طبیعت گردی

ساحل کمتر دیده شده پزم تیاب سیستان و بلوچستان

یکی از سواحل زیبای جنوب ایران، پزم تیاب است که در شهرستان کنارک واقع شده است. ساحل پزم تیاب در حاشیه ساحلی دریای عمان قرار گرفته و غروب دل‌انگیز و فراموش‎‌نشدنی دارد.

در سفر به بلوچستان، بعد از دیدن باغ موز، برای قایق‌سواری و دیدن ساحل و اسکله پزم به راه افتادیم. ابتدا از یک کارگاه سوزن‌دوزی ماشینی دیدن کردیم که سه نفر در آن مشغول به کار بودند و سپس به سمت اسکله رفتیم. این اسکله هم پر از لنج و قایق بود اما ما می‌خواستیم قایق‌سواری کنیم و متاسفانه هیچ کس حاضر نمی‌شد با گرفتن مبلغی، به ما قایق‌سواری بدهد، همه سخت مشغول ماهی‌گیری بودند و شاید هنوز کسی با این فکر که از قایق‌سواری هم می‌توان درآمدزایی کرد آشنا نشده بود. شاید هم برایشان صرف نمی‌کرد که به جای صیادی، زمان خود را به گشت با قایق بگذرانند.

قایق‌های ماهیگیری در ساحل پزم تیاب

در واقع باید بگوییم که پزم تیاپ، بخش قابل توجهی از پروتئین کشور را تامین می‎کند و به همین خاطر هم شغل اکثر مردمی که در این روستا زندگی می‌کنند صیادی است یا به صیادی ارتباط دارد.

در ساحل پزم تیاب سنگ‌های بسیار زیبایی وجود دارند که سرتاسرشان پوشیده از صدف است. صدف‌هایی که به هیچ عنوان از سنگی که به آن چسبیده‌اند جدا نمی‌شوند؛ در همین جاست که می‌توانید تعداد زیادی خرچنگ کوچک و بزرگ خجالتی ببینید که به سرعت خود را داخل سوراخ سمبه‌های صخره و سنگ پنهان می‌کنند. اگر کمی بی‌حرکت روی سنگ‌ها بنشینید، آرام آرام از جایشان بیرون می‌آیند و می‌توانید از این موجودات دوست‌داشتنی عکس بگیرید.

در غرفه‌های صیادی، یکی از ماهی‌گیران زحمت‌کش و خوش ذوق کلی در مورد مرکب ماهی به ما توضیح داد. اینکه چطور باید با دقت تمام مرکب داخل بدن این ماهی را خارج کنند که کاملا سیاه است و اینکه چطور وقتی روی پوست مرده این ماهی هم دست می‌کشی، تغییر رنگ می‌دهد و در دریا هم از مرکب خود استفاده می‌کند. دست و پای مرکب ماهی شبیه هشت‌پاست و گوشت بسیار لذیذی دارد. اگر در کنار سواحل جنوب قدم بزنید، تعداد زیادی از بقایای مرکب ماهی را که همچون یک صدف بیضی شکل بزرگ است خواهید دید که جنس خاصی دارد و برای مصارف گوناگونی به فروش می‌رسد.

ساحل پزم تیاب سیستان و بلوچستان

علاوه بر این، در محل لنج‌ها که قدم می‌زدیم متوجه صدف‌های بزرگ و زیبایی شدیم که داخل آب خودنمایی می‌کردند و بعضی از آن‌ها هنوز شکسته نشده بودند و حتی لاشه جانورشان را هم به همراه داشتند و به همین دلیل بوی نامطبوعی می‌دادند. بچه‌های محلی و مهربانی هم که آنجا بودند، صدف‌ها را یکی یکی برای ما می‌شستند و از آب خارج می‌کردند تا ببینیم و گاهی هم خودشان آنها را برای بازی روی آب پرت می‌کردند. بعد هم در مورد آداب و رسوم‌شان با ما صبحت کردند و اینکه چطور وقتی دو جوان دلباخته هم می‌شوند، روی دو تپه می‌روند و روبروی هم می‌ایستند و به اصطلاح با هم آشتی می‌کنند و به این طریق علاقه‌شان را به همدیگر نشان می‌دهند؛ و ما با خود فکر می‌کردیم که چقدر معصومانه و شیرین به هم ابراز علاقه می‌کنند.

یکی دیگر از جاذبه‌های پزم، پرنده‌نگری و لذت بردن از پرواز پرندگان مختلف این منطقه است. پرندگانی چون کاکایی، پرستوی دریایی، حواصیل، فلامینگو، اگرت، بحری، عقاب دریایی و غیره. مرغان دریایی در آسمان پر می‌زنند و آواز دل‌انگیزی سر می‌دهند، به صیادانی که تازه از راه رسیده‌اند خوش‌آمد می‌گویند و برای آنانی که برای کسب رزق و روزی روانه دریا می‌شوند، آرزوی سلامتی می‌کنند.

پرنده دریایی در پزم تیاب

در ساحل پزم تیاب، غار بسیار زیبایی هم وجود دارد که فرصت نکردیم دنبال آن بگردیم. پیشنهاد می‌کنم اگر زمان کافی در اختیار داشتید، حتما از این شگفتی طبیعت هم دیدن کنید.

چگونه به ساحل پزم تیاب برویم؟

برای رفتن به ساحل پزم که در60 کیلومتری غرب چابهار قرار گرفته، در واقع باید به شهرستان کنارک بروید و برای این کار می‌توانید راه‌های مختلفی را امتحان کنید. ساده‎‌ترین راه این است که با هواپیما به چابهار بروید و از آنجا خود را به کنارک برسانید. راه دیگر اینکه با قطار یا هواپیما به زاهدان، کرمان و یا بم بروید و از آنجا به صورت زمینی به کنارک سفر کنید. اگر راه دوم را انتخاب کردید، حتما از وجود وسیله نقلیه‌ای که بتواند شما را به روستای مورد نظر برساند اطمینان حاصل کنید. فاصله کنارک تا پزم حدود 15 کیلومتر است.

عکس‌ها: فرانک پرکمی

 

نوشته های مشابه

‫2 نظرها

  1. ممنون.خوشحالم از اینکه سفر کردی به بندر ما.فاصله کنارک تا پزم تیاب 8کیلومتر میباشد

  2. دست و پای مرکب ماهی شبیه هشت‌پاست و گوشت بسیار لذیذی دارد! اما خوردن آن در فقه شیعه جعفری علیه السلام مطلقا حرام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن