طبیعت گردی

جاده الموت قزوین؛ مسیر شکوفه‌های گیلاس

فهرست مطالب

جاده‌ها از قدیم‌ مورد توجه نیک عرفا و جهانگردان اهل دل بوده ‌است. به‌خصوص جاده‌هایی که از موقعیت و انرژی خاصی برخوردار بوده‌اند. کوله و بارشان به دوش در گذر از جاده درس‌های جاده زندگی را یاد می‌گرفتند. طواف زندگی می‌کردند و به زیارت اهل دل نایل می‌شدند. جاده‌ها به گونه‌ای مقدس هستند با سکوت و خلسه‌ای که به عابران شیفته‌شان هدیه می‌دهند. اگر دوست دارید با چنین جاده‌ای و شکوفه‌های گیلاس الموت آشنا شوید، با من در نابرو همراه باشید تا در جاده الموت همسفر شویم. با من در نابرو همراه باشید تا با یکی دیگر از مکان‌ های دیدنی قزوین آشنا شویم.

جاده الموت، راهی برای رسیدن به شکوفه‌های گیلاس الموت

جاده الموت، جاده‌ای زیبا که با پیچ و خم‌های فریبایش، تپه‌ها و روستاهای پر رمز و رازش، حکایت‌های شیرینی از تاریخ ایران زمین به یادگار دارد. مردمی با اعتماد بنفسی مثال زدنی، مهربان و میهمان نوازی عالی که از الموت به‌عنوان کشور الموت یاد می‌کنند.

جاده الموت قزوین

در الموت پانصد روستا و ده برای گشت‌وگذار وجود دارد. حتی فصل‌ها نیز در این سرزمین زیبا به‌گونه‌ای خاص نمایان می‌شوند که چشم هر بیننده‌ای را مملو از زیبایی و عشق می‌کنند. جاده الموت در بهار سفید و صورتی و مملو از شکوفه‌های گیلاس است.

جاده الموت قزوین

وجود باغ‌های گیلاس در دو سمت جاده، دالانی سفید رنگ و دلربا به‌وجود می‌آورد که با گذر از این جاده حس بودن در بهشت به بیننده دست می‌دهد. صدای وزوز زنبورهای عسل که از شهد شیرین شکوفه‌ها روزی جمع می‌کنند و شادابی‌ای که به منطقه می‌دهند، به همراه پروانه‌ها صحنه‌هایی رویایی را خلق می‌کنند که کمترین جایی را می‌توان با این پتانسیل زیبایی در بهار دید.


دریاچه آب شیرین اوان از مناطق بسیار زیبای منطقه و جاده الموت است. هر ساله در بهار غرق شکوفه‌ها می‌شود و سرسبزی حاشیه دریاچه و وجود شکوفه‌های زیبا، بهشتی زمینی را به بازدیدکنندگان هدیه می‌دهد.

چنانچه اهل جاده‌گردی هستید و جاده‌ها و زیبایی آن‌ها برایتان مقدس است. عاشق بهار و شکوفه‌های گیلاس هستید و به دنبال جایی این چنین می‌گردید، جاده الموت بهترین گزینه است. با کوله و پیاده، با دوچرخه یا با ماشین به دل این جاده رویایی بزنید و از بهار شکوفه‌های گیلاس الموت و انژی ناب آن بهره‌مند شوید. قدم روی صورت ماه جاده سپیدپوش در فصل بهار بگذارید و در گردش انرژی‌های ناب پروانه‌های مست بهار، غرق شوید. همچون پادشاهی باشید که به زیباترین باغ دنیا برای استراحت رفته است. زیر درختان بنشینید و با صدای زنبورهای عسل در لحظه زندگی کنید. قله‌های پر برف و رودهای خروشان از دیگر زیبایی‌های وصف ناشدنی این منطقه در فصل بهار است.

جاده الموت قزوین

جاده الموت در کجا واقع شده است

منطقه الموت دره‌ای طولانی است که از شمال قزوین شروع می‌شود و تا حاشیه دریاچه خزر ادامه می‌یابد. از شمال به استان‌های گیلان و مازندران، از شرق به استان البرز و از جنوب به استان قزوین می‌رسد. یکی از زیباترین قله‌های ایران به‌نام سیالان در منطقه الموت واقع شده است. الموت نه‌تنها به‌خاطر بعد گردشگری بسیار معروف است، بلکه به‌خاطر حضور فرمانروایی حسن صباح در این منطقه مورد توجه است.

جاده الموت قزوین

راه رسیدن به شکوفه‌های گیلاس الموت

برای رسیدن به جاده الموت ابتدا باید به سمت قزوین بروید. ورودی قزوین در میدان غریب‌کش به سمت راست رفته و وارد جاده‌ای می‌شوید که به سمت الموت می‌رود. زیبایی‌ها از همین ابتدای جاده شروع به خودنمایی می‌کنند. چون این جاده بسیار زیبا و خاص است. در طول مسیر دو گردنه زیبا را رد می‌کنید. گردنه دوم را که سرازیر می‌شوید، زیبایی خاص منطقه، تپه‌ها و قله‌های زیبا شروع به نمایان شدن می‌کنند. منطقه‌ای با زیبایی سحرآمیز، بکر و فوق‌العاده. تقریبا با حدود دو ساعت رانندگی به باغ‌های گیلاس و شکوفه‌هایش می‌رسید که جاده را غرق زیبایی‌ کرده‌اند. امتداد جاده شما را به قلعه حسن صباح می‌برد که می‌توانید از بالای قلعه دشت سپیدپوش شکوفه‌های گیلاس الموت را به خوبی تماشا کنید.

. ویدئو از ستایش ظهیری

جاده الموت شگفتی‌ها و جاهای دیدنی زیادی دارد. از جمله قلعه‌هایی که از زمان حسن صباح به‌جا مانده است. روستاهای زیبا و دریاچه زیبای اوان از زیبایی‌های دیگر این مسیر است.

جاده الموت قزوین

الموت به‌معنای آشیانه عقاب است. در حقیقت به‌صورت آله آموت است که آله به‌معنای عقاب و آموت به‌معنای آشیان است و چون عقاب در جاهای بلند آشیان می‌کند، قلعه الموت به این نام گذاشته شده‌. دو قلعه الموت و لمبسر، قلعه‌هایی هستند که در مسیر جاده الموت می‌توان بازدید کرد و از ابهت و زیبایی و شکوه‌شان لذت برد.

بهترین زمان سفر به الموت چه زمانی است

بهترین زمان سفر به این جاده افسانه‌ای برای دیدن شکوفه‌های گیلاس الموت، اواخر فروردین و روزهای آغازین اردیبهشت است. این جاده در امامی فصل‌های سال زیبا بوده و زیبایی خاص خود را با توجه به فصل دارد. در پاییز بهترین زمان برای رفتن به الموت مهرماه و در زمستان اسفندماه است و در تابستان شهریور ماه.

منطقه الموت جایگاه باغ‌های گیلاس و فندق است و براساس سنت قدیمی منطقه در فصل رسیدن محصول دو جشن گیلاس و جشن فندق در این منطقه برگزار می‌شود. در اکثر مواقع زمان دقیق‌اش برای جلوگیری از شلوغ شدن این جشن‌ها مشخص نیست.

جاده الموت قزوین

جشن شکوفه‌های گیلاس الموت

منطقه الموت با حجم فوق‌العاده شکوفه‌های گیلاسش می‌تواند هر ساله مکانی برای برگزاری جشن شکوفه‌های گیلاس الموت باشد.

این جشن بین ژاپنی‌ها بسیار محبوب است و طرفداران زیادی از اقصی نقاط دنیا، هر ساله برای این جشن به ژاپن سفر می‌کنند. برای ژاپنی‌ها، روییدن ناگهانی شکوفه‌های گیلاس با زیبایی مثال زدنی و البته زودگذرشان، نمادی از ماهیت گذرای زندگی است. مردم ژاپن برای استفاده از زیبایی و لذت شکوفه‌های گیلاس با حضور در طبیعت جشن می‌گیرند و در این حضور خود از انواع غذاهای مختلف لذت می‌برند. در زبان ژاپنی جشن شکوفه‌های گیلاس به «هانامی» معروف است.

درست است که در ایران ما این جشن را نداریم، ولی کسانی‌که اهل سفر و لذت بردن از زیبایی‌ها هستند می‌توانند در اواخر فروردین به منطقه الموت سفر کنند و با حضور در طبیعت از شکوفه‌های گیلاس لذت ببرند.

جاده الموت قزوین

دریاچه اوان

دریاچه آب شیرین اوان از مناطق بسیار زیبای منطقه و جاده الموت است. هر ساله در بهار غرق شکوفه‌ها می‌شود و سرسبزی حاشیه دریاچه و وجود شکوفه‌های زیبا، بهشتی زمینی را به بازدیدکنندگان هدیه می‌دهد.

قلعه الموت

قلعه الموت از مناطق بسیار زیبای جاده الموت است. به‌دلیل موقعیت مکانی‌اش و اینکه در بلندی کوه قرار دارد، بهترین مکان برای دیدن دره زیبایی است که جاده الموت از این دره عبور می‌کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن