کافه مارسی اصفهان

طعم یک فنجان قهوه ترک یونانی در کافه مارسی اصفهان

کافه مارسی اصفهان را در یک عصر پاییزی در محله جلفای اصفهان کشف کردم. در حال قدم زدن بودم و نم بارانی هم می‌زد و دل‌انگیز بودن هوای اصفهان چند برابر می‌شد. کافه‌ای که دم در آن پیرزنی نشسته بود نظرم را جلب کرد و دلم خواست بروم و داخل کافه را ببینم و چیزی بخورم.

داخل شدم درون کافه یک دختر تنها و یک پسر تنها را دیدم که به تنهایی قهوه می‌خوردند. گویا کافه مارسی اصفهان جایی است که کسانی که هوس قهوه کرده‌اند به تنهایی به اینجا می‌آیند قهوه‌ می‌خورند و می‌روند. البته که دکوراسیون کافه نیز این امر را تشدید می‌کند. شما در این کافه میزهای گرد و مربعی نمی‌بینید که جای نشستن دو، سه الی چهار نفر دور آن باشد.

کافه مارسی

بیشتر صندلی‌ها به صورت نیمکتی چیده شده‌اند و آن قوری قهوه بزرگ وسط کافه نیز که از آن به عنوان دکور استفاده می‌شود نشان از این امر دارد که اینجا افراد یا به تنهایی می‌آیند یا نهایت با یک نفر دیگر. البته به سبک بارهای تگزاس که در فیلم‌ها دیدیم شما می‌توانید حتی پشت پیشخوان نیز بنشینید و با صاحب کافه نیز هم‌کلام شوید. ناگفته نماند که جای دنج و خلوتی است اگر از همهمه فضای شهری دل‌گیر بودید می‌توانید ساعتی اینجا نشسته، خستگی در کنید و با مادر و پسر صاحب کافه کمی هم گفتگو کنیم.

کافه مارسی اصفهان را مادری به همراه پسر خود می‌گردانند و از قدیمی‌های محله جلفا هستند. پسر می‌گوید که ۸ سال است که در محله جلفا کافه دارند. پیشتر در داخل پاساژ بودند و حالا کافه‌ خود را بر خیابان دارند. از کسب و کار در اینجا از او می‌پرسم که سخت نیست با وجود اینکه تمام محله پر از کافه است. راضی است و می‌گوید که خیلی از کافه‌ها اینجا ماندنی نیستند، زود جمع می‌کنند و می‌روند.

منو کافه مارسی اصفهان

منوی کافه مارسی، هم قهوه ترک دارد و هم قهوه ترک یونانی. تفاوت این دو را از پسر می‎پرسم و برایم توضیح می‌دهد که قهوه یونانی بر پایه شیر درست می‌شود. برخلاف قهوه ترک که پایه آن آب است. قهوه‌ ترک را به عادت تمامی کافه‌ها برایم با آب سرو می‌کند. تلخ‌ترین و خوشمزه‌ترین قهوه ترکی است که تا به حال خورده‌ام. حالا دختر و پسر تنها رفته‌اند. ولی افراد دیگر برای خرید قهوه و دیگر فروختنی‌های داخل پیشخوان می‌آیند و خرید می‌کنند و می‌روند. مادر دوستانی هم دارد که گه گداری می‌آیند و با او حرف می‌زنند. مادر مثل تمامی مادرها و مادربزرگ‌ها در اوقات تنهایی و فراغت بافتنی می‌بافد.

سبک اروپایی کافه مارسی

کافه مارسی

کافه مارسی اصفهان بیشتر کافه به سبک کافه‌های خارجی است. فرهنگ کافه رفتن در خیلی از کشورهای همسایه مثل ترکیه و کشورهایی اروپایی به این گونه است که افراد به تنهایی کافه می‌روند که کتابی بخوانند، قهوه بخورند و زمانی را شاید طولانی به تنهایی در کافه بگذارنند.

اما فرهنگ کافه رفتن در ایران بیشتر فرهنگی جمعی است که افراد با دوستان، آشنایان و این اواخر حتی با خانواده به کافه می‌روند بیشتر برای گپ زدن و خوردن نه فقط قهوه بلکه خوردنی‌هایی از قبیل پاستا و پیتزا و غیره که شاید محل سروشان بیشتر رستوران‌ها باشد.

کافه مارسی از جنس کافه‌هایی است که به فرهنگ کافه رفتن به سبک خارجی نزدیک است. دکور کاملا تیره و رومیزی‌ها به رنگ قرمز و مشکی نیز بیان‌کننده همین امر است.

کافه مارسی

در مورد عادت سرو قهوه ترک با آب، سخن‌های فراوانی است. برخی می‌گویند که آب در کنار قهوه ترک سرو می‌شود برای آنکه افراد در ابتدا از آب بنوشند و پس از آن قهوه ترک را بنوشند و این گونه طعم خالص قهوه ترک را بهتر درک می‌کنند. اما بعضی دیگر معتقد هستند که لیوان آب کنار قهوه ترک برای نوشیدن پس از قهوه ترک است که لردهای قهوه داخل دهان را بشویند.

اما تجربه من در کافه مارسی، تجربه متفاوتی بود. با اینکه بارها و بارها ترکیب قهوه ترک و آب را امتحان کردم در کافه مارسی تجربه متفاوتی داشتم. طعم قهوه ترک یونانی در کافه مارسی، طعم قهوه اصیل و تلخ داشت که وقتی پس از آن آب معمولی را نوشیدم به نظرم آن آب شیرین‌ترین آب دنیا بود. در حالیکه با هیچ شیرین‌کننده‌ای شیرین نشده بود. به نظرم یکی از ناب‌ترین تجربه‌های خوردن قهوه را در کافه مارسی تجربه کردم.

جلفا؛ محله ارمنی که دیگر کمتر ارمنی دارد

باز هم با پسر هم‌کلام می‌شوم و کنجکاوی خاصی دارم که بدانم محله جلفا که به محله ارامنه معروف است، آیا واقعا ارامنه در آن زندگی می‌کنند و یا کسب و کار دارند؟ از پسر می‌پرسم که آیا او خود ارمنی است؟ به من جواب می‌دهد که نه او ارمنی نیست و ارمنی‌ها دیگر کمتر در محله جلفا هستند و می‌شود گفت که اکثر آنها از این محله جلفا و کشور ایران خیلی پیشترها مهاجرت کردند.

البته که خود نیز در گشت و گذار در محله جلفا دریافته بودم که محله جلفا محله‌ای برای گذراندن زمان در بین جوانان است و به علت داشتن مراکز خریدن بزرگ مکانی برای گشت و گذار و خرید خانواده‌ها نیز شده است.

بعد از خوردن یک قهوه یونانی ناب و گپ دوستانه و کوتاه با پسر صاحب مغازه، دوباره رهسپار گشت و گذار در محله جلفا می‌شوم.

گفته بودند اگر زمان کریسمس در جلفا باشم با یک دنیا نور و شادی رو به رو خواهم شد.

عکس‌ها: نرگس گلستانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *