تاریخ و تمدن

هتل خانه ادیب کاشان یا هتل خانه مرشدی ۲؛ هتلی در دل عمارت تاریخی

از کوچه‌پس‌کوچه‌های خیابان فاضل نراقی می‌گذرید و به کوچه بن‌بست خانه ادیب می‌رسید. احتمالا در این لحظه از گرمای کاشان عصبی شده‌اید؛ اما اینجا پایان همه حس‌های بد شماست. همین که در چوبی‌ خانه را می‌زنید، وارد آن راهروی بلند و خنک می‌شوید و صدای قدمتان سکوت را می‌شکند، حالتان خوب خواهد شد. انگار اینجا زمان متوقف می‌شود. در این خانه برای چند شب و چند روز قرار است آرامش را تجربه کنید. آرامشی که این روزها جز یک نوستالژی و خاطره دور از خانه مادربزرگ‌هایمان چیزی از آن در ذهن و زندگی‌مان نمانده است. هتل خانه ادیب کاشان جایی برای فرار از همه نگرانی‌ها و دغدغه‌هاست. با من در نابرو همراه شوید تا سری به این خانه تاریخی بزنیم.

هتل خانه ادیب یا هتل خانه مرشدی ۲

رسپشن با شربت گلاب کاشان از شما پذیرایی می‌کند. کمی که حالتان جا آمد اتاقتان آماده شد، با یک کلید که جا کلیدی‌اش گلیمی کوچک و زیباست به سمت اتاقتان راهنمایی می‌شوید. برای رسیدن به اتاق باید از حیاط بگذرید. یک حوض بزرگ پر آب که آبی آسمان کویر را در خودش بازتاب می‌دهد و یک نمای خشتی زیبا اولین چیز‌هایی هستند که به چشمتان می‌آید.

هتل خانه ادیب کاشان

عیشتان زمانی تکمیل می‌شود که وارد اتاق بشوید. اتاقی که با رخت‌خواب‌ها و رو طاقچه‌ای‌های مخملی تزیین شده است. نور روز از شیشه‌های رنگی‌ این اتاق می‌گذرد و روی صورتتان می‌پاشد. اتاقی که کف آن با گلیم‌های دست‌بافت پوشیده شده و سقفش گنبدی، بلند و دل‌باز است. اینجا جایی است تا چند روزی از هیاهوی زندگی مدرن و شلوغ رها شوید. چند روزی در آرامش و سکوت تمرکز کنید و بعد با یک حال خوب بی پایان به خانه و زندگی روزمره بازگردید.

اینجا هتل خانه ادیب کاشان است.

هتل خانه ادیب کاشان

خانه‌های تاریخی کاشان

اگر به کاشان سفر کرده و در خیابان فاضل نراقی‌ قدم زده باشید، انبوهی خانه تاریخی مطرود در آن حوالی می‌بینید. خانه‌هایی که سکنه‌ای جز خیابان‌خواب‌ها و معتادها ندارند و دیوارهای خشتی‌شان براثر فرسودگی به تارمویی بند هستند.

این خانه‌های تاریخی تا همین سی، چهل سال پیش برای خود برو و بیایی داشتند. آن‌هایی که حالا مادر بزرگ و پدربزرگ‌های کاشانی هستند، همه کودکی و جوانی‌شان را در این خانه‌های با صفا گذرانده‌اند. خانه‌هایی که امکان ندارد ساکنشان باشید و افسردگی به سراغتان بیاید. امکان ندارد ساکنشان باشید و به بی‌تحرکی، چاقی و هزار و یک بیماری امروزی مبتلا شوید. خانه‌هایی که برای سرمای زمستان و گرمای تابستان راه‌حل‌های محیط‌زیستی داشتند و بدون مصرف انرژی و ایجاد آلودگی سرد و گرم می‌شدند.

هتل خانه ادیب کاشان

خانه‌هایی که معماری و ساختارشان نه‌تنها زیبا و پر از تزیینات ایرانی بود، بلکه مظهری از فرهنگ اصیل ایرانی به‌شمار می‌آمدند. این خانه‌ها علاوه براینکه سرپناهی برای زندگی محسوب می‌شدند، پاسخی بودند به نیازهایی که سبک زندگی ایرانی اسلامی برای مردم ساخته بود. در ساخت این خانه‌ها ابتدا فرهنگ مردم درنظر گرفته شده و بعد برای آن فرهنگ شیوه‌ای خاص از معماری تعریف شده بود.

حالا این خانه‌های با شکوه سابق و خرابه‌های امروز جای‌جای بافت تاریخی کاشان پیدا می‌شوند. آن‌ها دو سرنوشت دارند. یا به حال خود رها می‌شوند و جز دیوارهای خرابه و نماهای نازیبا چیزی از آن‌ها باقی نمی‌ماند یا با امیدی که افق‌های روشن گردشگری برای مردم محلی ساخته، بازسازی می‌شوند و کاربری‌های جدیدی مانند بوتیک هتل، رستوران و کافه پیدا می‌کنند.

هتل خانه ادیب یکی از همان خانه‌های بازسازی شده است. سرنوشت این خانه با هوشمندی صاحبانش تغییر کرده و تبدیل به بهترین خود شده است. این خانه شعبه دوم خانه مرشدی است و با مدیریتی یک پارچه اداره می‌شود. پس اگر یک بار مهمان خانه مرشدی‌ها بوده و از خدماتشان رضایت داشته‌اید، می‌توانید این بار با خیال راحت هتل ادیب را انتخاب کنید.

هتل خانه ادیب کاشان

تاریخ بنای هتل خانه ادیب

قدمت خانه به دوران قاجار و حدود ۲۵۰ سال پیش بازمی‌گردد. اغلب خانه‌های تاریخی دیگر در کاشان هم مربوط به دوران قاجار هستند. دلیل این موضوع زلزله ویرانگری است که اوایل دوران قاجار کاشان را با خاک یکسان کرد. این زلزله با همه غم، اندوه و حسرتی که برای شهر آورد، این مزیت را داشت که کمتر از ۵۰ سال بعد روی تل خرابی‌ها، کاشانی باشکوه و زیبا ساخته شد. این زیبایی‌ها توسط تجار و بازرگانانی که سر راه تجاری خود از این شهر می‌گذشتند، ساخته شده است.

معماری خانه ادیب

تقریبا همه خانه‌های تاریخی کاشان سبک و سیاق معماری یکسانی دارند؛ یعنی اغلب خانه‌های تاریخی برای فرار از گرمای طاقت‌فرسای تابستان یک سرداب بزرگ در زیرزمین دارند. درصورت بزرگ و اعیانی بودن خانه، این خانه‌ها مستقیما به آب یکی از قنات‌های شهر متصل هستند. خانه ادیب هم از این قانون مستثنا نیست. البته قنات مانند باقی قنات‌های شهر کور شده و آب موردنیاز با لوله‌کشی به خانه می‌رسد. سرداب خانه هم که محل نگهداری موادغذایی بود، امروزه تبدیل به انباری شده و یخچال‌ها و فریزر‌ها جایگزین آن شده‌اند.

در خانه‌های تاریخی کاشان زیرزمین خانه‌ها جایی برای استراحت در روزهای گرم تابستان هستند. به‌طور طبیعی جریان هوای سرد به سمت پایین حرکت می‌کند. بنابراین فضای این زیرزمین‌ها حتی در روزهای گرم هم بسیار مطبوع و معتدل است. اغلب یک بادگیر تا زیرزمین می‌رود و هوای آن را خنک‌تر هم می‌کند. خانه ادیب هنوز بادگیرش را دارد اما امروزه راه گذر باد در آن بسته شده است.

هتل خانه ادیب کاشان

خانه ادیب یک حیات مرکزی بزرگ و حوض میانی دارد. این خانه دو طبقه دارد و در چهار طرف حیاط و هر دو طبقه اتاق‌هایی وجود دارد. این چهار طرف هریک به نام یکی از فصول سال منسوب‌ هستند. بخشی که بیشترین نور خورشید را می‌گیرد زمستان‌نشین و بخشی که کمترین نور را می‌گیرد تابستان‌نشین خانه است.

دو بخش میانی هم بهارنشین و پاییزنشین خانه هستند. باتوجه به اینکه اغلب خانه‌های عادی فقط بخش زمستانه و تابستانه دارند، خانه ادیب یک خانه اعیانی و اشرافی به حساب می‌آید. در یک چنین خانه‌ای چهار فصل سال بدون مصرف هیچ‌گونه انرژی‌ می‌توان سرما و گرما را به تعادل رساند. این ساختار از هوشمندی بسیار اجداد ایرانی ما است.

دستشویی‌های خانه در راهرویی تعبیه شده‌اند که از حیاط به آن راه دارد. همانطور که می‌دانید در معماری سنتی ایران دستشویی همیشه از محل زندگی فاصله زیادی دارد. فرد بعد از بیرون آمدن از دستشویی باید حداقل هفت قدم تا رسیدن به حیاط و محل تردد فاصله داشته باشد. دلیل این امر احکام اسلام در خصوص نجاسات و همین‌طور فرهنگ درون‌گرای ایرانی است که امور خصوصی افراد را تا حدامکان از فضاهای عمومی جدا و دور می‌کند.

هتل خانه ادیب کاشان

امکانات هتل خانه ادیب

با همه این توضیحات خانه ادیب حالا دیگر با روزهایی که یک خانه شخصی بود، تفاوت خیلی زیادی دارد. این هتل همه آنچه از یک هتل ۴ ستاره انتظار دارید را به شما می‌دهد.

سرویس بهداشتی

اتاق‌ها حمام و دستشویی اختصاصی دارند که بعد از تعمیرات و بازسازی به هر اتاق اضافه شده‌اند. حالا دیگر لازم نیست مانند قدیم‌ها برای رفتن به دستشویی آن همه پله را پایین بروید و خودتان را به جای دوری در حیاط برسانید. فقط باید توجه کنید که همه اتاق‌ها فقط سرویس فرنگی دارند و از سرویس ایرانی خبری نیست. اتاق‌ها وسایل استحمام شامل شامپوی سر و بدن، مایع دستشویی، لوازم اصطلاح، کلاه بهداشتی، مسواک و خمیردندان و حوله هم دارند.

هتل خانه ادیب کاشان

سرویس‌های خواب

همه اتاق‌های خانه ادیب سرویس خواب دارند. البته در بعضی اتاق‌ها مانند اتاق وی‌آی‌پی که از بقیه بزرگ‌تر است، می‌توانید در صورت تمایل درخواست سرویس کف‌خواب کنید. بنابراین طعم خوابیدن روی زمین و به شیوه سنتی را در یک خانه سنتی تجربه خواهید کرد.

ملحفه‌ها و روبالشی‌های اتاق‌ها نو و تمیز هستند. نوساز بودن هتل باعث شده در این زمینه یکی از بهترین‌ها باشد. روتختی‌ها از پارچه‌های مخمل سبز و زرشکی دوخته شده‌اند. این رختخواب‌های دست‌دوز به زیبایی تمام سرویس سنتی جهیزیه عروس در خانواده‌های سنتی کاشان را به مسافران یادآوری می‌کنند.

هتل خانه ادیب کاشان

انواع اتاق‌ها

هتل خانه ادیب شامل اتاق‌های یک تخته، دو تخته دبل و تویین، سه تخته با یک تخت یک نفره و یک تخت دو نفره، سوییت چهار نفره و سوییت وی‌آی‌پی است.

سایر امکانات

اتاق‌های هتل خانه ادیب به یخچال، سشوار، مینی‌بار، تلفن، جانماز و کتاب‌های ادعیه، میز و صندلی پذیرایی، گلیم گبه دست‌بافت کف اتاق، واکس، ابزار ابتدایی دوخت و دوز مانند نخ و سوزن و… مجهز هستند. هتل سرویس خشک‌شویی هم دارد که با توجه به میزان لباس‌ها قیمت آن متفاوت است.

صبحانه

صبحانه هتل هر روز از ساعت ۷ تا ۹.۳۰ به صورت سلف سرویس سرو می‌شود. از میان خوراکی‌های روی میز سرو می‌توان به این موارد اشاره کرد:

چند نوع نان تست و نان سنتی، یک نوع پنیر فتا، سه نوع مربا و عسل، کره، تخم‌مرغ و سیب‌زمینی آب‌پز، سالاد اولویه، زیتون، یک نوع میوه، خرما و خوراک عدسی و لوبیا. چند نوع آب‌میوه کارخانه‌ای، شیر گرم، قهوه و چای هم از نوشیدنی‌های موجود در صبحانه هتل هستند.

هتل خانه ادیب کاشان

کافه رستوران هتل خانه ادیب

هتل خانه ادیب کافه رستوران فعالی دارد. این کافه رستوران از ساعت ۱۱ ظهر تا ۱۱ شب به مهمان هتل و مهمانانی خارج از هتل سرویس می‌دهد.

ظهرها منوی کافه رستوران ادیب کاملا مشابه منوی خانه مرشدی است. هر چیزی که در این زمان از روز سفارش دهید مستقیما از آشپزخانه رستوران مرشدی به هتل ادیب ارسال می‌شد. همین موضوع ممکن است گاهی سرو غذا را به تعویق بی اندازد؛ بنابراین اگر علاقه‌مند هستید نهار را به‌موقع نوش جان کنید، می‌توانید از منوی داخل اتاقتان یک ساعت پیش از ظهر غذایتان را سفارش دهید.

منوی نهار خانه ادیب و رستوران مرشدی مجموعه‌ای از غذاهای سنتی به‌ویژه کباب‌ هستند؛ اما درصورتی‌که می‌خواهید یک غذای کاشانی اصل بخورید پیشنهاد ما این است که گوشت و لوبیای کاشانی یا شفته نخودچی سفارش دهید.

از ساعت ۴ بعد از ظهر کارکنان کافه رستوران عوض می‌شوند و این بار منویی دیگر با انواع غذاهای فرنگی و فست‌فود‌ها در اختیارتان است. این فست فود‌ها همه خانگی هستند و در آشپزخانه داخل حیاط خانه ادیب طبخ می‌شوند.

هتل خانه ادیب کاشان

بهترین غذاهای منوی شب چند مدل برگر دستی، سیب‌زمینی سوخاری، مرغ سوخاری، فیش اند چیپس لندنی، سالاد سزار و انواع نوشیدنی‌های طبیعی است. کیفیت منوی شب مانند منوی روز بسیار بالاست و طعم فست‌فودهای خانگی می‌تواند شما را مشتری دائم کافه ادیب کند.

حدود قیمت‌ها

ازآنجاکه خانه ادیب یک هتل نوساز است، هنوز قیمت‌هایش بسیار مناسب‌تر بعضی هتل‌های اسم‌ورسم‌دار قدیمی شهر است. در بعضی فصل‌های کم مسافر سال با ۱۵۰ تومان هم می‌توانید اتاقی در این هتل رزرو کنید. اگر تعداد نفراتتان بیشتر است، برای اتاق‌های چهار نفره این قیمت تا حدود ۵۰۰ تومان می‌رسد. (قیمت‌ها طبق نرخ سال ۹۸ اعلام شده‌اند.)

در کل این هتل نه در میان هتل‌های گران قیمت شهر جای دارد و نه در زمره ارزان‌ترین‌هاست. اگر می‌خواهید خدماتی بیش از میزان پولی که پرداخت می‌کنید دریافت کنید این هتل انتخاب مناسبی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن