فرهنگ و هنر

گالری سیحون، قدیمی‎ترین گالری ایران

وقتی نامی از گالری به میان می‌آید اولین اسمی که به ذهن می‌رسد گالری سیحون است. در یکی از مرکزی‌ترین خیابان‌های تهران شما می‌توانید از زندگی ماشینی دور شوید و به هنر پناه ببرید.
از در سراشیبی کوچه چهارم خیابان وزرا ساختمانی است متفاوت از بقیه هم‌ردیفان خود. اگر شب گذارتان به آن بیفتد، به خاطر معماری تاریک و نورهایش از دور گمان می‎کنی که کافه‎ای یافته‌ای. اما این نمای بیرونی سیاه‎ رنگ از آن گالری به نام گالری سیحون است. تابلویی ندارد. اما در ساعات کار گالری باز است و همیشه پذیرای هنردوستان است.

ویترین تقریبا سورئال این گالری که معمولا حاوی نشانی از نمایشگاهی است که در آن برگزار می‎شود، بیان‌کننده ایده و ذوق هنری معمار طراح این گالری بوده است.

سیحون‌ها چه کسانی بودند؟

فضای داخلی گالری سیحون
فضای داخلی گالری سیحون

گالری سیحون از قدیمی‌ترین گالری‌های ایران است که در سال 1345 توسط معصومه سیحون به همراه همسرش ساخته شده است. نام اصلی معصومه سیحون، منیر نوشین است. او که خود هنرمندی نقاش بود، پس از ازدواج با هوشنگ سیحون، نام خود را به معصومه سیحون تغییر داد.

اما هوشنگ سیحون کیست؟ نقاش و معمار ایرانی که زمانی استاد دانشگاه هنرهای زیبای دانشگاه تهران نیز بود. هوشنگ سیحون، طراح بناها و آرامگاه‌های بزرگی در ایران بود. شاید علاقمندی این زن و شوهر به همین حوزه سبب شد که تقریبا بیشتر نمایشگاه‌های برگزار شده در گالری سیحون با موضوع نقاشی، طراحی باشد و گاهی هم نمایشگاه‌‎های مجسمه آن برگزار شود.

ساختمانی مدرن با کلون‌ اختصاصی

در مدل قدیمی گالری سیحون، که مثل تمامی در‎های قدیمی ساخته شده در ایران شامل دو کلون است، یکی کلون مخصوص آقایان و کلونی دیگر مخصوص خانوم‌ها. البته نیازی به کلون هم نیست. در تمامی ساعات کار گالری سیحون باز، در گالری همیشه باز است. ساعات کار گالری روزهای شنبه تا پنجشنبه ساعت 11 تا 19 و جمعه‎ها ساعت 16 تا 20 است. البته یادتان باشد مثل همه مراکز فرهنگی هنری، روزی از روزهای هفته گالری تعطیل است. گالری سیحون روزهای دوشنبه تعطیل است.

مردی که در گالری سیحون برای پرندگان آکاردئون می‎زند

مجسمه اسب نیم‌تنه و مردی که برای پرندگان آکاردئون می‎زند
مجسمه اسب نیم‌تنه و مردی که برای پرندگان آکاردئون می‎زند

گالری سیحون از یک فضای مسطح با چندین کنج تشکیل شده است. دو نیمکت بزرگ وسط گالری، برای استراحت در میان بازدید از گالری در نظر گرفته شده است. از چیدمان اصلی گالری سیحون دو مجسمه فلزی است. یکی از این مجسمه‌ها، مردی که برای پرندگان، آکاردئون می‎زند، است و دیگری اسبی نیم‌تنه با فرمی زیبا.

در داخل یکی از کنج‌ها، دو کمد شیشه‎ای بزرگی قرار دارد که پر است از کارهای هنری که برای فروش گذاشته شده‌‎اند. بازدیدکنندگان علاوه بر بازدید می‌توانند آنها را نیز خریداری کنند.

فروشگاه کارهای هنری گالری سیحون
فروشگاه کارهای هنری گالری سیحون

گالری سیحون از گالری‎های پر کار شهر تهران است و از ابتدای سال 1397، نمایشگاه‎های زیر در گالری سیحون برگزار شده است:

• 24فروردین تا 29 فروردین – نمایشگاه وضعیت ناخوشایند- حوزه کاری: مجمسه

• 31فروردین تا 12اردیبهشت- نمایشگاه خزینه-حوزه کاری: نقاشی

• 3خرداد تا 16خرداد- نمایشگاه محض اطلاع- حوزه کاری: استریت آرت

• 18 خرداد تا 30خرداد- نمایشگاه هفتخوان رستم-حوزه کاری: نقاشی

• 1تیر تا 13تیر- نمایشگاه پیله- حوزه کاری: نقاشی

• 15تیر تا 27تیر-نمایشگاه فضای باز- حوزه کاری: نقاشی

• 29 تیر تا 10مرداد- نمایشگاه زیستن درون مرگ- حوزه کاری: طراحی

• 12مرداد تا 17مرداد- نمایشگاه نقاشی‎های «نینا رستگار»- حوزه کاری: نقاشی- ویدئو- پرفورمنس

• 19 مرداد تا 31 مرداد- نمایشگاه گروهی نقاشی و مجسمه- حوزه کاری: نقاشی و مجسمه

• 16شهریور تا 27شهریور- نمایشگاه ریشه‌ها

• 6مهر تا 18مهر- نمایشگاه 61سال سینما- حوزه کاری: طراحی

• 20مهر تا 2آبان- نمایشگاه تهران تایمز- حوزه کاری: نقاشی

• 4آبان تا 16آّبان-نمایشگاه کهن الگو- حوزه کاری: نقاشی

• 18آبان تا 30آبان- نمایشگاه بداهگی- حوزه کاری: طراحی

در ورودی گالری سیحون واقع در کوچه چهارم خیابان وزرا

اصلی‎ترین دسترسی گالری سیحون از خیابان وزرا است که کمی بالاتر از خیابان عباس‎آباد یا همان خیابان بهشتی در کوچه چهارم است. اما دسترسی دیگر گالری از خیابان ولیعصر کمی بالاتر از خیابان بهشتی از داخل کوچه نادر است. اما یادتان باشد که برای رسیدن به گالری سیحون پیاده‎روی آن از سمت خیابان ولیعصر بیشتر از خیابان وزرا است.

آدرس گالری سیحون تهران: خیابان وزرا، خیابان چهارم، پلاک ۱۱

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن