گواهینامه بین‌المللی رانندگی

همه چیز درباره گواهینامه بین‌المللی رانندگی

گرفتن گواهینامه بین المللی رانندگی به هیچ وجه کار سختی نیست. اولین شرطش این است که گواهینامه رانندگی کشور خود را داشته باشید؛ گواهینامه‌ای که حداقل ۱ ماه و ۱۰ روز از اعتبارش باقی‌مانده است. اگر می‌خواهید اطلاعاتی درباره گواهینامه بین‌المللی رانندگی به دست بیاورید و می‌خواهید بدانید چه مدارکی برای گرفتن این نوع گواهینامه نیاز دارید، آنچه در ادامه می‌آید را بخوانید.

بسیاری از ما به محض گرفتن گواهینامه رانندگی دل‌مان می‌خواهد دل به جاده بزنیم و سفر را از پشت فرمان خود شروع کنیم. پیمودن جاده‌های زیبا و پشت سر گذاشتن جذابیت‌های مسیر، لذت سفر را برای کسانی که به رانندگی علاقه دارند، چند برابر می‌کند. اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که رانندگی در سفر را تا خارج از مرزهای کشور هم ادامه دهید؟

اگر دل‌تان می‌خواهد هم دیدن زیبایی‌های جاده‌های خارجی را از دست ندهید و هم پولی بابت بلیط هواپیما یا قطار نپردازید، گزینه استفاده از ماشین شخصی برای سفر خارجی را در نظر داشته باشید. اما یکی از اصلی‌ترین مدارکی که برای این شکل از سفر نیاز دارید، گواهینامه بین‌المللی رانندگی است. البته استفاده از گواهینامه بین‌المللی رانندگی تنها به رانندگی در جاده‌های خارج از مرزهای کشور محدود نمی‌شود. کسانی که می‌خواهند مدتی را در یک کشور خارجی زندگی کنند و احتمال می‌دهند در آنجا خودرویی در اختیار دارند، باید حتماً گواهینامه بین‌المللی رانندگی داشته باشند تا بتوانند در آن کشور رانندگی کنند.

گواهینامه بین المللی رانندگی دقیقاً چیست؟

گواهینامه بین‌المللی رانندگی

گواهینامه بین‌المللی رانندگی، مدرکی است که توسط کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران صادر می‌شود؛ در صورت داشتن این گواهینامه است که افراد می‌توانند در کشوری غیر از سرزمین خود رانندگی کنند. گواهینامه بین‌المللی رانندگی ۱ یا ۳ سال اعتبار دارد.

گواهینامه‌های بین‌المللی که ایرانی‌ها در کشور خود دریافت می‌کنند علاوه بر زبان فارسی به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، عربی، چینی، آلمانی، اسپانیایی و روسی نیز ترجمه می‌شود تا در سایر کشورهای جهان هم قابل استفاده باشد. این گواهینامه را در سراسر جهان با عنوان IDP نیز می‌شناسند که مخفف عبارت (International Driving Permit) است.

گفتنی است گواهینامه بین‌المللی رانندگی قابل تمدید نیست؛ بلکه پس از پایان اعتبار باید درخواست گواهینامه جدید داده شود.

در ایران، سازمان جهانی اتومبیلرانی، گواهینامه بین‌المللی رانندگی را صادر می‌کند؛ این سازمان جهانی ۱۶۴ عضو دارد که گواهینامه بین‌‌المللی در تمام این ۱۹۶ کشور معتبر و قابل استفاده خواهد بود.

چه طور گواهینامه بین‌المللی رانندگی بگیریم؟

همان طور که اشاره شد، اولین شرط برای گرفتن گواهینامه بین‌المللی این است که شما گواهینامه رانندگی ملی را قبل از آن دریافت کرده‌ باشید. اگر گواهینامه‌تان همان حداقل یک ماه و ۱۰ روز اعتبار داشته باشد، گواهینامه بین‌المللی یک‌ ساله دریافت خواهید کرد اما اگر حداقل سه سال از اعتبار گواهینامه‌تان باقی‌مانده باشد، می‌توانید گواهینامه بین‌المللی رانندگی سه‌ساله بگیرید. در هر صورت ارائه گواهینامه ملی، برای گرفتن گواهینامه بین‌المللی ضروری است.

گفتنی است، برخی از کشورها گواهینامه سه‌ساله را نمی‌پذیرند و در آنها تنها گواهینامه یک‌ ساله معتبر است. اسامی این کشورها از این قرار است:

گینه استوایی، باربادوس، امارات، کومور، کلمبیا، ساحل عاج

آرژانتین، نپال، کوراکو، موریتانی، جامائیکا، چین

ایرلند، تایلند، تایوان، بورکینافاسو، هنگ کنگ، ونزوئلا

بولیوی، گواتمالا، جزایر کایمن، کاستاریکا، برونوئی، مالاوی

فیجی، قبرس، هائیتی، لیبی، زامبیا، جزایربادگیر

ساموآ،  آنگولا، رواندا، گورنسی، ماکائو، مالزی

جبل الطارق، نیجریه، باهاماس، بلیز، ژاپن، آمریکا

سنت کیتس و نویس، افغانستان، سائوتومه و پرینسیپ، سوازیلند، انگلستان، جزایر کیپ ورد

پاپوآگینه نو، کانادا به جز ایالات شمال غربی، بنگلادش، سورینام، کامبودیا، اوگاندا

مدارک گواهینامه بین المللی رانندگی

گواهینامه بین‌المللی رانندگی

۱٫ گواهینامه رانندگی ملی

۲٫ یک قطعه عکس پرسنلی ۳ در ۴ (برای بانوان با حفظ کامل حجاب اسلامی)

۳٫ اصل یا کپی از صفحه اول گذرنامه

۴٫ گواهینامه بین‌المللی قبلی (در صورتی که داشته‌اید)

۵٫ تکمیل فرم در خواست گواهینامه بین‌المللی به زبان‌های فارسی و انگلیسی (در فرم زبان انگلیسی تاریخ تولد را باید به میلادی بنویسید)

۶٫ اسکن نمونه امضا

هزینه گواهینامه بین المللی رانندگی

بستگی دارد که شما کدامیک از انواع گواهینامه‌های یک‌ساله، سه‌ساله یا یک‌ساله و موتور را بخواهید؛ برای هر یک باید مبلغ تعیین شده را به شرح زیر پرداخت کنید:

۱٫ پرداخت مبلغ ۱۰۹ هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی رانندگی یک‌ساله

۲٫ پرداخت مبلغ ۱۳۲ هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی رانندگی و موتور یک‌ساله

۳٫ پرداخت مبلغ ۳۳۵ هزار تومان برای گواهینامه بین‌المللی رانندگی سه‌ساله

روش های تحویل مدارک گواهینامه بین المللی رانندگی

برای تحویل مدارک، و ارائه درخواست گواهینامه بین‌المللی رانندگی شیوه‌های متفاوتی وجود دارد که شما با توجه به شرایط‌تان می‌توانید، یکی از آنها را انتخاب کنید.

مراکز اصلی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی

اگر برای گرفتن گواهینامه بین‌المللی رانندگی، عجله دارید و در تهران هستید، می‌توانید به یکی از دفاتر اصلی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران واقع در تهران مراجعه کنید و درخواست‌تان را ارائه دهید. نشانی این مراکز:

۱٫ تهران، خیابان خرمشهر، خیابان شهيد عربعلي، پلاك ۲

۲٫ تهران، خیابان آزادی، بین خیابان‌های خوش و بهبودی، نبش خیابان شهید قانعی، پلاک ۲۳۱

۳٫ تهران، خیابان شهید فیاض بخش، نبش کوچه جهانگردی، پلاک ۳۳

در صورتی که ساکن تهران نیستید و رسیدن به پایتخت برای شما مشکل است، می‌توانید به نمایندگی‌های کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران در شهر یا استان‌تان مراجعه و ثبت نام کنید. برای یافتن نمایندگی دفاتر کانون جهانگردی و اتومبیلرانی روی لینک زیر کلیک کنید: http://gis.taci.ir/wfrmgissearch.aspx?p=EZhP8YGeuyU=

اداره‌ پست

اگر زمان کافی دارید و می‌توانید کمی صبر کنید، اداره‌های پست سراسر کشور، مراکز دیگری هستند که با مراجعه به آنها می‌توانید برای دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی درخواست دهید و پس از ارائه مدارک ثبت‌نام کنید. تقریباً یک هفته از زمان ثبت‌نام تا دریافت گواهینامه‌ بین‌المللی‌تان طول می‌کشد.

ثبت‌نام اینترنتی

روش دیگر برای ثبت‌نام و ارائه درخواست گواهینامه بین‌المللی رانندگی، ثبت‌نام اینترنتی است. البته در این روش محدودیت‌هایی وجود دارد؛ نخست اینکه تنها کسانی که در داخل کشور هستند می‌توانند از این شیوه استفاده کنند؛ دیگر اینکه گواهینامه‌هایی که با روش اینترنتی ثبت شده‌اند، یک‌ساله هستند. یک هفته تا ۱۰ روز هم طول می‌کشد تا گواهینامه‌ای که به شیوه اینترنتی درخواستش را داده‌اید به دست‌تان برسد.

نحوه دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی

گواهینامه بین‌المللی رانندگی شما، در همان زمانی که از ابتدا مشخص شده (بنابر نوع ثبت‌نام) به شما تحویل داده می‌شود. برای دریافت گواهینامه اصولی وجود دارد که باید آنها را رعایت کنید:

۱٫ گواهینامه به شخص درخواست‌کننده یا اقوام درجه یک او تحویل داده می‌شود. بنابراین ارائه مدارک شناسایی قانونی و اصل شناسنامه که نشان‌دهنده نسبت فامیلی باشد، ضروری است.

۲٫ وکیل متقاضی نیز می‌تواند با ارائه کارت‌ شناسایی و اصل وکالت‌نامه، گواهینامه بین‌المللی را دریافت کند.

۳٫ در صورتی که افراد بخواهند گواهینامه بین‌المللی همسرشان را تحویل بگیرند، علاوه بر شناسنامه متقاضی، باید کارت ملی خود را نیز ارائه دهند.

نکاتی درباره گواهینامه بین‌المللی رانندگی

در کشور امارت متحده عربی، گواهینامه بین‌المللی سه‌ساله را تنها برای رانندگی با ماشین‌های اجاره‌ای می‌پذیرد.

در برخی از کشورها از جمله امارات متحده عربی، امریکا، کانادا، استرالیا و کشورهای اروپایی قوانین گاهی اوقات سختگیرانه‌تر هستند و شما علاوه بر به همراه داشتن گواهینامه بین‌المللی رانندگی، باید گواهینامه ملی خود را نیز همراه داشته باشید.

مطالب مرتبط:

شیوه‌های ثبت‌ نام گواهینامه بین المللی رانندگی

مدارک مورد نیاز گواهینامه بین المللی رانندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *