فرهنگ و هنر

 مجموعه کتابخانه ملی شیراز؛ یک دنیا فرهنگ و هنر

فهرست مطالب

کتابخانه ملی شیراز و مرکز اسناد در مجاورت آرامگاه حافظ و باغ جهان نما واقع شده است. در محوطۀ این مرکز، هم فضایی برای قدم زدن و هواخوری وجود دارد و هم کافه و گالری و سینما.

کتابخانه ملی شیراز کجاست؟

از چهارراه حافظیه که خیابان حافظ را به سمت شمال برویم در سمت راستِ خودمان، درست چسبیده به باغ جهان نما، تابلوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی شیراز را می‌بینیم. برای ورود به مجموعه معمولاً فقط کافی است که به مسئول کنترل عبور و مرور بگویید برای چه کاری به آنجا وارد می‌شوید. گاهی هم ممکن است از شما بخواهند کارت شناسایی‌تان را نشان بدهید. در هر صورت ورود به این مجموعه برای عموم آزاد و رایگان است.

کتابخانه ملی شیراز کجاست؟

وارد حیاط که می‌شوید فضایی می‌بینید شبیه باغ‌های ایرانی. حوض بزرگ و محوطۀ چمن و گلکاری شده به اضافۀ درختان زیبای سرو شما را یاد باغ‌های قدیمی ایرانی می‌اندازد. ایدۀ ساخت کتابخانه ملی شیراز هم همین بوده که با الهام از باغ‌های ایرانی طراحی شود. دیوار سمت چپ مجموعه مماس با باغ جهان نماست و همان ویژگی های آن طرف دیوار را دارد. روبروی حوض، ساختمان سازمان اسناد و کتابخانه ملی شیراز است و سمت راست کافه گالری تار و پود.

کافه تار و پود شیراز

بنای اصلی یعنی سازمان اسناد و کتابخانۀ ملی شیراز در سال 1388 افتتاح شده است. این ساختمان که چهار طبقه دارد دارای سالن مطالعه، مخزن کتاب و اسناد، سالن آمفی تئاتر، سالن سینما و کافی شاپ و امکانات دیگر است. از کتابخانۀ ملی شیراز فقط افراد دارای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر می‌توانند با دریافت کارت عضویت استفاده کنند.

در داخل ساختمان سازمان اسناد موزه‌ای وجود دارد به اسم موزۀ فرهنگ فارس که فقط در ساعات اداری می‌توان از آن بازدید کرد و آزاد و رایگان است.

کافه تار و پود شیراز

سینما فرهنگ در مجموعه کتابخانه ملی شیراز

سالن سینما فرهنگ در طبقۀ زیرین کتابخانۀ ملی قرار دارد. این سالن با گنجایش دویست و بیست نفر و اکران فیلم‌های روز سینمای ایران پذیرای علاقه‌مندان به سینماست. در محوطۀ بیرون سالن سینما تصاویری از سینماهای قدیمی نصب شده و توضیحاتی هم دربارۀ قدمت سینما در شهر شیراز ارائه شده است.

سینما فرهنگ در کتابخانه ملی شیراز

شیراز از نخستین شهرهایی بوده که پس از تهران از سال 1297 دارای سالن سینما شده است. در فضای بیرون سالن سینما فرهنگ می‌توان از غرفۀ فروش کتاب و وسایل تزئینی هم خرید کرد و از امکانات کافی شاپ استفاده کرد. این سینما در همۀ روزهای هفته باز است و در سانس‌های مختلف نمایش فیلم دارد.

موزه، گالری و کافۀ تار و پود زمان

در نگاه اول، نوع معماری و سازه های فلزی این قسمت از مجموعه توجه‌تان را جلب خواهد کرد. موزۀ تار و پود زمان در گذشته کارخانۀ نساجی بوده و به همین دلیل هم در بدو ورود به کافه یک ماشین ریسندگی می‌بینید. فضای کافه جالب است، شاید نظیرش را جایی ندیده باشید. کافه متشکل از حیاطی است نه چندان بزرگ که وسطش یک حوض کوچک و آب‌نما دارد، دور حوض میزهای چوبی کافه را چیده‌اند و سازه‌ها و المان‌های فلزی هم در این میان خودنمایی می‌کنند.

موزه تاروپود در کتابخانه ملی شیراز یکی از اینها بوق اعلان بسیار بزرگی است که در کنار ماشین ریسندگی دیده می‌شود. می‌گویند آن را به نشانۀ همان باوق اعلان قدیمی کارخانه ساخته‌اند که به گفتۀ نگهبان سالخوردۀ مجموعه صدای کرکننده‌ای داشته و زمان شروع و پایان کار به وسیلۀ آن اعلام می‌شده. این کافه که معمولاً شلوغ است فضای بسته ندارد و همۀ میزها در فضای باز چیده شده‌اند.

در سمت راست کافه دری وجود دارد که شما را به داخل یک گالری هدایت می‌کند. در گالری تار و پود زمان هر هفته مجموعه‌ای از هنرهای تجسمی به نمایش در می‌آید. البته به گفتۀ گالری‌دار، مدت نمایش بعضی آثار به دو هفته هم می‌رسد.

کافه گالری تاروپود در کتابخانه ملی شیراز روزهای جمعه نمایش آثار آغاز می‌شود و تا چهارشنبه ادامه دارد. بازدید از این گالری برای عموم آزاد و رایگان است. در این نمایشگاه آثاری از هنرمندان شیراز، شهرهای مختلف ایران و حتی جهان بعد از بررسی و تأیید گروه کارشناسی در معرض نمایش و فروش گذاشته می‌شود. این گالری سه سال است که راه اندازی شده و مشغول به کار است.

فروشگاه در کتابخانه ملی شیراز

در انتهای گالری به فروشگاه کوچکی می‌رسیم که در آن آثار هنری، صنایع دستی و محصولات فرهنگی به فروش می‌رسد. در وسط فروشگاه راه پله‌ای فلزی وجود دارد که به طبقۀ بالا می‌رود ولی در حال حاضر امکان بالا رفتن از آن نیست.

صبح‌ها از ساعت ده تا یک و عصرها از پنج تا ده شب می‌توان از گالری مجموعه بازدید کرد.

محوطۀ مجموعه کتابخانه ملی شیراز

بعضی از افرادی که وارد این مجموعه می‌شوند فقط برای قدم زدن در محوطه و استفاده از فضای دل انگیز باغ به اینجا می‌آیند. وجود حوض بزرگ و آبنماها، درختان سرو و فضای چمن حیاط به علاوۀ گل های زیبایی که در محوطه کاشته شده در مجموع محل مناسبی برای قدم زدن، عکس گرفتن و لذت بردن از هوای دل انگیز شیراز ایجاد کرده است.

محوطه کتابخانه ملی شیراز

برای آشنایی با فرهنگ و هنر ایران، بازدید از موزه‌ها تنها راه نیست؛ بلکه شما می‌توانید به کتابخانه ملی ایران مراجعه کرده و با کتاب‌های مختلف در حوزه‌های گوناگون آشنا شوید. کتاب‌های کتابخانه ملی ایران به زبان‌ها مختلف و به فرمت‌های گوناگون بوده و می‌توانند ساعت‌ها شما را سرگرم کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن