طبیعت گردی

کوه الوند با طبیعتی چشم‌نواز و شکوهمند در همدان

فهرست مطالب

اگر اهل کوهنوردی باشید، بی‌شک یکی از انتخاب‌های شما برای دیدن جاذبه‌های همدان کوه الوند خواهد بود. در این مقاله از نابرو با ما همراه باشید تا با کوه الوند از جاهای دیدنی همدان بیشتر آشنا شوید.

قله‌های معروف و آشنایی با اطراف کوهستان الوند

کوهستان الوند گنجینه‌ای ارزشمند در همدان، کوهی منفرد از رشته‌کوه‌های زاگرس و حد فاصل شهرستان تویسرکان و همدان است. این کوهستان قلل بسیاری دارد که معروف‌ترین آن‌ها قله الوند، کلاغ‌لانه و دائم‌برف نام دارند. الوند از طریق گردنه شمال‌غربی به قله کلاغ‌لانه و قله دائم‌برف و از سمت جنوب‌غربی به دره کیوارستان و قله چهارقله متصل می‌شود.

این رشته‌کوه زیبا در سمت شمال‌غرب به کوه خدابنده‌لوی شهرستان سنندج و قله‌ چهل‌چشمه کردستان، از سمت جنوب‌شرق به ارتفاعات منطقه راسوند و قله وفس اراک متصل است. کوه الوند به‌خاطر گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری مثل عقاب‌سیاه، دال، قوچ، میش، بزکوهی و… از مناطق حفاظت‌شده محیط‌زیست است.کوه الوند

در مسیر جنوبی این قله رو به سمت شهر تویسرکان میان صخره‌ای بزرگ شکافی کوچک و گود دیده‌ می‌شود که سنگ‌چینی در آن خودنمایی می‌کند. به عقیده برخی، این شکاف آرامگاه یکی از پسران نوح پیامبر به نام سام است. این کوهستان تاحدودی به‌شکل یک نعل اسب از جنوب‌شرقی تا جنوب‌غربی همدان امتداد دارد. کوه الوند را می‌شود از دو مسیر اصلی پیمود. اولین مسیر از سمت همدان مسیر گنج‌نامه، میدان ‌میشان و تخت ‌نادر است و دومین مسیر از ضلع جنوبی در شهرستان سرکان، از مسیر تاریک‌دره می‌گذرد.

دانستنی‌های لازم برای صعود به قله الوند

صعود به قله‌ الوند برای کوهنوردان در فصل تابستان خیلی کار سختی نیست و با کمی تجربه، توان بدنی مناسب و یک راهنمای راه‌بلد، می‌توان صعودی دلچسب، زیبا و به‌یادماندنی را رقم‌زد، اما اگر کوهنورد نیستید یا تازه این ورزش مفرح را شروع کرده‌اید، باید توجه کافی داشته باشید که مهارت جسمی و ذهنی به‌همراه تجربه برای هر صعود اصل لازم است.


اما اگر از مسیر دوم صعود به قله یعنی از شهر سرکان بخواهید به‌سمت قله کوه‌ الوند حرکت کنید، باید تاریک‌دره را بپیمایید و آن را پشت سر بگذارید و با صعود از یال آن روی گردنه قرار بگیرید و تا قله کوه‌پیمایی کنید.

اگر به این نکته توجه نداشته باشید، ممکن است آسیب‌های زیادی به بدنتان تحمیل کنید و صدمات جبران‌ناپذیری به خودتان وارد کنید. به همین ‌سبب یادتان باشد قبل هر صعود وضعیت آب‌وهوایی، تجهیزات مناسب هر فصل برای صعود، میزان آمادگی جسمی، تنفسی، ذهنی و تجربه در صعود به ارتفاعات پایین‌تر را مدنظر داشته باشید.

کوه الوند

صعود به کوه الوند در فصل زمستان به‌دلیل وزش بادهای شدید و بارش‌های سنگین برف کاری بسیار دشوار و نیازمند علم، تجربه، مهارت کافی و داشتن تجهیزات مناسب زمستانی است. مسیرهای صعود به کوه الوند بسیار دیدنی است و به‌راحتی نمی‌توان از کنار آن گذشت. از جذاب‌ترین بخش‌های این صعود دیدن چادرهای عشایر و دام‌های آن‌ها در طول مسیر به‌خصوص در دشت تخت ‌نادر را می‌توان نام ‌برد.

مسیرهای صعود به کوه الوند

اگر بخواهیم مسیر اول را انتخاب کنید، در جنوب همدان و انتهای جاده منتهی به گنج‌نامه مسیر کوه به‌طور کامل مشخص است. کوهپمایی این مسیر از پارکینگ گنج‌نامه آغاز می‌شود که در ادامه مناظر بسیار دیدنی را شاهد خواهید‌‌ بود. البته مسیر آن برای افراد عادی تاحدودی نیمه‌سنگین است؛ اما راه صعود آن‌قدر فوق‌العاده، زیبا و پر طراوت است که اگر خسته هم شوید، آن را نادیده خواهید گرفت.

بعداز حدود یک ساعت کوه‌پیمایی در مسیر پاکوب، از کنار دره کیوارستان به دشت زیبا و اعجاب‌انگیز دشت میشان خواهید رسید. می‌توانید در پناهگاه ‌میشان مقداری استراحت و تجدید قوا کنید. در این پناهگاه می‌توانید از بوفه، فروشگاه، رستوران، نمازخانه و همچنین خوابگاه‌های آن برای اسکان شبانه استفاده کنید. چشمه آبی گورا و دائمی در همه فصول سال نیز کنار پناهگاه وجود دارد که از آن غافل نشوید.

کوه الوند

اندکی بالاتر نیز پناهگاه شماره دو میان درختان وجود دارد که در مواقع شلوغی از آن نیز مثل پناهگاه اول می‌توانید استفاده‌ کنید. این پناهگاه نسبت‌به پناهگاه دشت‌ میشان قدمت بیشتری دارد؛ اما کوچک‌تر از آن است.

از مسیر پاکوب کنار پناهگاه به‌سمت گردنه که بالا بروید، بعداز ساعتی کوه‌پیمایی در بالا‌دستِ دشتِ تخت ‌نادر واقع شده‌است. دشت در بهار و تابستان از چمن زیبای مخمل‌گونی پوشیده شده و طراوت، شادابی و نشاط خاصی به فضا داده‌است. چشمه آبی بسیار خنک و گوارا نیز در پهنه آن قرار گرفته و سنگ یادبودی نزدیک آن دیده می‌شود.

راه در این دشت دو شاخه شده‌است. راه مستقیم به‌سمت پناهگاه کلاغ‌لانه و قله آن می‌رود و حدود سه تا چهار ساعت زمان برای صعود و بازگشت به دشت برای آن لازم ‌است. راه دوم سمت چپ کنار چشمه‌ دشتِ تخت نادر قرار گرفته و مسیر صعود قله الوند نیز از کنار آن می‌گذرد.

کوه الوند در همدان

دشت تخت نادر

در دشتِ تخت ‌نادر تا کوه الوند چشمه‌های بسیاری وجود دارد که معروف‌ترین آن‌ها همین چشمه‌ تخت ‌نادر در ابتدای دشت است. پرآب‌ترین و معروف‌ترین چشمه‌ این دشت حوض ‌نبی نام دارد و زیر صخره بزرگ در پایین‌دست قله‌ الوند واقع شده‌ که آب آن تا دشتِ تخت ‌نادر سرازیر است و درنهایت به مرادبیگ می‌ریزد. همچنین از چشمه‌های دیگر این کوه می‌توان به چشمه کلاغ‌لانه، چشمه قاضی، چشمه ملک، هفت‌چشمه و چشمه آب مروارید نیز اشاره کرد.

با اندکی استراحت کنار این چشمه‌ آب و تجدید قوای ازدست‌رفته، از پاکوب کنار چشمه و از سمت شیب یال به‌سمت قله بالا بروید. ساعتی را با شیب یال کش‌وقوس کنید تا به گردنه زیر قله برسید. تخته‌سنگ‌های بزرگ بیانگر نزدیک شدن شما به قله کوه الوند هستند.

آنکه از همه بزرگ‌تر و سترگ‌تر است و شکلی شبیه کله‌اسبی خفته در بلندای الوند دارد، بالاترین نقطه کوه و قله کوه الوند‌ نام ‌دارد. برای رسیدن به بالاترین ارتفاع باید دست‌به‌سنگ شوید و از شکاف آن که با سیم‌های بکسل و  پلکان‌هایی که در بعضی نقاط آن تعبیه شده بالا بروید تا ‌روی تخته‌سنگ بزرگ قله قرار بگیرید.

کوه الوند در همدان

صعود این نقطه از کوه کمی دشوار است و باید احتیاط شود. اکنون همه‌جا زیر پای شماست. در یک سو دشت‌هایی است سرسبز و رنگارنگ و سویی دیگر همدان با خانه‌های قد‌ و‌ نیم‌قد زیر پای شما خودنمایی می‌کند. حس غرور و پرواز در اوج، هوای بی‌نظیر و پاک و تماشای همه‌چیز از نقطه اوج، کوهنوردی را دلپذیر و لذت‌بخش ساخته است. از بلندای الوند قلل دیگر رشته‌کوه نظیر قله کلاغ‌لانه، قله یخچال، قل چهارزمین و دیگر قلل رشته‌ کوه الوند در دوردست‌ها را می‌توان نظاره کرد. زیر پای شما دشت‌های سرسبز با چشمه‌های جوشان و رودهای خروشان وجود دارند که از آن جمله می‌‌توان به دشتِ میدان ‌میشان، دشتِ تخت نادر، دشتِ چمن شاه نظر و تخت رستم اشاره ‌کرد. دره‌های گنج‌نامه، کیوارستان، مرادبیگ و در دامنه جنوبی دره سرکان و… را می‌توان‌ دید.

دیدنی های کوه الوند

چشمه‌های موجود در کوه الوند

اگر از چشمه‌های جاری این قله کوه الوند بخواهید بدانید، باید به نام‌هایی همچون چشمه حوض ‌نبی، چشمه تخت‌ نادر، چشمه‌ کلاغ‌لانه و به‌همراه چشمه قاضی آب مصرفی روستای دره‌ مرادبیگ از آن‌ها تأمین می‌شود. همچنین چشمه‌ملک که به دره‌ زیبای دیوین سرازیر و هفت‌چشمه که در دامنه‌های قله چهارقله و درکنار جاده تویسرکان واقع شده است، می‌توان اشاره کرد.

اما اگر از مسیر دوم صعود به قله یعنی از شهر سرکان بخواهید به‌سمت قله کوه‌ الوند حرکت کنید، باید تاریک‌دره را بپیمایید و آن را پشت سر بگذارید و با صعود از یال آن روی گردنه قرار بگیرید و تا قله کوه‌پیمایی کنید. دره تاریک‌دره به دو شاخه تقسیم می‌شود که سمت شرق آن، ساختمان‌ها و اماکن پیست اسکی تاریک‌دره ساخته شده و سمت غرب گردنه‌ای به نام گردنه گدوک، جاده شوسه جدید با راه قدیمی به‌جامانده از دوران پیشین یکی می‌شود.

کوه الوند

تاریک‌دره در دوره پادشاهان هخامنشی، ابتدای راه هگمتانه به استخر، مشهور به «جاده شاهی» بوده‌ و شهر هگمتانه پایتخت تابستانی شاهان هخامنشی را از طریق پیچ‌و‌خم‌های تاریک‌دره، گردنه گدوک، روستای وردآوردعلیا، شهرستانه و سپس اشتران به شهر تویسرکان، لرستان و در انتها به تخت جمشید و فارس متصل می‌ساخته است.

بهترین راه بازگشت این قله کوه الوند همان راهی ‌است که از آن صعود کرده‌اید. البته از سمت قله کلاغ‌لانه نیز راهی به‌سمت قله و پناهگاه کلاغ‌لانه برای برگشت است، ولی خطرناک و صخره‌ای بوده و تا دشت تخت ‌نادر امتداد دارد. از آنجا نیز به‌سمت دشت ‌میشان و گنج‌نامه رفته و این سفر به یادماندنی به پایان خویش می‌رسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن