چایخانه حاج میرزا

چایخانه حاج میرزا؛ جایی در دل تاریخ

چایخانه حاج میرزا یا چایخانه آزادگان نامش در اکثر کتاب‌های گردشگران خارجی به چشم می خورد و گردشگران بین المللی پرسان پرسان خودشان را به آن می‌رسانند. همه زیبایی میدان نقش جهان در پوسته رویینش خلاصه نمی‌شود، درست در شمال شرقی میدان کوچه‌ای به نام آزادگان قرار دارد که داخل آن چایخانه‌ای به همین نام قرار گرفته است. هرچند نام اصیل و گذشته آن یعنی حاج میرزا هم معروفتر و هم پرکاربردتر است پس برای رسیدن به آن اگر سراغ چاه حاج میرزا را بگیریم زودتر به مقصد خواهیم رسید.

آدرس چایخانه حاج میرزا

چایخانه حاج میرزا

سمت راست سردر بازار قیصریه راسته بازار قنادها اولین کوچه سمت چپ همان کوچه حاج میرزا است که چایخانه‌ای در دل یک گذر نشسته است. از سوی خیابان حافظ هم برای رسیدن به این محل قرارهای جذاب راه هست ابتدای حافظ سمت چپ کوچه بازار لوافها و سپس کوچه سمت راست تا مجدد به حاج میرزا برسیم.

چایخانه حاج میرزا

ابتدای گذر آزادگان همه چیز تغییر می‌کند اگر مسافر هستید بهتر است اینجا و این گذر را با آرامش خاصی طی کنید از آنچه می‌بینید سریع عبور نکنید. در گوشه و کنار ورودی این قهوه خانه تعداد زیادی خُمره و چراغ و ساعت و گنجه‌های قدیمی قرار گرفته و بر سقفش شاخ‌های حیوانات خودنمایی می‌کند. بعد از در ورودی، یک دالان قرار دارد که گذر شما را به تاریخ پرت می‌کند اینجا انگار موزه‌ دیگری در دل موزه میدان نقش جهان است.

نمای بیرونی چایخانه حاج میرزا

با گذر از یک تاریخ و بعد شهر فرنگ قدیمی سفید و قرمزی را می‌بینم که با دیدنش به دنیای بچه‌هایی می‌روم که امروز رنگ سپید بر موهایشان نشسته است ورودی این چایخانه با دنیای مدرنیته امروز اصلا نمی‌خواند. بعد از گذر از دالان ورودی این گذر به سرای حاج میرزا می‌رسیم جایی که بیش از ۴۰۰ سال است مردم اصفهان در آن خستگی خود را در می‌کنند. سمت چپ درهای ورودی حاج میرزا است از هر درب که وارد بشوی فرقی نمی‌کند انگار دنیای جدیدی پیش روی شما قرار دارد. انگار اینجا اصفهان این روزها نیست اصلا زمان ظاهرا زمان این سال‌ها نیست.

شهرفرنگی به نام چایخانه حاج میرزا

فضای داخلی چایخانه حاج میرزا

در وهله اول به خاطر تعدد آنچه از در و دیوار و سقف آویزان است شما را گیج خواهد کرد، اما اینجا همه مبهوت دیوار و سقف‌اند. سقف مملو از عکس و نقاشی و آویزهای مختلف و دیوار مملو از وسایلی است که هر کدام می‌تواند دقایقی چشمانتان را خیره خود کند. از تبرزین و کشکول و نقوش حک شده بر روی شمشیر و کباده و … گرفته تا عکس‌های انقلابیون ایران از مصدق تا طالقانی تختی هم هست نه یک عکس که چندین عکس از او اینجا است. حتی عکسی که نشان می‌دهد خودش اینجا نشسته و چای می‌نوشد.

نمایی از داخل چایخانه حاج میرزا

شمشیر، کلاه آهنی، سنگ‌های گرانقیمت، تابلوهای نقاشی یادگاری از مینیاتوریست‌های قدیمی اصفهان، زره های آهنی اینها معدود وسایلی است که می‌شود با یک نگاه دید اگر عمیق‌تر و دقیق‌تر نگاه کنیم وسایل جذابتری هم خواهیم دید.

یادتان نرود که با وسایل می‌توانید عکس بگیرید، اما حواستان باشد گام که بر می‌دارید به عتیقه‌ای نخورید! راستی با کارکنان هم می‌توانید عکس بیاندازید خودشان یک جاذبه محسوب می‌شوند.

منوی و قیمت‌ ها در چایخانه حاج میرزا

منوی چایخانه حاج میرزا

در چایخانه حاج میرزا، اگر برای خوردن صبحانه می‌روید باید بدانید که نیمرو ۶ هزار تومان، املت ۷ هزار تومان، آش ۶ هزار تومان و پنیر و کره مربا ۵ هزار تومان است.

قیمت ها در چایخانه حاج میرزا

اما برای ناهار این مکان برای آبگوشت کوبیده ۱۷هزار ، آبگوشت کوبیده لخم ۳۰هزار، خورشت بادمجان و کشک ۱۴ هزار، بریان ۲۰ هزار، خوراک جوجه با استخوان۱۹ و بی استخوان ۲۰ هزار، خوراک کوبیده ۲۰ هزار، چلو ۵ هزار و چلو ماهیچه ۶۰ هزار تومان پرداخت کنید. برای عصرانه نیز آش با ۸ هزار تومان اراه می‌شود.

عکس‌ها: مرتضی زنگنه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *