آیین و زیارت

آرامگاه الاء الدوله سمنانی؛ مرکز تصوف و عرفان

فهرست مطالب

آیا به عرفان و معنویت علاقه دارید؟ اگر اینطور باشد بدون شک تا به حال چیزهایی از آیین تصوف، رقص سماع و اشعار مولانا، چله‌‌ درویشان و… به گوشتان خورده است. ایران از کشورهایی است که همواره عارفان بزرگ و اندیشمندان مشهوری را در خود پرورش داده است. این آرامگاه‌ها، مکانی برای آشنایی بیشتر علاقه‌مندان با این افراد و شیوه‌ زندگی آن‌هاست. حتی در دورافتاده‌ترین شهرهای ایران هم چنین فاضلان و ادیبانی زندگی می‌کرده‌اند. درحال‌حاضر محل زندگی آن‌ها به یک اثر تاریخی ارزشمند تبدیل شده که سالانه گردشگران فراوانی به بازدید آن‌ها می‌روند. اگر قصد سفر به سمنان و شهر سرخه را دارید، پیشنهاد من برای گذراندن یک روز شگفت‌انگیز و عارفانه، بازدید از آرامگاه الاء الدوله سمنانی از عارفان قرن هفتم هجری است. با من در نابرو همراه شوید تا با ویژگی‌های بیشتری از این آرامگاه آرامش‌بخش از دیدنی های سمنان آشنا شوید.

آرامگاه الاء الدوله سمنانی

دسترسی به آرامگاه الاء الدوله سمنانی

هنگام پیاده‌روی در روستا هنوز بوی کاهگل و رنگ گلی ساختمان‌های کهن که با خشت ساخته شده، در گوشه‌گوشه‌ این روستا به خوبی پیداست. شما می‌توانید سفری در زمان داشته باشید و غرق در داستان‌ها قدیمی و خوش زمان‌ کودکیتان شوید.

در این روستا که بافت سنتی‌اش آن را با شهرها و روستاهای اطرافش متفاوت‌ کرده، از هر رهگذری بپرسید چطور می‌توانید به آرامگاه الاء الدوله سمنانی برسید، با گشاده‌رویی مسیر را به شما نشان می‌دهد. شما می‌توانید با یکی از یادگاری‌های معماری قرن هشتم هجری و عارفی که در گذشته‌های دور در آن می‌زیسته از نزدیک آشنا شوید.

آرامگاه الاء الدوله سمنانی

معرفی آرامگاه علاء الدوله سمنانی و روستای صوفیان

روستای کوچکی به نام صوفی‌آباد، نزدیک شهر زیبای سرخه و در دل کویر سمنان وجود دارد که از زمان‌های قدیم به دلیل حضور صوفیان فراوان در این گوشه‌ دنج و خلوت به صوفی‌آباد معروف بوده است.


یکی دیگر از بخش‌های این مجموعه‌ که باید حتما از آن دیدن کنید، ایوان آجرکاری شده‌ رفیع این آرامگاه باستانی است. ایوان با دو ستون و جرز عریض آجری به ارتفاع 6 متر و دو اتاق با درهای چوبی قهوه‌ای پذیرای قدم‌های شما خواهد بود.

هنگام ورود به این روستا با چنان آرامشی رو‌به‌رو می‌شوید که انگار این مکان خارج از این جهان است و آن شلوغی و هرج‌ومرج زندگی را دیگر حس نمی‌کنید. اینجا می‌توانید روزی را با خیال خوش و به دور از هر تنشی سپری کنید.

یکی از دلایلی که باعث شده این روستا یعنی صوفیان در منطقه شناخته شود، وجود آرامگاه الاء الدوله سمنانی از بزرگ‌ترین و مشهورترین عارفان اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم در این روستاست.

جاذبه های آرامگاه الاء الدوله سمنانی

صوفی معروفی که نزد اهالی و حاکمان این منطقه به دلیل دانش و اندیشه‌های والایش از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بوده و حتی شاگردان ایشان مثل خواجوی کرمانی به سایر شهرها و روستاها رفته و اعتقادات و آموزه‌های ایشان را گسترش می‌دادند.

شاید بتوان گفت شیخ علاء الدوله از ثروتمندترین افراد زمان خود بود؛ اما در نقطه‌ای از زندگی راهش را تغییر داد و به دلیل روی آوردن به ریاضت و عرفان بیشتر ثروتش را در راه تصوف صرف کرد.

آشنایی با زندگی و آرامگاه الاء الدوله سمنانی و شنیدن داستان‌هایش از اهالی محل هنگام پرسه زدن میان معماری خشتی و گلی خانه‌ها و بناهای ساده و قدیمی این روستا خالی از لطف نخواهد بود.

جاذبه های آرامگاه الاء الدوله سمنانی

آشنایی با معماری آرامگاه علاء الدوله سمنانی

آرامگاه شیخ علاء الدوله سمنانی یکی از بقعه‌های منحصربه‌فرد ایران است. این ساختمان در زمان‌های قدیم به‌عنوان خانقاه مورد استفاده بوده و بعدها بزرگ آن خانقاه هم در همین ساختمان دفن شده است.

این بنای عظیم و رفیع در ابتدا به دستور جمال الدین عبد الوهاب، وزیر سلطان محمد خدا بنده از خشت خام برای ساخته شده بود. آن زمان هم در عین سادگی در نظر هر بیننده‌ای بسیار جذاب جلوه می‌کرد.

سپس شیخ علاء الدوله خانقاهى هم برای تصوف به این بنا اضافه کرد و تا پایان زندگی خود در این مکان به ریاضت پرداخت.

جاذبه های آرامگاه الاء الدوله سمنانی

هر ضلع حیاط مربع شکل بنای آرامگاه الاء الدوله سمنانی 7 متر است. با ورود به این حیاط مبهوت خلوص فضا می‌شوید. اگر سرتان را بالا بگیرید، با بخش‌های به جا مانده از یک گنبد خشتی عظیم و قدیمی مواجه می‌شوید که معماری بناهای ساخته شده در شهرهای کویری را تداعی می‌کند.

شیخ علاء الدوله شاگردان زیادی داشت و صوفیان فراوانی در این مکان رفت‌وآمد داشتند، به همین دلیل گرداگرد حیاط اتاق‌های کوچکی ساخته بودند تا افراد بتوانند در آن‌ها به تصوف و ریاضت بپردازند. با بستن چشم‌هایتان می‌توانید عارفی را در هریک از این اتاق‌ها تصور کنید که چهل روز تمام در چنین فضایی خلوت کرده و آیین‌های عرفانی را به جا می‌آورد.

آرامگاه الاء الدوله سمنانی

هرکدام از این اتاق‌های آرامگاه الاء الدوله سمنانی با راهرویی به هم متصل می‌شود و با عبور از آن‌ها به آرامگاه علاء الدوله سمنانی خواهید رسید. زندگینامه‌ این عارف همراه اشعاری روی دو سنگ قبر که کنار هم قرار گرفته‌اند، به زیبایی حک شده است.

نرده‌های آهنی و صفحه‌ای بزرگ که قبر زیر آن‌ها قرار گرفته هم نظر شما را به خود جلب خواهند کرد. این صفحه پهن از رسیدن پرتوهای خورشید به مزار جلوگیری می‌کند. سایه خنک صفحه با درختان سرسبز و آب‌وهوای خوب این فضا را برای گذراندن یک روز دل‌انگیز و آماده کرده است.دالان های آرامگاه

ایوان آجرکاری شده آرامگاه علاء الدوله سمنانی

یکی دیگر از بخش‌های این مجموعه‌ که باید حتما از آن دیدن کنید، ایوان آجرکاری شده‌ رفیع این آرامگاه باستانی است. ایوان با دو ستون و جرز عریض آجری به ارتفاع 6 متر و دو اتاق با درهای چوبی قهوه‌ای پذیرای قدم‌های شما خواهد بود.

دیدنی های آرامگاه الاء الدوله سمنانی

این بخش از آرامگاه الاء الدوله سمنانی با دو طاق‌نماى آجریش که در نهایت سادگی و بدون تزیینات ساخته شده، جزو اصیل‌ترین و قدیمی‌ترین بخش‌های بناست که از زمان‌های دور هنوز پا برجا مانده و مثل سایر قسمت‌های مجموعه مورد بازسازی و مرمت قرار نگرفته است. آرامگاه علاء الدوله سمنانی هم بیرون همین ایوان به سمت شرق قرار دارد و به آسانی می‌توانید آن را پیدا کنید.

این بنای تاریخی و زیبا کنار معماری دیدنی، فضای عرفانی زیبایی هم دارد که بازدید از آن را برایتان با آرامش همراه خواهد کرد. اگر شما هم از این بنا دیدن کرده‌اید، نظرتان را درباره آن با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن