شکم گردی

کافه کتاب سایه رشت؛ کافه‌نشینی در طبیعت

کافه کتاب سایه رشت یکی از آن جاهاست که حال شما را خوب می‌کند. باور کنید. کافه‌نشینی از آن کارهایی است که اغلب محدود به زمان و مکان خاصی نمی‌شود. چه در سفر و استراحت باشیم و چه درگیر مشغله‌های روزمره، بدمان نمی‌آید کافه‌ای دنج پیدا کنیم و زمانی را به دور از شلوغی شهر با دوستان و خانواده یا تنها در آن سپری کنیم.

مردم به دلایل مختلفی کافه می‌روند، ولی این دلایل هرچه که باشند معمولاً کافه‌های خوب حال آدم را بهتر می‌کنند. البته یک سری ویژگی‌ها هستند که در کنار هم باعث می‌شوند یک کافه به نظرمان خوب بیاید و تصمیم بگیریم دفعۀ بعد هم آن را انتخاب کنیم. عواملی مثل فضای کافه، موقعیت مکانی آن، طرز رفتار کارکنان، کیفیت و تنوع منو، نوع موسیقی و امکانات کافه ما را به سوی انتخاب یک کافه و وفادار ماندن به آن سوق می‌دهند. رشت از آن شهرهایی است که کافه‌نشینی در آن قدمت دیرینه دارد و تعداد کافه‌هایش هم از سنتی و قهوه خانه‌ای گرفته تا مدرن و کافی‌شاپی بسیار زیاد است. در این مطلب قصد دارم شما را با کافه‌ای در رشت آشنا کنم که ویژگی‌های جالبی دارد؛ هم کافه است، هم کتابخانه: کافه کتاب سایه.

کافه کتاب سایه رشت کجاست؟

اولین ویژگی جالب کافه کتاب سایه رشت این است که در یک پارک قرار دارد، پارک ملت رشت. پس هنگام رفتن به این کافه ممکن است وسوسه شوید اگر هوا خوب باشد قدمی هم در پارک بزنید. برای رفتن به پارک ملت باید اول به بلوار انصاری بروید، بعد در ابتدای بلوار احمدزاده پارک ملت را در سمت راست خودتان می‌بینید. کافه کتاب سایه در ضلع جنوبی پارک و در نزدیکی آکواریوم پارک واقع شده است.

کافه کتاب سایه رشت کجاست؟

معماری کافه کتاب سایه رشت

ساختمان کافه کتاب سایه رشت، در محاصرۀ درختان پارک و فضای سرسبز اطرافش، به گونه‌ای طراحی شده که هم فضای داخلی دارد و هم فضای خارجی. ظرفیت کافه حدود صد و بیست صندلی است که در نگاه اول به نظر نمی‌رسد، این قدر گنجایش داشته باشد و دلیلش هم نوع معماری است.

معماری این بنا طوری است که در مجموع هفت فضای جداگانه دارد، انگار که هفت کافۀ کوچک را به هم چسبانده باشند. ایدۀ طراح و مالک کافه کتاب سایه رشت در زمان ساخت بنا این بوده که این کافه مثل خیلی از کافه‌ها محدود به یک فضای یکسره با تعداد زیادی میز و صندلی نباشد و فضاهای جداگانه‌ای ایجاد شود که هر کدام ویژگی‌های مخصوص به خود و دنجی خود  را داشته باشند.

معماری کافه کتاب سایه رشت

دو فضا به کتابخانه اختصاص داده شده، دو فضا در تراس طبقۀ پایین و تراس طبقۀ بالا در نظر گرفته شده و سه فضای دیگر هم شامل یک سالن در طبقۀ پایین و دو سالن در طبقۀ بالاست.

هر کدام از قسمت‌های کافه دنجی خودش را دارد، به علاوه رنگ آمیزی جداگانه‌ای هم دارد: قرمز، خاکستری، مشکی، سبز، زرد و دو کتابخانه که رنگ ندارند.

آدرس کافه کتاب سایه رشت

در نقاشی دیوارها تاریخ هنر نقاشی در نظر گرفته شده است. بر روی دیوار ورودی کافه نقاشی غار دیده می‌شود که مربوط به دوران پارینه سنگی است، بعد جلوتر که می‌آییم بر روی دیوار دیگری نقاشی‌ای با الهام از رامبراند دیده می‌شود که مربوط به دوران کلاسیک است، جلوتر نقاشی‌ای با الهام از پیکاسو می‌بینیم که مربوط به دوران مدرن است . جلوتر که می‌آییم با نقاشی‌های پست مدرن مواجه می‌شویم. یعنی از ابتدای ورودمان روند حرکتی در تاریخ هنر نقاشی از پارینه سنگی شروع می‌شود و به سمت پست مدرن می‌رود.

چرا سایه؟

نام کافه کتاب سایه از روی نام شخصیت بلندآوازۀ گیلانی، هوشنگ ابتهاج و با کسب اجازه از ایشان انتخاب شده است. در قسمت‌های مختلف کافه نیز تصویر او را بر دیوارها می‌بینیم و لوگوی کافه هم طبق چهرۀ این شاعر زادۀ رشت طراحی شده است. به همین دلیل هم روز تولد سایه در کافه کتاب سایه رشت گرامی داشته می‌شود.

کافه ای برای کتابخوان ها و فریلنسرها

در دو کتابخانۀ کافه کتاب سایه رشت تعداد زیادی کتاب در قفسه‌ها به چشم می‌خورد. از رمان و نمایشنامه و داستان گرفته تا جامعه شناسی و ادیان و موضوعات دیگر. به دلیل مجزا بودن فضاهای کافه این امکان برای شما مهیاست که در آرامش و سکوت در کتابخانه‌ها بنشینید و مطالعه کنید. حتی چراغ مطالعه هم روی میزها برایتان گذاشته‌اند.

کار در کافه کتاب سایه رشت

اگر هم دورکاری می‌کنید و از آن دسته افرادی هستید که لپ‌تاپتان را برمی‌دارید و برای کار کردن به کافه می‌روید، قطعاً این کافه کتاب راضی‌تان خواهد کرد.

علاوه بر فضای آرام و امکان استفاده از کتاب‌های کتابخانه و نبودن محدودیت زمانی،  در کنار میزها و زیر صندلی‌ها پریز برق تعبیه شده و افرادی که برای کار با لپ‌تاپ می‌آیند به راحتی می‌توانند از آنها استفاده کنند.

زمان کاری  کافه کتاب سایه رشت

کافه کتاب سایه رشت در همۀ روزهای هفته از ساعت هشت صبح تا دوازده شب یکسره باز است. صبحانه از ساعت هشت تا یک بعدازظهر سرو می‌شود و منوی غذایی از ساعت یک  قابل استفاده است.

زمان کاری  کافه کتاب سایه رشتاین کافه صبحانه‌های ویژه‌ای دارد که شاید در کافه‌های دیگر کمتر پیدا شود. به همین دلیل معمولاً صبح‌ها از ساعت ده اینجا شلوغ می‌شود و عصرها هم ساعت شلوغی از شش تا ده شب است. این امکان هم وجود دارد که میزتان را از قبل  رزرو کنید.

منوی کافه کتاب سایه رشت

کافه کتاب سایه رشت یک منوی چند صفحه‌ای دارد با خوراکی‌های متنوع. انواع نوشیدنی‌های سرد و گرم، کیک ها و آبمیوه‌ها، میلک شیک و اسموتی و بستنی، خوراک و سالاد که شامل انواع پاستا و پنینی و چند مدل سالاد، به علاوۀ صبحانه و برانج در منو دیده می‌شود. ضمناً چیزکیک و پای توت فرنگی این کافه هواخواه زیاد دارد. یادتان باشد امتحان کنید.

منوی کافه کتاب سایه رشت

رویدادهای فرهنگی در کافه کتاب سایه رشت

این مجموعه همان طور که نام یک شخصیت فرهنگی را بر خود دارد، برگزارکنندۀ یک سری رویدادهای فرهنگی نیز هست. دو روز در هفته در اینجا کلاس‌های داستان نویسی برگزار می‌شود.علاوه بر این، تا کنون چند مراسم رونمایی از کتاب هم در این کافه کتاب برگزار شده که با استقبال خوبی نیز مواجه شده است.

رویدادهای فرهنگی در کافه کتاب سایه رشت

همچنین در طبقۀ پایین کافه قسمتی برای فروش کتاب و مجله و آثار هنری در نظر گرفته شده است. کتاب‌ها اغلب کتاب‌هایی هستند که در آنجا رونمایی شده اند و آثار هنری هم با قیمتی معقول به فروش می‌رسند.

دیگر ویژگی های کافه

یکی از مهمترین ویژگی‌های کافه کتاب سایه رشت این است که در هر کدام از فضاهای کافه که بنشینید، به جز کتابخانه‌ها، می‌توانید از تماشای منظرۀ پارک لذت ببرید. چه هوا آفتابی باشد چه بارانی یا برفی، دیوارهای شیشه‌ای کافه این فرصت را به شما می‌دهند که از نشستن در دل طبیعت لذت ببرید. تراس‌های کافه نیز سرپوشیده هستند و حتی در روزهای بارانی هم می‌توانید از آنها استفاده کنید، به علاوه وسایل گرمایشی هم دارند.

کافه کتاب سایه در رشت

از دیگر ویژگی‌های جالب کافه کتاب سایه این است که از نظر پخش موسیقی به سه قسمت جداگانه تقسیم شده است. در یک قسمت موسیقی پروگرسیو راک پخش می‌شود، در قسمت سبز موسیقی سنتی پخش می‌شود و برای قسمت خاکستری که سالن اصلی است موسیقی پاپ راک در نظر گرفته شده است.

خیلی از مشتری های کافه دائمی هستند و کافه را می‌شناسند و حتی خیلی ها اهل رشت نیستند و از شهرهای دیگر به اینجا می‌آیند.  یکی از تفکرات پشت این کافه این بوده که فضای کافه به گونه باشد که افراد میانسال هم علاوه بر جوانان از حضور در این کافه لذت ببرند.

موسیقی کافه کتاب سایه رشت به عنوان آخرین ویژگی، این را هم باید اضافه کنم که همان طور که راجع به طراحی کافه کتاب سایه رشت توضیح دادم، در اینجا به این موضوع توجه شده که کسانی که می‌خواهند تنهایی به کافه بروند فضایی برایشان فراهم باشد تا بدون احساس معذب بودن از رفتن به کافه لذت ببرند.

عکس‌ها: صحرا باختری

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

 1. با سلام
  پارسال یه کافه کتاب تو یکی از روستاهای رشت دایر شد قضیه این بود که ی کافه قدیمی به کافه کتاب تبدیل شد. اهالی روستا هر روز که برای صرف چای و گپ و گفت می آمدند با قفسه کتاب و چند تا مجله روبه رو می شدند و از کتاب ها و خبرهای تو مجله باخبر می شدند.داشتم دنبال عکس های اون برنامه می گشتم که به خبر کافه کتاب سایه برخورد کردم.
  وه… چقد عالی و چه ایده قشنگی!
  ممنون از این فکر بکر
  نمی دونم کی این کافه افتتاح شده، اما در اولین فرصت حتما میام و از نزدیک کافه رو بخصوص کتابخونشو می بینم.
  امیدوارم همیشه و همیشه کافه کتابی شلوغ داشته باشید
  فقط ی سوال، کتاب های شما از چه گروه سنی شروع میشود؟رده نوجوان دارید؟
  و شاید یکی از مشتری های همیشگی تون بشوم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن