بازارگردی

سه شنبه بازار املش جایی برای زندگی میان رنگ‌ها و عطرها

فهرست مطالب

از دیرباز «بازار» در شکل‌گیری شهرنشینی و پیدایش شهرها، نقش مؤثر و تعیین‌کننده‌ای داشته است. با پدید آمدن شهرها و روستاهای گیلان، بازارهای محلی هم رواج یافت. بازارهای هفتگی، فقط جنبه اقتصادی ندارند، بلکه روستاییان در روز بازار ضمن دیدار دوستان و آشنایان، از اخبار روز و رویدادهای منطقه نیز مطلع می‌شوند. بازارهای هفتگی در گیلان در روزهای مختلف هفته تشکیل و معمولا با نام همان روز نیز شناخته می‌شوند. سه‌ شنبه بازار املش یکی از همان بازارهای محلی و باصفاست که در آن، محصولات کشاورزی، تولیدات زراعی، دامی، صنایع‌دستی و سایر فرآورده‌های روستایی به فروش می‌رسد. اگر به بازارهای هفتگی گیلان علاقه‌مندید، برای آشنایی با سه ‌شنبه ‌بازار املش از جاهای دیدنی گیلان با من در نابرو همراه باشید.

ظروف دست ساز بازار

املش؛ شهری کوهپایه‌ای

املش با موقعیت کوهپایه‌ای، شامل دو ناحیه جلگه‌ای و کوهستانی است که در جهت جنوبی دو شهرستان لنگرود و رودسر در استان گیلان واقع شده‌است. آب‌وهوای این شهر، تحت‌تأثیر دو عامل دریا و کوهستان، معتدل و مرطوب نیمه‌کوهستانی است. سه ‌شنبه بازار املش سابقه‌ای طولانی دارد و در آن روز، شهر حال‌وهوایی دیگر پیدا کرده و یک‌پارچه شور و هیجان است.

دست‌فروشان شاد و بشاش و چادرهای برپاشده از دور بسیار تماشایی هستند؛ گویی ازدحام و هیاهوی سه‌شنبه بازار املش در جمع زنان و مردان پرتلاش این شهر نو را به سوی خود می‌خواند. با هر قدم به‌سمت بازار حس‌های ملموسی از زندگی شما را به آغوش می‌کشد. بازار در غوغایی پرشور زنده است و هرکسی به روشی سعی در بازارگرمی و فروش اجناسش دارد.

وسایل مختلف در بازار

بوی خوش تازگی در سه‌ شنبه بازار املش

سه شنبه بازار املش یکی از پررونق‌ترین بازارهای محلی گیلان است که از دیرباز تا کنون مورد توجه بوده است. در روز بازار، چادرهایی برافراشته می‌شود و محصولات در برابر چشم مشتریان و مراجعان بازار پهن شده و جلب نظر می‌کند. این چادرها، هنگام غروب و بعد از خاتمه بازار، برچیده می‌شود و مکان بازار شکل همیشگی خود را پیدا می‌کند.

بازار املش، بازار شلوغ و پر رفت و آمدی است. به‌محض ورود به آن، بوی سبزی تازه، مشاممان را نوازش می‌دهد و گوش هر رهگذری پی آهنگ مرغ، خروس، جوجه و بوقلمون می‌دود. بازار محلی یعنی همین صداهای درهم طبیعت، رنگ‌ها و عطرهای تازه.

سه شنبه بازار املش

در این بازار پرهیاهو، گویی رنگین‌کمان رنگ‌ها، بازار را در دست گرفته‌اند، از نارنجی پرتقال و نارنگی تا سرخی سیب، از سبزی باطراوت صیفی‌جات تا زردی لیموهای خوش‌آب و رنگ و عطرآگین.


سه‌ شنبه بازار املش در آخرین سه‌شنبه سال کهنه، مملو از هیاهوی زندگی و حضور مردم مشتاقی است که هم برای خرید و هم برای تفریح و تماشا به بازار آمده‌اند.

زنبیل‌های بزرگ پر از تخم‌مرغ، دسته‌های مرتب تربچه نقلی‌های قرمز، سینی‌های پر از سیر، هویج، گل‌کلم، شیشه‌‌های مربا و ترشی، ماهی‌های شور و دودی، محصولات لبنی و مانند آن، فروشندگان خونگرم و مهربانی دارند که مشتری‌های خود را پس‌ از خرید، با لهجه زیبایشان دعا می‌کنند. این بازارهای محلیِ از تولید به مصرف، کلی حس مثبت و خوب دارد که لذت خرید را چندبرابر می‌کند.

جاذبه های سه شنبه بازار املش

در سه‌ شنبه بازار املش محصولاتی بومی چون برنج، چای، عسل، فراورده‌های دامی، مرکبات، فندق، گل‌گاوزبان، گردو و صنایع‌دستی عرضه می‌شود. بازار در صبح رونق بیشتری دارد، چراکه گروه قابل توجهی از فروشندگان و مشتریان را روستاییان و کوهپایه‌نشینان املش تشکیل می‌دهند. آن‌ها تا ظهر خرید و فروش خود را انجام می‌دهند و سپس به آبادی خود بازمی‌گردند.

جاذبه های سه شنبه بازار املش

هنگام عصر و با نزدیک شدن زمان تعطیلی سه‌ شنبه بازار املش فروشندگان، شتاب بیشتری دارند و به همین دلیل می‌توان اجناس را به نسبت صبح با قیمت کمتری خرید. حال‌وهوای شاد و بومی این بازارها، صدای دستفروشان و اجناس متنوع و محلی در این بازار از جاذبه‌های دیدنی آن به شمار می‌رود.

جارو فروش ها در بازار

یک استکان چای تازه‌دم در دل سه‌ شنبه بازار املش

قهوه‌خانه‌ها نیز در سه‌ شنبه بازار املش رونق بسیار دارد و محل تجمع خریداران و فروشندگان شهری و روستایی هستند. در روزهای سه‌ شنبه بازار املش تعداد مشتریان قهوه‌خانه‌ها بیشتر است.

سه شنبه بازار املش

سماورهای جوشان و قوری‌های چینی گلدار با عطر خوششان در استکان‌های کمرباریک قدیمی، عابران را به‌سوی خود جذب می‌کند. در قهوه‌خانه‌های سه‌ شنبه بازار املش چای تازه‌دم داغ و همچنین صبحانه و ناهار محلی به مشتریان عرضه می‌شود.

برخی قهوه‌خانه‌ها، ثابت و دائمی‌اند و جزو مغازه‌های ثابت بازار محسوب می‌شوند. در این قهوه‌خانه‌ها کاسبکاران و بازاریان می‌نشینند و ضمن نوشیدن چای درباره اوضاع بازار با هم گفت‌وگو می‌کنند. اما قهوه‌خانه‌های سیار نیز تنها در روزهای بازار هفتگی مانند سه شنبه بازار املش برپا می‌شوند و با افراشتن سایبان از مشتریان خود پذیرایی می‌کنند.

مرغ و خروس های بازار

سه‌ شنبه بازار املش جایی برای دیدار و گپ‌وگفت

سه‌ شنبه بازار املش، مکانی برای دیدار گروه‌های مختلف اجتماعی نیز هست. اکثر خریداران و فروشندگان در املش یکدیگر را می‌شناسند و در روز بازار دیداری تازه می‌کنند و به گپ‌و‌گفت می‌نشینند. بازار هفتگی برای مردم مکانی است تا مشکلات و مسائل پیش‌آمده بین خود را نیز حل‌و‌فصل کنند.

سه‌ شنبه بازار املش، فرصت مناسبی برای گرفتن خبر، دید و بازدید، تفریح و مبادلات کالاست. بسیاری از مردم منطقه جز در روزهای بازار یکدیگر را نمی‌بینند و این مکان به‌دلیل فضای اجتماعی قوی که ایجاد می‌کند، محل برخورد گروه‌های بسیاری است که خود را پایبند رفتن به بازار در این روز می‌دانند. مردم در بازار، گاهی پای درددل یکدیگر می‌نشینند و مسائل و مشکلاتشان را با هم درمیان می‌گذارند و این همدردی و ابراز احساسات، آن‌ها را به هم نزدیک‌تر می‌کند.

سه شنبه بازار املش

اجرای آیین‌ها و بازی‌های محلی و پهلوانی در بازار

در املش گاهی بازارهای خاصی با مناسبت‌هایی چون کشتی گیله‌مردی، لافندبازی (طناب‌بازی) و آتش‌بازی برگزار می‌شود. بازارهای مذهبی به مناسبت علم واچینی نیز در محرم با تعزیه‌خوانی در مراکز مذهبی و امامزاده‌ها برقرار است.

اما بازارهای فصلی که به مناسبت عید نوروز و اعیاد دیگر برگزار می‌شود، از رونق خاصی برخوردار است. سه‌ شنبه بازار املش در روزهای پایان سال مثل اسفندماه در آستانه سال نو، با بازی‌ها و آیین‌هایی مختلفی همراه است.

سه شنبه بازار املش

سه‌ شنبه بازار املش در آخرین سه‌شنبه سال کهنه، مملو از هیاهوی زندگی و حضور مردم مشتاقی است که هم برای خرید و هم برای تفریح و تماشا به بازار آمده‌اند. در این روزها، بساط بازی‌ها و آیین‌های محلی و پهلوانی گرم است که در جای خود حرکتی اجتماعی و فرهنگی محسوب می‌شود.

ماهی فروشان بازار

بساط گروه‌های مختلفی از تعزیه‌خوانان، نقالان، معرکه‌گیران، ریسمان‌بازان، مارگیران و شعبده‌بازان نیز در سه شنبه بازار املش گرم است. آن‌ها با اجرای برنامه‌های سرگرم‌کننده‌شان، بازار را به جنب و جوش وامی‌دارند. پیر و جوان، زن و مرد به‌صورت دایره‌وار، دورتادور آن‌ها جمع می‌شوند و با سوت و کف آن‌ها را همراهی می‌کنند.

در سه شنبه بازار املش از گذشته تا حال، نمایش‌های پهلوانی اجرا می‌شود. پهلوانان در میان تشویق‌ها و دعای خیر مردم، با پاره کردن زنجیر و انجام کارهای غیرمتعارف، شور و شوقی در نظاره‌‌کنندگان ایجاد می‌کنند و در پایان از آن‌ها چشم‌روشنی و پول هدیه می‌گیرند.

اگر تا به حال به سه‌ شنبه بازار املش رفته‌اید، تجربیات و حس و حال حضورتان در این بازار محلی هفتگی را در بخش دیدگاه‌های این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن