فرهنگ و هنر

موزه علی ‌اکبر صنعتی تهران؛ خانه‌ای از صنایع مستظرفه

فهرست مطالب

لابه‌لای تردد ماشین‌ها در میدانی اصلی، در میان شلوغی‌های خیابانی قدیمی، موزه‌ای قرار دارد؛ خیابانی که هرچند قدم، تابلوی موزه‌ای در آن خود‌نمایی می‌کند. این خیابان بهشت موزه‌گردان است. یکی از این موزه‌های پرطرف‌دار در گوشه خیابان فردوسی قرار دارد که به میدان امام خمینی می‌رسد؛ موزه‌ای با ساختمانی دوطبقه و آجری با دروپنجره‌های چوبی و پرده‌های یکدست سفید، با تابلویی چوبی و کوچک. اگر از قبل خبر از وجود این موزه نداشته باشید، به‌سادگی از کنارش عبور خواهید کرد. غافل از اینکه درون این ساختمان چه زیبایی‌هایی نهفته شده‌اند. این موزه آثار هنری استادی بزرگ است از شاگردان کمال‌الملک که در مدرسه صنایع مستظرفه تحصیل کرده است. وارد نمایشگاه هنری و موزه استاد علی اکبر صنعتی شده‌اید؛ نمایشگاهی که از میان تاریخ تا امروز زنده مانده است. برای آشنایی با این موزه از جاهای دیدنی تهران با من در نابرو همراه شوید.

موزه علی ‌اکبر صنعتی تهران

طبقه اول موزه، هنر در جسمی گچی

از دور ساختمانی آجری با کتیبه‌های کاشی که میان نمای بیرونی پنجره‌ها کار شده‌اند، نظر هر هنردوستی را به خود جلب می‌کند. جداره‌های گچی سفیدرنگ و ستون‌های سفید با سرستوهایی منقوش، مابین آجرها از نظرتان دور نخواهند ماند. بنایی قاجاری که میان روزمرگی‌ها به‌زیبایی خودنمایی می‌کند.


آثار استاد شامل ۱۰۰۰ نقاشی و ۴۰۰ مجسمه‌اند که بخشی از این آثار را در موزه می‌توان دید. در همان سال‌ها، آثار استاد با همیاری عبدالحسین صنعتی‌زاده به جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران واگذار می‌شوند.

بخش ورودی ساختمان موزه استاد علی اکبر صنعتی که رو به خیابان اصلی است، حالت گرد دارد و تراسی کوچکی با نرده‌های فلزی، بالای در ورودی قرار دارد که مربوط به طبقه دوم است. زیربنای ساختمان مثلثی‌شکل است و حیاط موزه با نرده‌های سیاه محصور شده‌ است.

وارد بنای موزه استاد علی اکبر صنعتی که بشوید سمت راستتان گیشه خرید بلیت است. هرچند به‌دلیل زیبایی و تعدد مجسمه‌هایی که انگار بهتان چشم دوخته‌اند، ممکن است خرید بلیط را فراموش کنید و همان بدو ورود مشتاقانه به خواندن اسم‌ها و رصد جزییات مجسمه‌ها مشغول شوید. برخلاف مجسمه‌ها که با رنگ‌های تیره ساخته شده‌اند، محیط سالن، کف، سقف و دیوارها همه رنگ روشن دارند. سقف با لوسترهای کریستالی تزیین شده است.

موزه علی ‌اکبر صنعتی تهران

مجسمه‌های موزه استاد علی اکبر صنعتی شامل افراد مهم تاریخ یا مردم فرودست‌اند. همه از گچ فرنگی و بیشترشان به رنگ‌های تیره ساخته شده‌اند. هنر استاد را در حالات چهره مجسمه‌ها می‌توان دید. رنج، شادی، غرور، افسوس، امید و ناامیدی چنان در ذره‌ذره این مجسمه‌های بی‌جان کار شده که گویی مردمانی در میان زندگی، لحظه‌ای منجمد شده‌اند و غبار سال‌ها این‌چنین سخت و سنگی‌شان کرده است.

سالن مجسمه‌ها بدون دیوارهای فرعی است. در اصل مجسمه‌ها پشت‌به‌پشت و کنار هم چیده شده‌اند و برای بازدید باید از میان این موجودات بی‌جان عبور کنید. علاوه‌بر مجسمه‌های تکی موجود در این بخش ازجمله امیر‌کبیر، پیکره‌های یکدستی هم وجود دارند که در نوع خود بی‌نظیرند: مانند زندانیان یا مشاهیر ایران و جهان و… که به‌صورت درهم یا کنار هم ساخته شده‌اند.

موزه علی ‌اکبر صنعتی تهران

یکی از موارد قابل‌توجه در کارهای موجود در موزه استاد علی اکبر صنعتی علاوه‌بر ساخت مجسمه مشاهیر و بزرگان، ساختن افراد گمنامی است که جزو طبقه پایین جامعه بوده‌اند. رنج و درد را می‌توان در حالت چهره این نوع از مجسمه‌ها دید.

طبقه دوم موزه، هنر در چهارچوب بوم

طبقه دوم ساختمان ویژه نقاشی‌های استاد است که با آبرنگ و رنگ روغن نقاشی شده‌اند و حتی چند تابلو به‌سبک نقاشی موزاییک وجود دارند که به تاثی از سبک استاد کمال‌الملک نقاشی شده‌اند. برای رفتن به طبقه دوم از در چوبی وارد می‌شوید که در انتهای سالن قرار دارد‌ و به مسیر راه‌پله‌های چوبی با دیوار‌های آبی منتهی می‌شود.

موزه علی ‌اکبر صنعتی تهران

از پله‌های عریض و چوبی به‌سمت بالا که بروید، روی دیوارهای راه‌پله نقاشی‌هایی از مناظر می‌بینید که با آبرنگ نقاشی شده‌اند. قبل از سالن نگارخانه روی دیوارها، نقاشی مشاهیری ازجمله استاد کمال‌الملک و خود استاد صنعتی را خواهید دید. مجسمه استاد صنعتی هم در گوشه‌ و مابین پنجره و دیوار قرار دارد.

موزه علی ‌اکبر صنعتی تهران

ورودی سالن اصلی موزه استاد علی اکبر صنعتی تابلوهای نقاشی دو چهارچوب طاقی‌شکل است. سالن بزرگ و با کف‌پوش پارکت و مبل‌های آبی و سورمه‌ای است جهت استراحت و لذت‌بردن بازدیدکنندگان از چنین محیطی که جز هنر از درودیوارش بوی دیگری به مشام نمی‌رسد.

چند محفظه چوبی و شیشه‌ای در وسط سالن قرار دارند که لوازم شخصی استاد در آن‌ها به نمایش گذاشته شده‌اند. روی تمامی دیوارهای سالن، تابلوهای ارزشمند استاد نصب شده‌اند. گاه‌گداری سردیس مشاهیر جهان را هم می‌توان دید که در گوشه‌ای به ‌نظاره بازدیدکنندگان ایستاده‌اند.

موزه علی ‌اکبر صنعتی تهران

بخشی از تاریخ، خانه‌ای ماندگار

آثار استاد شامل ۱۰۰۰ نقاشی و ۴۰۰ مجسمه‌اند که بخشی از این آثار را در موزه می‌توان دید. در همان سال‌ها، آثار استاد با همیاری عبدالحسین صنعتی‌زاده به جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران واگذار می‌شوند. در سال ۳۰ نمایشگاه و کارگاه استاد به میدان راه‌آهن انتقال پیدا می‌کند که متاسفانه در جریانات سال ۵۷ بخشی از آثار از بین می‌روند.‌ از سال ۷۶ پروژه مترو تهران کلنگ می‌خورد و موزه که در مسیر خط مترو قرار داشته است، تعطیل می‌شود و حتی به‌دلیل بی‌دقتی شرکت سازنده مترو، ساختمان موزه آسیب می‌بیند. نهایتا در سال ۹۵ با همکاری میراث فرهنگی و شهرداری تهران، این ساختمان بازسازی شده و در سال ۹۶ مجددا بازگشایی می‌شود. در حال حاظر این موزه زیرنظر جمعیت هلال‌احمر و برای بازدید عموم باز است.

موزه علی ‌اکبر صنعتی تهران

کی و کجا؟

ساعات بازدید از شنبه تا پنجشنبه، به‌جز جمعه‌ها و تعطیلات رسمی، از ساعت ۹ تا ۱۶ است.

آدرس: تهران، ضلع شمال‌ غربی میدان امام خمینی، ابتدای خیابان فردوسی، پلاک ۵۶

دسترسی: نزدیک‌ترین ایستگاه مترو مترو امام خمینی است. خروجی شمال‌ غربی دقیقا کنار موزه قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن