فرهنگ و هنر

کافه موتزارت تهران؛ آرامش در پناه موسیقی

همانطور که از اسم کافه موتزارت پیداست اینجا اساسی‌ترین نقش را موسیقی بازی می‌کند.  صاحبان کافه معتقدند که به وسیله موسیقی می‌توان انسان را به واکاوی در آن بخش از لایه‌های وجودی خودش که غبار اندود شده است واداشت. موسیقی در این کافه موتزارت تهران محوریت اصلی داستان است، وقتی کسی تنها در کافه نشسته و یا منتظر کسی است به واسطه موسیقی خاصی که فضا را پر کرده است ناخودآگاه وادار می‌شود رجوع کند به آن قسمت‌هایی از درون خودش که مدت ‌هاست به آن سر نزده است. به جستجو در خودش بپردازد و این معجزه موسیقی است.

ما همیشه موسیقی را پخش می‌کنیم و در خلال آن به کارهایمان می‌رسیم ولی در اینجا موسیقی خود هویت جداگانه‌ای دارد. همه در این کافه باور دارند که موسیقی می‌تواند جای خالی نداشته‌ها را پر کند پس نایاب‌ترین و خاص‌ترین آثار در کافه موتزارت پخش می‌شود آثار بزرگانی همچون موتزارت، بتهوون، مکس ریشتر، زبیگنیف پرایزنر (آهنگساز فیلم‌های کیشلوفسکی)، صوت‌های به‌جا مانده از ویرجینیا وولف (نویسنده انگلسی) و حتی یک بار در کافه کنسرتی برگزار شد که کاملا موسیقی بر اساس آمبیانس فضا در همان لحظه تعریف شد که واقعا اتفاق لذت‌بخشی می‌تواند باشد.

با این اوصاف شما را به کافه موتزارت تهران دعوت می‌کنیم تا در پناه موسیقی ساعات خوشی را بگذرانید.

چرا  موتزارت؟

دلیل اینکه از بین اهالی موسیقی اسم کافه، موتزارت باشد هم در نوع خود جالب است. موتزارت کسی بود که در سده 18 موسیقی را از لحاظ زیبایی شناسی به دنیا شناساند. کسی که جویا و پیگیر بود، کسی که باهوش بود اما شخصیت واقعی‌اش هیچ وقت شناخته نشد و همیشه خود واقعی‌اش تنها بود.

سعی صاحبان کافه موتزارت تهران بر این بوده است که با تمامی عناصر به‌کار گرفته شده، آدم‌ها را بیشتر با خود واقعی‌شان و درونیات‌شان رو به رو کنند و علی الخصوص به واسطه موسیقی از آن‌ها بخواهند بیشتر در مورد خودشان بیاندیشند.

با زبان موسیقی و نقاشی و عکس بخواهند از همه که بیشتر تفکر کنند چرا که معتقدند روزمرگی آدم‌ها را بیشتر به سمت سطحی نگری می‌برد. به همین دلیل هم سعی شده در انتخاب تمامی کسانی که در این کافه کار می‌کنند فاکتور هنرمند بودن در اولویت باشد.

منو کافه موتزارت تهران

منو کافه موتزارت تهران مجموعه کاملی از نوشیدنی‌ها، عصرانه‌ها و غذاها را شامل می‌شود. همینطور در هر ساعتی که بخواهید منو صبحانه برایتان سرو می‌شود.

اینجا در نوشیدنی‌ها خبری از سیروپ و مواد نگه‌دارنده و نوشیدنی‌های مضر همچون نوشابه نیست. توجه به طبیعی بودن یک اصل است. نوشیدنی‌ها هم مانند یک کوارتت موسیقایی تهیه و سرو می‌شوند. به این صورت که هر نوشیدنی از چهار جز تشکیل شده است که یک کدام از آنها نقش اصلی را دارند. برخلاف اکثر کافه‌ها اینجا پیتزا و برگر هم سرو می‌شود.

فضای کافه موتزارت تهران

کافه موتزارت تهران دارای دو فضای درونی و بیرونی است. فضای بیرونی با پنجره‌های سرتاسری مشرف به خیابان شهید بهشتی است و با توجه به اینکه کمی از سطح زمین ارتفاع دارد منظره‌ای که از این پنجره‌ها می‌توان دید آسمان تهران است با گلدان‌هایی که لبه پنجره‌ها چیده شده است.

فضای داخلی کافه هم سقف بلند دارد و دلباز است. دیوارهای کافه با آثار نقاشان و عکاسان درجه یک مفتخر شده است مانند خانم میترا ابراهیمی، خانم فرشته فردوسی و مجموعه عکس‌های خانم سمیرا افروخته.

دو نقاشی دیواری فوق العاده جالب در دیوار کافه وجود دارد که کار هنرمند خوب کشورمان خانم صبا نصیری است. نقاشی دیواری فضای داخلی نقاشی اجرای یک سمفونی است و شامل اتفاقاتی است که در یک روز در کاخی برای موتزارت می‌افتد. نقاشی دیواری فضای بیرونی هم یک روز را در شهر پراگ در حاشیه رودخانه نشان می‌دهد‌.

نکته جالب در مورد کافه موتزارت تهران این است که به تمامی اجزاء موجود درکافه فکر شده است و هرکدام به دلیل و منطقی در اینجا کنار هم قرار گرفته‌اند، مثل نقاشی‌ها، موسیقی‌ها، انتخاب رنگ دیوارها، نورپردازی‌ها و لوگو کافه که یک نت شکسته با یک خط میزان است که لوگو کافه را می‌سازد.

آدرس کافه موتزارت تهران

آدرس: تهران –  خیابان شهید بهشتی – برج نگین آزادی – طبقه اول

تلفن : 02142771717

مسیرهای دسترسی به کافه موتزارت تهران

ایستگاه مترو ( میرزای شیرازی) در خط سه مترو درست رو به روی کافه موتزارت تهران قرار دارد. مترو راحت‌ترین و سریع‌ترین راه برای رسیدن به کافه موتزارت است.

اما اگر با ماشین شخصی می‌خواهید به کافه بروید محدوده خیابان در طرح زوج و فرد قرار دارد اما در محدوده طرح ترافیک نیست، بنابراین به راحتی می‌توانید خود را به خیابان شهید بهشتی برسانید، در ضمن درست کنار کافه پارکینگ خودرو هم وجود دارد که برای مشتریان کافه رایگان است.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن