کاخ سعد آباد

کاخ سعد آباد تهران؛ کاخی برای زندگی درباری

سابقه­ کاخ سعد آباد تهران به دوران قاجاری برمی­‌گردد و مثل بیشتر کاخ‌­های تهران،‌ از آن به عنوان یک ملک ییلاقی در یک باغ بزرگ استفاده می­‌شده است.

تا سال‌­ها از این کاخ استفاده خاصی نمی­‌شد تا اینکه در زمان پهلوی ۱۸ کاخ جدید در آن محوطه ساختند، ‌بعد از انقلاب هم درهای مجموعه به عنوان موزه به روی مردم باز شدند.

آدرس کاخ سعد آباد تهران

آدرس کاخ سعد آباد تهران این است: خیابان ولیعصر – خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه) – انتهای خیابان شهید کمال طاهری

برای رسیدن به کاخ موزه سعد آباد، باید خودتان را به  میدان تجریش برسانید.‌ خیابان سعد آباد در میدان تجریش قرار گرفته و دو ورودی دارد. یکی از انتهای همین خیابان و دیگری از خیابان شهید جعفری در ضلع شمالی میدان.

ساعات بازدید کاخ سعد آباد تهران

نیمه اول سال  همه روزه ( شنبه تا جمعه) از ساعت ۹ تا ۱۸:۴۵، فروش بلیط تا ساعت ۱۷:۳۰

نیمه دوم سال همه روزه (شنبه تا جمعه) از ساعت ۹ تا  ۱۷، فروش بلیط تا ساعت ۱۶

کاخ ملت، موزه هنر ملل و موزه نظامی به دلیل عملیات عمرانی و پروژه مرمت تا اطلاع ثانوی تعطیل است.

جهت تهیه بلیط همراه داشتن کارت بانکی الزامی است (بلیت به صورت نقدی فروخته نمی‌شود).

کاخ سبز

معروف‌­ترین بنای این مجموعه کاخ سبز است که به خاطر نمای مرمر سبزش به این اسم معروف است. گفته می­‌شود سنگ‌های مرمر به کار رفته در نمای این کاخ را از معادن زنجان و خرابه شمیرانات آورده‌اند.

کاخ سعد آباد تهران دو طبقه دارد و در زمان سردار سپه بودن رضاشاه ساخته شده است. بعدها از این کاخ به عنوان دفتر کار و اقامتگاه استفاده می­‌کرده است. اتاق خواب بدون تخت رضاشاه که در عکس­‌ها دیده‌اید، در این کاخ قرار دارد.

معروف‌ترین جای آن سالن نهارخوری است که فرش هفتاد متری‌­اش بسیار زیبا و گرانقیمت بوده و بقیه دکور آن متعلق به قرن هجدهم فرانسه است.

کاخ ملت یا کاخ ابیض یا کاخ سفید

در ساخت این کاخ از قصرهای سلطنتی فرانسه الهام گرفته شده و مهمترین شی داخل آن میز تحریر ماری انتوانت و نقاشی­‌های استاد بهزاد است.
خانواده سلطنتی تابستان‌ها در این کاخ اقامت می‌کردند و همانطور که از اسم آن مشخص است،‌ نمای کاخ تماما سفید بوده است.
در زیر زمین این کاخ موزه‌ای وجود دارد که توسط فرح پهلوی برای نمایش هدایای سلطنتی، آثار باستانی  و معاصر هنری ایران و سایر کشورها مورد استفاده قرار می‌گرفته و در حال حاضر به عنوان موزه هنر اختصاصی استفاده می‌شود، قبلا در این مکان یک گلخانه وجود داشته که انواع نادر گل و گیاه در آن مراقبت می­‌شده است.

کاخ اشرف پهلوی؛ موزه ظروف

این کاخ در اصل سال­ها بلااستفاده بوده است، یعنی نزدیک  ۳۵ سال. در سال  ۱۳۵۰ بود که این ساختمان برای اقامت در اختیار اشرف پهلوی گذاشته شد و او در اولین اقدام نمای سنگی بنا را با مرمر سفید عوض کرد. در سال‌های بعد از انقلاب این کاخ ۲۲ سال متروک بود تا اینکه آن را به موزه ظروف سلطنتی تغییر کاربری دادند.
بعدها در سال ۱۳۷۴ این ساختمان در اختیار نهاد ریاست جمهوری قرار گرفت و در سال ۸۴ سازمان میراث آن رابه موزه ظروف سلطنتی تبدیل کرد تا ظروف ارزشمند سلطنتی دوره قاجار و پهلوی در آن به نمایش گذاشته شود.

کاخ کرباس؛ موزه استاد بهزاد

این کاخ  قاجاری در حال حاضر محل نگهداری و نمایش آثار استاد بهزاد است اما در دوره پهلوی برای مدتی محل اقامت رضاشاه و محمدرضا شاه و بعدها ولیعهد بوده است.

کاخ شمس پهلوی؛ موزه مردم‌شناسی

این کاخ با الهام از عناصر ساسانی و به سبک کاخ های آلمانی ساخته شده و سابقا محل اقامت شمس پهلوی بوده است.
موزه مردم شناسی کلکسیونی از  سبک زندگی مردم ایران را نمایش می‌­دهد و از جالب‌­ترین دیدنی­‌های آن، لباس‌­های فرح دیبا ملکه سابق ایران است.

کاخ فرح پهلوی؛ موزه نگارستان

نه تنها اشیا داخل کاخ بلکه ساختمان آن هم بسیار زیباست. این کاخ محل اقامت تابستانی فرح و دفتر کار او بوده و در حال حاضر، از این موزه برای نمایش دوره‌ای آثار هنری استفاده می­‌شود.

کاخ سیاه؛ موزه هنرهای زیبا

کاخ سیاه، بنایی است پوشیده از مرمر سیاه  معادن شمال کشور که در جنوب مجموعه قرار گرفته  و به مدت ۱۱ سال اقامتگاه وزیران دربار پهلوی بوده است.

موزه برادران امیدوار

موزه برادران امیدوار در واقع کالسکه خانه بوده است. این بنای قاجار آجری قرمزرنگ،‌ در سال ۸۲ تعمیر و همزمان با روز گردشگری برای نمایش عکس‌ها و سفرنامه برادران امیدوار، جهانگردان معروف ایرانی افتتاح شد.

موزه خط و کتابت میرعماد

این موزه قبلا اقامتگاه فرحناز و علیرضا پهلوی بوده ولی در حال حاضر آثار خطی ارزشمند در آن به نمایش گذاشته شده است.

موزه چهره‌ های ماندگار و موزه فرشچیان

در یک بنای قاجاری که قبلا محل اقامت سابق ملکه توران سومین همسر رضاشاه بوده، اکنون دو فضای نمایشگاهی دایر است: بخش بیرونی (موزه استاد فرش چیان) و بخش درونی (چهره های ماندگار) است.

کاخ لیلا پهلوی؛ موزه مینیاتور استاد آبکار

کاخ لیلا پهلوی که جدیدترین کاخ مجموعه و اقامتگاه جوان‌ترین فرزند شاه بوده، در حال حاضر، محل نگهداری آثار مینیاتوری استاد کلارا آبکار است.

کاخ شهرام؛ موزه نظامی

شهرام فرزند اشرف پهلوی بوده و در این کاخ که قبلا متعلق به همسر دوم رضاشاه یعنی تاج الملوک بوده اقامت داشته است. این کاخ در حال حاضر به موزه ادوات نظامی تبدیل شده است.

موزه آب

در این موزه هم وسایل حفر قنات و اسناد مربوط به آب نگهداری می­‌شود.

کاخ های غیرقابل بازدید

در مجموعه سعدآباد چند کاخ هم وجود دارد که فعلا قابل بازدید نیستند،‌ مثل:

کاخ بهمن که محل زندگی بهمن، برادرزاده آخرین شاه ایران بود،‌ مدتی در اختیار یونسکو در ایران بوده و در حال حاضر به دفتر مدیریت مجموعه تبدیل شده است.

کاخ احمد شاهی هم قدیمی­‌ترین عمارت مجموعه است که در زمان سلطنت احمد شاه بنا شده است.

کاخ اختصاصی،‌ در زمان رضاشاه ساخته شده و در سال‌­های اولیه بعد از انقلاب موزه حیات وحش بوده و در حال حاضر یکی از ساختمان‌­های اداری نهاد ریاست جمهوری است.

ساختمان جمهور (کاخ ملکه مادر)

ساختمان جمهور، آخرین اقامتگاه رضا شاه در ایران و محل زندگی ملکه مادر بوده است. در حال حاضر در آن از مهمانان بلند پایه دولت پذیرایی می­‌شود.

مجموعه کاخ سعد آباد تهران یک کافی شاپ و  یک رستوران هم دارد که برای صرف یک فنجان قهوه بعد از بازدید کاخ مناسب است. مرکز موسیقی خلاق و مرکز هنرهای تجسمی هم در این مجموعه مستقر هستند.

مرکز هنری ایوان عطار نیز که محلی برای برگزاری کنسرت‌ها و اجرای نمایش است در مجموعه سعد آباد قرار دارد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *