طبیعت گردی

پارک جنگلی النگدره گرگان؛ بوی طراوت و آرامش

اولین مقصد هر گردشگری که به شهر گرگان می‌­آید و اولین گزینه برای تفریح آخر هفته مردم این شهر پارک جنگلی النگدره گرگان است. پارک جنگلی النگدره در مسیر جنگل ناهارخوران و در بلواری با همین نام قرار دارد. در امتداد بلوار ناهارخوران، اگر پس از گذشت چند کیلومتر به سمت راست بپیچید وارد خیابانی فرعی می­شوید. برای من نخستین حس بعد از وارد شدن به این خیابان و نمایان شدن جاده جنگلی از دور، هجوم آرامشی از جنس نور به قلبم است. بنابراین در این مطلب از تجربه حضور در این جنگل ناب برای مخاطبان نابرو نوشته‌ام. با من همراه باشید.

جنگل النگدره گرگان

بسیاری از افراد که دنبال آرامش هستند، مانند من ترجیح می‌­دهند در روزهای میانی هفته به این جنگل بیایند. چراکه مسیر جنگل خلوت و خالی از تردد ماشین­‌ها و افراد، صدای بلند موسیقی و دود بلند شده از آتش­‌هایی است بر جان بی‌جان این طبیعت زبانه می­‌کشند. روزهای میانی هفته جنگل در آرامش است و افرادی که در این روزها به اینجا می­‌آیند، نه به قصد روشن کردن آتش و بساط کباب آخر هفته، بلکه به قصد دور شدن از استرس و نگرانی­‌های روزمره، انجام ورزش یا تنها تنفس در هوای پاک و آزاد و نمناک جنگل آنجا هستند. در این روزها جنگل خالی از هیاهوی آدم­‌ها و ماشین‌­ها و غرق آرامشی است که شاید تنها مختص به این مکان باشد.

پارک جنگلی النگدره گرگان

آن­وقت می­‌توان به صدای طبیعت گوش داد. صدای خش­خش برگ‌ها، هرازگاهی صدای ضربه­ دارکوب‌ها بر تنه درخت، صدای پرنده­‌هایی که لابه‌­لای شاخه‌­ها پرواز می‌­کنند و اگر خوش‌­شانس باشید و رودخانه وسط جنگل پر آب باشد، صدای خروشان آب…. در روزهای آفتابی، باریکه‌­های نوری که از لابه‌لای برگ‌­ها و شاخه‌­ها راه خودشان را پیدا می‌­کنند و پایین می‌­آیند آرامش فضای جنگل را برای دوستداران طبیعت دو چندان می‌­کند.

اما برای کمی دیوانگی، می‌­توانید کفش‌­هایتان را درآورید و با پای برهنه روی برگ­‌های مرطوب جنگل راه بروید. نگران نباشید، طبیعت می­‌داند چطور از شما مراقبت کند. حس ناب قدم زدن روی بر‌‌‌‌‌‌گ‌­های نمناک، سرمایی که حال­تان را خوش می‌­کند، آرامشی که زمین سخاوتمندانه در بدن­تان جاری می‌کند… همه‌وهمه آرامش از دست رفته را به شما بازمی‌گرداند.

بهترین فصل برای دیدار زیبایی‌های جنگل النگدره

پارک جنگلی النگدره در هر فصلی جذابیت‌­ها و شگفتی‌­های خودش را دارد. در فصل بهار همانطور که آرام آرام در جنگل قدم برمی‌­دارید، می‌­توانید تپش قلب زمین را زیر پاهای خود گوش کنید، من همیشه به این باور سرخپوست‌­ها احترام گذاشته‌­ام “ما در فصل بهار با قدم‌­هایی آهسته روی زمین راه می‌رویم، زیرا که زمین باردار است.”

زندگی و زایندگی را می­‌توان در فضای این جنگل احساس کرد و طراوتی که از سوی آن به انسان روانه می­‌شود جان را تازه می­‌کند. پارک جنگلی النگدره در فصل بهار به رنگ سبز روشن در می­‌آید. پرندگان هیاهو می­‌کنند و رودخانه قلاشی در وسط این پارک جنگلی می­‌خروشد و پیش می­‌رود. با معتدل شدن هوا در فصل بهار، مردم شهر گرگان و گردشگران، روزهای زیادی را در هفته به طبیعت­ گردی و انجام ورزش در این پارک جنگلی اختصاص می‌­دهند.

پارک النگدره گرگان

با گرم شدن هوا در فصل تابستان پارک جنگلی النگدره پناه افرادی است که از گرمای داخل شهر کلافه­ هستند و دنبال هوای خنک‌­تر و تازه‌­تر می‌گردند. در این روزها جنگل پر است از هیاهو مردم و دود آتش و صدای موسیقی و… در این زمان کمتر جایی از پارک جنگلی النگدره را می‌توان یافت که آرامش و خلوتی داشته باشد.

در اواخر تابستان که هوا کم­‌کم رو به خنکی می­‌رود و برگ­‌ها شروع به زرد شدن می­‌کنند، جنگل زیباترین چهره­‌اش را نشان خواهد داد. برگ­‌های سبز، زرد می­‌شوند و رقصان بر زمین می­‌افتند. جنگل شبیه به یک بوم نقاشی که رنگ­‌های زرد و قرمز و نارنجی بر آن پاشیده شده، هزار رنگ می­‌شود. در پاییز می‌توانید با یک لیوان قهوه روی یکی از نیمکت­‌های جنگل بنشینید، ساعت­‌ها تماشا کنید و گوش دهید.

زمستان که از راه برسد برگی بر درختان نخواهد ماند. زمین جنگل از برگ­‌های خشک و بلوط­‌ها… پر می‌شود. برف که ببارد همگی زیر لایه‌­ای از برف مدفون و جنگل یک‌دست سفید می­‌شود. گاهی ممکن است گربه، سگ­ یا گرازی را ببینید که در دوردست­‌ به دنبال چیزی برای خوردن است.

اخیرا پروژه‌­ای به نام “جاده سلامت پارک جنگلی النگدره” در این منطقه اجرا و یک جاده چوبی به طول حدود دو کیلومتر در جنگل احداث شده است. چوب­‌هایی که گفته می­‌شود به سختی از استان مازندران و سمنان تامین شده­‌اند تا مسیری امن برای پیاده‌­روی ایجاد کنند. جاده سلامت مسیر چوبی زیبایی است که در بعضی قسمت­‌ها از زمین فاصله می­‌گیرد و شبیه به یک پل چوبی می­‌شود. راه رفتن روی این مسیر چوبی با صدای زیبایی که از برخورد پاها با این چوب­‌های قدیمی ایجاد می­‌شود، حس جالبی برای شما خواهد داشت.

جنگل النگدره در گرگان

اگر قصد بازدید از پارک جنگلی النگدره را دارید، نگران برنامه‌ریزی‌های پیش از سفر نباشید. چراکه در هر فصل و هر زمان این پارک جنگلی طبیعت زیبا و جذابیت خود را دارد. نظر شما چیست؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن