تاریخ و تمدن

خانه عباسیان؛ ماجراجویی در معماری هزارتوی کاشان

معماران ایران در طول تاریخ، شاهکارهای عظیمی را خلق کرده‌اند.  به‌طوری‌که همه بناهای خاص معماران در عصر حاضر، یک گنجینه محسوب می‌شوند. در هر ‌گوشه‌ی خاک ایران می‌شود عمارتی را پیدا کرد که حاصل هوش مهندسی و ذوق هنری مردمان گذشته است. اگر اهل سفر به بناهای تاریخی و رفتن به ناب‌ترین جاهای ایران هستید، در این مطلب از نابرو پیشنهاد فوق‌العاده‌ای برایتان دارم. خانه عباسیان کاشان یکی از شاهکارهای منحصربه‌فرد تاریخ ایران است که کلمات در توصیف آن عاجز هستند. اگر عزم‌تان را برای سفر به کاشان دیار گل‌وگلاب جزم کرده‌اید، همسفر ما شوید تا با هم سری به خانه عباسیان بزنیم و در معماری هزارتوی آن ماجراجویی را آغاز کنیم.

خانه عباسیان در محله قدیمی سلطان امیراحمد کاشان

خانه عباسیان در بافت قدیمی کاشان و در محله سلطان امیراحمد این شهر جا خوش کرده است. این خانه یکی از گنجینه‌های معماری کاشان و استان اصفهان محسوب می‌شود که با پتانسیل گردشگری بالا، در همسایگی دیگر بناهای قدیمی واقع شده است. این خانه متعلق به تاجر معروف کاشانی، حاج محمد ابراهیم تاجرکاشی است که در زمان قاجار ساخته شد.بد نیست بدانید نزدیک به 20 سال تلاش و هنر برای احداث آن صرف شده است. نام و نشان معمار خوش‌قریحه و خلاق این عمارت بی‌مثال مشخص نیست، اما بدون شک هنر ایرانی و هوش مهندسی خارق‌العاده از ویژگی‌های وی بوده است.

. ویدئو از مهین ناظری

خانه عباسیان با زیربنایی در حدود 7 هزار متر مربع 5 طبقه و 5 حیاط دارد. این خانه با معماری عجیب‌وغریب و اتاق‌های بسیار و تودرتو، به سبک معماری اصیل ایرانی و اسلامی مزین شده است. علاوه‌بر شاهکار معماری، می‌توان آن را یک اثر هنری بی‌بدیل هم در نظر گرفت. شکوه و زیبایی گچ‌بری‌ها، نقش‌ونگار هندسی سقف‌ها، ظرافت هنری درها و پنجره‌ها و گوشه‌به‌گوشه‌ این خانه‌ کاشانی جادویی است. بدون‌شک این خانه برای ساعاتی، گردشگرها را وارد دنیای عجیبی از خلاقیت می‌کند. خانه عباسیان کاشان به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جالب است بدانید که خانه عباسیان لوکیشن چند پروژه‌ تلویزیونی همچون سریال «مسافر ری»، «جابربن حیان»، «ملاصدرا» و «خانه‌ای در تاریکی» بوده است.

خانه عباسیان کاشان

خانه عباسیان در نگاه اول

اگر شانس این را داشته باشید که در فصول خلوت سال به کاشان سفر کنید، یکی از موهبت‌های گردشگری نصیب شما شده است. چراکه خلوتی خانه و حس کنجکاوی شما، دست‌به‌دست هم می‌دهد تا لذت ماجراجویی در نقشه‌ هزاتوی این عمارت برایتان صد برابر شود. به محض این‌که از در و دالان دراز خانه بگذرید، به سبک خانه‌های قدیمی ایرانی وارد هشتی می‌شوید. در این قسمت راه ورودی بنا مشخص است. بعد از آن به هشتی دیگری برای ورود به داخل عمارت و راه حیاط خواهید رسید. اگر راه ورود به بنا را در پیش بگیرید، درنهایت به هشتی بزرگ‌تری می‌رسید که محل ورود به قسمت‌های مختلف این مجموعه است.

اولین حسی که از خانه عباسیان می‌گیرید، قرینگی جالب و معماری پر پیچ‌وخم آن است. در واقع برای گذر از هرقسمت و ورود به قسمتی دیگر، به این فکر می‌کنید که چطور می‌شود همه این قسمت‌ها با وجود حفظ حریم، به یکدیگر راه داشته باشد. این‌جاست که خود را داخل یک معماری هزارتوی ایرانی حس می‌‌کنید. در ادامه هم برای رفتن به هر قسمت دیگر خانه هیجان‌تان افزون می‌شود. حال وقتش رسیده که به بخش‌های بیرونی و اندرونی خانه سری بزنید و زیبایی هر یک را از نزدیک لمس کنید.

. ویدئو از مهین ناظری

از ایوان تا کشف دیدنی‌های طبقه‌ بالای خانه

به ایوان بهاره که برسید در محور قرینگی خانه قرار گرفته‌اید و عنصر کلاسیک قرینه‌سازی در دو طرف ایوان به زیبایی رعایت شده است. یکی از قسمت‌های دیگر خانه اتاق سرپوشیده بزرگ است که در طبقه بالایی بنا قرار دارد. پنجره‌های کوچک سقف پر نقش‌ونگار این قسمت، نور را به داخل فضا هدایت می‌کند. شبیه این قسمت اما در اندازه‌ای کوچک‌تر، میان اندرونی و بیرونی سازه واقع شده است. هر دوی این ساختمان‌ها برای برگزاری مراسم مختلف کاربرد داشتند.

خانه عباسیان در کاشان

اتاق‌هایی که به هم می‌رسند

همان‌طور که گفته شد، معماری خانه عباسیان بسیار هوشمندانه و عجیب‌وغریب است. از هر در که خارج شوید، به جایی دیگر وارد می‌شوید. فضاهایی که انتظارش را ندارید به هم راه دارند. بنابراین ممکن است این سوال برایتان به‌وجود ‌آید که چگونه این مکان‌ها به هم راه پیدا کرده‌اند. علاوه‌بر زیبایی تزیینات بنا، این معماری هزارتوی آن است که ذهن شما را درگیر خود خواهد کرد. بنابراین از ماجراجویی و سرزدن به هرگوشه‌ خانه خسته نخواهید شد.

یکی دیگر از زیبایی‌های خانه، اتاق‌هایی است که پشت سرهم در طبقه‌ی بالا جا خوش کرده‌اند. هریک از این اتاق‌ها با یک در به سایر اتاق‌ها متصل هستند. نور گذر کرده از شیشه‌های رنگی و هنر به‌کار برده شده درون پنجره‎‌های مشبک و ارسی‌ها، این اتاق‌ها را زینت بخشیده‌اند. همه درهای مابین اتاق‌ها در یک راستا واقع شده‌اند و زیبایی آن‌ها وقتی جلوه‌گر است که همگی این درها باز شوند. این درهای باز منظره‌ پرسپکتیو را پدید می‌آورند. هنگامی که از ابتدا تا انتهای آن را نگاه می‌کنید، تونل زیبایی از این درهای موازی را خواهید دید. این همه زیبایی و جذابیت شما را شیفته‌ قدم زدن در این مسیر خواهد کرد.

تماشای هنر باشکوه ایرانی در اتاق آینه خانه عباسیان

اما مجلل‌ترین قسمت خانه عباسیان را باید اتاق آینه دانست. این بخش با ظرافت هرچه تمام‌تر توسط هنر آینه‌کاری زینت داده شده است. انعکاس نور در این اتاق شاه‌نشین، شکوه خاصی به آن می‌بخشد. علاوه‌بر زیبایی آینه‌کاری و گچ‌بری دیوار و سقف، هنر در پنجره‌های مشبک این بخش از خانه غوغا می‌کند. شیشه‌های رنگی، ارسی‌ها و پنجره‌هایی گچی که با ظرافت و دقت بی‌مثالی با اشکال هندسی کوچک مشبک شده‌اند، اتاق آینه را باشکوه ساخته‌اند.

. ویدئو از مهین ناظری

 

پنجره های خانه عباسیان کاشان

گچ‌بری‌های اتاق مرکزی خانه

اتاق مرکزی از دیگر بخش‌های اصلی خانه عباسیان به‌شمار می‌آید که زیبایی هنر گچ‌بری آن مثال زدنی است. مانند بسیاری از قسمت‌های دیگر خانه در این بخش هم ارسی‌ها و پنجره‌های مشبک گچی با آن ظرافت مدهوش‌کننده‌اش خودنمایی می‌کنند. شیشه‌های رنگی، زیبایی این پنجره‌ها را کامل کرده است و با تابش هر پرتوی نور این اتاق رنگ دیگری می‌گیرد.

زمانی که با پنجره‎‌‌های مشبک گچی روبه‌رو شوید کنار توجه به زیبایی آن، سوالاتی در ذهنتان خواهد چرخید. بی‌شک مدام از خود می‌پرسید چطور می‌شود نزدیک به دو قرن پیش سازندگان این خانه چنین پنجره‌های مشبکی را پدید آورند؟ پنجره‌هایی که با ابتدایی‌ترین ابزار و کمک هنر دست ساخته شده است. درصد خطای به چشم آمده از این پنجره‌های مشبک نزدیک به صفر است.

ماجراجویی در اندرونی خانه

در خانه عباسیان هم مانند بسیاری از خانه‌های قدیمی ایران، بخش اندرونی آن از بخش بیرونی مجزا است. اندرونی تنها برای اهالی خانه قابل استفاده بود و غریبه‌ها حق ورود به این خبش را نداشته‌اند. اتاق شاه‌نشین یکی از قسمت‌های این بخش است که هنر آینه‌کاری در آن موج می‌زند. از قسمت‌های رازآلود معماری طبقه‌ بالای اندرونی، وجود پله‌هایی به‌عنوان راه مخفی به بیرون خانه است.

در بخش پایینی اندرونی حوضخانه وجود دارد که در روزهای گرم تابستان نقش اساسی ایفا می‌کرده است. آب قنات به داخل حوضخانه هدایت می‌شد. اتاق‌هایی که در این قسمت وجود دارد، برای روزهای گرم تابستان ساخته شده بود. جریان خنک آب در کانال‌های ویژه اتاق‌ها، همچون خنک‌کننده‌های امروزی، هوای تابستان را مطبوع می‌کرده‌اند. سیستم آب‌رسانی این خانه بسیار هوشمندانه عمل کرده و علاوه‌بر قنات، از چاه‌های آب نیز کمک گرفته است. از دیگر قسمت‌های خنک بخش اندرونی، سرداب خانه است که به دلیل هوش به کار رفته در معماری آن، دمای پایینی دارد. سرداب‌خانه جایی برای استراحت ظهرگاهی و نگهداری گوشت و مواد فاسدشدنی بود.

خانه عباسیان کاشان

لذت یک غذای خوش طعم

درحال‌حاضر قسمتی از خانه عباسیان به یک رستوران سنتی تبدیل شده است. بعد از گشت‌وگذار در این خانه، نوش جان کردن یک ناهار خوشمزه را در فضای با صفای آن از دست ندهید. حس خوب غذا خوردن در دل خانه‌ای که سالیان طول و درازی از تاریخ کاشان را به خود اختصاص داده، بدون شک طعم دیگری خواهد داشت.

هنر و خلاقیت خانه عباسیان

سفر به کاشان یکی از آن سفرهایی است که لحظه به لحظه‌اش سودمند و پر از دانستنی است. سفری که شما را با اصالت و هنر ایران آشنا می‌کند. خانه عباسیان گنجینه‌ای در بافت قدیمی کاشان است. این خانه خلاقیت معماری ایرانی و هنرهایی همچون گره چینی، گچ‌بری، قرینه‌سازی، مقرنس، مشبک کاری و… را به نمایش گذاشته است.

برای رفتن به این مقصد ناب ایرانی عجله کنید و در روزهای خنک سال سری به شهر کاشان، خیابان علوی، کوی سلطان امیراحمد بزنید. درآخر هم مهمان عباسیان شوید. فراموش نکنید که سراغ خانه طباطبایی‌ها، حمام سلطان امیراحمد و خانه بروجردی‌ها که در همسایگی خانه عباسیان نیز بروید. از سفرتان به کاشان و بازدید از هزارتوی عباسیان برای ما نابرویی‌ها بنویسید و اطلاعات مفید خود را با دیگر گردشگران این منطقه در میان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن