متفرقه

گیاهانی که باعث سقط جنین می‌شوند

فهرست مطالب

مصرف خودسرانه دارو، مخصوصا داروهای گیاهی در دوران بارداری به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود، زیرا داروهای زیادی وجود دارند که ممکن است به جنین آسیب برسانند یا خطر سقط جنین را در پی داشته باشند. برخی از داروهای گیاهی که در دوران بارداری خطر سقط جنین را افزایش می‌دهند، شامل موارد زیر هستند.

جعفری و خطر سقط جنین

جعفری یکی از سبزی‌های بسیار عادی است که شاید هر کسی، حداقل ماهانه آن را مصرف کند. مصرف مقدار کم جعفری موجب سقط جنین نمی‌شود؛ در صورتی که جزو افرادی هستید که در خطر سقط جنین قرار دارید، باید بدانید که جعفری ویتامین ث زیادی دارد و موجب افزایش سطح استروژن می‌شود که جریان خون وارد شده به اندام‌های تولید مثل را کاهش می‌دهد. همچنین روغن آلی که در این گیاه موجود است دیواره رحم را نازک کرده و موجب گرفتگی و اسپاسم در رحم می‌شود.

جعفری و سقط جنین

زعفران یکی از گیاهان بسیار خطرناک در بارداری

از گذشته تاکنون، مصرف زعفران برای زنان باردار ممنوع بوده است. به خصوص اگر غذایی حاوی زعفران زیاد باشد در ماه‌های اول بارداری خوردن آن بسیار خطرناک است. مصرف 1 تا 2 گرم زعفران در ماه‌های اول بارداری، می‌تواند منجر به سقط جنین شود. طبع این ماده گرم و قاعده‌آور است. از این رو در مصرف آن باید دقت کرد.

زعفران

تخم شوید و سقط جنین

مصرف تخم شوید در دوران بارداری، ممکن است سبب افزایش انقباضات رحمی و تحریک تولید هورمون‌های مؤثر در سیکل قاعدگی شود. از این رو برای کسانی که باردار هستند، مصرف آن به خصوص به مقدار زیاد توصیه نمی‌شود.

خوردن دم‌نوش تخم شوید و مواد گیاهی دیگر برای برخی خانم‌ها که بارداری کاذب را تجربه می‌کنند، به همراه داروهای ضد سقط توصیه می‌شوند تا اثر دارو‌ها را بیشتر کنند.

تخم شوید

گیاه آویشن و سقط جنین

آویشن یک گیاه کوهی است که طبعی گرم و خشک دارد. در طب سنتی برای درمان کیست‌های تخمدان و رحم و منظم کردن قاعدگی، از این گیاه استفاده می‌شد. همچنین دم‌نوش آن در زمان قاعدگی، سبب بهبود روند خونریزی می‌شود. استفاده از آویشن در دوران بارداری به علت خاصیت قاعده‌آوری که دارد، منع شده است.

آویشن و سقط جنین

گل بنفشه و گل ختمی گیاهان سقط کننده جنین

گل بنفشه، دارای طبیعتی گرم است و جزو داروهایی است که حرکات رحم را تسهیل می‌کند. همچنین گل ختمی، عروق انتهایی رحم را باز می‌کند و یک گیاه سقط‌کننده جنین محسوب می‌شود. مصرف هم‌زمان این دو گیاه ممکن است در دوران قاعدگی برای کسانی که دردهای قاعدگی شدید دارند، توصیه شود، ولی در دوران بارداری باید از مصرف آن‌ها خودداری کرد، زیرا سبب سقط جنین می‌شوند.

کرفس، سبزی سقط جنین

یکی از گیاهانی که در تمام طول بارداری، مصرف آن توصیه نمی‌شود، کرفس است. این گیاه در سه ماهه نخست بارداری به علت ایجاد خطر سقط جنین ممنوع است. حتی مقدار مصرف کم این گیاه در دوران بارداری هم توصیه نمی‌شود.

حتی زمانی که خطر سقط جنین کمتر می‌شود، باید دقت داشته باشید که مصرف کرفس ممکن است، بروز بیماری‌هایی مانند تشنج و حملات شبه صرع را برای نوزاد به همراه داشته باشد. کرفس می‌تواند روی سیستم عصبی جنین در زمان بارداری اثر بگذارد. از این رو مصرف آن در هیچ زمانی از بارداری توصیه نمی‌شود.

کرفس و سقط جنین

مصرف زیاد پونه در بارداری ممنوع

اگر جزو افرادی هستید که اکثرا برای درمان بیماری‌های خود از داروهای گیاهی استفاده می‌کنید، در زمان بارداری باید احتیاط کنید. اکثر افراد برای بیماری سرماخوردگی، مصرف دم‌نوش پونه را به داروهای شیمیایی ترجیح دهند؛ اما باید بدانید که در زمان بارداری مصرف پونه بسیار خطرناک است و به عنوان یک سم قدرتمند برای جنین و بارداری عمل می‌کند. مصرف این گیاه به مقدار زیاد، می‌تواند سبب سقط جنین شود و به بارداری خاتمه دهد.

پونه

زیره و رازیانه دو دانه سقط کننده جنین

برخی از مواد گیاهی دارای طبیعت گرمی هستند و ممکن است برای حاملگی خطرناک باشند. رازیانه و زیره هر دو گیاهانی قاعده‌آور هستند. به گونه‌ای که افراد دارای سردی رحم که قاعدگی آن‌ها به تأخیر می‌افتد با چند روز مصرف این دانه‌ها چه به صورت خشک و چه به صورت ‌تر، عادت ماهانه می‌شوند. مصرف عرق زیره و رازیانه هم می‌تواند اثراتی منفی بر بارداری داشته باشد.

در صورتی که باردار هستید و به عرقیات یا داروهای گیاهی هم علاقه دارید، باید دقت زیادی در مصرف این مواد داشته باشید.

رازیانه و سقط جنین

سنبل ختایی گیاهی قاعده‌آور

هر چند در زمان بارداری، بدن آمادگی لازم را برای نگهداری از جنین ایجاد می‌کند، ولی برخی خانم‌ها بدنی حساس دارند و باید با احتیاط عمل کنند. سنبل خطایی از گیاهانی است که قاعده‌آور است و افزایش انقباضات رحم را به دنبال دارد. شل شدن عضلات رحم با مصرف سنبل ختایی به مقدار زیاد، می‌تواند به راحتی سبب سقط جنین در اوایل بارداری شود.

سنبل

با توجه به تاثیر زیاد گیاهان دارویی یا سبزی‌های مختلف روی سلامتی و بدن انسان، بهتر است هر گونه گیاه دارویی را در دوران بارداری زیر نظر پزشک مصرف کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن