طبیعت گردی

کوه‌ های مریخی چابهار؛ سفر به سیاره سرخ روی زمین

کوه‌ های مریخی چابهار با طبیعت فرازمینی خود شما را به دنیای متفاوتی می‌برند به گونه‌ای که گمان می‌کنید در سیاره مریخ قدم می‌زنید.

. ویدئو از دریا ناظری

ماجرای سفر به کوه‌ های مینیاتوری

کوه های مریخی سیستان و بلوچستان

بعد از دیدن چندی از دیدنی‌های سیستان و بلوچستان، نوبت به یکی از جاذبه‌های عجیب و دیدنی آن یعنی کوه‌ های مریخی یا کوه های مینیاتوری رسید. این پدیده‌های شگفت‌انگیز زمین‌شناسی گویی که از آنِ سیاره دیگری هستند. منظره‌‌ای که در منطقه کوه‌ های مریخی چابهار می‌بینید واقعا متفاوت است، در سمت چپ، این پدیده‌های عجیب قابل مشاهده هستند و در سمت دیگر، دریا! آدم دلش می‌خواهد ساعت‌ها در این مسیر که تا خلیج گواتر ادامه دارد و شاید یکی از زیباترین جاده‌های ایران باشد، رانندگی کند و از زیبایی آن حظ ببرد.

. ویدئو از دریا ناظری

در بازدیدی که از این منطقه داشتیم ابتدا ماشین را در قسمت پارکینگ پارک کردیم و سپس به عکاسی از این پدیده شگفت پرداختیم و ساعتی آن را تماشا کردیم. سپس به طرف دیگر جاده رفتیم تا نظاره‌گر غروب دل‌انگیز آفتاب در ساحل باشیم. رقص پایانی خورشید در بستر نقره‌ای دریا حسی دلپذیر از عشق و زندگی دارد.

در مورد کوه‌ های مریخی چابهار

موقعیت کوه های مریخی

کوه‌ های مریخی چابهار رنگ روشنی دارند و از ارتفاع بسیار کم تا حدود 100 متر هستند. توصیف شکل ظاهری آن‌ها دشوار است، شاید بهترین واژه برای توصیف آنها “چروک” خوردگی باشد، گویی از دو طرف فشارشان داده باشند و شیارهای بزرگی رویشان ایجاد کرده باشند، اما هرچقدر هم که این اشکال خاص زمین‌شناسی را که در زبان انگلیسی به Badland یا بدبوم معروف هستند وصف کنیم به این نکته می‌رسیم که شنیدن کی بود مانند دیدن! از همه جالب‌تر هم این که در زمان سفر ما، زمین به دلیل بارندگی خیس شده بود و همچون یک آینه بزرگ، تصویر این کوه‌ های مینیاتوری را که حدود 4-5 میلیون سال قدمت دارند در خود منعکس می‌کرد. گفته می‌شود که این کوه‌ها رسوبی هستند و در اثر فرسایش آبی و بارندگی‌هایی که در این منطقه صورت گرفته به این شکل قابل دیدن شده‌اند.

. ویدئو از دریا ناظری

اینکه این کوه‌ها را بدبوم می‌نامند به این دلیل است که نواحی مرتفع و خشکی هستند که هیچ نوع پوشش گیاهی روی آن‌ها دیده نمی‌شود، شکل صخره‌ای نرمی دارند، خاک سطحی کمی دارند و یا اصلا خاک سطحی ندارند.

پیشنهاد می‎‌کنم دیدن این دیدنی خاص را از دست ندهید. به خصوص بعدازظهر یا عصر برای بازدید از این منطقه رفتید، حتما در سمت دیگر جاده به تماشی غروب خورشید بنشینید که بسیار دیدنی است. همچنین آسمان شب در این منطقه از جذابیت خاصی برخوردار است  و اگر ماه در آسمان نباشد، می‌توانید انواع صور فلکی را دل شب ببینید.

موقعیت مکانی کوه‌ های مریخی چابهار

امکانات در کوه های مریخی

کوه‌ های مریخی چابهار در استان سیستان و بلوچستان و کیلومتر 40 جاده چابهار گواتر قرار گرفته‌اند. با استفاده از برنامه Google Maps و جستجوی کوه‌ های مریخی می‌توانید به سادگی مسیر خود را پیدا کنید. برای بازدید از دیدنی‌های مختلف این منطقه به طور کل می‌توانید با هواپیما به چابهار بروید یا اینکه با قطار به زاهدان، بم یا کرمان سفر کنید و از آنجا با تاکسی یا اتوبوس خود را به شهر مورد نظر برسانید؛ اما پیش از رفتن حتما از وجود وسیله نقلیه اطمینان حاصل کنید.

کجا اقامت کنیم؟

جاده بریس

ما در سفری که به این منطقه داشتیم، پس از بازدید از این جاذبه شگفت، به سمت بریس حرکت کردیم که در فاصله حدود 25 کیلومتری است و شب را در ساحل بریس به صبح رساندیم. شما هم می‌توانید این کار را بکنید و یا از اقامتگاه‌های بوم‌گردی بریس و برای مثال اقامتگاه آقای پرهیزکار در بندر بریس استفاده کنید. اگر هم تمایل دارید که در نزدیکی کوه‌ های مینیاتوری باشید می‌توانید در کمپ گردشگری که 15 کیلومتر پس از تالاب لیپار قرار دارد، به استراحت بپردازید.

. ویدئو از فرزاد فخرائی

امکانات در نزدیکی کوه‌ های مریخی چابهار

اقامت در کوه های مریخی

درست در قسمتی که گردشگران به دیدن کوه‌ های مریخی چابهار یا کوه های مینیاتوری می‌ایستند، کپری وجود دارد که آماده پذیرایی از مسافران است و می‌توانید در آن به استراحت کوتاهی بپردازید.

عکس‌ها: فرانک پرکمی

ویدئوها: دریا ناظری

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن