طبیعت گردی

پارک شهر اراک؛ پارکی به بزرگی یک شهر

فهرست مطالب

پارک‌ها معمولا یکی از پیشنهادهای معمول برای گذراندن آخر هفته هستند. خیلی از خانواده‌ها در روزهای تعطیل با مراجعه به پارک حال‌وهوای خود را عوض می‌کنند. پارک شهر اراک یکی از مکان های تفریحی اراک است که آخر هفته‌ها و د تعطیلات میزبان خانواده‌های این شهر است. اگر شما هم به این شهر سفر کرده‌اید یا ساکن آن هستید، آشنایی با این پارک خالی از لطف نیست و می‌توانید سری به پارک بزنید تا از جاذبه‌ها و طبیعت آن لذت ببرید.

معرفی پارک شهر اراک

پارک شهر در مرکز اراک قرار دارد و دلیل نامگذاری آن هم به همین خاطر است. این پارک قدمت نسبتا زیادی داشته و شهرت بالای آن باعث شده به یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر تبدیل شود. این پارک در طول تاریخ چهره‌های مختلفی داشته و مدام در حال تغییر و تحول بوده است. پارک شهر قسمت‌های مختلف جداگانه‌ای دارد که در ادامه به هر کدام از آن‌ها می‌پردازیم.

پارک شهر اراک از گذشته تاکنون

جالب است بدانید که در این پارک یک قبرستان قدیمی وجود داشته که قدمت آن به دهه 1300 هجری شمسی برمی‌گردد. اکنون این قبرستان قدیمی به فضای بازی برای بچه‌ها تبدیل شده است. البته شهرداری به احترام درگذشتگانی که در آنجا دفن شده بودند، از یک سری سنگ فرش یادبود استفاده کرده است. این بخش را می‌توانید کنار مقبره آقا نورالدین عراقی که یکی از علمای سرشناس شهر اراک محسوب می‌شود، ببینید.

پارک شهر اراک

مقبره آقا نورالدین در پارک شهر

مقبره آقا نورالدین یکی از با صفاترین مقبره‌های شهر اراک است و بین اهالی اراک محبوبیت زیادی دارد. پیشنهاد می‌کنم اگر به پارک شهر می‌روید، حتما سری به این مقبره بزنید چون احوال روزتان را بخیر می‌کند.

کنار مقبره آقا نورالدین روی دیواری از پارک، سنگ قبرهای قدیمی را که به زمان قاجار برمی‌گردند، می‌توانید ببینید.. این دیوار مانند موزه‌ای می‌ماند که تاریخ و فرهنگ گذشته را یادآوری می‌کند. در مقابل درب ورودی مقبره آقا نورالدین، یک آب انبار قدیمی و یک حوض آب نیز وجود دارد که شهرداری به تازگی آن را مرمت کرده است.

همچنین سمت دیگر مقبره آقا نورالدین وسایل ورزشی در فضایی به مساحت 75 مترمربع وجود دارد. اغلب اوقات سالمندان از آن‌ها استفاده می‌کنند و برای استراحت روی نیمکت‌های اطراف پارک می‌نشینند. سالمندانی که به این پارک سر می‌زند، باعث زیبایی و حال خوب هرچه بیشتر پارک شده‌اند.

پارک شهر اراک

بازدید از مقبره‌ حاج آقا سلطان

یکی دیگر از مقبره‌هایی که در این پارک وجود دارد مقبره‌ حاج آقا سلطان است. او یکی از مجتهدین سرشناس اراک محسوب می‌شود. این مقبره اکثر اوقات بسته است و داخل آن تعدادی سنگ قبر دیگر از عالمان شهر نیز وجود دارد. بنای این ساختمان ساده است؛ اما حال و هوای خوبی دارد.


بنایی بزرگ و سفید با معماری زیبا، میان درخت‌ها نشان‌دهنده خاطرات افراد است. این بنا در گذشته دارالقرآن شهر بود؛ اما در حال حاضر ساختمان آن کاربری خاصی نداشته و بلااستفاده است.

وسایل بازی این قسمت ساده؛ اما برای کودکان بسیار مناسب است. کودکان با مراجعه به این پارک می‌توانند روز خوبی داشته باشند. گاهی نیز والدینشان روی نیمکت‌های پارک می‌نشینند و از هوای پاکیزه پارک لذت ببرند. 95 مترمربع از فضای پارک به این قسمت اختصاص داده شده است. صدای ذوق‌زده کودکان در این بخش پارک یکی از گوش‌نوازترین آواهای پارک است.

زمین بازی پارک

زمین والیبال و امکانات رفاهی

اگر به سمت پایین از این قسمت قدم بزنید زمین والیبالی را مشاهده می‌کنید که جوانان و نوجوانان در آن دور هم جمع می‌شوند و مسابقه می‌دهند. در تابستان این زمین از ساعات اولیه صبح شلوغ است و نوجوانان با صدای پرشوری در آن بازی و فعالیت می‌کنند. شور و نشاط آن‌ها باعث پویایی بیشتر فضای پارک شهر اراک شده است.

جاهای دیدنی اراک

همچنین سرویس بهداشتی پارک نزدیک زمین والیبال واقع شده که مسیر دسترسی به آن بسیار کوتاه است.

بنایی بزرگ و سفید با معماری زیبا، میان درخت‌ها نشان‌دهنده خاطرات افراد است. این بنا در گذشته دارالقرآن شهر بود؛ اما در حال حاضر ساختمان آن کاربری خاصی نداشته و بلااستفاده است.

پارک شهر اراک

دریاچه مرکزی پارک شهر

اگر از همان مسیری که گفته شد، حرکت کرده باشید، حاالا در بخش مرکزی پارک شهر اراک هستید. در مرکز پارک دریاچه مصنوعی نسبتا بزرگی وجود دارد. داخل این دریاچه یک آب‌نما موزیکال ظاهر پارک و دریاچه را در شب زیباتر از پیش کرده است.

در گوشه‌ای از دریاچه، یک مقبره‌ دیگر وجود دارد. مسیر دسترسی به این مقبره به  علت اینکه داخل دریاچه قرار گرفته، بسته شده است. اهالی شهر می‌گویند که این مقبره برای یکی از سیدهای شهر بوده است.

زمانی که کنار این دریاچه راه می‌روید می‌توانید از هوای آزاد و صدای آواز گنجشک‌ها و اردک‌ها لذت ببرید. درخشندگی آب زیر نور آفتاب، هوای مطلوب حوالی آن، آبنما و زیبایی فضای دریاچه از دیدنی‌ترین جاذبه‌های پارک است.

پارک شهر اراک

شکم‌گردی در پارک شهر اراک

از سال 98 کنار دریاچه پارک شهر، رستوران و کافی‌شاپ دایر شد. فضای این رستوران هم سر باز و هم سر بسته است. بنابراین شما می‌توانید به دلخواه خودتان یک میز انتخاب کنید و از هوای پارک و ماهی کبابی لذت ببرید.

همچنین از دریاچه پارک برای پرورش ماهی استفاده می‌شود. اگر به آب دریاچه نگاه کنید بچه ماهی‌های خیلی زیادی را می‌توانید ببینید که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست.

پارک شهر اراک

دیگر دیدنی‌های پارک شهر اراک

برای رفتن به قسمت دیگر پارک شهر، ابتدا یک حوض مستطیلی شکل دراز می‌بینید که شهرداری همیشه دورتادور آن را گل‌های رنگارنگ می‌کارد و در هر فصلی زیبایی خاص خودش را دارد.

یکی دیگر از نقاط قوت پارک توجه به جامعه‌ معلولان است. آن‌ها می‌توانند به این مکان بیایند و از خدمات ویژه خودشان استفاده کنند. در گذشته در پارک شهر کانون پرورش فکری وجود داشت، اما اکنون بعد از سال‌ها بازسازی هنوز بسته است و فعالیتی ندارد.

جاهای دیدنی اراک

اکنون به معرفی بخش آخر پارک می‌رسیم که از خیابان شیخ فضل الله نوری هم می‌توانید به این قسمت بروید.

این قسمت هم برای کودکان وسایل بازی داشته و به نسبت قسمت‌های دیگر شلوغ‌تر است. خیلی از خانواده‌ها به ویژه آن‌ها که فرزند دارند، در فصل تابستان هر شب به این قسمت می‌آیند.

جاهای دیدنی اراک

روبه‌روی این قسمت از پارک، رستوران مروارید فعال است. بعد از صرف ناهار یا شام در این رستوران می‌توانید از فضای پارک هم به عنوان حسن ختام برنامه تفریحی خود استفاده کنید.

کلام آخر

این پارک یادآور روزهای تلخ و شیرین بسیاری برای اهالی اراک است. هرچند این پارک مدام دست‌خوش تغییر بوده؛ اما همچنان اصالت خود را حفظ کرده است. در بهار حس تازه شدن، در تابستان صدای زندگی، در پاییز صدای خش‌خش برگ‌ها و در زمستان برف روی درختان به خواب رفته فقط بخش کوچکی از جذابیت‌های این پارک زیباست.

اگر از شهر دیگری به اراک آمده و قصد دارید در شهر اراک استراحت کنید، حتما این پارک را انتخاب کنید؛ چون به تمام نقاط شهر دسترسی دارید و اطرافتان همه امکانات رفاهی مانند رستوران، سوپرمارکت، میوه فروشی، مکانیکی و فتیرفروشی از سوغات اراک و… وجود دارد. بعد هم می‌توانید با اندکی پیاده‌روی به بازار بزرگ سرپوشیده شهر بروید و از معماری بی‌‌نظیر این بازار تاریخی لذت ببرید.

همچنین اگر تجربه خوب و شیرینی از رفتن به پارک شهر اراک داشتید، آن را با مخاطبان نابرو در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن