تاریخ و تمدن

خانه عامری ها کاشان؛ بزرگ‌ترین خانه تاریخی ایران

فهرست مطالب

کاشان کاشانه‌ خانه‌های تاریخی بسیاری ا‌ست. این خانه‌های تاریخی معماری اصیل ایرانی را به شما نشان می‌دهند که مردم ایران و جهان می‌توانند شاهد هنر ایرانیان باشند. خانه‌هایی تاریخی‌ که هدیه‌ای از گذشتگان برای ما و یادآور هنر هنرمندان ایرانی هستند. قدم زدن در این خانه‌ها خالی از لطف نیست و ما را با راه‌وروش زندگی مردمان گذشته آشنا می‌کند. در این مطلب از نابرو با من همراه باشید تا یکی از خانه‌های تاریخی کاشان یعنی خانه عامری ها را به شما معرفی‌ کنم.

خانه عامری ها و تاریخچه‌ آن‌

این خانه از جاهای دیدنی کاشان و یکی از خانه‌های بزرگ تاریخی این شهر به‌حساب می‌آید که معماری آن بدون شک بی‌نظیر و باشکوه است. این خانه مثل خانه‌های تاریخی دیگر از دو بخش اندرونی و بیرونی تشکیل شده و به خاندان عامری تعلق دارد. این سرای تاریخی را اوایل دوران زندیه و قبل از زلزله‌ سال 1192 ساخته‌اند و به‌همین خاطر بعد از وقوع زلزله بخش‌هایی از آن خراب شده است. اوایل دوره‌ قاجار بخش‌های ویران شده در زلزله بازسازی شد و خانه توسعه یافت. همچنین بخش‌های جدیدی را به آن اضافه کردند.

خانه عامری ها

12000 متر اعیانی، 85 اتاق و پنج حیاط مرکزی خانه‌ عامری ها را به یکی از بزرگ‌ترین خانه‌های تاریخی ایران تبدیل کرده است. خانه‌ عامری‌ها تنها خانه‌ تاریخی در کاشان به‌شمار می‌آید که حمام و بلندترین بادگیر را بین سرا‌های تاریخی کاشان دارد.

. ویدئو از مهین ناظری

مالکان خانه عامری ها

در دوران زندیه مالک اصلی این خانه ابراهیم خان کلانتر بود. زمانی‌که آغامحمدخان قاجار شهر کاشان را محاصره کرد، سهام‌السلطنه به‌کمک حاکم کاشان آمد و از شهر محافظت کرد. حاکم کاشان برای تشکر از او خانه‌ عامری ها را به وی بخشید. بعد از مرگ سهام‌السلطنه این خانه به پسر او یعنی ابراهیم‌خلیل‌خان عامری رسید و از آن موقع به بعد این سرا به‌نام خانه عامری ها شناخته شد. خانه‌ عامری‌ها برای ایجاد اقامتگاهی سنتی موردبازسازی قرار گرفت. سال 93 بازسازی آن تمام و یک هتل تاریخی در آن ساخته شد. هتل‌سرای عامری‌ها ویژگی‌های خوبی دارد که اقامت مسافر را در آن لذت‌بخش می‌سازد.

خانه عامری ها

تصور کنید در خانه‌ای اقامت دارید که سال‌ها از عمر آن می‌گذرد. درحال قدم زدن در حیاط آن هستید، صدای جریان آب را می‌شنوید و حوض بزرگی را مرکز عمارت می‌بینید که پر از آب است. درختان کوچک انار اطراف حوض را گرفته‌اند و این شما را یاد یک نقاشی شگفت‌انگیز می‌اندازد. معماری دیواره‌ها و ساختمان آن‌قدر ظریف و هنرمندانه است که آدم دلش می‌خواهد ساعت‌ها به آن‌ها نگاه کند. گلدان‌های بزرگ و سرسبزی در ایوان بزرگ عمارت قرار دارد که زیبایی خانه را چند بیشتر برابر نشان می‌دهد. آدم حس می‌کند که در خانه‌ قدیمی مادربزرگ‌ها ایستاده است. این‌ها شما را غرق لذت نمی‌کند؟

. ویدئو از مهین ناظری

پله‌های خانه عامری ها مانند بقیه‌ خانه‌های تاریخی بلند است؛ امکان دارد شما هم مثل من به فکر بیافتید که کودکان و افراد پیر خانه چطوری از آن بالا و پایین می‌رفتند؟ بی‌شک این ویژگی‌ها هر کسی را به‌وجد می‌آورد که در این سرا اقامت کند.

خانه عامری ها

هزینه‌ بلیت ورود هفت هزار تومان است و به‌خاطر اینکه این خانه به اقامتگاه تبدیل شده، شما فقط می‌توانید حیاط بزرگ عمارت را ببینید. درصورت اقامت در هتل‌سرا می‌توانید از حس‌وحال داخل خانه هم استفاده کنید که بی‌تردید باوجود اتاق‌های با سبک قدیمی روزی رویایی را در این عمارت خواهید گذراند. حدود هزینه‌ اقامت در این هتل‌سرای سنتی از 400 هراز تومان تا 1500000 تومان است و اتاق‌هایی بسیار تمیز دراختیار مسافران قرار می‌گیرد. فاصله‌ هتل تا مکان‌های مهم، تاریخی و دیدنی شهر بسیار کم است. خانه عامری ها کاشان 27 اتاق و دو طبقه دارد.

خانه عامری ها

امکانات هتل سالن همایش، سالن اجتماعات، صرافی، کافی‌شاپ، رستوران، اسپا، اتاق چمدان، گالری، کتابخانه، کافی‌نت، نمازخانه و… است.

آدرس : کاشان، خیابان علوی، خیابان باستان هفتم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن