فرهنگ و هنر

موزه های اهواز میزبان شما در دل تاریخ ایران

فهرست مطالب

اهواز ازجمله شهرهایی است که با وجود جاذبه‌های طبیعی و باستانی مقصدی ناب و زیبا برای مسافران است. با توجه به قدمت این شهر موزه‌ها یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی اهواز هستند. در این مطلب از نابرو با موزه های اهواز بیشتر آشنا شوید.

1- موزه خراطی

موزه خراطی از مهم‌ترین موزه های اهواز است که در‌ واقع به معرفی صنایع چوبی و کاربری آن‌ها در فضاهای شهری می‌پردازد. این موزه می‌خواهد هنر بومی خراطی را به همه بشناساند. موزه خراطی متشکل از ۴۰۰ اثر از آثار گردآوری‌شده آقای عبدالرحیم فروتن استاد خراطی است.

این موزه درواقع هنر دست هنرمندان بومی را در معرض دید عموم قرار می‌دهد. این موزه اولین موزه خراطی در کشور است که با تمرکز روی صنایع چوبی، زیبایی آن‌ها را به رخ می‌کشد و کار هنرمندان را در این حوزه برجسته می‌کند. گردشگران و مسافران می‌توانند بر اساس برنامه‌های اعلام‌شده از طرف این موزه از آن دیدن کنند.

موزه های اهواز

2- موزه هفت تپه

شهر شوش یکی از شهرهای برجستهنزدیک اهواز است که به لحاظ تاریخی اهمیت زیادی دارد. گفته می‌شود که این شهر یکی از کهن‌ترین اقامتگاه‌ها در دنیا بوده است، با توجه به این قدمت انتظار می‌رود که آثار تاریخی زیادی داشته باشد. یکی از جذاب‌ترین موزه های اهواز برای گردشگران محوطه هفت تپه است. اگر به تاریخ و چیزهای تاریخی علاقه دارید می‌توانید به این موزه بروید. این موزه در 100 کیلومتری اهواز واقع‌شده است. این بخش نزدیک جغازنبیل قرار دارد؛ پس اگر قصد سفر به آنجا را دارید می‌توانید به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که به‌طور همزمان بتوانید این دو اثر تاریخی ارزشمند را ببنید.

موزه هفت تپه طی مدت سه سال ساخته شد. در زمان آغاز جنگ تحمیلی چندین آثار این موزه به تهران آورده و سپس مدتی موقتا تعطیل شد؛ اما پس از ۲۰ سال بعد از مرمت و بازسازی دوباره فعالیت‌های خود را از سر گرفت. در واقع، در این موزه هر آنچه از هفت تپه کشف‌شده است به نمایش گذاشته می‌شود. علاوه بر این، این موزه امکاناتی مانند سالن‌های نمایشگاهی، آزمایشگاه، کتابخانه، سالن ترمیم سفال، کارگاه مرمت، لابراتوار عکاسی و غیره را دارد. مهم‌ترین آثار این موزه شامل گل نوشته‌ها، مهرها، پیکرهای کوچک سفالین، ظرف‌های سفالین، تابوت، وسایل تزیینی، سردیس‌های گلی و اشیای فلزی است.

هفت تپه شوش

3- موزه هنرهای معاصر اهواز

موزه هنرهای معاصر اهواز از بهترین موزه های اهواز است که در سال ۱۳۸۸ در دو طبقه که شامل پنج گالری بود تاسیس شد. این موزه دارای ۷۰ اثر است که حدود 60 تای این آثار مربوط به هنرمندان در استان خوزستان است و ده تا اثر دیگر مربوط به هنرمندان در سایر استان‌های کشور است.

موزه‌های هنرهای معاصر تنها مکان تخصصی در استان خوزستان است که بسیاری از هنرمندان تجسمی در آنجا آثارشان را به نمایش می‌گذارند.

موزه هنرهای معاصر اهواز

4- موزه علوم و طبیعت اهواز

این موزه حدود ۱۴ سال پیش در دانشگاه شهید چمران اهواز تاسیس شد و در شمار 10 موزه برتر ایران است. بخش علوم پزشکی این موزه با همه زیر مجموعه‌های مرتبطش بیشتر از هزار گونه واقعی بافت‌های سرطانی انسان، فیزیک مدرن و سنتی با بیش‌تر از پنجاه آزمایش توسعه‌یافته، بزرگ‌ترین سازه متحرک و تمام الکترونیک قلب و عروق انسان در دنیا، بخش تشخیص‌دهی بیماری‌های بدخیم و بیش از 16 ثبت اختراع جهانی آن را به یکی از بهترین موزه های اهواز تبدیل کرده است.

این موزه به عنوان دبیرخانه دائمی موزه‌های علوم و طبیعت طبیعی انتخاب شده است و جایگاه خوب و مناسبی را در موزه‌های کشور دارد.موزه های اهواز

5- موزه‌ مردم‌شناسی حمیدیه

موزه مردم شناسی از جدیدترین موزه های اهواز است. اشیا و اقلامی که در این موزه به نمایش گذاشته می‌شود از مواردی هستند که شیوه زندگی مردم، کشاورزی، دامداری و… را نشان می‌دهد. علاوه بر این موارد، در این موزه سمینارها و کارگاه‌های آموزشی برای دانش آموزان و علاقه‌مندان به هنر نیز برگزار می‌شود.

موزه حمیدیه

اگر مسافر این شهر زیبا با اقلیم خاص و متفاوت هستید، حتما سری به موزه‌های آن نیز بزنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن