طبیعت گردی

تجربه تعطیلاتی به آرامش دریاچه و زیبایی جنگل در دریاچه الندان مازندران

فهرست مطالب

اگر حوالی مرکز یا شمال کشور سکونت دارید، اگر استان مازندران را برای مسافرت انتخاب کرده‌اید، اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مند هستید، پیشنهاد می‌کنم یک روز را به دیدن دریاچه الندان اختصاص بدهید. در دل جنگل با چشم‌انداز دریاچه چادر بزنید و از آرامش جنگل و زیبایی دریاچه لذت ببرید. با قایق پدالی گشتی در دریاچه بزنید تا هم سرگرم شوید و هم از ورزشی فرح‌بخش لذت ببرید. پس اگر به دنبال یک مکان دنج، زیبا و آرام برای تعطیلات خود می‌گردید، در این مطلب در نابرو با من همراه شوید تا تجربه خود را از سفر به دریاچه الندان و دیدنی های مازندران برایتان بگویم.

دریاچه الندان دقیقا کجاست؟

دریاچه یا آب‌بندان الندان، در جاده ساری-سمنان، در 70 کیلومتری شهر ساری و 20 کیلومتری شهر کیاسر در روستای الندان قرار دارد. ارتفاع این روستا از سطح دریا 1200 متر است. اگر از ساری به سمت این دریاچه می‌روید، بعد از حدود 60 کیلومتر، پمپ‌بنزینی در سمت چپ خود خواهید دید.

در همین نقطه در سمت مقابل (یعنی سمت راست شما) تابلو و جاده خروجی به سمت دریاچه دیده می‌شود. این جاده آسفالت است. ولی پنج کیلومتر آخر آن که از دل جنگل عبور می‌کند، خاکی است؛ با این حال به ماشین آفرود یا تجهیزات خاصی نیاز ندارد و با ماشین‌های سواری هم به راحتی می‌توان از این جاده به اعماق جنگل رفت و لذت برد.

دریاچه الندان مازندران

شدیدا توصیه می‌شود در این قسمت با سرعت کم رانندگی کنید، تا هم بتوانید از مناظر بکر اطرافتان لذت ببرید و هم این‌که اگر احیانا حیوانی مانند گاو در جاده دیدید، به آن آسیبی نرسانید.

ویژگی‌های جالب دریاچه

آب دریاچه الندان فقط از طریق باران تامین می‌شود و هیچ رودی به آن نمی‌ریزد. در واقع موقعیت مکانی دریاچه به صورتی است که باعث شده در هنگام بارندگی، آب‌های سطحی اطراف، همه به دریاچه سرازیر شوند. بعلاوه، نوع خاک بستر دریاچه نیز نفوذناپذیر است و همین امر موجب شده که آب‌ها در آن باقی بمانند.


برای اقامت در اطراف دریاچه فقط می‌توان چادر به پا کرد؛ ولی در برخی روستاهای اطراف (مانند سنام یا لنگر) در اقامتگاه‌های بومگردی، در مجتمع تفریحی نگین کیاسر در نزدیکی کیاسر یا هتل‌ها و مسافرخانه‌های ساری نیز می‌توان اقامت کرد.

آب این دریاچه منبع اصلی تامین آب شالیزارهای روستاهای اطراف است. دریاچه الندان در وسط جنگلی با درختان پهن‌برگ قرار گرفته و سرسبزی این جنگل‌، زیبایی آن را دوچندان کرده است. درخت‌هایی نظیر راش، ممرز، بلوط، ملچ، نمدار و انجیلی در این جنگل وجود دارند. هم‌چنین، در نزدیکی این دریاچه رودخانه‌ای قرار دارد که آب آن آشامیدنی است. لازم به ذکر است که دریاچه الندان در آبان ماه سال 1394 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است.

دریاچه الندان مازندران

بهترین فصل برای سفر به دریاچه

از آن‌جا که دریاچه در وسط جنگل واقع شده، در همه فصول زیبا است. در فصل بهار، گل‌های بنفشه و پیازچه وحشی، اوتره و سایر گیاهان معطر و دارویی اطراف دریاچه رشد می‌کنند. در فصل تابستان، می‌توانید از خنکای سایه‌سار درختان و سرخی تمشک‌ها در دل جنگل لذت ببرید.

در فصل پاییز، درختچه‌های ازگیل، ولیک و تلکا میوه می‌دهند و خزان رنگارنگ، درختان اطراف دریاچه را به هزاران رنگ در ‌می‌آورد. در فصل زمستان، از آرامش باغ بی‌برگی لبریز شوید و به تماشای اردک‌های وحشی که به این منطقه کوچ می‌کنند، بنشینید.

دریاچه الندان مازندران

در واقع، انتخاب فصل بازدید کاملا به سلیقه و ذایقه شما بستگی دارد، ولی در نظر من پاییز این دریاچه رویایی است. به خاطر تنوع درختان، جنگل سبز و مخملی تابستان، در پاییز به رویای هزار‌رنگ تبدیل می‌شود. از اواسط مهر تا اواخر آذر، بهترین زمان برای لمس پاییز از اعماق وجود در کنار این دریاچه است.

می‌توان در دل جنگل چشم‌ها را از رنگ سیراب کرد و در روزهای آفتابی در سایه روشن جنگل یک دل سیر آرامش نوشید. به خاطر داشته باشید حتما قبل از سفر، شرایط آب‌و‌هوایی را چک کنید که مبادا شرایط نامساعد جوی، لذت طبیعت را برای شما کم کند یا جاده لغزنده شما را به سختی بیاندازد.

دریاچه الندان مازندران

امکانات تفریحی و رفاهی اطراف دریاچه

در اطراف دریاچه سرویس بهداشتی با کیفیت متوسط و تعدادی آلاچیق نیز برای اجاره وجود دارد. بازدید از این منطقه بدون پرداخت وجهی به عنوان ورودی، امکان‌پذیر است. در اطراف این دریاچه فروشگاه یا رستورانی نیست و نزدیک‌ترین مکانی که می‌توانید از آن خرید کنید، شهر کیاسر است که حدود 20 کیلومتر با دریاچه فاصله دارد.

دریاچه الندان مازندران

پس به مقدار کافی خوراکی، آب آشامیدنی و سایر مایحتاج خود را از قبل تهیه کنید که بتوانید بدون نگرانی و دغدغه از آرامش جنگل لذت ببرید. در فصول سرد، حتما لباس گرم همراه خود داشته باشید. اگر اهل شب‌مانی در طبیعت هستید و امکانات لازم را نیز دارید، می‌توانید شب را در کنار این دریاچه سپری کنید.

برای کسانی که علاوه بر آرامش و طبیعت بکر این منطقه، سرگرمی دیگری نیز می‌خواهند، قایق‌های پدالی و موتوری نیز به عنوان امکانات تفریحی برای اجاره موجود است. هم‌چنین، اگر لوازم ماهیگیری دارید، می‌توانید از ماهی‌های این دریاچه نیز صید کرده و نوش جان کنید. توجه داشته باشید که امکان شنا یا آبتنی در دریاچه الندان وجود ندارد.

دریاچه الندان مازندران

. ویدئو از آزاده ترامشلو

شب کجا بمانید؟

برای اقامت در اطراف دریاچه فقط می‌توان چادر به پا کرد؛ ولی در برخی روستاهای اطراف (مانند سنام یا لنگر) در اقامتگاه‌های بومگردی، در مجتمع تفریحی نگین کیاسر در نزدیکی کیاسر یا هتل‌ها و مسافرخانه‌های ساری نیز می‌توان اقامت کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن