کافه وزیری یزد

کافه صبحانه وزیری یزد؛ یک تجربه سنتی

از بین تمام کافه‌ها با تم‌ها و رنگ و لعاب و منوهای مختلف این بار به سراغ کافه وزیری یزد رفته‌ایم. کافه‌ای که در عین مدرن شدنش هنوز رنگ و بوی سنتی یزد را در خودش حفظ کرده. یک ترکیب زیبا از هر دو که با ملاحت کنار هم نشسته‌اند.

یزد را عادت کرده‌ایم به ساباط‌ها و خلوتی و سکوتش بشناسیم. عادت کرده‌ایم اگر حرفی از رستوران و مغازه‌هایش به میان می‌آید توی ذهنمان همان مغازه‌های قدیمی و تک و توک رستوران‌های سنتی‌اش بیایند که همگی بدون هیچ خودنمایی و آرایشی در ظاهرشان، لابه‌لای کوچه‌ پس‌ کوچه‌های شهر پنهان شده‌اند. انگار یزد توی ذهن همه‌مان یک شهر خجالتی ا‌ست. مثل بچه‌ای که خودش را همیشه پشت کوچه‌های خاکی‌رنگ پنهان کرده باشد.

اما این روزها یزد هم می‌رود که مثل باقی شهرها تغییر کند. هرچقدر سعی کرده سنت‌هایش را حفظ کند باز هم جاهایی هستند که لا‌ به‌ لای آن یزد سنتی آمده‌اند لباس مدرنیته به تن شهر کرده‌اند. اگر آخرین بار چهار پنج سال قبل هم شهر را دیده باشید باز ممکن است امروز از این همه حجم کافه‌های مختلف که تمام شهر را پر کرده‌اند متحیر شوید.

اگر برای کافه نشینی به دنبال فرهنگ بگردیم، در یزد چنین چیزی به شکل سنتی پیدا نمی‌کنید. چند ده سال قبل‌تر حتی قهوه‌خانه‌های سنتی هم به تعداد خیلی محدود به نسبت شمال یا شمال غرب کشور در میان کوچه و خیابان‌ها دیده می‌شدند. چون اصولا شهر فرهنگی متفاوت دارد و مهمانی‌ها و دور هم نشستن‌ها بیشتر در خانه‌ها رواج دارد.

مسیرهای دسترسی به کافه وزیری یزد

کافه وزیری یزد کجاست

سر راست‌ترین مسیر این است که به خیابان مسجد جامع بروید. می‌توانید اول مسجد را خوب و کامل ببنید و بگردید و بعد وارد چهارسوق کنارش شوید و کمی جلو بروید. از آنجا تابلوی کافه صبحانه وزیری را از دور می‌بینید.

مسیر کمی سخت‌تر از زندان اسکندر می‌گذرد. اگر زندان و محله فهادان را کامل دیدید و دل‌تان یک چای قند پهلو یا جایی برای در کردن خستگی پاهای‌تان خواست راه بیافتید و به سمت پشت چارسوق بیایید. واردش که شوید اول چند مغاره قدیمی مسگری و ابزار سازی می‌بینید و بعد کمی که به سمت مسجد حرکت کنید به کافه صبحانه وزیری می‌رسید.

دکور کافه کافه وزیری یزد

دکور کافه وزیری یزد

می‌گوید دکور کافه کار دست پسر جوان صاحب کافه است. میزها و صندلی‌ها چوبی و کوتاه هستند و شما را به سطح زمین نزدیک می‌کنند. همین هم انگار حس بیشتری از آرامش به فضای کلی کافه می‌دهد. کافه در کل خیلی بزرگ یا خیلی کوچک نیست. اسباب و اثاثیه عجیبی هم ندارد که از بقیه متمایزش کند ولی همین سادگی‌اش گیراست.

بیرون کافه روی سکوهای جلوی مغازه که حجره‌های قدیمی چارسوق هستند هم تشک، پتو و وسایل پذیرایی هست که برای آنهایی که دلشان می‌خواهد حین خوردن غذا یا قهوه‌شان مردم و رفت و آمدهای داخل بازارچه را نگاه کنند خیلی مناسب است. مخصوصا اگر زمستان باشد و بساط کرسی به راه.

منو کافه وزیری یزد

 

میان‌وعده‌ها

چند غذای سبک در منوی کافه صبحانه وزیری است که بعضی‌هایشان همان غذاهای معمول توی تمام ایران هستند. مثل کشک بادمجان، کوکو سبزی و یا انواع اسنک‌ها. اما این میان یکی‌شان کمی بیشتر یزدی است و آن مشتوک یا موچولوک است. این غذا نمونه‌هایی در آذربایجان یا قزوین هم دارد که نمونه یزدی تفاوت‌های کمی با آنها دارد.

برای درست کردن این فست فود سنتی باید اول نان تنوری یزد را از قبل خشک کنید. بعد پودرش کنید و با کمی پنیر، سبزی خوردن، پیاز داغ و گردو ورز دهید. می‌توانید برای تر شدن و بهتر به هم چسبیدن کمی شیر یا ماست هم اضافه کنید. در نهایت خمیر یکدستی به دست می‌آیند که باید آن را در دستان‌تان مشت کنید و به صورت بیضی یا گلوله‌ای در بیاورید.

نوشیدنی‌های سرد

کافه وزیری برای روزهای گرم یزد هم چند نوشیدنی دارد که بهترین آنها شربت گل ختمی یا خواصی است. آب انار و لیموناد کافه هم بین مشتری‌ها طرفداران خودش را دارد. اگر وسط تابستان توی کوچه پس کوچه‌های پشت مسجد جامع تشنه شدید سریع تن به آب معدنی‌ها ندهید. کافی است راه‌تان را به سمت چارسوق کج کنید. کمی در کافه وزیری استراحت و کامتان را با شربت‌هایش خنک کنید.

قهوه یزدی

منو کافه وزیری یزد

اگر اهل قهوه خوردن هستید و در چشیدن مزه‌های جدید درصدی از ماجراجویی در وجودتان دارید می‌توانید قهوه یزدی سفارش دهید. شاید از خودتان بپرسید مگر یزد هم قهوه دارد؟ باید بگوییم بله. از قدیم رسم بوده که در مراسم عزای امام حسین و یا ختم‌ها نوعی قهوه سرو کنند. این قهوه پایه‌اش مانند قهوه ترک است. با این تفاوت که با میخک، دارچین، گل سرخ، هل و چند ادویه معطر دیگر کمی طعم‌دارش می‌کنند و در نهایت هم به آن نبات زعفرانی یزدی اضافه و حسابی شیرینش می‌کنند.

این قهوه به خاطر موادی که به آن اضافه می‌شده برای رفع غم و اندوه بسیار مناسب بوده و برای همین در مراسم عزا از آن استفاده می‌کردند. کافه وزیری این قهوه را با حاجی بادام که یکی از شیرینی‌های مشهور یزدی است سرو می‌کند.

البته انواع دیگر قهوه مانند اسپرسو، ترک، عربی و امریکانو هم مانند تمام کافه‌ها اینجا سرو می‌شود که برای کسانی که کمتر به دنبال طعم‌های جدیدند مناسب است.

یکی دیگر از چیزهایی که در کافه وزیری نباید خوردنش را فراموش کنید صبحانه است. چیزی که شهرت اصلی کافه از همان می‌آید. منوی صبحانه کافه برای روزهایی مناسب است که می‌خواهید تا شب حسابی یزد گردی کنید و باید روزتان را پر انرژی شروع کنید.

قیمت‌ های کافه وزیری یزد

کافه وزیری شاید در دسته کافه‌های ارزان یزد قرار نگیرد اما فضای دنج و خدماتش به هزینه‌هایش می‌ارزد. البته اگر بخواهید قیمت‌ها را با تهران یا خیلی شهرهای بزرگ دیگر مقایسه کنید خیلی همه چیز از حد تصورتان ارزان‌تر خواهد بود.

رویدادهای فرهنگی در کافه وزیری یزد

کافه وزیری به جز سرو غذا و نوشیدنی سعی می‌کند در امور فرهنگی هم ورود کند. خیلی وقت‌ها مناسبت‌های فراموش شده‌ای مانند آب پاشونک یا اول تاوسونی که همان اول تابستان در لهجه یزدی است و در قدیم مردم این روز را با پاشیدن آب به هم جشن می‌گرفتند را هم زیر چارسوق مسجد جامع زنده می‌کند.

عکس‌ها: نگار علیزاده

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *