طبیعت گردی

جنگل ابر تا روستای شیرین آباد؛ قدم‌زدن میان ابرها

فهرست مطالب

اگر می‌خواهید چند روزی از هیاهو و شلوغی و آلودگی شهر فاصله بگیرید و آرامشی خاص را تجربه کنید، عبور از روستای ابر به‌مقصد شیرین آباد را در فصل زیبا و رنگانگ پاییز از دست ندهید، مسیری که هر آدمی حداقل باید یک بار تجربه‌اش کند. با ما در نابرو همراه باشید تا قدم به جنگل ابر از دیدنی های سمنان بگذاریم.

جنگل ابر کجاست؟

جنگل ابر ۳۵هزار هکتار است و در ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود در مسیر شاهرود به آزادشهر در ۱۲ کیلومتری روستای ابر قرار گرفته است. این جنگل در نهایت به آزادشهر در استان گلستان می‌رسد، شهری که در ۷۶کیلومتری گرگان قرار دارد.

جنگل ابر تا روستای شیرین آباد

روستای شیرین‌آباد کجاست؟

روستای شیرین آباد در استان گلستان است و در ارتفاع ۹۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. برای رسیدن به روستای شیرین‌آباد باید مسیر هفت‌کیلومتری داخل جنگل ابر را پیاده طی کنید. در تمام مسیر شیب منفی را تجربه خواهید کرد؛ روستا در میان جنگل و ابرها محاصره شده است.

جنگل ابر تا روستای شیرین آباد

مسیر پیمایش

برای رسیدن به جنگل ابر ابتدا باید خود را به شاهرود برسانید. می‌توانید مثل ما از قطار تهران‌شاهرود استفاده کنید. ساعت نه‌ونیم صبح تهران را به‌مقصد شاهرود ترک کردیم و حدود ساعت ۱۵:۳۰ به شاهرود رسیدیم.


برای اقامت باید در جنگل اردو بزنید یا از خانه‌های بوم‌گردی شاهرود استفاده کنید.

پس از آن ایستگاه راه‌آهن شاهرود سوار مینی‌بوس و راهی جنگل شوید. زمانی که ما به آنجا رسیدیم، خورشید در حال غروب بود و هوا داشت سرد می‌شد.

جنگل ابر تا روستای شیرین آباد

اگر مسیر را به درستی و با سرعت متوسط طی کنید، حدود دو ساعت بعد به ابتدای مسیر پیمایش خواهید رسید. ما پس از رسیدن به مقصد کوله‌ها را بستیم و راه افتادیم. قبل از غروب کامل خورشید به محلی مناسب برای برپاکردن اردو و شب‌مانی رسیدیم. شما هم می‌توانید با کمی جستجو در منطقه، جای مناسبی برای برپایی چادر پیدا کنید. پس از آن باید دنبال هیزم باشید تا بیش از این از سرمای هوا یخ نزنید و شب را به‌راحتی و ایمن بخوابید.

اقامتگاه جنگل ابر تا روستای شیرین آباد

زیبایی‌های جنگل ابر

زیبایی‌های بی‌حدوحصر جنگل ابر فرصتی برای فکرکردن و تصمیم‌گیری به شما نمی‌دهد. با دیدن مناظر این مکان خارق‌العاده متعجب خواهید شد. پس از گذر از جنگلی که پاییز با رنگ‌های زیبایش هر طور خواسته بود نقاشی‌اش کرده بود.

شما می‌توانید مانند ما مسیر را طول طی کنید که ناهار را کنار رودخانه بخورید. پس از شب‌مانی در جنگل باید راه روستای شیرین آباد را در پیش بگیرید. پیشنهاد می‌کنم در طول مسیر با میوه‌های جنگلی از خودتان پذیرایی کنید. مسیر پیمایش سرپایینی است و این مساله زحمتتان را کم خواهد کرد. برای رسیدن به روستای شیرین‌آباد حدود یک ساعت زمان نیاز دارید، سپس می‌توانید با نیسان راهی علی آباد کتول و از آنجا گرگان شوید.

جاذبه های جنگل ابر تا روستای شیرین آباد

آب‌وهوا

این جنگل شب‌ها و صبح‌ها خیلی سرد است، پس حتما لباس گرم و تجهیزات مناسب همراهتان باشد. با توجه به اطلاعات موجود، میانگین بیشینه دما در این جنگل۲۰ درجه سانتی‌گراد و میانگین کمینه دما ۶ درجه است.

جنگل ابر تا روستای شیرین آباد

فصل سفر

شش ماه اول سال بهترین زمان برای سفر به این منطقه است و ابرها بیشتر وجود دارند، اما از نظر زیبایی بهترین زمان اوایل پاییز و ماه‌های مهر و آبان است.

دسترسی و اقامت

برای اقامت باید در جنگل اردو بزنید یا از خانه‌های بوم‌گردی شاهرود استفاده کنید.

جنگل ابر تا روستای شیرین آباد

امکانات رفاهی جنگل ابر

به طور کلی باید به‌اندازه دو روز مواد غذایی و آب همراه خود ببرید، چون در مسیر هیچ امکاناتی وجود ندارد. همچنین در طول مسیر چشمه‌ای نیست که بشود برای تامین آب شرب به آن اطمینان کرد، ولی در بعضی نقاط آب برای شست‌وشو وجود دارد. به‌ همین علت باید به‌اندازه کافی آب همراهتان داشته باشد تا دچار مشکل نشوید.

اگر طبیعت‌گرد حرفه‌ای نیستید و آشنایی به قسمت‌های مختلف جنگل ندارید، هرگز تنها و بدون حضور راهنما در آن به گردش نروید، چراکه خطر گم‌شدن در جنگل ابر بدون حضور راهنما بسیار زیاد است.

لوازم موردنیاز

وسایلی مانند کوله چندروزه کوهنوردی، کفش مناسب، کیسه‌خواب، وسایل شب‌مانی، هد لایت، لباس گرم، باتوم، عینک آفتابی، بارانی، آب و مواد غذایی برای چند روز و سایر ملزومات شخصی را همراه داشته باشید.

جنگل ابر تا روستای شیرین آباد

گونه‌های گیاهی و جانوری جنگل ابر

گونه‌های گیاهی و جانوری بسیار متنوع و نادری در این جنگل دیده می‌شوند. اگر از علاقه‌مندان به گیاه‌شناسی هستید، جنگل ابر یکی از بهترین مکان‌ها برای شماست. یکی از این ویژگی‌های منحصربه‌فرد این منطقه، جنگل‌های۴۰ میلیون‌ساله هیرکانی است که از میراث‌های طبیعی مهم ایران به ‌شمار می‌رود. همچنین در این جنگل ۴۰ نوع گیاه دارویی شناسایی شده است.

برای مثال از چهارپنج گرم عصاره سرخدار، ماده ضدسرطان رحم و تخمدان استخراج می‌شود. مشهورترین گونه گیاهی این منطقه درخت اورس است که درختی از گونه سروهاست. گونه‌های جانوری اینجا هم کم نیستند، حیواناتی مثل خرس قهوه‌ای، گرگ، پلنگ، گراز، شغال، روباه، خرگوش، کل و بز، شوکا و مار و پرندگانی مانند کبک، کبوتر جنگلی، بلدرچین، عقاب جنگلی، کرکس، شاهین، فاخته و قرقاول.

اگر شما هم به جنگل‌گردی در این منطقه پرداخته‌اید، تجربه خود را با ما در نابرو به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن