوردی داشته باشید. همچنین صعود به قله ۳۱۰۰ متری قبله (قله پورا) برای علاقه‌مندان به کوه‌نوردی و صخره‌نوردی بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

قبرستان چند هزار ساله جامانده از دوران زرتشتیان در روستای ارنگه

۲) خروجی‌ دیگر که به‌سمت چپ می‌رود، شما را کمی بالاتر برده و به منتهی‌الیه شمال روستا هدایت می‌کند. ابتدای روستا با گورستانی با قدمت زیاد و تاریخی که متعلق به دوران زرتشت است، مواجه می‌شوید. قبرهایی که بقایای آن از دوران زرتشتیان باقی مانده و سنگ‌قبرهایی که هنوز از چنگال دزدان آثار باستانی مصون مانده‌اند. ادامه مسیر با خودرو شخصی معمولا فقط برای افراد ساکن روستا میسر است. شما باید خودروی خود را کنار این قبرستان تاریخی پارک کرده و حدود ۵۰۰ متر پیاده‌روی کنید.

این مسیر به انتهای غربی روستا و پرتگاهی ترسناک با صدای خروشان آب که برخاسته از صدای آبشار است، می‌رسد. اگر با احتیاط به لبه پرتگاه نزدیک شوید، آبشار خور را مشاهده خواهید کرد. آب رودخانه پس از دور زدن منتهی به این دره و آبشار می‌شود. درصورت دست‌به‌سنگ شدن و با احتیاط کامل می‌توانید از لبه این دره حرکت کرده و به بالای آبشار برسید. رودخانه از این قسمت، غربی و شرقی می‌شود.

روستای ارنگه

آبشار هفت‌چشمه و آبشار بزرگ آدران

از زیبایی‌های دیگر ارنگه، آبشار هفت‌چشمه محسوب می‌شود که هفت آبشار دارد. ارتفاع بعضی از آن‌ها به حدود پنج متر می‌رسد. پوشش گیاهی این منطقه، زیبایی‌ روستای ارنگه را دوچندان می‌کند. این دره در عین زیبایی بسیار خنک و دلپذیر است. برای دسترسی به این منطقه کمی جلوتر از خروجی روستای ارنگه در جاده چالوس، از پاکوب کوچکی می‌توان وارد دره هفت‌چشمه شد. همچنین این آبشار از روستای سیجان نیز راه دارد. از این منطقه به بعد باید حدود یک ساعت پیاده‌روی و کمی سنگ‌نوردی کنید تا از میان دره‌ای زیبا به آبشار برسید.

یک راه دیگر برای رسیدن به آبشار عبور از خود رودخانه است که دراین‌صورت باید کمی هم صخره‌نوردی انجام دهید. با پیمودن نیمی از راه در طبیعت زیبا و رودخانه و عبور از پلی چوبی، محیط‌های همواری به‌منظور استراحت وجود دارد که برای رفع خستگی، استراحت و زدن چادر مناسب هستند. در طول مسیر با عبور از طبیعتی خیره‌کننده به هفت‌چشمه می‌رسید و خستگی شما از دیدن منظره‌ای باشکوه به‌در می‌شود.

در تابستان برای دیدن یکی از آبشارهای بزرگ ایران به ارتفاع ۹۰ متر به‌نام آدران باید از مسیرهای صعب‌العبورتری بگذرید. در فصل تابستان که مقدار آب کم است، شما تا زانو در آب سرد قرار می‌گیرید. اگر در فصل‌های دیگر و پربارش سال قصد سفر دارید، حتما باید از وضعیت آب‌وهوا و مقدار آب رودخانه باخبر شوید. قسمتی از مسیر نیز در خشکی قرار دارد ولی به‌دلیل عبور از مسیر‌های صخره‌ای و باریک (به‌طوری‌که فقط یک نفر می‌تواند از بین آن‌ها عبور کند) باید بسیار مراقب بود. در طول راه با غارهایی مواجه خواهید شد که اگرچه نمی‌شود داخل آن‌ها رفت ولی سوژه‌ عکاسی بسیار خوبی برای عکاسان به‌حساب می‌آیند. درنهایت شما با آبشاری عظیم و طویل که صحنه‌ای زیبا در طبیعت خلق کرده است روبرو می‌شوید.

روستای ارنگه

تپه‌هایی با کنده‌کاری‌های جامانده از دوران زرتشتیان

از دیگر مکان‌های تاریخی این روستا می‌شود به تپه‌ کارنه و تپه‌ قلعه‌ها اشاره کرد. با مشاهده دقیق‌تر قبرها، کنده‌کاری‌هایی که روی سنگ‌ها انجام شده و گفته‌های اهالی روستا این منطقه از دوران زرتشتیان به‌جامانده و بسیار ارزشمند است. همچنین شما می‌توانید از ارتفاع این تپه منظره‌ زیبا و تماشایی از روستای ارنگه و اطراف آن را چه در فصل بهار و چه در فصل پاییز با درختان هزار رنگش نظاره‌گر باشید. در شمال روستا قله شاهدژ با ارتفاع ۲۸۶۰ متر به‌وضوح قابل رویت است و محل بسیار مناسبی برای صخره‌نوردی محسوب می‌شود.

این قله همراه مجموعه قللی از شرق به غرب شامل خاک سفید، دزد بند، لیلی و مجنون، صلصال، مسجد پیرزن، سر شهر (لودَر)، برج‌های یک، دو، سه و چهار و همراه شاهدژ خط الراس زیبایی را تشکیل می‌دهند. این قسمت در گذشته محل یک دژ بزرگ متعلق به حسن صباح بوده که در نقاطی از قله می‌توان بقایای آن دژ را مشاهده کرد.

اگر تجربه بازدید از روستای ارنگه را دارید، نظراتتان را با نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن