طبیعت گردی

کانی‌ گراوان سردشت؛ رنگین‌کمان سنگی

بی‌شک یکی از عجایب طبیعی استان آذربایجان غربی، سکوی رنگارنگ کانی‌ گراوان سردشت است. گفته می‌شود که آبی که از دل چشمه‌ کانی گراوان می‌جوشد، خاصیت درمانی هم دارد. آب این چشمه که از دل زمین بیرون می‌آید، سرد است و خوردنی نیست اما برخی اعتقاد دارند که برای درمان بیماری‌های پوستی مفید است.

املاح موجود در این چشمه بالغ بر یک گرم در لیتر است و همین املاح باعث می‌شوند که ارتفاع سکوی کانی‌ گراوان سردشت در گذر زمان بیشتر از پیش شود. البته منوط به آنکه گردشگری این منطقه این فرصت را به این صخره رنگین کمانی بدهد، چرا که کافی ‌است هرکسی برای گرفتن عکس یادگاری از گوشه و کنار آن بالا برود تا کانی گراوان به جای بلندتر شدن، کوتاه شود.

اما جذابیت کانی‌ گراوان سردشت تنها در سکوی رنگارنگش که بیش از 13 متر ارتفاع دارد نیست، بلکه شما می‌توانید به تماشای جنگل بلوط روبروی خود بنشینید و از صدای رودخانه کوچکی که درست زیر پای کانی‌ گراوان سردشت جاری است، لذت ببرید. این رودخانه در واقع شاخه‌ای از رودخانه زاب است. علاوه بر این، می‌توانید برای پیک‌نیک به این منطقه بروید و از پیاده‌روی در محیط آن که بسته به فصل ممکن است پوشیده از گیاهانی سبز و یا طلایی باشد، دیدن کنید.

پوشش گیاهی کانی گراوان سردشت

در کنار این‌ها، دیدن سرچشمه این شگفتی هم خالی از لطف نیست. تصورش سخت است که چشمه‌ای به این کوچکی، اثری به این زیبایی خلق کرده باشد. در سفری که به کانی گراوان داشتیم، با گوشی‌های ضد آب توانستیم از داخل آب، چشمه را از نزدیک‌تر ببینیم و بررسی کنیم، که بسیار جالب توجه بود.

چرا کانی گراوان سردشت؟

برخی بر این باورند که کلمه گراوان در زبان محلی، اشاره به سختی و املاح موجود در آب این چشمه دارد.

کانی گراوان آذربایجان غربی

کانی‌ گراوان سردشت کجاست؟

این چشمه آب معدنی در نزدیکی روستای کانی گویز و 12 کیلومتری شمال شرقی سردشت قرار گرفته است. برای رفتن به کانی گراوان سردشت کافی است از نقشه‌های آنلاین استفاده کنید تا از طریق جاده سردشت-مهاباد شما را مستقیم به مقصد برسانند.

عکس‌ها: فرانک پرکمی

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن