طبیعت گردی

تجربه پیاده‌روی در مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

فهرست مطالب

اگر می‌خواهید طبیعت‌گردی یک‌روزه متفاوت و جذابی در اطراف تهران داشته باشید، سفر به روستای آهار را از دست ندهید. این روستا در منطقه رودبار قصران، از مناطق فوق‌العاده خوش‌آب‌وهوای تهران است. به‌نظرم روستای آهار در هر فصلی زیبایی خاص خود را دارد. رویش شکوفه‌های آلبالو در فصل بهار، درختان پر از میوه در فصل تابستان، بازی هزاررنگ فصل پاییز و در نهایت زمستان سفید پر از برف. در این روستا دو مسیر برای کوهپیمایی هست، یکی مسیر آهار به ده تنگه و دیگری مسیر آهار به شکرآب که مسیر ده تنگه به مراتب زیباتر و بکرتر و خلوت‌تر است که امروز در نابرو بیشتر با آن که یکی از دیدنی های تهران است، آشنا می‌شویم، ولیکن پیشنهاد می‌کنم هر دو مسیر را امتحان کنید.

مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

آهار کجاست؟

در شمال‌شرق تهران و در منطقه رودبار قصران در جاده فشم و اوشان، روستایی قدیمی به‌نام آهار قرار دارد. این روستا در گذشته محل سیاحت و شکار پادشاهان قاجار بوده است و در فصول مختلف سال برای خوشگذرانی به آن می‌رفتند. این روستا به داشتن باغ‌های آلبالو و گیلاس بسیار معروف است.

مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

خروش رودخانه‌ها، صلابت کوه‌ها، چشمه‌ها و علفزارها همه و همه از زیبایی‌هایی هستند که آهار را به بهترین مقصد گردشی یک‌روزه و به‌یادماندنی تبدیل می‌کنند. در این مسیر ممکن است کوهنوردان بسیاری را ببینید که از آهار به‌سمت توچال، سی چال یا قلعه دختر می‌روند.

مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

روستای ده تنگه

در شمال غربی آهار، دهی به‌نام ده تنگه قرار دارد که طبیعت فوق‌العاده و مناظر دل‌نشینش گردشگران را مجذوب خود می‌کند. ده تنگه ناحیه‌ای غیرمسکونی و خالی از سکنه  است که اهالی روستای آهار موقتی و فصلی برای باغداری وکشاورزی از زمین‌هایش استفاده می‌کنند.

مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

مسیر عبوری تا روستا بسیار زیبا و مناسب (پاکوب) است که حتی همراه خانواده نیز می‌توان با حدود دو تا سه ساعت پیاده‌روی پیمودش. بیشتر راه از پای کوه و در امتداد دره و رودخانه می‌گذرد و در قسمت‌هایی کوچه‌باغ است که از میان درختان میوه مانند گردو، گیلاس، آلبالو و آلوچه می‌گذرد و پیاده‌روی در آن‌ها فرح‌بخش است.


پس از پیمایش حدود دوسوم راه، چشمه آبی وجود دارد که اگر از محلی‌ها در مسیر بپرسید نشانتان می‌دهند و می‌توانید در صورت نیاز از این چشمه آب بردارید. اگر تا ده تنگه بروید یک چشمه آب گوارا درست در ورودی روستا منتظر شماست.

روستای ده تنگه در سمت چپ رودخانه و در میان انبوه درختان و باغ‌های میوه واقع شده است. به ده تنگه که رسیدید، حتما از آبشار زیبای ده تنگه هم دیدن کنید. این آبشار با ارتفاع زیادش (شاید بیش از ۱۰۰ متر) به‌صورت پله‌ای از ارتفاعات بالا به داخل دره در جریان است. برای تماشای آبشار باید از داخل ده تنگه عبور کنید و کمی ارتفاع بگیرید و پس از چند دقیقه آبشار آن‌سوی دره نمایان می‌شود.

تجربه مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

مسیر پیمایش

اگر با خودرو شخصی می‌روید، باید قبل از میدان اصلی آهار یا اطرافش ماشین خود را پارک کنید و سپس مسیر حرکت را آغاز کنید. اگر صبحانه را ابتدای مسیر میل کنید انرژی و توان بیشتری برای پیمودن مسیر خواهید داشت.

کنار میدان آهار پلی عریض قرار دارد. از پل که عبور کردید، راه دو قسمت می‌شود؛ مسیر مستقیم بعد از پل به‌سمت شکرآب و مسیر سمت راست در امتدا رودخانه به‌سمت ده تنگه می‌رود.

پس از چند دقیقه پیاده‌روی در مسیر کنار رودخانه از یکی از کوچه‌ها که در سمت چپ است و شیبی ملایم دارد، بالا بروید. در انتهای کوچه به‌سمت راست بپیچید. با ادامه‌دادن مسیر پس از چند دقیقه از روستا خارج می‌شوید و در امتدا دره و رودخانه  قرار می‌گیرید که این راه مال‌رو شما را به ده تنگه می‌رساند.

امکانات مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

تمام مسیر و راه عبوری تقریباً مشخص است و برای رسیدن به ده تنگه مشکل خاصی نخواهید داشت. پیاده‌روی از روستای آهار تا ده تنگه به‌طور متوسط حدود دو تا سه ساعت زمان می‌برد.

مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

از آهار که به‌سمت ده تنگه حرکت می‌کنید، تمام راه زیباست و هرچه جلوتر می‌روید جلوه‌ای خاص از زیبایی‌های طبیعت نمایان می‌شود، اما یک‌سوم پایانی راه به مراتب زیباتر است.

. ویدئو از فاطمه ذاکری

در مسیر آهار به ده تنگه چندین آبشار کوچک و بزرگ وجود دارد که در این فصل یخ زده‌اند به‌شکل قندیل‌هایی از کوه سرازیر شده‌اند و می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را چند دقیقه‌ای به خود مشغول کند. مسیر شیب کمی دارد و افراد با آمادگی کم هم می‌توانند به‌راحتی این مسیر را بپیمایند.

مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

لوازم و امکانات موردنیاز

به‌علت طولانی‌بودن مسیر، همراه‌داشتن کفش و کوله مناسب و همچنین لباس گرم ضروری است. همچنین مواد غذایی مانند خشکبار و میوه و آب برای پیمایشی چندساعته همراه داشته باشید، چون در مسیر جایی برای خرید وجود ندارد و تنها مکان برای تهیه آذوقه ابتدای مسیر و روستای آهار است. در طول مسیر به‌هیچ‌وجه آب رودخانه و نهرهای فصلی را برای آشامیدن استفاده نکنید، چون قابل‌اطمینان نیستند.

امکانات مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

پس از پیمایش حدود دوسوم راه، چشمه آبی وجود دارد که اگر از محلی‌ها در مسیر بپرسید نشانتان می‌دهند و می‌توانید در صورت نیاز از این چشمه آب بردارید. اگر تا ده تنگه بروید یک چشمه آب گوارا درست در ورودی روستا منتظر شماست.

مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

فصل سفر

این مسیر برای چهار فصل زیبایی و جذابیت‌های خاص خود را دارد. اما بهترین زمان بازدید و پیمایش این مسیر فصل بهار، به‌خصوص اردیبهشت‌ماه و زمان رویش شکوفه‌هاست و همچنین فصل پاییز هزاررنگ برگ‌ریز.

تجربه مسیر کوهپیمایی آهار تا ده تنگه

دسترسی و آدرس روستای آهار

اتوبان شهید بابایی، جاده لشگرک (تابلوی لشگرک، لواسان)، جاده فشم‌اوشان، روستای آهار. از ابتدای جاده فشم (میدان قائم) تا دو راهی اوشان (میدان امام علی) ۱۲ کیلومتر و از اوشان تا روستای آهار ۱۰ کیلومتر جاده آسفالته است و دسترسی دیگر به میدان قائم (جاده فشم) از جاده تلولشگرک است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن