فرهنگ و هنر

آشنایی با سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران، تاریخ را ورق بزنید

فهرست مطالب

موزه 13 آبان یا لانه جاسوسی یا همان سفارت آمریکا تبدیل به یکی از مکان‌های تاریخی تهران شده که با ارائه اسناد، وسایل و دیگر امکانات آن زمان، از نقش آمریکا در تحولات ایران در دوره شاه صحبت می‌کند. به‌دلیل شباهت معماری به دبیرستان‌های آمریکایی به آن دبیرستان هندرسون نیز می‌گفتند. کار ساخت سفارت آمریکا در 1951 به پایان رسید. هنگامی که در خیابان این موزه قدم می‌زنید، متوجه دیوارنگاره‌هایی می‌شوید که به آمریکا مربوط است. این دیوارنگاره‌ها جایگزین نقاشی‌هایی شدند که قبلا در این خیابان وجود داشت و به‌دلیل اینکه دیوارنگاره‌های قبلی از لحاظ گرافیکی در شان انقلاب اسلامی نبود، آن‌ها را پاک کرده و نقاشی‌های جدید جایگزین شده است. با گذر از چندین دیوارنگاره به ساختمان بزرگ سفارت آمریکا برمی‌خورید. بعد خرید بلیت از گیشه می‌توانید بازدید از موزه را آغاز کنید. با من در نابرو همراه باشید تا قدمی در این مکان از دیدنی های تهران بزنیم.

ورود به موزه 13 آبان و بخش‌های مختلف آن

پس از رد کردن حیاط بزرگ و وارد شدن به ساختمان و همچنین بالا رفتن از پله‌ها به موزه می‌رسید. قبل از وارد شدن به موزه به در ورودی آن دقت کنید. دری آهنین که حتی باز و بسته کردن آن هم زور بازو می‌خواهد. از این نوع در، دو عدد درون سفارت آمریکا موجود است که با دومی جلوتر آشنا می‌شوید. رنگ سبزی که به دیوارها زده شده است توجه را جلب می‌کند.

سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران

تماشای فیلم در موزه 13 آبان

بعد از ورود، راهنمای موزه از شما برای دیدن یک فیلم دعوت می‌کند. مستند لانه در بحران نام این فیلم است. این مستند حدودا نیم ساعت بوده و با فیلم‌های آن زمان و همچنین مصاحبه با دانشجویانی که در گرفتن سفارت سهیم بودند، این قضیه را برای شما ملموس‌تر می‌کند. بعد از پایان مستند، اطلاعات بیشتری درباره وقایع آن زمان دارید.


اتاق بعدی اتاق کار سفیر است. این اتاق محل کار حدود 12 نفر از عالی‌ترین مقامات سفارت آمریکا از جمله سفیر و کاردارهای دولت ایالات متحده از لویی هندرسون تا ویلیام سالیوان و بروس لینگن در حد فاصل سال‌های 1330 تا 1358 بوده است.

در ایام انقلاب در مجموع 9 بار به این سفارت حمله می‌شود که دو بار با برنامه‌ریزی قبلی بوده است. بار اول حدود چهار نفر کشته می‌شوند و بار دوم که به انقلاب دوم معروف است، توسط حدودا 400 دانشجو به سفارت حمله می‌شود.

سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران

موزه 13 آبان از گذشته تاکنون

مجموعه‌ای از این ساختمان در 20 دقیقه ابتدایی شورش به دست دانشجویان می‌افتد. طبقه‌ای که حالا تبدیل به موزه شده حدود سه ساعت دانشجویان را معطل می‌کند. در ورودی موزه که در گاو صندوق مانندی است، نیم ساعت وقت دانشجویان را می‌گیرد.

جان لیمبرت که یکی از گروگان‌های آن زمان، فارسی را خوب بلد بود، بعد از نیم ساعت در را باز کرده تا دانشجویان را آرام کند؛ اما دستگیر شده و دانشجویان به داخل می‌روند.

سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران

اتاق حباب موزه

اولین مکانی که در موزه به آن برخورد می‌کنید، اتاق حباب یا اتاق شیشه‌ای است. بدنه این اتاق دو جداره و از جنس پلاستیک شفاف است. هوای تخلیه شده از بین جداره‌های بدنه اتاق از انتقال صوت به بیرون جلوگیری می‌کرده است.

علاوه‌بر این، دیوارهای بیرون اتاق با فویل‌های آلومینیومی پوشیده شده تا با ایجاد نویز روی دستگاه احتمالی جاساز شده، از شنود جلسات و ارسال فرکانس جلوگیری کند.

سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران

از این اتاق برای برگزاری جلسات مهم و امنیتی جهت جلوگیری از شنود صوت جلسه استفاده می‌شد. در قدیم تابلویی در این اتاق وجود داشته که روی آن نوشته شده با صدای بلند صحبت کنید.

سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران

اتاق کار سفیر در موزه

اتاق بعدی اتاق کار سفیر است. این اتاق محل کار حدود 12 نفر از عالی‌ترین مقامات سفارت آمریکا از جمله سفیر و کاردارهای دولت ایالات متحده از لویی هندرسون تا ویلیام سالیوان و بروس لینگن در حد فاصل سال‌های 1330 تا 1358 بوده است.

دیدنی های سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران

بر اساس خاطرات دو تن از گروگان‌ها در جریان تسخیر، مقداری از اسناد طبقه‌بندی شده دست نخورده در این اتاق به دست دانشجویان پیرو خط امام افتاد.

دیدار جمعی از گروگان‌ها با اسقف اعظم فلسطین، هیلاریون کاپوچی در این مکان صورت گرفته است.

سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران

اسنادی از حوادث سیاسی در موزه 13 آبان

در سالن بعدی با یک میز و صندلی و ماشین تایپ و تعدادی عکس مواجه می‌شوید که عکس‌های دانشجویان پیرو خط امام، سفارت، آزادی سیاه‌پوست‌ها و زنان از بین گروگان‌ها، جشن کریسمس برای گروگان‌ها و… است.

در بخش بعدی موزه سفارت آمریکا به در دوم آهنی و مجهز به رمز برمی‌خورید. دری که دانشجویان را دو ساعت و نیم معطل کرد. فقط 10 نفر حق تردد به این مکان را داشتند و در همان زمان هم فقط 10 نفر پشت در وجود داشتند که به نابودی اسناد مشغول بودند. دانشجویان برای خنثی کردن گاز اشک‌آور آتش روشن کرده بودند و کارکنان سفارت از فکر آتش زدن آن‌جا در را باز کرده و دانشجویان به این مکان نیز دسترسی پیدا می‌کنند.

سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران

سایر بخش‌های موزه

در اتاق بعدی موزه به شعار دست نوشته دانشجویان در روز تسخیر سفارت آمریکا با متحوای «این لانه جاسوسی تعطیل باید گردد» و همچنین تصویر امام خمینی نصب شده توسط دانشجویان برمی‌خورید. بعد به اتاقی می‌رسید که دستگاه گیرنده و فرستنده و شنود ارتباطات بی‌سیم در آن قرار دارد.

بعد از آن ضلع جنوبی کانکس امن قرار دارد. در این کانکس کار کدگذاری و رمزگشایی را انجام می‌دادند. در این کانکس دارای آلیاژ برنج جهت جلوگیری از سرقت و نفوذ امواج و سیگنال مجهز به قفل‌های امنیتی است.

سفارت آمریکا در تهران

دسترسی به فضای داخل نیز برای تعداد محدودی از کارکنان امنیتی و فنی میسر بود. قبل از در نیز پرده‌ای نصب بوده و پرده را می‌کشیدند تا اگر کسی بلد نیست در را باز کند و پشت سر بود، یاد نگیرد.

صفحه‌ای هم روی زمین قرار داشت که فرد باید روی آن می‌ایستاد تا دستگاه وزنش را احساس کند. یک یا دو بخش دیگر از این موزه باقی می‌ماند که دستگاه‌های تله تایپ مختلف، دریچه اتصال ضلع شمالی و جنوبی کانکس جهت تبادل اسناد، اسکنر کاراکتری، دستگاه خنک‌کننده هوا، دستگاه امحا اسناد، دستگاه مکنده و… در آن‌ها وجود دارد.

سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران

اتاق جعل هم یکی دیگر از بخش‌های جالب این موزه است که البته بدون تعاریف راهنمای موزه هیچ کیفی ندارد.

برای کسانی که به تاریخ، خصوصا تاریخ آن زمان علاقه دارند، گشتی در این موزه را پیشنهاد می‌کنیم.

سفارت آمریکا در موزه 13 آبان تهران

راه دسترسی

در متروی طالقانی پیاده شده و با کمتر از 5 دقیقه پیاده‌روی به این مکان برسید.

نشانی سفارت آمریکا در تهران

ساعت بازدید

از شنبه تا پنج‌شنبه 8:30 تا 11:30 و 13 تا 17:30

قیمت بلیط

5000 تومان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن