لاله های واژگون گلستان کوه

دیدار با لاله‌ های واژگون گلستان کوه

دیدار با لاله های واژگون گلستان کوه از یک قصه شروع شد. قصه‌ها می‌گویند آن زمان که گلوی سیاوش را بریدند، این گل این گونه سر به پایین افکند و داغدار شد. شبنمی که در کاسه گل جمع شده و می‌چکد وجه تسمیه آن به “لاله اشک” یا “اشک مریم” است که در بعضی مناطق همچون اورامانات لاله واژگون را به این نام می‎خوانند. شاید این همان اشکی است که برای سیاوش فشاند.

لاله واژگون با نام علمیFritillaria  از خانواده سوسن سانان یک گونه بومی و خودرو در ایران است که آن را می‌توان در چند منطقه در کوه‌های زاگرس مشاهده‎‌ کرد و منطقه حفاظت شده گلستان‌ کوه خوانسار یکی از آن مناطق است. لاله واژگون ارتفاع متوسط ۱۲۰ سانتی‌متر از سطح زمین دارد و در ارتفاع بالای ۱۵۰۰ می روید. در فصل گلدهی که معمولا از اوایل اردیبهشت تا آخر فصل بارش است دامنه‌های گلستان‌‌ کوه منظره‌ای است زیبا از انبوه لاله‌ های واژگون که در منطقه‌ای وسیع پراکنده شده‌اند.

گلستان کوه کجاست؟

گلستان‌ کوه در جنوب خوانسار و ۱۵۰ کیلومتری شمال غربی اصفهان در مسیر گلپایگان به اصفهان قرار دارد.

لاله های واژگون گلستانکوه

این دامنه‌ها از انواع گیاهان دارویی و بومی ایران کم ندارد. از گزانگبین، گز علفی، ریواس، کنگر، مرزنجوش، آویشن، قارچ، بادام، گون، تره و پیاز کوهی و موسیر گرفته تا گل سرسبدشان “لاله واژگون” که با ناز بسیار و عمری کوتاه حدود یک ماه در بهار، هرساله سیل مشتاقان و طبیعت دوستان را به دامان گلستان‌ کوه جذب می‌کند. با این همه تنوعِ گیاهی است که عسل خوانسار چنین شهره گشته است.

پیاز لاله واژگون خاصیت دارویی دارد که البته به دلیل سمی بودن، تهیه دارو طی فرایند سم‌زدایی از آن به‌ دست می‌آید. پیاز این گل که بومی و خودرو در ایران است در سال ۹۵۵ شمسی توسط جهانگردان به اتریش برده‌ شد و به عنوان گیاهی سلطنتی پرورش داده‌ شد. این هویت سلطنتی، گویی از دیرباز با او همراه بوده‌ است. چه بسا نقوش به جای مانده بر روی آثار ساسانی و در موزه تیسفون گواه این نکته هستند.

بخش دامنه‌های گلستان‌ کوه که محل رویش لاله واژگون و سایر گیاهان دارویی است، توسط فرمانداری خوانسار سازماندهی و محافظت می‌شود و امکانات رفاهی در اختیار بازدیدکنندگان قرار دارد. برای ورود به منطقه باید بلیط تهیه کنید. دهکده گردشگری و مجتمع اقامتی گلستان کوه امکانات اقامتی و رفاهی در اختیارتان قرار می‎‌دهند و اگر اهل کمپینگ باشید هم که قطعا جایی را برای یک شبمانی در چادر خواهید یافت.

لاله های واژگون گلستان کوه

برای تماشای و عکاسی از لاله های واژگون گلستان کوه می‌توانید در مسیرهای مشخص شده پیاده‌روی کنید و دامنه‌های کوه را به آرامی بالا بروید.

اگر کوهنورد هستید و قصد صعود گلستان‌ کوه به ارتفاع ۳۶۳۱ متر را دارید، دو مسیر نرمال برای آن وجود دارد. یکی جبهه شمالی که همین مسیر بازدید گلها از محل پارکینک است و دیگری جبهه جنوبی از روستای دره بید.

مسیر کوهنوردی پس از عبور از رویشگاه گل‌ها سنگی است و در قسمت انتهایی شیب تند است و نیاز به تسلط بر اصول سنگنوردی دارید.

بهترین زمان سفر به گلستان کوه

زمان سفر به گلستان کوه

برای تماشای لاله‌ های واژگون گلستان‌ کوه فرصت چندانی در سال نیست و بهترین زمان برای آن فقط اردیبهشت ماه است. اما برای لذت از هوای مطبوع و دامنه‌های پر گلِ آن تا آخر تابستان زمان دارید. زمستان هم که دیگر همچون سایر مناطق کوهستانی مخاطب خاص خودش را دارد.

مسیر رسیدن به لاله های واژگون گلستان کوه

برای رفتن به گلستان‌ کوه از سمت تهران، پس از گلپایگان در ابتدای جاده گلپایگان- اصفهان به سمت خوانسار بروید که این مسیر حدود ۲۵ کیلومتر است. پس از خوانسار کمی به سمت جنوب ادامه بدهید و با کمک تابلوهای راهنما با نقش لاله واژگون به گلستان کوه خواهید رسید.

عکس‌ها: ریحانه همتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *