کافه ارثیه قزوین

کافه ارثیه قزوین یا کافه عینک ارثیه

بعضی‌ها می‌گویند کافه ارثیه قزوین، قدیم‌ها یک عینک‌ فروشی بوده و حالا صاحب با ذوقش آن را تبدیل به کافه کرده است. بعضی‌ها می‌گویند نه این‌طور نبوده است. صاحب کافه اجداد عینک‌ فروشی داشته و حالا با وسایل به ارث رسیده از آن روزها کافه‌اش را تزیین کرده است.

اینکه داستان واقعی چه بوده مهم نیست. مهم این است که دکوری شبیه به این کافه در جای دیگری از ایران نظیر ندارد. دیوارها هر کدام بخشی از نوستالژی‌ها و خاطرات جمعی یک خانواده، یک شهر و در مقیاسی بزرگ‌تر یک کشور را به تصویر کشیده‌اند.

قزوین شهری گمنام در گردشگری

کافه ارثیه قزوین

قزوین از آن شهرهایست که به نسبت زیبایی‌هایش همیشه کمترین توجه‌ها را از توریست‌ها به خود دیده است. شاید دلیلش قرارگیری بین تهران و شهرهای شمالی باشد و اینکه آدم‌ها اگر گذرشان به آن حوالی بیافتد یا مسافر تهران‌اند و یا در راه شمال‌. کمتر پیش می‌آید جز برای یک توقف کوتاه و خوردن نهار یا صبحانه در خروجی‌های قزوین، سری هم به داخل آن بزنند.

اما اگر حتی تمام زیبایی‌های قزوین را نادیده بگیریم و بخواهیم فقط یک وعده غذا یا یک میان وعده و نوشیدنی کوچک هم در شهر بخوریم باز هم این شهر گزینه‌هایی هیجان‌انگیزتر برای شکم گردی و کافه نشینی دارد که کمی دورتر از حاشیه‌های شهر و اتفاقاً در دل آن‌اند.

کافه ارثیه قزوین

یکی از آن چیزهایی که در قزوین گردی نباید نادیده گرفت کافه نشینی است. قزوینی‌ها این روزها حسابی شهرشان را پر از کافه‌های جذاب کرده‌اند. مخصوصاً بعد از بازسازی و احیای سرای سعدالسلطنه که حالا آن کاروانسرای قدیمی به محلی برای قدم زدن و خرید کردن و کافه نشینی تبدیل شده است.

یکی از بهترین‌ کافه‌های سرای سعدالسلطنه، کافه عینک ارثیه است. کافه‌ای با حال و هوای قدیمی و نوستالژیک که امکان ندارد از جلویش بگذرید و وسوسه داخل رفتن وجودتان را نگیرد.

دکور کافه ارثیه قزوین

کافه ارثیه قزوین

بخش‌هایی از دیوارهای کافه ارثیه صرفاً به عینک‌ها، لوازم چشم پزشکی و بینایی سنجی قدیمی اختصاص دارند. بخش‌هایی عکس‌های خانوادگی هستند که حتی گردگیری هم نشده‌اند. انگار گردهای رویشان بخشی از هویتشان‌اند، بخشی از ارزش و قیمتشان.

دیوار پلاسکو در کافه عینک ارثیه

کافه ارثیه قزوین

اما از بین تمام دیوارهای تزیین شده، دیوار پلاسکو بیشتر از همه قلب آدم را از جا می‌کند. شاید برای اینکه هر کجای دیگر کافه را که نگاه کنی خاطره‌ا‌ی شخصی می‌بینی. چیزی که کمتر حس هم ذات پنداری را در تو برمی‌انگیزد؛ اما در دیوار پلاسکو خاطره‌ای از سخت‌ترین روزهایی را می‌بینی که ظرف یک هفته بر همه ملت گذشت. ساختمان پلاسکو به عنوان اولین نمادهای مدرنیته در تهران فرو ریخت و آدم‌های بی‌گناه زیادی مخصوصاً آتش‌نشان‌ها دراین‌بین کشته شدند. کافه عینک ارثیه به بهترین شکل ممکن با گرد هم آوردن چند نماد کوچک این خاطره تلخ ملی را روی دیوارش ثبت کرده است.

منوی کافه ارثیه قزوین

کافه ارثیه قزوین

اگر اهل نوشیدنی‌های خنک باشید منوی کافه عینک ارثیه انواع و اقسام شربت‌های گیاهی را دارد. از همه جذاب‌تر شربت سکنجبین خیار است که بومی قزوین و بسیاری دیگر از شهرها مخصوصاً شهرهای مرکزی ایران است. این شربت ترکیب خوشمزه‌ای از سکنجبین، آب و خیار رنده شده است.

از دیگر خنکی‌جات‌های منوی عینک ارثیه قاشق‌تراش است. معجونی خنک از ترکیب عرقیات گیاهی و طالبی قاشق‌تراش شده.

اگر اهل نوشیدنی‌های گرم هستید می‌توانید قهوه‌های دمی کافه را تست کنید. مخصوصاً اگر مسافرید و نمی‌خواهید خواب‌آلودگی سر ظهر فرصت گشت زدن در شهر را ازتان بگیرد. می‌توانید در کنار قهوه‌تان باقلوا یا باقی شیرینی‌های قزوین را هم سفارش دهید؛ که البته قزوین شهر شیرینی‌هاست و نمی‌شود بدون خوردن شیرینی‌هایش سفرتان را تمام کنید.

کافه ارثیه قزوین

به جز شیرینی‌های سنتی یک نوع کیک هیجان‌انگیز هم توی منو هست که برای اینکه بخوریدش باید خوش‌شانس باشید. «کیک ارثیه» فقط ده بار در روز سرو می‌شود و اگر دیروقت به کافه سر بزنید احتمالاً تمام ‌شده است.

اگر اهل خوردن وعده‌های شام و نهار در کافه هستید، می‌توانید سوپ یا غذاهای روز که به‌تازگی به منو اضافه‌شده‌اند را سفارش دهید.

قیمت‌ منو کافه ارثیه قزوین

قیمت‌های منوی کافه عینک ارثیه نسبتاً ارزان هستند. برعکس دکور کافه و فضایش که این تصور را ایجاد می‌کند که پا به کافه‌ای باقیمت‌های بالا گذاشته‌اید، همه قیمت‌ها در یک طیف معقول و منطقی قرار دارد.

پنجره‌هایی رو به کاروانسرا

کافه ارثیه قزوین

از جذابیت‌های کافه عینک ارثیه پنجره‌ها و نماهایشان رو به بیرون است. پشت هر کدامشان که بنشینید می‌توانید کاروانسرای سعد‌السلطنه و زیبایی‌هایش را ببینید. مردمی که می‌آیند و می‌روند و تو انگار با پنجره‌ها یک قاب زیبا دور هرکدامشان گرفته‌ای و با موسیقی پس‌زمینه‌ای که داخل کافه می‌شنوی مثل یک مستند از روزمرگی‌های قزوین تماشایشان می‌کنی.

بیرون‌بر برای آن‌ها که عجله دارند

هرچند نشستن توی کافه حال و هوای خودش را دارد اما اگر عجله دارید و هنوز خیلی جاهای شهر را ندیده‌اید می‌توانید قهوه و باقی خوراکی‌هایتان را بگیرید، بیرون ببرید و در حین گشت زدن نوش جان کنید.

عکس‌ها: نگار علیزاده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *