فرهنگ و هنر

موزه نادعلیان هرمز؛ خانه‌ای به‌وسعت جزیره

فهرست مطالب

از جزیره هرمز زیاد شنیده‌ایم، از قدمت تاریخی و قلعه پرتغالی‌ها و اهمیت این جزیره گرفته تا خاک‌ سرخ و طبیعت هزاررنگش که هر شنونده‌ای را مشتاق کشف این جزیره می‌کند؛ این‌بار می‌خواهم درباره مکانی صحبت کنم که کمتر درباره‌اش شنیده‌اید، موزه نادعلیان خانه‌ای به‌وسعت جزیره. با نابرو همراه باشید تا از مکان های دیدنی هرمزگان بیشتری لذت ببرید.

موزه نادعلیان هرمز

گنجینه‌ای از رنگ و هنر

وقتی در چند کیلومتری جزیره ‌هرمز چشمتان به کوه‌های سرخش می‌افتد، حس کنجکاوی و حیرت را می‌شود در نگاهتان خواند. این جزیره از لحظه قدم‌گذاشتنتان روی اسکله، هنرش را به رخ می‌کشد.

موزه نادعلیان هرمز

روی اسکله زن‌ها و بچه‌های محلی را می‌بینید که با هنر دستشان شما را به‌سمت خود می‌کشانند و اولین خاطره هر ماجراجویی از جزیره ‌هرمز، شیشه‌های رنگی و برقع‌های پولکی و صدف‌های زیبایشان است.

موزه نادعلیان هرمز

پس از خروج از اسکله نگاهی به نقاشی‌های دیواری اطرافتان بیندازید تا با فرهنگ بومی جزیره بیشتر آشنا شوید. در مسیر ساحلی این نقاشی‌ها را دنبال کنید و سراغ تکیه مولا را از بومی‌ها بگیرید. با تعقیب‌کردن این نقاشی‌ها، مقابل تکیه مولا کوچه‌ای باریک را خواهید یافت.


برای رسیدن به موزه نادعلیان نقاشی‌های دیواری را دنبال کنید. دو مسیر پیش رو دارید، می‌توانید از سمت اسکله و مسیر ساحلی بروید یا از مرکز شهر روبه‌روی بانک ملی جنب کوچه مدرسه دنبال نقاشی‌های دیواری را بگیرید.

به‌سمت شرق حرکت کنید و هنگام گذر از کوچه‌های باریک، فرهنگ بومی و شهرنشینی بدوی را از نزدیک ببینید و داستان عشق و رنگ را در ترکیب نوشته‌ها و تصاویر لمس کنید. جلوتر که بروید نقاشی‌ها مفهومی‌تر و نمادین می‌شوند. این تصاویر به خانه‌ای ‌قدیمی با دری آبی‌رنگ می‌رسند که بالایش نوشته شده است: «موزه دکتر احمد نادعلیان»

موزه نادعلیان هرمز

معرفی موزه نادعلیان

روی حیاط سنگ‌ها و صدف‌هایی بزرگ و بی‌نظیر می‌بینید و درخت نخلی را که کنار نقاشی‌دیواری از زنان بومی وسط حیاط، تنومد ایستاده است. مردی خوش‌رو به استقبالتان می‌آید و به داخل ‌خانه و اتاق‌ها راهنمایی‌تان می‌کند، خانه‌ای رنگی با نقش‌های نمادین؛ خانه‌ای اسرارآمیز مشابه جزیره ‌هرمز که از هر سمتش طبیعت را حس می‌کنید.

موزه نادعلیان هرمز

از نقاشی‌ها و سنگ‌های کنده‌کاری‌شده و خاک‌های رنگی گرفته تا بقایای جانداران دریایی و اسکلت نهنگ و مجموعه‌ای نوساز از عروسک‌های دست‌ساز کودکان که غنی‌ترین مجموعه سوزن‌دوزی هرمزگان را در خود جای داده است.

موزه نادعلیان هرمز

اینجا محلی است برای رشد خلاقیت و زندگی با طبیعت که پشت هر تصویرش یکی از داستان‌های قدیمی و شیرین بومیان پنهان است. اینجا هنر و فرهنگ جزیره ‌هرمز را می‌بینید و ساعت‌ها به تماشای تصاویر و صنایع دستی می‌نشینید. موزه و نگارخانه دکتر احمد نادعلیان با ذوق و خلاقیت احمد نادعلیان و همراهی بومیان جزیره از ذره‌های طبیعت هرمز برپا شده است.

موزه نادعلیان هرمز

احمد نادعلیان کیست؟

احمد نادعلیان کارش را از ۱۴سالگی با کشیدن طرح‌های طنزآمیز در مدرسه آغاز کرد و مشغول فعالیت در زمینه‌های نقاشی و عکاسی و کاریکاتور شد. وی در دانشکده هنرهای‌ زیبای دانشگاه ‌تهران در رشته نقاشی تحصیل کرده است و دکترای خود را از دانشگاه مرکزی انگلستان در رشته فلسفه هنر گرفته است.

احمد نادعلیان از هنرمندان حوزه هنرهای محیطی و زمینی است که بیشتر به‌خاطر کنده‌کاری روی سنگ‌های رودخانه‌ای شناخته شده است. او در طبیعت زندگی می‌کند و خانه خود را زمین می‌داند.

موزه نادعلیان هرمز

خانه موزه نادعلیان هرمز از گذشته تاکنون

در سال ۱۳۸۸ این محل خانه‌ای متروکه بود که با بازطراحی و بازسازی به‌نام «هنرمندسرا» راه‌اندازی و در سال ۱۳۹۳ تبدیل به موزه دکتر احمد نادعلیان شد.

موزه نادعلیان هرمز

خانه‌ای که متروکه و پاتوق بزهکاران و معتادان بود، با کمک دکتر نادعلیان و بومیان منطقه تبدیل به خانه‌ای از جنس عشق و آفرینش شد و حالا خانه‌ای محبوب بین خانه‌های جزیره‌ هرمز است که از هر یک اهالی جزیره بپرسید خانه نادعلیان کجاست، با لبخند و اشتیاق راهنمایی‌تان می‌کند.

جزیره‌ هرمز ظرفیت‌های زیادی برای رونق و گردشگری پایدار دارد که دکتر احمد نادعلیان با خلاقیت و دانش خود بسترساز فعالیت‌هایی اثربخش در توسعه اقتصادی گردشگری و فرهنگ و هنر این جزیره و نیز صلح با طبیعت شده ‌است.

موزه نادعلیان هرمز

مردم خونگرم و مهمان‌نواز جنوب با استقبال از این هنر و همکاری با احمد نادعلیان، برای رونق اقتصاد و معرفی فرهنگ و هنرشان در عرصه بین‌المللی تلاش می‌کنند.

موزه نادعلیان هرمز

. ویدئو از ساجده ثمره بهرامی

رفتن به موزه نادعلیان و ساعت کاری آن

برای رسیدن به موزه نادعلیان نقاشی‌های دیواری را دنبال کنید. دو مسیر پیش رو دارید، می‌توانید از سمت اسکله و مسیر ساحلی بروید یا از مرکز شهر روبه‌روی بانک ملی جنب کوچه مدرسه دنبال نقاشی‌های دیواری را بگیرید.

موزه نادعلیان هرمز

جالب است بدانید تمام مسیر رنگی منتهی به موزه نادعلیان، به‌دست هنرمندان ایرانی و بین‌المللی و اخیرا به‌دست کودکان و افراد بومی نقاشی شده‌اند. این نقاشی‌ها داستان و حکایت‌هایی دارند که به‌راحتی در بیان موضوع و ترسیم، به آثار بی‌پیرایه و صمیمی تبدیل شده‌اند.

موزه نادعلیان ۲۴ساعته باز است و امکان ارائه خدمات شبانه‌روزی به بازدیدکنندگان در نظر گرفته شده‌ است. هزینه بازدید برای گردشگر خارجی هشت هزار تومان و برای افراد ایرانی سه هزار تومان است که از ۹ شب تا ۸ صبح دو برابر می‌شود.

موزه نادعلیان هرمز

در این موزه، مجموعه‌ای از زندگینامه دکتر احمد نادعلیان و هرمزشناسی در قالب ویدیو و کتاب‌های مختلف به بازدیدکنندگان ارائه می‌شود. همچنین می‌توانید تابلوها و کارهایی دستی مانند آویز و گوشواره و پیکسل‌های رنگی بخرید. درآمد موزه، برای کمک به بچه‌ها و خریداری لوازم موردنیازشان خرج می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن