طبیعت گردی

گنبد نمکی جاشک؛ افسانه رنگ و شگفتی

گنبد نمکی جاشک یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های طبیعی ایران است. وقتی صحبت از نمک باشد، همه تصوری از یک کوه برفی داریم و تصور اینکه طبیعت نمکی جاشک تا چه حد می‌تواند رنگارنگ باشد برای همه ما دشوار است. اما اگر به این منطقه سفر کنید متوجه می‌شوید که این مسئله حقیقت دارد.

هنگامی که من به همراه دوستانم به این محیط شگفت‌انگیز سفر کردم، واقعا باورم نمی‌شد که آنقدر زیبا و پر از اشکال گوناگون باشد و متفاوت از هر چیزی که تا به آن روز دیده بودم.

مسیر رسیدن به گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

این گنبد نمکی جاشک حیرت‌انگیز در حد فاصل شهرستان دیر و دشتی در استان بوشهر قرار گرفته است. هنگامی که در مسیر رسیدن به آن در حرکت باشید، می‌توانید از فاصله دور، تفاوت کوه‌های نمکی را با دیگر کوه‌های اطراف تشخیص دهید. سپس شما باید وارد یک جاده خاکی شوید که مسیرش برای ماشین شخصی بد نیست و با یک سرعت مطمئن می‌توانید به راحتی به مقصد برسید.

اما اگر راهنمای محلی همراهتان نیست باید دقت کنید که وقتی به انتهای مسیر رسیدید و خودرو خود را پارک کردید، باید از سمت راست، حرکت خود را آغاز کنید. برای راحت‌تر بودن مسیریابی، یکسری سنگ‌چین در مسیر خود می‌بینید که با دنبال کردن آنها به قسمت اصلی کوه نمکی خواهید رسید و برای مسیر برگشت هم باید حتما همین سنگ‌چین‌ها را دنبال کنید وگرنه ممکن است به دلیل وسعت منطقه، به سادگی مسیر خود را گم کنید.

شگفتی‌های کوه نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

هنگامی که به پای کوه نمکی برسید که سمت چپ شما قرار گرفته است، با یک آبشار زیبا و حوضچه‌های زیر آن روبرو می‌شوید که اگر خوش شانس باشید، آب خواهد داشت. متاسفانه در زمان سفر ما، با اینکه شهرهای اطراف بارندگی شده بود اما آبشارهای نمکی خشک بودند و فقط حوضچه‌ها آب داشتند.

پس از دیدن این جاذبه‌ها، مسیر شگفت‌انگیزی را در داخل دره کوه طی خواهید کرد که نقطه نقطه آن زیباست و از دور شبیه کوهی است که برف همه قسمت‌هایش را پوشانده اما وقتی نزدیک‌تر می‌شوید، می‌بینید که همه این سفیدی‌ها نمک هستند. اشکال عجیب و غریبی که در مسیر دیده می‌شود هم واقعا به یاد ماندنی‌ست.

اما نکته جالب توجه این است که تمامی قسمت‌های نمکی، سفید نیستند بلکه به انواع رنگ‌ها مشاهده می‌شوند و شما را بیش از پیش غافلگیر می‌کنند. به علاوه حوضچه‌های آب این منطقه فوق‌العاده زیبا هستند و یک سوژه بسیار عالی برای کسانی است که مشتاق عکاسی هستند.

غار نمکی

گنبد نمکی جاشک

چندین غار نمکی در این کوه وجود دارد که ما فقط فرصت دیدن غار اول و دوم را پیدا کردیم.

غار اول کوچکتر است و نوری که از بیرون می‌تابد، تا حدی آن را روشن می‌کند. با این حال اگر هدلایت یا چراغ‌قوه به همراه داشته باشید، بیشتر لذت خواهید برد. داخل غار شکل‌های بسیار جالبی دارد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

غار دوم چون بزرگ‌تر است، مرموزتر و جذاب‌تر به نظر می‌رسد و شما پس از چند قدم دیگر قادر به دیدن نخواهید بود زیرا نوری به قسمت‌های داخلی نمی‌رسد. باید مراقب باشید که پایتان را داخل حوضچه‌های نمکی این غار نگذارید چون ممکن است باعث قرمزی و خارش شود.

گنبد نمکی جاشک

پس از حدود نیم ساعت تا ۴۰ دقیقه پیمایش، به غار دوم خواهید رسید. یکی از خاطرات جالب ما از غار دوم این بود که وقتی داخل آن نشستیم، قرار گذاشتیم که نورها را از بین ببریم و چند دقیقه هیچ صدایی ایجاد نکنیم و به سکوت بی‌نظیر غار گوش کنیم. تجربه فراموش‌نشدنی است چون تقریبا هیچ صدایی شنیده نمی‌شود و در چنین فضای تاریکی با خودت فکر می‌کنی که نکند اگر چشم‌هایم را باز کنم و به اطراف نور بیاندازم، ببینم که این‌ها همه خیال بوده و هیچ‌کس در کنارم نیست!

اما جالب‌تر از همه این بود که ما واقعا تنها نبودیم و در آن سکوت، صدای بال زدن و صحبت‌های خفاش‌های داخل غار را به وضوح می‌شنیدیم. حتی گاهی احساس می‌کردم که از بالای سر ما رد می‌شوند و حتی یک جا هم برای اینکه مطمئن شوم که خیلی به ما نزدیک شده‌اند، هدلایتم را روشن کردم و دیدم که یک خفاش بازیگوش به سرعت از ما دور شد و داخل غار ناپدید شد.

سختی مسیر هم از جاذبه‌های دیگر این سفر بود، مسیر پیاده‌روی اصلا سخت نبود اما میزان آبی که به همراه داشتیم، بسیار اندک بود که ما را با چالش جدی روبرو کرد. اگرچه میوه‌های خوشمزه‌ای که همراه داشتیم تا حد زیادی نجاتمان داد اما آرزوی همه ما این بود که به یک فروشگاه برسیم و با یک نوشیدنی خنک از خجالت خود دربیاییم.

زمان لازم برای بازدید از گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک

با یک سرعت متوسط، شما برای بازدید از غار نمکی دوم از زمانی که پیمایش خود را آغاز می‌کنید تا زمانی که به خودروهایتان می‌رسید، حدودا بین ۳ تا ۴ ساعت زمان لازم دارید. بنابراین اگر بخواهید به کاوش بیشتری در منطقه بپردازید و یا با سرعت کمتری مسیر را طی کنید، باید زمان بیشتری برای آن لحاظ کنید.

تجهیزات مورد نیاز برای بازدید از گنبد نمکی جاشک

تجهیزات مورد نیاز بستگی زیادی به زمانی که می‌خواهید در این منطقه بگذرانید و فعالیت‌هایی که مد نظر دارید، دارد. به طور کلی، چون محیط خشک و نمکی است باید حتما مقدار کافی آب و میوه برای رفع تشنگی و همچنین مواد غذایی برای رفع گرسنگی به همراه داشته باشید.

همچنین اگر علاقه دارید که داخل غار را به خوبی ببینید، به همراه داشتن هدلایت (چراغ روی پیشانی) یا چراغ‌قوه هم لازم می‌شود. برای بررسی بیشتر غار دوم باید کفش مناسب داشته باشید تا بتوانید بدون اینکه نمک حوضچه‌ها به پای شما آسیبی بزند از آنها عبور کنید.

به علاوه، پیشنهاد می‌شود که برای جلوگیری از سوختگی پوست خود، از کلاه، عینک و کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

همچنین دقت کنید که تا فاصله بسیار زیادی از گنبد نمکی جاشک، ممکن است هیچ سوپرمارکتی پیدا نکنید، حتی فروشگاه داخل پمپ‌بنزین هم در زمان سفر ما بسته بود، پس آب و خوراکی‌های مورد نیاز را از قبل تهیه کنید تا به مشکل برنخورید.

احتیاط کنید

گنبد نمکی جاشک

حتما میزان کافی آب و میوه به همراه داشته باشید.

اگر راهنمای محلی همراهتان نیست حتما قبل از رفتن به این منطقه به یکی از نزدیکان خود اطلاع دهید.

نمک‌هایی که در طبیعت وجود دارند، لزوما خوراکی نیستند پس در صورتی که از جنس نمک‌ها اطمینان ندارید، از خوردن آنها پرهیز کنید. همچنین از آشامیدن آب‌ حوضچه‌ها و آبشارها هم خودداری کنید.

حتما مسیر سنگچین‌ها را دنبال کنید، مگر اینکه شخصی که به مسیر تسلط دارد، همراه شما باشد.

موجودات مزاحم

دوست ندارم هیچ موجودی را مزاحم بخوانم، اما مگس‌های این منطقه واقعا زیاد و آزاردهنده هستند، با اینکه اگر همین مگس‌ها نباشند، چرخه طبیعت بهم می‌ریزد، اما اینکه در یک لحظه حدود ۱۵ مگس دورت بچرخند، خیلی جالب نیست. حتی یکی از دوستان خوب ما، یکی از این مگس‌ها را موقع نفس کشیدن نوش جان کرد! و سوالی که برای همه ما مطرح شد این بود که این همه مگس در یک محیط شور و این چنین نمکی چه می‌کنند!

عکس‌ها: فرانک پرکمی

 

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن