طبیعت گردی

روستای اخلمد مشهد، طبیعتی بکر و زیبا

فهرست مطالب

روستای اخلمد یکی از بهترین مکان‌های گردشگری اطراف شهر مشهد به‌حساب می‌آید. در این مکان رویایی که وصف آن در کلام نمی‌گنجد، با زیباترین و تماشایی‌ترین مناظر بکر، ییلاقات بی‌بدیل و طبیعتی بی‌نظیر روبه‌رو خواهید شد. به‌گونه‌ای که هیچ‌گاه خاطرات خوش آن را از خاطر نخواهید برد. آرامش و زیبایی این مکان بسیار دلگشا و به یادماندنی است و از بودن در این طبیعت دیدنی بسیار لذت خواهید برد.

با من در نابرو همراه باشید تا با روستای زیبای اخلمد و جاذبه‌های طبیعی آن آشنا شوید. شاید مقصد بعدی شما برای تفریح و گذران اوقات فراغت کنار عزیزانتان، اطراف شهر مقدس مشهد این مکان فوق‌العاده و دیدنی مشهد باشد.

تاریخچه روستای اخلمد مشهد

روستای اخلمد از جاذبه‌های طبیعی گردشگری اطراف شهر خاطره‌انگیز مشهد است. اخلمد یکی از بهترین ییلاقات نزدیک مشهد و شهر دوست‌داشتنی چناران محسوب می‌شود. روستای اخلمد میان رشته کوه‌های بینالود قرار گرفته است. ابتدای دره‌ای که این روستای بکر در آن واقع شده، انواع گل‌های رنگارنگ، گیاهان سرسبز و درختان سر به فلک کشیده در باغ‌هایی پر میوه، شما را به خود جذب می‌کنند و خوش‌آمد خواهند گفت.

این منطقه تاریخی با قدمتی طولانی است و از گذشته‌هایی دور به یادگار مانده است. اهالی قدیمی اخلمد و دره سبز بینالود اعتقاد داشتند که هنگام حمله اعراب به خراسان مردم به این دره پناه می‌بردند و با توجه به موقعیت جغرافیایی و ماهیت حفاظتی دره، از هجوم سپاهیان در امان می‌ماندند. به دلیل این‌که در زمان خطر به یکدیگر ندا می‌دادند که «خالد آمد» این دره با گذشت زمان به اخلمد شهرت یافت.

روستای اخلمد مشهد

خالد نام سردار عرب بود که تمام نیروها و سربازان خود را، برای فتح خراسان جمع کرده بود. اهالی روستا با شنیدن صدای سربازان خالد، بلند بلند فریاد می‌زدند خالد آمد، خالد آمد تا این‌که این نام پس از تکرارهای فراوان به زبان مردم شهر مشهد نشست و همچنان نیز این منطقه را به نام اخلمد و یا اخلومد می‌شناسند. هر فردی که از نزدیکی این مکان سحرآمیز عبور ‌کند به قدمت آن پی خواهد برد. اطراف روستای اخلمد و کوه‌های رفیع آن، باروهایی قطور و برج‌هایی عظیم به چشم می‌خورد که از گذشته‌هایی دور در این منطقه وجود داشته‌اند و هزاران سال پیش ساخته شده بودند. این باروها و حصارها در جبهه شرقی و جنوب روستای اخلمد به جای مانده‌اند.

طبیعت روستای اخلمد مشهد و جاذبه‌های اطراف آن

روستای اخلمد با کوه‌های بلند و سترگ در ارتفاع ۱۳۳۵ متری از سطح دریا قرار گرفته است. این روستا با باغ‌هایی دل‌انگیز و زیبا محصولات فراوانی را تولید می‌کند که از میان این محصولات میوه‌هایی همچون گیلاس، گردو، سیب و گلابی اخلمد بسیار طرفدار دارند و معروف هستند.

در بخش ورود به دره و روستای بکر اخلمد، بندی وجود دارد که در دوران بایسنغر میرزای تیموری پسر شاهرخ تیموری و حاکم توس در نیمه نخست سده نهم بنا گشته است. بند اخلمد و غار اخلمد از دیگر جاذبه‌های دیدنی این مکان جذاب هستند. این دو سبب می‌شوند سالانه گردشگران و مسافران زیادی به این منطقه خارق‌العاده مراجعه کنند و از طبیعت بی‌نظیر آن استفاده کنند و لذت ببرند. روستای اخلمد مشهد به‌خاطر‌ داشتن کوه‌های تنومند و آبشارهای روان، از آب و هوای دلچسب و لطیفی برخوردار است. به‌همین علت اخلمد از گرما و سرمای فصل‌های تابستان و زمستان در امان است.


تا پیش از رسیدن به آبشار اول اخلمد، با سوغات این مکان که توسط مردم محلی فراهم شده‌اند، آشنا شوید و در صورت تمایل جهت کمک به توسعه اقتصادی و گردشگری این منطقه از آن‌ها خرید کنید. از سوغات مشهور اخلمد می‌توان به عسل اشاره کرد.

اخلمد به‌خاطر ارتفاع زیاد و بارندگی‌های فراوان در آغاز هر سال بسیار زیبا، پرآب و دل‌فریب می‌شود و چشمان هر نظاره‌گری را به خود خیره می‌کند. به‌دلیل ارتفاع بسیار زیاد کوه بینالود و قلل پربرف این رشته کوه، رودخانه‌ها و چشمه‌سارهای زیادی میان دره‌های این منطقه وجود دارند. لذا آبادی‌هایی که داخل این رشته کوه قرار گرفته‌اند در تمام فصل‌های سال از آب‌های شیرین و گوارا مملو هستند.

کوه‌های این منطقه از پوشش گیاهی خاصی برخوردارند که بسیار دیدنی است. این کوه‌ها، کوهسار اخلمد نامیده می‌شوند و عبارت از سه کوه هستند که به یکدیگر متصلند و اخلمد را میان خود گرفته‌اند. اهالی بومی منطقه، این کوه‌ها را به میزان، منیجه و پرو (یعنی پر آب) می‌شناسند. آب رودخانه دائمی و زیبایی که از میان اخلمد عبور می‌کند، از مکانی با عنوان پیش باغ و شیر مرغ سرچشمه می‌گیرد.

روستای اخلمد مشهد

رودخانه مسافت پر پیچ‌وخمی را از دره‌های کوه منیجه می‌پیماید، تا به دره اخلمد برسد. این رودخانه یک بند تاریخی ۷۰۰ ساله با ۱۰ دیواره سنگی و دو جان پناه کوهنوردی دارد که هر مسافری را به خود جذب می‌نماید. نزدیک به پایین روستا میان صخره‌ای با 9 متر ارتفاع، سمت راست دره‌ای وجود دارد که به آن پلنگ دره گفته می‌شود.

غار عجیب و مرموزی در آن به چشم می‌خورد. ورودی آن یک سوراخ دایره‌ای شکل است که تنها یک نفر می‌تواند با خزیدن از داخل آن عبور نماید. این غار که به غار اخلمد معروف است، ۳۶ متر طول، ۹ متر عرض و 5/4 تا 4/5 متر ارتفاع دارد. صخره‌هایی که این غار را در میان گرفته‌اند، حالت بلوری فوق‌العاده دیدنی دارند که آن‌ها را از سایر صخره‌هایی که در کوه‌های اطراف قرار دارند، متمایز می‌کند.

آبشارهای زیبای اخلمد مشهد

دره اخلمد چندین آبشار دارد که به گفته اهالی محلی منطقه تعداد دقیق این آبشارها هفت تا است. بازدید از آن‌ها برای تمامی افراد مراجعه‌کننده آسان نیست. افرادی با روحیه‌ قوی ماجراجویی و طبیعت‌گردی می‌توانند تا انتهای این مسیر بروند و از هر هفت آبشار خاص این منطقه‌ دیدن کنند.

چهار آبشار از این هفت آبشار به‌صورت دائمی جریان دارند و چندین آبشار دیگر آن به‌صورت فصلی جاری می‌شوند. از روستای اخلمد تا آبشارهای اصلی آن حدود سه کیلومتر باید پیاده‌روی کرد. انتهای رودخانه‌ پر آب موجود در این مسیر دوست‌داشتنی و زیبا، دو آبشار به چشم می‌خورد. آبشار بزرگ اخلمد ۴۵ متر ارتفاع دارد و آبشار کوچک‌تر ۲۳ متر. ابتدا با آبشار کوچکتر مواجه می‌شوید و پس از آن با طی کردن یک کیلومتر به آبشار بزرگ خواهید رسید و با صخره‌هایی عظیم به رنگ قهوه‌ایی و آبی فراوان روبه‌رو خواهید شد.

روستای اخلمد مشهد

خزه‌های سبز رنگ پوشیده شده و رگه‌های بی‌شماری از آب از بالای آن به سمت پایین جریان یافته‌اند. با قرار گرفتن زیر این آب حس بی‌نظیری را تجربه خواهید کرد. این دو آبشار تماشایی در تمام فصل‌های سال جاری هستند. میان این آبشار فوق‌العاده، محل وسیعی معروف به تخت شاه عباس وجود دارد. پس از عبور از آبشار بزرگ، رودخانه‌ای به طول دو کیلومتر قرار گرفته که مسیر آن بسیار تنگ است و توسط کوه‌های صاف و مرتفع احاطه شده است. انتهای دره، کوه منیژه و کوه فاراب به‌یکدیگر متصل گشته‌اند.

آبشار دائمی سوم و چهارم اخلمد نیز، بالای دو آبشار بزرگ و کوچک که ابتدا به آن‌ها اشاره شد قرار گرفته‌اند. باید عنوان کرد که مسیر آبشار اخلمد یکی از زیباترین و بکرترین مکان‌های طبیعی و گردشگری، نه تنها در خراسان بلکه در ایران است. می‌توان از آن به‌عنوان بهشتی سرسبز و آرام به دور از شلوغی و هرج و مرج شهری یاد کرد که شما را با شگفتی‌هایش در بهت فرو خواهد برد.

اخلمد یکی از بزرگترین و بهترین مناطق برای سنگ‌نوردی

دره اخلمد دیوارهایی به ارتفاع200 الی 300 متر دارد. این موضوع سبب شده که بتوان در این مکان شگفت‌انگیز به یکی از مهیج‌ترین تفریح‌های مورد علاقه ماجراجویان و گردشگران طبیعت پرداخت. تجربه سنگ نوردی‌ در دل کوه‌ها و دیواره‌های آهکی روستای اخلمد می‌تواند جزو به یادماندنی‌ترین تفریحات این دسته از افراد محسوب شود.

روستای اخلمد مشهد

جنس دیوار‌های اکثر کوه‌های موجود در این روستا از آهک است و متعلق به دوران پیش از ژوراسیک است. ارتفاع زیاد دیواره این کوه‌ها و حفره‌های طبیعی موجود در آن‌ها، باعث شده تعداد کثیری از بازدیدکنندگان این مکان را جهت سنگ‌نوردی برگزینند و برای تعطیلات و آخر هفته‌های خود، اوقات مفرح و هیجان‌انگیزی را رقم بزنند.

به‌دلیل آهکی بودن دیوارهای کوه‌های اخلمد حفره‌های ژرف مدوری زیر آبشارهای آن شکل گرفته‌اند که این مکان را برای این ورزش مهیج و لذت‌بخش مناسب‌تر کردند. از دیواره‌های معروف آن که برای سنگ‌نوردی در این منطقه از آن‌ها استفاده می‌شود، می‌توان به دیواره سفید، دیواره الله اکبر و دیواره عقاب اشاره نمود.

دره اجنه، جاذبه‌ای مرموز در روستای اخلمد مشهد

ابتدای روستای اخلمد با بند عظیم و باشکوهی مواجه خواهید شد. با توجه به در نظر گرفتن صحبت‌های اهالی محلی منطقه و اتفاقات مشکوک و عجیبی که سالیان گذشته در این مکان رخ داده، آن را به عنوان دره اجنه می‎شناسند. این دره‌ مرموز و جذاب با پیج و خم‌های فراوانش شما را به خود جذب خواهد کرد. البته هنگام عبور از آن حتما باید نکات ایمنی را رعایت فرمایید.

روستای اخلمد مشهد

امکانات روستای اخلمد مشهد

اگر در تعطیلات طولانی و مهم به اخلمد سر بزنید احتمالا باید به‌دلیل افزایش تعداد بازدیدکنندگان، در فاصله دورتری از مسیر آبشارهای این روستای جذاب و کهن، ماشین شخصی خود را پارک کنید. در روزهای عادی می‌توانید تا نزدیکی آن‌ها این مسیر را رانندگی کنید و ماشین خود را در مکان‌های تعبیه شده به عنوان پارکینگ، پارک کنید.

پس از رسیدن به بخشی که پیاده‌روی در رودخانه و میان کوه‌ها آغاز می‌شود، خود را برای ساختن روزی دلچسب و لذت‌بخش آماده کنید. پس از پیمودن حدود 40 دقیقه از مسیر به اولین آبشار تماشایی این مکان می‌رسید. در گذشته مسیر بازدید از این آبشارها دشوار بوده اما در حال حاضر با توجه به رسیدگی‌های صورت گرفته به این مکان و سنگ‌فرش‌ شدن بخش زیادی از مسیر، پیمودن آن سخت و مشکل نیست.

می‌توانید به راحتی این مسیر طبیعی را طی کنید و در طول مسیر از رودخانه‌ عظیمی که مجاورتان در جریان است، لذت برده و گاهی نیز قدم در آن بگذارید و تنی به آب بزنید. علاوه بر این طبیعت منحصربه‌فرد که عامل اصلی جذب هر گردشگری به این مکان است، می‌توانید در طول مسیر از غرفه‌های صنایع دستی و مغازه‌های کوچکی که محصولات کشاورزی این منطقه را به‌فروش می‌رسانند، بازدید کنید.

روستای اخلمد مشهد

تا پیش از رسیدن به آبشار اول اخلمد، با سوغات این مکان که توسط مردم محلی فراهم شده‌اند، آشنا شوید و در صورت تمایل جهت کمک به توسعه اقتصادی و گردشگری این منطقه از آن‌ها خرید کنید. از سوغات مشهور اخلمد می‌توان به عسل اشاره کرد. کندوهای مصنوعی آن‌ها در طول این مسیر شما را وسوسه خواهند کرد از طعم شیرین آن‌ها بچشید و مزه‌ای بی‌نظیر را تجربه کنید. رستوران‌هایی نیز در این مکان دایر شده‌اند که با بهترین کیفیت، آماده خدمت‌رسانی به مهمانان عزیز هستند.

همچنین نشیمن‌گاه‌های مختلفی نیز کنار جریان آب رودخانه اخلمد ساخته‌اند که می‌توانید با اجاره کردن آن‌ها در محیط بکر و سرسبز اخلمد، در دل طبیعتی زیبا به استراحت بپردازید. از صدای خوش پرندگان، تلالو خورشید و مناظر تکرار نشدنی نهایت لذت را ببرید.

مسیر روستای اخلمد مشهد

اگر از سمت شهر دیدنی مشهد به روستای زیبای اخلمد حرکت می‌کنید، در مسیر جاده اصلی پس از عبور از شهر نوبهار و چناران به تابلویی خواهید رسید که به سمت اخلمد اشاره می‌کند. در آن محل شما باید به سمت تابلو، جاده را دور بزنید و از مسیری انحرافی با طی کردن ۲۵ کیلومتر به سمت اخلمد حرکت کنید و به این روستای بکر و زیبا برسید.

این روستا با شهر مشهد حدود ۸۵ کیلومتر فاصله دارد و یکی از دورترین روستاهای اطراف این شهر پرمخاطب است. اگر با وسیله نقلیه شهری به این مکان مراجعه کنید، به دلیل طولانی بودن نسبی مسافت، سفری آسوده‌تر را پشت سر خواهید گذاشت. برای دسترسی آسان به این روستا تنها کافی است سوار اتومبیل شخصی خود شوید و به سمت شهر تاریخی چناران رانندگی کنید.

روستای اخلمد مشهد

بهترین زمان سفر به روستای اخلمد مشهد

روستای اخلمد مشهد، همچون قطعه‌ای از بهشت در دل طبیعت می‌درخشد و ابتدای بهار، در رویایی‌ترین و زیباترین حالت خود جلوه‌نمایی می‌کند. به‌همین علت اگر برای گشت‌و‌گذار، تفریح و تجربه‌ حال و هوایی دل‌انگیز و خوش به دنبال زمانی مناسب می‌گردید، پیشنهاد ما به شما این است که اردیبهشت ماه را برای سفر و بازدید از این روستای حیرت‌انگیز انتخاب کنید.

در این زمان با زیباترین و شگفت‌انگیزترین چهره‌ این روستای خاص و بی‌همتا مواجه می‌شوید. البته این روستا اواخر فصل تابستان یعنی حوالی شهریور ماه هم مکانی بسیار مناسب و بی‌نظیر تلقی می‌شود. در این بازه زمانی نیز هوای اخلمد معتدل و خنک است و به همراه نسیم‌های پاییزی، شادابی و طراوتی خاطره‌انگیز را به شما می‌بخشد.

لازم به ذکر است اگر طاقت سرما را دارید حتما در زمستان هم از آبشارهای جذاب، جالب و قندیل بسته‌ اخلمد دیدن کنید. با مناظری روبرو خواهید شد که شما را جادو خواهند کرد. این مکان برای عکاسی طبیعت بسیار رویایی است و مناظر بکر آن برای هر فرد علاقه‌مند به طبیعت، جذابیت‌های خاص خود را خواهد داشت. پس اگر به طبیعت‌گردی علاقه‌مند هستید، اخلمد با امکانات و جاذبه‌های فراوانش می‌تواند یکی از بهترین مقاصد دلچسب برای شما باشد. اگر از بودن در این مکان تجربه‌ای دارید، آن را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن