طبیعت گردی

آلا داغ لار زنجان؛ رنگین‌کمانی روی زمین

فهرست مطالب

از شهر زیبای زنجان، شش فرسخی که در اتوبان زنجان‌‌تبریز، به‌سمت شمال ‌غرب می‌رانید و انگورستان‌های دلربا و آن باغ‌های سرسبز را پشت‌‌سر می‌گذارید، تابلوی ماه‌نشان شما را به‌سوی خود می‌خواند، مسیری بیابانی و وهم‌انگیز. انگار هنوز صدای سم اسبان مادها که به‌سمت مادآباد، بین راه ماه‌نشان می‌تاختند به گوش می‌رسد. جاده فرازوفرود بسیار دارد و از دوردست، قله‌های کوتاه‌قامتی خودنمایی می‌کنند. اینجا جولانگاه عقاب‌ها است و حتما عقاب بزرگی در ارتفاع پایین، بال گسترانده و در امتداد جاده اوج می‌گیرد و بر تخته‌سنگی در بالادست می‌نشیند. نگاهتان از روی آن پرنده زیبا روی کوه‌های رنگی پشت‌سرش مسخ می‌گردد؛ اینجا آلا داغ‌ لار است. با من در نابرو همراه باشید تا به آلا داغ لار که یکی از دیدنی‌های زنجان است، قدم بگذاریم.

آلا داغ لار زنجان

رنگین‌کمانی زمینی، خفته در فراسوی دشت‌ها

آلا در زبان ترکی به‌معنای رنگارنگ است و داغ نیز به‌معنی کوه است. انگار دست نقاش چیره‌دست عالم، در طول ۱۵میلیون سال، هرآنچه از باقی‌مانده رنگ و زیبایی مخلوقات خویش داشته، نثار این خاک کرده ‌است. لایه‌های متعدد زمین در اعصار مختلف آن‌چنان هنرمندانه روی هم آرمیده‌اند که گویی در آنی خلق شده‌اند. هر پیچ جاده را که می‌گذرانید، رنگی جدید نمایان می‌شود. رنگ‌های قرمز، نارنجی، سبز، سفید و زرد ازجمله رنگ‌هایی‌اند که به چشم می‌خورند، مثل یک بسته مدادرنگی کنار جاده.


از دیگر کوه‌های رنگین‌کمانی که ازنظر زمین‌شناسی هم‌دوره کوه‌های آلا داغ‌ لارند، می‌توان به کوه دانکسیای استان گوانگ‌ دونگ چین، کوه‌های هورنوکال در آرژانتین، کوه‌های اوسانگیت در پرو و تپه‌های رنگارنگ ایالت اورگن آمریکا اشاره کرد.

آن‌سوتر از راه، تابلویی نوید رسیدن به روستای چهرآباد را می‌دهد. این نام را می‌توانید در طبقه دوم موزه مرکزی شهر زنجان ببینید، روی ویترین شیشه‌ای که مردان نمکی در آن آرمیده‌اند. معدن نمک چهرآباد محل کشف این مردان است. گویی مردان نمکی نیز مجذوب زیبایی این کوه‌های رنگارنگ شده بودند. در اینجا نه رنگ را پایانی است و نه کوه را. چقدر تنها است رشته کوه آلا داغ‌ لار. مردمان این دیار از زما‌ن‌های دور شاهد زیبایی‌های خیره‌کننده این کوه‌ها بوده‌اند و این‌همه رنگ روی سنت‌ها و فرهنگشان تاثیر بسزایی گذاشته‌اند.

یکی از سنت‌های این مردمان سخت‌کوش تزیین خانه‌هایشان با این خاک‌های رنگی، قبل از فرارسیدن عید نوروز بوده است. انجام این کار اغلب برعهده خانم‌ها بوده است. برای تزیین، بیشتر از رنگ قرمز استفاده می‌کردند تا نشان‌دهنده زندگی، عشق و نوروز باشد.

برای انجام این کار خاک را با آب مخلوط کرده و روی دیوار داخلی خانه خود، لایه رقیقی از مخلوط می‌ریختند تا به استقبال عید نوروز بروند. امروزه هم آثاری از این سنت در میان مردم باقی‌ مانده است و می‌توان خانه‌‌های خشتی‌ای در برخی از روستاهای آن پیدا کرد که با این خاک به‌زیبایی تزیین شده‌اند.

آلا داغ لار زنجان

این خاک‌های رنگی و زیبا سرشار از مواد معدنی‌اند و معدنی عظیم را در مسیر بشارت می‌دهند. اندکی که به‌سمت ماه‌نشان برانید، تابلوی کارخانه‌های معدنی و معادن منگنز را خواهید دید.

به‌گفته زمین‌شناسان، علت این پدیده زیبا به ۱۵میلیون سال قبل بازمی‌گردد: در فرایند تشکیل کوه‌ها و حوضچه‌های قاره‌ای این منطقه، رسوبات آهنی وجود داشت. تغییر املاح و نوع آن‌ها در رنگ رسوبات تثبیت شده و موجب شده است تپه‌های آلا داغ‌ لار یا کوه‌های رنگی تشکیل شوند.

آلا داغ لار زنجان

درواقع می‌توان گفت هریک از رنگ‌های آن نشانگر ماده معدنی خاصی است. برای نمونه رنگ سبز نشان از وجود ماده معدنی مس است که به‌دلیل کربناته‌شدن، این‌گونه دیده می‌شود و رنگ قرمز حاکی‌از اکسیدان و وفور اکسیژن، به‌منظور ترکیب با اکسیژن است.

این کوه‌ها تا فاصله ۲۵ کیلومتری شهر تبریز امتداد دارند و پهنه‌ای به‌وسعت ۷۰ کیلومتر مربع را اشغال کرده‌اند. آن‌سوی دیگر این کوه و در امتداد جاده اصلی، قلعه بهستان و ستی‌قلعه از دوره مادها و ساسانیان هستند که بر پیشینه این منطقه صحه می‌گذارند.

آلا داغ لار زنجان

جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ماه‌نشان

اگر از دیدن زیبایی‌های طبیعی ایران‌زمین به وجد می‌آیید، پیشنهاد می‌کنم حداقل یک بار از منطقه آلا داغ لار بازدید کنید. به‌جز کوه‌های رنگی آلا داغ ‌لار، قلعه بهستان، دودکش جن، منطقه حفاظت‌شده انگوران، دریاچه پری و چشمه‌های آب‌معدنی، از دیگر مکان‌هایی‌اند که بازدید از آ‌ن‌ها را توصیه می‌کنم.

آلا داغ لار زنجان

بهترین فصل سفر

در تمام ایام سال می‌توانید به دیدن کوه‌های رنگین‌کمانی بروید. البته در هر زمان با جلوه‌ای خاص روبه‌رو خواهید شد؛ چراکه این کوه‌ها در تابش آفتاب، رنگ خاصی پیدا می‌کنند و در پاییز و زمستان، با بارش باران و برف تصویر متفاوتی را پیش‌ رویتان قرار می‌دهند.

آلا داغ لار زنجان

مشابه آلا داغ ‌لار درجهان

از دیگر کوه‌های رنگین‌کمانی که ازنظر زمین‌شناسی هم‌دوره کوه‌های آلا داغ‌ لارند، می‌توان به کوه دانکسیای استان گوانگ‌ دونگ چین، کوه‌های هورنوکال در آرژانتین، کوه‌های اوسانگیت در پرو و تپه‌های رنگارنگ ایالت اورگن آمریکا اشاره کرد.

آلا داغ لار زنجان

پیشنهاد ویژه

اگر تصمیم به بازگشت دارید و مسیر بعدی‌تان به‌سمت قزوین یا پایتخت است، پیشنهاد می‌کنم به‌جای عبور از اتوبان زنجان‌قزوین، مسیر دره طارم را انتخاب کنید. این مسیر در ابتدا، کوهستانی است. با عبور از رشته‌کوه‌های البرز و دیدن دریاچه تهم، به دره طارم می‌رسید.

آلا داغ لار زنجان

اینجا بستر رودخانه قزل‌اوزن و پایتخت زیتون ایران است. درختان زیتون و انار دو سمت جاده را پوشانده‌اند و دشتی سبز را کنار رود زیبای قزل‌اوزن تماشا می‌کنید. در طرف دیگر جاده تا سد منجیل، می‌توانید ادامه کوه‌های رنگین‌کمانی استان زنجان را رویت کنید. تلفیق این کوه‌ها با جریان رود زیبا و سبزی باغ‌های طارم یادآور بهشتی است که خدا وعده‌اش را داده‌ است.

اگر به آلا داغ لار سر زده‌اید، نظر خود را با ما در نابرو به‌اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. با سلام ، بسیار عالی ، من چند بار زنجان رفتم اما چنین پدیده ای را ندیدم ، با این راهنمایی انشا الله این هفته عازم خواهم شد. از عکاس مطلب به دلیل عکاسهای فوق العاده تشکر بفرمایید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن