آیین و زیارت

مسجد عقیق تربت‌جام؛ بنایی کهن در دل مجموعه‌ تاریخی شیخ احمد جام

فهرست مطالب

در ایران شهرهای دیدنی و جذابی وجود دارد که سفر به آن‌ها می‌تواند تجربه‌ای ناب را برای شما ایجاد کند. هرکدام از این شهرها و آثار موجود در آن‌ها داستان و سرگذشت خاص خود را دارند که کشف این داستان‌ها می‌تواند برای شما بسیار جالب باشد. برای مثال در شهر قدیمی تربت‌جام که در استان خراسان رضوی قرار گرفته، مسجدی تاریخی به نام مسجد عقیق قرار دارد که زیبایی‌های کهنش شما را مدهوش خود می‌کند. این مسجد به دلیل قرارگیری در محوطه‌ای بی‌نظیر می‌تواند یکی از بهترین مقاصد و جاذبه‌های گردشگری دراین استان زیبا به حساب بیاید و خاطرات فراموش نشدنی را برای شما به ثبت براند. پس برای آشنایی با ویژگی‌های این مسجد قدیمی با من در این مطلب نابرو همراه باشید.

معرفی مسجد عقیق تربت‌جام

مسجد عقیق تربت‌جام از جاهای دیدنی مشهد یا خراسان رضوی، یکی از آرامش‌بخش‌ترین و زیباترین مساجد تاریخی ایران است که در استان خراسان رضوی قرار گرفته است. این مسجد که در گذشته مسجد جامع شهر بوده، در ضلع جنوبی شرقی محوطه‌ تاریخی شیخ احمدجام قرار گرفته و یکی از ارزشمند‌ترین آثاری است که از قرن هشتم هجری در این بافت قدیمی به یادگار مانده است.

ستون های تاریخی

شما با ورود به فضاهای این مسجد تماشایی در میان سایه روشن موجود در محیط خود را غرق تاریخ و آرامشی وصف‌نشدنی احساس خواهید کرد که جو آن با فضای خارج از محوطه بسیار متفاوت است.

این مسجد قدیمی که یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر تربت‌جام به حساب می‌آید، با معماری زیبا و هنرمندانه‌اش هر مسافری را به خود جذب می‌کند. در برخی از منابع این بنای ارزشمند به یکی از فرزندان شیخ احمد جام منتسب شده که نشان‌دهنده‌ جایگاه این بنا در زمان خود است.

معماری مسجد عقیق تربت‌جام

مسجد عتیق معماری خاص و بی‌همتایی دارد که برای علاقه‌مندان به تاریخ و بناهای تاریخی بسیار جالب توجه خواهد بود. ورودی این مسجد در صحن مسجد جامع نو قرار گرفته و برای ورود به آن باید از این مسجد رویایی هم عبور کنید.

مسجد عقیق

گفتنی است مسجد عتیق مساحت بسیار عظیمی ندارد، اما حتما در گذشته گوشه‌ای دنج به حساب می‌آمده که دل عبادت‌کنندگان فراوانی را آرام کرده است. درحال‌حاضر هم با زیبایی‌های منحصربه‌فردش حال‌وهوایی خوش را برای شما تداعی خواهد کرد. هنگام مواجه با این بنا با پنج رواق جذاب روبه‌رو می‌شوید که داخل شبستانی گنبددار از این مسجد قرار گرفته‌اند و بازی نورهایی که در فضای آن‌ها وجود دارد، باعث می‌شود روحانیت و قدمت این مسجد بیشتر نمایان شود.

گلدسته‌ها و رواق‌های مسجد

مسجد عقیق گچ‌بری‌های نفیس، آجرکاری‌های ظریف و کاشی‌کاری‌های چشم نوازی دارد که شما را به وجد خواهند آورد. ایوان مسجد عقیق هم از دیگر بخش‌هایی است که با ارتفاع 30 متر، به بنا ابهت و عظمت می‌بخشد.

مسجد عقیق

از تزئینات این ایوان زیبا و دیدنی می‌توان به قوس هشت بخشی و سقف نیم‌گنبدی آن اشاره کرد که شما را در پیچ‌وخم‌های کهن خود به سفر خواهد برد.


جو حاکم بر فضاهای مختلف مسجد بسیار آرامش‌بخش و روحانی است و تزئیناتش با نورهایی که از بازشوها و پنجره‌های آن به داخل شبستان، گنبدخانه و ایوان بنا منعکس می‌شود، بسیار چشم‌گیرتر شما را به سوی خود جذب می‌کنند.

وقتی به مسجد عقیق نزدیک می‌شوید، دو گلدسته کوتاه و ‌بسیار زیبا قبل از سایر بخش‌های مسجد در نظر شما نمایان می‌شود که به شکل شش ضلعی بالای ایوان رفیع این بنای اعجاب‌انگیز قرار گرفته است. میان پنج رواق این مسجد به دو رواق عمود بر هم برمی‌خورید که از محلی که مکان قرارگیری گنبد پر نقش‌ونگار بنا بوده، ‌شبستان‌های دو طبقه‌ی قدیمی را قطع می‌کنند.

یکی از رواق‌ها در ادامه‌ قبله و رواق دیگر عمود بر آن است. همین موضوع باعث شده فضایی مربع در مسجد عقیق ایجاد شود که گنبدی عظیم بر آن ساخته شده و به‌عنوان نمادی از مسجد در ذهن افرادی که به بازدید از این بنا رفته‌اند، مانده است.

مسجد عقیق

تزیینات مسجد عقیق  تربت‌جام

مسجد عقیق  تربت‌جام یکی از شاهکارهای آجرکاری‌شده قرن هشتم هجری به حساب می‌آید و تزیینات آجریش بسیار بیشتر از سایر تزییناتش است. در برخی از بخش‌ها مثل ایوان دارای کاشی‌کاری خوش‌رنگ و گچ‌بری‌های هنرمندانه است. برخی از کاشی‌های این قسمت از مسجد که مثلثی شکل هستند، با رنگ فیروزه‌ای خود آرامش فضا را بیشتر می‌کنند و با نقوش اسلیمی همچون نگین‌های باارزشی در دل مسجد می‌درخشند.

بعضی دیگر از کاشی‌های فیروزه‌‌ای رنگ ایوان هم شش ضلعی هستند با نقش‌هایی مثل گل، برگ و ستاره در ترکیبی از رنگ‌های سیاه، لاجوردی و فیروزه‌‌ای خودنمایی‌ می‌کنند. سایر بخش‌های کاشی‌کاری شده‌ ایوان هم با نقوش هندسی، حیوانی و گیاهی در ترکیبی از رنگ‌‌های فیروزه‌‌ای، لاجوردی سفید، سیاه، آبی، سبز، زرد و قهوه‌‌ای فضایی منحصربه‌فرد مزین به جادوی نقش‌ها و رنگ‌ها را پدید آورده که با زیبایی بی‌نظیرش شما را مدهوش می‌کند. در چند دوره و در قسمت‌های مختلف ایوان گچ‌بری‌‌های برجسته‌ای ساخته شده که همه متعلق به یک دوره نیستند و در گذر زمان به بنا اضافه شده‌اند.

معماری زیبای مسحد

در ضلع جنوبی این مسجد هم سطوح داخلی طاق‌ها تزیینات گچی خاصی دارد که تماشای آن‌ها برای شما جذاب خواهد بود. در دو دهانه‌ غربی گنبد هم گچ‌بری‌های چشم‌نوازی وجود دارد که با اسلیمی‌های خاصی طاق‌های رواق را تزیین کرده‌اند. جالب است بدانید گوشه‌ ستون‌های اطراف گنبد ستون نمایی‌های وجود دارد که در نوع خود کم‌نظیر است و با طرح مارپیچی منحصربه‌فردی گچبری شده است. در این مسجد رویایی کتیبه‌ گچ‌کاری شده‌ وسیعی هم وجود دارد که در هیچ بنایی مثل آن را مشاهده نکردید، این کتیبه از بالای دیوار ضلع شمالی بنا شروع شده و در دیوار جنوبی ختم می‌شود. این کتیبه مزین به آیات قرآن است که این آیات بر ارزشمندی و تقدس بنا افزوده‌اند.

مسجد عقیق

دیدنی‌های مسجد

جو حاکم بر فضاهای مختلف این مسجد قدیمی که در گذر زمان آسیب‌هایی هم به خود دیده، بسیار آرامش‌بخش و روحانی است و با نورهایی که از بازشوها و پنجره‌های آن به داخل شبستان، گنبدخانه و ایوان بنا منعکس می‌شود، تزئیناتش بسیار چشم‌گیرتر شما را به سوی خود جذب می‌کنند. یکی دیگر از هنرمندانه‌ترین و چشم‌نوازترین بخش‌های این مسجد دلنشین، رواق‌هایی است که با طاق‌های منحصربه‌فرد و زیبای خود شاهکارهای معماری ایرانی را به یاد شما خواهند آورد.

معماری زیبای مسحد

شما با مراجعه به این مسجد نه تنها می‌توانید از این بنا و تزیینات رویایی‌ آن دیدن کنید بلکه با مجموعه‌ای خاص و بی‌همتا یعنی محوطه‌ تاریخی شیخ احمد جام روبه‌رو می‌شود که در هر گوشه‌اش با اثری ارزشمند اوقات خوش و خاطره‌انگیزی را برای شما رقم خواهد زد.

شما می توانید برای دسترسی به این مسجد به شمال‌غربی شهر کهن  تربت‌جام سفر کنید و در محله‌ قدیمی سعدآباد با مجموعه‌ای دیدنی روبه‌رو شوید. اگر تجربه‌ای از بودن در این جاذبه‌ تاریخی دارید، آن را با نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن