شکم گردی

کافه شهر کاغذی شیراز؛ کافه‌ای با حال و هوای حیاط‌های قدیمی شیراز

کافه شهرکاغذی شیراز یکی از کافه کتاب‌های معروف شیراز است. با آمدن به شهر کاغذی می‌‌توانید با یک تیر دو نشان بزنید، البته شاید هم چند نشان، چرا که این کافه بخش‌‌های مختلفی دارد.

جولانی میان دنیای کتاب‌ها در کافه شهر کاغذی شیراز

از در کافه ابتدا وارد یک راهرو می‌شوی و میرسی به طبقه اول. این جا دنیای کتاب‌‌هاست. کمتر کتابی پیدا می‌شود که بخواهید بخرید و اینجا پیدا نکنید. البته خوشبختانه این‌جا خبری از کتاب‌های کمک آموزشی نیست، فروش این مدل کتاب‌ها را سپرده‌اند به صنفِ متخصص خودش. این جا جولانگاهی است میان کتاب‌هایی برای زندگی.

کافه شهر کاغذی

دسته بندی کتاب‌ها به خوبی در این جا انجام شده است. بخش سمتِ راست اختصاص دارد به کتاب‌هایی با موضوع فلسفه، علوم اجتماعی و علوم سیاسی. در میز میان کتابفروشی، کتاب‌های داغ و تازه از تنور درآمده جا خوش کرده‌اند، قسمت سمت چپ هم بیشتر شامل کتاب‌های داستانی و روانشناسی است.

حتی اگر قصد خرید کتاب هم ندارید، بد نیست سری به میز تازه‌ها بزنید، احتمالا کتابی میان گلچین کتاب‌‌ها پیدا خواهد شد که چشم‌تان را بگیرد.

دستچینی از دست‌سازهای رنگارنگ در کافه شهر کاغذی شیراز

کافه شهر کاغذی

طبقه بالای کافه شهرکاغذی از آن قسمت‌هایی است که محصولات آن حسابی از آدم دل می‌برند. اولین چیزی که معمولا چشم شما را خواهد گرفت، بخش دفترچه‌های رنگی‌رنگی خواهند بود در انواع و اقسام مختلف و البته انواع متعلقات رنگی کتاب‌ها، مثل نشانک‌‌های کتاب.

بخش کناری هم اختصاص دارد به انواع سوغاتی‌ها، و دست‌سازهای هنری و زیبا. ریزه ‌میزه‌جات خوشگل و رنگارنگ.

راستی اگر به این بخش سر زدید، حتما از پنجره‌های این قسمت نگاهی به حیاط کافه بیندازید. این جوری می‌توانید، کل منظره زیبای کافه را یک جا از نظر بگذرانید.

بخش دیگر طبقه دوم هم اختصاص دارد به کتاب‌های کودکان و بازی‌‌های فکری. اگر اهل بازی‌‌های فکری یا استراتژیک هستید، می‌توانید از این بخش از شهرکاغذی نهایت استفاده را ببرید. میزهایی در این بخش به بازی‌کردن اختصاص داده شده است. این جا می‌توانید با بازی‌های گوناگون اوقات خوشی را در کنار دوستانتان برای خود رقم بزنید.

کافه شهر کاغذی شیراز، حیاطِ سبز کوچک

کافه شهر کاغذی

در انتهای طبقه اول، می‌رسید به کافه شهر کاغذی شیراز، کافه‌ای با فضایی متفات و دل‌انگیز. از پله‌‌ها که پایین می‌آیی، اولین چیزی که به چشمت می‌خورد، حوضِ بزرگ میانی حیاط است که در احاطه شمعدانی‌هاست، میز و نیمکت‌های چوبی و درخت‌های بالابلند و همیشه سبزِ نارنج شیراز. درخت‌‌هایی که این جا را در هر فصلی به رنگ سبز در آورده‌اند، حالا بهار باشد یا چله زمستان فرقی نمی‌کند. بیراه نیست که اهالی خود کافه نام این جا را گذاشته‌اند: حیات سبزِ ما.

اگر خوش شانس باشید و زودتر آمده باشید، مثلا نزدیکی‌های غروب، اگر خوب گوش کنید، صدای گنجشک‌ها که روی درختان برای خودشان آواز سر داده‌اند را هم می‌توانید بشنوید.

منو کافه شهر کاغذی شیراز

کافه شهر کاغذی

برخلاف بیشتر جاهایی که فضای زیبایی دارند، اما قهوه‌هایی معمولی، این جا قهوه‌هایشان نیز درجه یک است و توسط باریستاهای حرفه‌ای سرو می‌شود. حتی اگر از طرفداران قهوه موجِ سوم هم باشید، باز هم در منوی کافه سلیقه شما در نظر گرفته شده است.

اگر هم در فصل بهار و تابستان به شیراز سر زده‌اید، که انواع عرقیاتِ شیراز حالتان را خوش می‌کند و لبخند بر لبانتان می‌نشاند.

اگر هم قسمت‌تان شد و در هوای بارانی به این جا سر زدید که دیگر بهتر از این نمی‌شود. خوبی این جا این است که فضای حیاط را با سقفی بلند پوشانده‌اند تا از گزند باد و باران در امان بماند.

اگر بودید و باران زد، آمیختن عطرِقهوه و بوی خاکِ باران خورده با یکدیگر، عیش‌تان را تمام خواهد کرد.

این جا معمولا عصرها و شب‌ها به خاطر فضای دنج و هوای مطبوعش، شلوغ‌تر است. فضای کافه برای گپ‌و‌گفت‌ها و دورهمی‌های دوستانه بی نظیر است.

آدرس کافه شهر کاغذی شیراز

آدرس کافه شهر کاغذی قصرالدشت، حدفاصل سه راه برق و ملاصدرا، کوچه ٢۵ قصرالدشت است.

ساعت کار کافه شهر کاغذی شیراز

کافه شهر کاغذی شیراز، از شنبه تا پنج شنبه از ساعت ۸/۳۰ تا ۲۳ و جمعه‌ها از ۸/۳۰ تا ۱۲ و بعد از ظهرها از ۱۶ تا ۲۳ باز است.

اگر به شیراز سفر می‌کنید، لذتِ دیدن این شهر کوچکِ زیبا را از دست ندهید. کافه‌ای که حسابی حال و هوای شیراز در آن جاری است.

 

دوست دارید در مورد “سوغات شیراز” نیز بدانید؟

عکس‌ها: مریم معدلی

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن