فرهنگ و هنر

کاخ سعد آباد تهران؛ کاخی برای زندگی درباری

فهرست مطالب

سابقه­ کاخ سعد آباد تهران به دوران قاجاری برمی­‌گردد و مثل بیشتر کاخ‌­های تهران،‌ از آن به‌عنوان یک ملک ییلاقی در یک باغ بزرگ استفاده می­‌شد. تا سال‌­ها از این کاخ استفاده خاصی نشد تا اینکه در زمان پهلوی ۱۸ کاخ جدید در آن محوطه ساختند، ‌بعد از انقلاب هم درهای مجموعه با کاربری موزه به روی مردم باز شدند. با من در نابرو همراه شوید تا از این کاخ که از جاهای دیدنی تهران است، دیدن کنیم.

سوالات پرتکرار درباره کاخ سعدآباد

آدرس دقیق کاخ سعدآباد تهران کجاست؟

تهران، خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

ساعت بازدید از کاخ سعدآباد

ساعت بازدید از موزه در نیمه اول سال از 9 تا 18:45 و در نیمه دوم سال از 9 تا 17 است. همچنین ساعت کار گیشه فروش بلیت‌ها در نیمه اول سال از 9 تا 17 و در نیمه دوم سال از 9 تا 16 است.

قیمت بلیت ورودی به کاخ سعدآباد

بلیت ورودی مجموعه و کاخ موزه سبز 5000 تومان و سایر موزه‌ها 4000 تومان است.

مسیرهای دسترسی کاخ سعدآباد با مترو چیست؟

در مسیر مترو، ایستگاه مترو تجریش پیاده شوید. در میدان تجریش (ابتدای خیابان جعفری) و میدان قدس (جنب ایستگاه مترو) تاکسی‌هایی برای رسیدن به میدان دربند وجود دارند.

کاخ سعدآباد شامل چه بخش‌هایی است؟

کاخ سبز، کاخ ملت یا کاخ سفید، موزه ظروف، موزه استاد بهزاد، موزه مردم‌شناسی، موزه نگارستان، موزه هنرهای زیبا، موزه برادران امیدوار، موزه خط و کتابت میرعماد، موزه چهره‌های ماندگار، موزه مینیاتور استاد آبکار، موزه نظامی و موزه آب

آدرس کاخ سعد آباد تهران

آدرس کاخ سعد آباد تهران این است: خیابان ولیعصر – خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه) – انتهای خیابان شهید کمال طاهری

برای رسیدن به کاخ موزه سعد آباد، باید خودتان را به  میدان تجریش برسانید.‌ با استفاده از نقشه تهران به راحتی می‌توانید میدان تجریش را پیدا کنید! خیابان سعد آباد در میدان تجریش قرار گرفته و دو ورودی دارد. یکی از انتهای همین خیابان و دیگری از خیابان شهید جعفری در ضلع شمالی میدان.

کاخ سعد آباد

ساعات بازدید کاخ سعد آباد تهران

نیمه اول سال  همه روزه ( شنبه تا جمعه) از ساعت 9 تا 18:45، فروش بلیت تا ساعت 17:30

نیمه دوم سال همه روزه (شنبه تا جمعه) از ساعت 9 تا  17، فروش بلیت تا ساعت 16

کاخ ملت، موزه هنر ملل و موزه نظامی به دلیل عملیات عمرانی و پروژه مرمت تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

برای تهیه بلیت همراه داشتن کارت بانکی الزامی است (بلیت به صورت نقدی فروخته نمی‌شود).

کاخ سعد آباد

کاخ سبز

معروف‌­ترین بنای این مجموعه کاخ سبز است که به خاطر نمای مرمر سبزش به این اسم معروف است. گفته می­‌شود سنگ‌های مرمر به کار رفته در نمای این کاخ را از معادن زنجان و خرابه شمیرانات آورده‌اند.

کاخ سعد آباد تهران دو طبقه دارد و در زمان سردار سپه بودن رضاشاه ساخته شده است. بعدها از این کاخ به عنوان دفتر کار و اقامتگاه استفاده می­‌کرده است. اتاق خواب بدون تخت رضاشاه که در عکس­‌ها دیده‌اید، در این کاخ قرار دارد. معروف‌ترین جای آن سالن نهارخوری است که فرش هفتاد متری‌­اش بسیار زیبا و گرانقیمت بوده و بقیه دکور آن متعلق به قرن هجدهم فرانسه است.

کاخ ملت یا کاخ ابیض یا کاخ سفید

در ساخت این کاخ از قصرهای سلطنتی فرانسه الهام گرفته شده و مهم‌ترین شی داخل آن میز تحریر ماری انتوانت و نقاشی­‌های استاد بهزاد است. خانواده سلطنتی تابستان‌ها در این کاخ اقامت می‌کردند و همانطور که از اسم آن مشخص است،‌ نمای کاخ تماما سفید بوده است.در زیرزمین این کاخ موزه‌ای وجود دارد که توسط فرح پهلوی برای نمایش هدایای سلطنتی، آثار باستانی  و معاصر هنری ایران و سایر کشورها مورد استفاده قرار می‌گرفت. درحال‌حاضر این بخش به‌عنوان موزه هنر اختصاصی استفاده می‌شود. قبلا در این مکان یک گلخانه وجود داشت که از انواع نادر گل و گیاه در آن مراقبت می­‌شد.

کاخ سعد آباد

کاخ اشرف پهلوی؛ موزه ظروف

این کاخ در اصل سال­‌ها بلااستفاده بود، یعنی نزدیک  ۳۵ سال! در سال ۱۳۵۰ بود که این ساختمان برای اقامت در اختیار اشرف پهلوی گذاشته شد و او در اولین اقدام نمای سنگی بنا را با مرمر سفید عوض کرد. در سال‌های بعد از انقلاب این کاخ ۲۲ سال متروک بود تا اینکه آن را به موزه ظروف سلطنتی تغییر کاربری دادند.
بعدها در سال ۱۳۷۴ این ساختمان در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار گرفت و در سال ۸۴ سازمان میراث آن رابه موزه ظروف سلطنتی تبدیل کرد تا ظروف ارزشمند سلطنتی دوره قاجار و پهلوی در آن به نمایش گذاشته شود.

کاخ سعد آباد

کاخ کرباس؛ موزه استاد بهزاد

این کاخ  قاجاری در حال حاضر محل نگهداری و نمایش آثار استاد بهزاد است اما در دوره پهلوی برای مدتی محل اقامت رضاشاه و محمدرضا شاه و بعدها ولیعهد بوده است.

کاخ شمس پهلوی؛ موزه مردم‌شناسی

این کاخ با الهام از عناصر ساسانی و به سبک کاخ های آلمانی ساخته شده و سابقا محل اقامت شمس پهلوی بوده است. موزه مردم شناسی کلکسیونی از  سبک زندگی مردم ایران را نمایش می‌­دهد و از جالب‌­ترین دیدنی­‌های آن، لباس‌­های فرح دیبا ملکه سابق ایران است.

کاخ سعد آباد

کاخ فرح پهلوی؛ موزه نگارستان

نه تنها اشیا داخل کاخ بلکه ساختمان آن هم بسیار زیباست. این کاخ محل اقامت تابستانی فرح و دفتر کار او بوده و در حال حاضر، از این موزه برای نمایش دوره‌ای آثار هنری استفاده می­‌شود.

کاخ سیاه؛ موزه هنرهای زیبا

کاخ سیاه، بنایی است پوشیده از مرمر سیاه  معادن شمال کشور که در جنوب مجموعه قرار گرفته  و به مدت ۱۱ سال اقامتگاه وزیران دربار پهلوی بوده است.

کاخ سعد آباد

موزه برادران امیدوار

موزه برادران امیدوار در واقع کالسکه خانه بوده است. این بنای قاجار آجری قرمزرنگ،‌ در سال ۸۲ تعمیر و همزمان با روز گردشگری برای نمایش عکس‌ها و سفرنامه برادران امیدوار، جهانگردان معروف ایرانی افتتاح شد.


در زیرزمین کاخ ملت، موزه‌ای وجود دارد که توسط فرح پهلوی برای نمایش هدایای سلطنتی، آثار باستانی  و معاصر هنری ایران و سایر کشورها مورد استفاده قرار می‌گرفت.

موزه خط و کتابت میرعماد

این موزه قبلا اقامتگاه فرحناز و علیرضا پهلوی بوده؛ اما درحال‌حاضر آثار خطی ارزشمند در آن به نمایش گذاشته شده است.

موزه چهره‌‌های ماندگار و موزه فرشچیان

در یک بنای قاجاری که قبلا محل اقامت سابق ملکه توران سومین همسر رضاشاه بوده، اکنون دو فضای نمایشگاهی دایر است: بخش بیرونی (موزه استاد فرش چیان) و بخش درونی (چهره های ماندگار) است.

کاخ سعد آباد

کاخ لیلا پهلوی؛ موزه مینیاتور استاد آبکار

کاخ لیلا پهلوی که جدیدترین کاخ مجموعه و اقامتگاه جوان‌ترین فرزند شاه بوده، در حال حاضر، محل نگهداری آثار مینیاتوری استاد کلارا آبکار است.

کاخ سعد آباد

کاخ شهرام؛ موزه نظامی

شهرام فرزند اشرف پهلوی بوده و در این کاخ که قبلا متعلق به همسر دوم رضاشاه یعنی تاج الملوک بوده اقامت داشته است. این کاخ در حال حاضر به موزه ادوات نظامی تبدیل شده است.

موزه آب

در این موزه هم وسایل حفر قنات و اسناد مربوط به آب نگهداری می­‌شود.

کاخ سعد آباد

کاخ های غیرقابل بازدید

در مجموعه سعدآباد چند کاخ هم وجود دارد که فعلا قابل بازدید نیستند،‌ مثل:

کاخ بهمن که محل زندگی بهمن، برادرزاده آخرین شاه ایران بود،‌ مدتی در اختیار یونسکو در ایران بوده و در حال حاضر به دفتر مدیریت مجموعه تبدیل شده است. کاخ احمد شاهی هم قدیمی­‌ترین عمارت مجموعه است که در زمان سلطنت احمد شاه بنا شده است.

کاخ سعد آباد

همچنین کاخ اختصاصی،‌ در زمان رضاشاه ساخته شده و در سال‌­های اولیه بعد از انقلاب موزه حیات وحش بوده و درحال‌حاضر یکی از ساختمان‌­های اداری نهاد ریاست جمهوری است.

کاخ سعد آباد

ساختمان جمهور (کاخ ملکه مادر)

ساختمان جمهور، آخرین اقامتگاه رضا شاه در ایران و محل زندگی ملکه مادر بوده است. درحال‌حاضر در آن از مهمانان بلند پایه دولت پذیرایی می­‌شود.

کاخ سعد آباد

مجموعه کاخ سعد آباد تهران یک کافی‌شاپ و رستوران هم دارد که برای صرف یک فنجان قهوه بعد از بازدید کاخ مناسب است. مرکز موسیقی خلاق و مرکز هنرهای تجسمی هم در این مجموعه مستقر هستند. مرکز هنری ایوان عطار نیز که محلی برای برگزاری کنسرت‌ها و اجرای نمایش است در مجموعه سعد آباد قرار دارد.

. ویدئو از جابر مسلم خانی

نوشته های مشابه

‫4 نظرها

  1. بنام خدا
    راهنما برای بازدید کنندگان وجود ندارد و ما که پنج نفر برای دیدن آمده بودیم کلا سردر گم بودیم وبا توجه به فاصله بسیار دور کاخ ها ونیز محوطه بسیار وسیعش ونبود راهنما مجبور شدیم چندساعتی پیاده روی کنیم تا مثلا به کاخ سبز برسیم وبسیار خسته بودیم و اصلا حوصله دیدن زیبایی های کاخ موزه ها را نداشتیم .اگر درهمان محل بلیط راهنمایی میکردند که با خودرو های ون که در مسیر متوجهشان شدیم وهمگی پر می آمدند،برویم تجربه بد ما رخ نمی داد.ازین گذشته راهنما های داخل کاخ ها هم عوض توضیح برخی نکات مهم وتاریخی فقط زود زود اعلام می کردند که عکس و فیلم نگیرید.مثلا از سلاح های موزه نظامی اگر عکس گرفته شود چیزی ازشان کم میشودحالا بگوییم نقاشی ها و آثار حساس به نور فلاش موجه هستند و نباید بافلاش ازشون عکس گرفت.راهنمایی ها بسیار ضعیف هستند به طوری که ما اصلا نمیدانستیم در داخل کافی شاپ ویا رستوران وجود دارد.به هر حال تجربه بسیار بدی داشتیم امیدوارم تکرار نکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن