طبیعت گردی

پارک آب و آتش تهران؛ مکانی دیدنی در شب‌های شلوغ تهران

چند سالی است که پارک آب و آتش تهران به عنوان یکی از اماکن دیدنی شهر تهران بین شهروندان این کلان‌شهر به محبوبیت خاصی رسیده است. بوستان آب و آتش یا پارک حضرت ابراهیم با مساحت تقریبی 2.5 هکتار با مدیریت شرکت اوان کاسپین پردیس، در بخش شمالی اراضی عباس آباد ساخته و در سال 1388 این بوستان به دست شهردار وقت تهران به طور رسمی افتتاح شد. هرچند بوستان آب و آتش در روزهای اولیه افتتاح چندان شباهتی به آنچه امروز شاهد آن هستیم نداشت، اما این پارک توانست سروصدای زیادی در زمان افتتاحش به پا کند.

نوع خاصی از طراحی در ساخت این پارک به کار رفته بود که از همان ابتدا توانست خیلی سریع وجه تمایزی چشم‌گیر با دیگر پارک‌های شهر تهران ایجاد کند. پارکی که در آن نیمکت‌های زیادی تعبیه نشده بود، برج‌های بلندی داشت که به تپه‌های عباس آباد مشرف بودند، تندیس‌های نمادین فلزی و پرده‌های سنگین سفید رنگی که به بادبان‌ کشتی‌های غول پیکر مسافربری شباهت داشتند، همه و همه از جمله عواملی بودند که باعث شدند پارک آب و آتش به خوبی جای خودش را میان شهروندان تهرانی باز کند.

آدرس پارک آب و آتش تهران

بوستان آب و آتش از اتوبان حقانی دسترسی دارد. این پارک از قسمت شمالی به اتوبان حقانی، از غرب به بلوار نلسون ماندلا، از جنوب به اتوبان همت و از شرق به اتوبان مدرس می‌رسد. ورودی اصلی پارک از قسمت شمالی آن و اتوبان حقانی است.

پارک آب و آتش

دسترسی به پارک آب و آتش تهران با خودروی شخصی

اگر تصمیم دارید با خودروی شخصی به سمت بوستان آب و آتش و پل طبیعت بروید می‌توانید از ورودی غربی پارک استفاده کنید. در اتوبان حقانی از غرب به شرق، بعد از گذشتن از چهار راه جهان کودک، به داخل خیابان شهیدی بپیچید. سمت چپ شما پارک آب و آتش قرار گرفته است. اگر قصد دارید با مسیریاب تلفن همراه خود به این پارک بروید از این لینک استفاده کنید.
اگر در مسیر بلوار آفریقا هستید، می‌توانید خودرویتان را در یکی از کوچه‌ها پارک کنید و پیاده به سمت پارک آب و آتش بروید.

دسترسی به پارک آب و آتش با مترو

مترو یکی از بهترین و سریع‌ترین وسایل حمل و نقل عمومی است مخصوصا زمانیکه قصد رفتن به پارک آب و آتش را داشته باشید؛ چرا که ایستگاه مترو به پارک نزدیک است و با کمی پیاده روی سبک می‌توانید خودتان را به بخش شرقی پارک آب و آتش و پل طبیعت برسانید.
برای رسیدن به پارک آب و آتش کافی است خودتان را به ایستگاه مترو حقانی در خط 1 مترو تهران برسانید، از متروی حقانی مسیر مشخص پیاده روی 10 دقیقه ای وجود دارد که شما را به سمت پارک طالقانی، پل طبیعت و در نهایت بوستان آب و آتش هدایت می‌کند.

پارک آب و آتش

پارکینگ بوستان آب و آتش تهران

یکی از محاسن این پارک، وجود جای پارک زیاد برای خودرو در اطراف آن است. بلوار آفریقا و کوچه‌های اطراف آن بهترین نقاط برای پارک خودرو هستند. علاوه بر این، در روزهای غیر تعطیل و ساعات خلوت، خیابان شهیدی در ضلع غربی پارک آب و آتش می‌تواند لوکیشن مناسبی برای پارک کردن باشد. چنانچه نتوانستید جای پارک عمومی برای خودرویتان پیدا کنید، 2 پارکینگ عمومی یکی در ابتدای خیابان شهیدی و دیگری در انتهای آن وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

معماری و المان‌های بوستان آب و آتش تهران

آن چیزی که در روزهای اول افتتاح این پارک، توجه همه را به خود جلب کرد، استفاده از المان‌هایی در فضای داخلی پارک بود که در هیچ جای دیگر شهر پیدا نمی‎‌شد. روایتگری نمادین از داستان حضرت ابراهیم و گلستان شدن آتش یکی از آن المان‌ها بود که به زیبایی و با طرحواره‌هایی فلزی در ضلع شرقی بوستان آب و آتش به تصویر کشیده شده است.

صندلی‌های عجیب و غریب، فضای بازی که چندان درختکاری نشده، دکه‌های کوچک فروش تنقلات و فانوس‌های دریایی که در بین تپه‌های شهر تهران ساخته شده بود، تا مدت‌ها برای شهروندان تهرانی تازگی داشتند. با گذشت زمان کم‌کم چیدمان داخل پارک کامل‌تر شد و المان‌های تازه تری به پارک آب و آتش اضافه شد.

پارک آب و آتش

آب نماهای پارک آب و آتش

در کنار طرحواره داستان حضرت ابراهیم، 2 آب نمای فلزی ساخته شده است. این 2 آب نما در شب و روزهای تعطیل دیواری برای فضای آب بازی داخل پارک می‌سازند. بین این آب‌نماهای عمودی تعدادی فواره آب وجود دارد که با روشن شدن آن‌ها فضای بسیار شادی برای بازی بچه‌ها و آب بازی به وجود می‌آید. هنگام فعال شدن فواره‌های آب معمولا، بلندگوهای پارک آب و آتش برای کودکانی که مشغول بازی هستند موسیقی‌های شاد و هیجان انگیزی پخش می‌کنند تا خاطره‌ای به یاد ماندنی از آب بازی در بوستان آب و آتش در ذهن کودکان ثبت شود.

فانوس های دریایی

چرا وسط خشکی و روی تپه‌هایی مشرف به اتوبان‌های پر ترافیکی مثل همت و مدرس، فانوس‌های دریایی ساخته شده؟ پاسخ این سوال را هیچکس به جز طراح پارک آب و آتش نمی‌داند. اما علت هر چه که باشد، 2 فانوس دریایی بوستان آب و آتش به قدری برای بازدیدکنندگان جذابیت دارند که اکثر افراد سعی می‌کنند یک عکس یادگاری با آن‌ها بیندازند.

این فانوس‌های دریایی یک درب ورودی در قسمت پایینی خود دارند و با پله‌های مارپیچی دایره‌وار و در فضایی تاریک شما را به نقطه انتهایی فانوس می‌رسانند. از آن بالا می‌توانید اتوبان مدرس را ببینید که درست رو به روی شما قرار دارد. زمانی که پارک آب و آتش خلوت‌تر بود و زمان زیادی از افتتاح آن نگذشته بود، در ورودی فانوس‌ها باز بود و بازدیدکنندگان می‌توانستند به سادگی از منظره زیبای بالای فانوس دیدن کنند؛ اما اخیرا این در بیشتر مواقع برای عموم بسته است.

پارک آب و آتش

بادبان‌های سفید

بادبان‌های سفید آب و آتش که شبیه سایه‌بان عمل می‌کنند همه جا به چشم می‌خورند. حتی وقتی روی پل طبیعت هستید، بادبانی سفید در سمت راست شما به زیبایی خودنمایی می‌کند.

بزرگترین بادبان سفید مخصوص سالن روبازی است که در ضلع شمالی پارک آب و آتش قرار گرفته است. این بادبان که سایه‌بانی برای سالن آمفی تئاتر پارک است بر روی سکوهای سیمانی پارک قرار گرفته و در تابستان‌های تند و تیز بوستان آب و آتش که سایه سار درختی وجود ندارد، فضای مناسبی برای فرار از تابش مستقیم نور خورشید درست کرده است.

صندلی هایی با طراحی های جدید

خیلی قبل‌تر از اینکه پیاده‌روهای حدفاصل چهار راه ولیعصر تا میدان انقلاب پر از سکوهای طرحدار و مدرن بشود، مبلمان شهری پارک آب و آتش نوع جدیدی از صندلی‌های پارک را به شهروندان تهرانی معرفی کرد.

صندلی‌های جذابی که به مرور زمان به مجموعه دوست داشتنی آب و آتش اضافه شدند را می‌توانید در مسیر پیاده‌روی پارک ببینید. هرچند شاید نشستن روی بعضی از آن‌ها چندان هم راحت نباشد، اما به دلیل طراحی منحصر به فرد، عکس‌های زیبایی می‌توانید با آنها داشته باشید.

پل طبیعت، معروف‌ترین سازه پارک آب و آتش تهران

اواخر سال 1393 بود که افتتاح پل طبیعت در پارک آب و آتش بین تهرانی‌ها حسابی سر و صدا به پا کرد و خیلی زود عکاسی روی این پل تبدیل به تفریح آخر هفته تعداد زیادی از شهروندان تهرانی شد.

پل طبیعت که 2 پارک طالقانی و آب و آتش را به هم متصل می‌کند در حدود 300 متر طول دارد. این پل به اندازه 40 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و بر روی اتوبان مدرس ساخته شده است.

پل طبیعت در 3 طبقه ساخته شده. طبقه اول مخصوص فودکورت پل است و به داشتن یک بوفه کامل صبحانه در پل طبیعت معروف شده است.

پارک آب و آتش

طبقه دوم مخصوص پیاده روی و عکس‌برداری است. در قسمت ابتدای پل می‌توانید عکس‌های زیبایی با پیش زمینه بادبان‌های سفید پارک آب و آتش بیندازید و در قسمت‌های میانی پل می‌توانید تصاویری فوق العاده با پس زمینه کوه‌های اطرف تهران و ابرهای پراکنده در آسمان ثبت کنید.

طبقه سوم و آخر پل طبیعت در 2 بخش مجزا از هم و به شکل 2 دایره ساخته شده است. از این طبقه اتوبان مدرس را به خوبی می‌بینید و دید کاملی به پارک طالقانی و آب و آتش خواهید داشت.

زیبایی پل طبیعت در شب و همزمان با روشن شدن سیستم نورپردازی پل، دوچندان می‌شود. نورهای بنفش، سبز، آبی و زرد که به ترتیب جای خود را به یکدیگر می‌دهند منظره‌ای بی نظیر از یک پل غول‌پیکر در دل پارک آب و آتش می‌سازد.
دقت داشته باشید، زمان بازدید از پل طبیعت از ساعت 6:30 صبح تا 30 دقیه بامداد است و خارج از این زمان، کسی اجازه ورود به محوطه پل طبیعت را ندارد.

پارک آب و آتش

پل ابریشم، سوار بر ترافیک اتوبان همت

پل معروف دیگری که در پارک آب و آتش وجود دارد، پل ابریشم است. این پل که از روی اتوبان همت می‌گذرد، محلی مناسب با چشم‌اندازی بی‌نظیر برای عکس‌برداری به حساب می‌آید. پل ابریشم به زیبایی و با ترکیب رنگ خارق‌العاده و نورپردازی فوق‌العاده در شب طراحی شده است. وجود گنبد مینا که مرکزی علمی برای رصد ستارگان و آسمان شب است، این زیبایی را دوچندان کرده است. وجود رنگ بنفش و نقره‌ای در نورپردازی پل ابریشم و حضور گنبد فیروزه‌ای در تاریکی شب می‌تواند سوژه عکاسی بی‌نظیری برای بازدیدکنندگان از پارک آب و آتش باشد.

این پل، پارک آب و آتش را به پارک کوچکتری به نام نوروز، که در ضلع جنوبی آب و آتش قرار گرفته است، متصل می‌کند.
پل ابریشم خیلی زودتر از پل طبیعت در پارک آب و آتش ساخته شد و بعد از تکمیل پل، به مرور زمان گنبد مینا و پارک نوروز به آن اضافه شدند.

پارک نوروز

با گذر از عرض اتوبان پر ترافیک همت به کمک پل ابریشم، به گنبد مینا، پیست اسکی و پارک نوروز می‌رسیم. پارک نوروز که 90 هزار متر مربع مساحت دارد، در قسمت جنوبی بوستان آب و آتش تهران قرار گرفته است. با گذر از کنار گنبد مینا و پایین رفتن از پله‌های سنگی به دره‌ای صاف می‌رسید که بسیار پایین‌تر از بوستان آب و آتش تهران قرار گرفته و منظره جالبی از گنبد مینا و بادبان‌های سفید دور آن پیش رویتان قرار خواهد داد.

پارک نوروز در نوروز سال 92 و بعد از گذشت 2 سال از آغاز پروژه ساختش، افتتاح شد. در میدان اصلی بوستان نوروز 12 سکو به 12 کشوری که عضو سازمان اکو هستند و 2 کشور عراق و بحرین که نوروز را جشن می‌گیرند اما عضو اکو نیستند، اختصاص داده شده است. هدف اصلی از ساخت پارک نوروز، ایجاد فضایی برای ارائه فرهنگ و مراسم مخصوص کشورهایی که نوروز را جشن می‌گیرند، بوده است.

پارک آب و آتش

فود کورت راه سبز در پارک نوروز

اگر هیچ کدام از رستوران‌های پارک آب و آتش توجه شما را به خودش جلب نکرد، فودکورت راه سبز با دکوری جوان‌پسند می‌تواند پیشنهاد خوبی برایتان باشد. برای رسیدن به این فودکورت کافی است به سمت بخش گل و گیاه بوستان حرکت کنید تا تابلوی آن را ببینید.

داخل فودکورت راه سبز، رستوران‌های دریایی، ایتالیایی و کافی‌شاپ آماده پذیرایی از شما بازدیدکننده عزیز هستند.

اگر حوصله پیاده‌روی در بقیه قسمت‌های بوستان نوروز را دارید می‌توانید از سمت چپ فودکورت راه سبز مسیری زیبا که با کلبه‌های کوچک چوبی تزیین شده است را طی کنید تا به بخش‌های زیباتری از این پارک برسید.

یکی از تفاوت‌هایی که بوستان نوروز با پارک آب و آتش دارد، وجود تعداد زیادی گربه و کلاغ در آن است. از آنجایی که بوستان نوروز نسبت به آب و آتش خلوت‌تر است؛ حیوانات اهلی در این منطقه بیشتر تردد دارند.

دریاچه خزر

در پارک نوروز 2 دریاچه یکی در بخش شمالی با مساحت 3500 متر مربع و دیگری در بخش جنوبی با مساحت 12000 متر مربع ساخته شده است. این 2 دریاچه 1.5 متر عمق دارند و دور تا دورشان پر از آلاچیق و میز و صندلی است.

قسمت شمالی دریاچه خزر را باید در هنگام غروب، زمانیکه انعکاس زیبای ساختمان‌های بلند قامت روبه‌رویی در داخل آن می‌افتد تماشا کرد.
برای قسمت جنوبی دریاچه برنامه بهتری می‌توانید داشته باشید؛ روی یکی از سکوهای دایره‌ای کنار دریاچه بنشینید و در سکوت زیبای پارک نوروز به یک موسیقی ملایم گوش بدهید.

حتما در کنار دریاچه خزر عکس بگیرید، درست پشت دریاچه و روی پل کوچک سوار بر آن. اگر زاویه دوربین را درست تنظیم کنید گنبد مینای پارک آب و آتش هم در عکس شما جای خواهد داشت.

پارک آب و آتش

زمین بازی کودکان در بوستان نوروز

برخلاف پارک آب و آتش که محل مناسبی برای کودکان در آن وجود ندارد، بوستان نوروز فضای مخصوصی برای سرگرمی کودکان دارد تا خردسالان هم بتوانند به اندازه بزرگسالان از بازدید از این پارک زیبا لذت ببرند.

میدان مشاهیر پارک نوروز

این میدان میزبان 60 تندیس از مفاخر باستانی ایران که نقش مهمی در پیشرفت علمی و فرهنگی کشور عزیزمان داشته‌اند را در خود جای داده است.

در آب و آتش تهران، کجا غذا بخوریم؟

رستوران‌های پارک آب و آتش انتخاب‌های متفاوتی را پیش روی شما قرار خواهند داد. غذاهای سنتی، فست فود و خوردن یک صبحانه لذیذ در پارک آب و آتش نشاندهنده تنوع نوع آیتم‌های غذایی است که در فودکورت آب و آتش وجود دارد.

فودکورت جزیره

بزرگترین فودکورت آب و آتش، فودکورت جزیره است. این فودکورت که زیر یک بادبان سفید و در دو قسمت فضای آزاد و فضای بسته تشکیل شده است‌، افتخار میزبانی از رستوران‌‌هایی مثل جاست پوتیتو که غذاهایی با سیب‌زمینی سرو می‌کند، کریسپی غرفه‌ای که متخصص ارائه غذاهای سوخاری است و تاکو که یک رستوران مکزیکی است،را دارد.

در کنار رستوران‌های جور واجور فودکورت جزیره پارک آب و آتش، بستنی فروشی‌هایی مثل لابریت که بستنی‌هایی با طعم مخصوص ایتالیایی سرو می‌کند و همچنین رویال باکس که محصولات خوشمزه نوتلا را به مشتریان ارائه می‌کند از دیگر قسمت‌های هیجان‌انگیز این فودکورت هستند.

فودکورت راه چوبی

مجموعه فودکورت‎های راه چوبی، در تهران و استان مازندران چند شعبه دارند که منوهای متفاوتی در هر کدام از شعبات سرو می‌شود. فودکورت راه چوبی پارک آب و آتش که نزدیک پل ابریشم و در نزدیکی یکی از فانوس‌های دریایی پارک قرار گرفته است، از مجموعه رستوران‌های متفاوتی برای ذائقه‌های مختلف تشکیل شده است.

منوی فودکورت راه چوبی بسیار متنوع است. اگر طرفدار غذاهای ایرانی هستید، ته چین بار و رستوران گیلکی بنه پیشنهادات مناسبی برایتان خواهند بود. طرفداران فست فود می‌توانند از فست فود کلبه، فیش اند چیپس عمو جک و فست فود بیانکا استفاده کنند. فودکورت جزیره 2 پیشنهاد خوب برای علاقه‌مندان به غذای ملل دارد، رستوران ایتالیایی پستو و رستوران هندی مدراس گزینه‌های مناسبی برای این افراد خواهند بود.

رستوران سنتی فانوس

درست کنار فودکورت جزیره، وجود دکوری زیبا از گل‌های طبیعی و چراغ‌های زرد رنگ بین برگ‌های سبز توجه بازدید کنندگان را به خود جلب خواهد کرد.
اگر طرفدار خوردن غذاهای ایرانی هستید رستوران سنتی فانوس پیشنهاد مناسبی برایتان خواهد بود. برای اینکه قبل از ورود به محوطه داخلی رستوران از لیست غذاهای این رستوران باخبر باشید، به کنار در ورودی رستوران توجه کنید. یک تخته گچی لیست غذاهایی که در این مکان سرو می‌شود را به بازدیدکنندگان نشان می‌دهد.

دکه های کوچک غذافروشی

اگر علاقه‌ای به استفاده از رستوران‌های پارک آب و آتش ندارید، می‌توانید از دکه‌های کوچکی که در پارک وجود دارند برای صرف غذا استفاده کنید. در سمت راست رستوران پل چوبی تپه‌ای کوچک وجود دارد که بر روی آن تعدادی دکه در کنار هم فضای صمیمی و جالبی را درست کرده‌اند.
در این دکه‌ها می‌توانید تنقلات و فست فودهایی که معمولا در منوی کافه‌های سطح شهر می‌بینید، را سفارش دهید و از نشستن در فضای باز پارک آب و آتش و دیدن افرادی که در مسیر پیاده روی مشغول قدم زدن هستند، لذت ببرید.

تفریح در پارک آب و آتش تهران

پارک آب و آتش یکی از آن پارک‌هایی است که می‌توان ساعت‌ها در آن مشغول تفریح شد. تفریحاتی که در این پارک پیدا خواهید کرد مناسب جوانان و افرادی است که به تجربه هیجان علاقه دارند.

پارک آب و آتش

سینما گیم 7 بعدی آب و آتش

دلتان می‌خواهد به نجات کره زمین بروید و زمین را از دست زامبی‌ها و موجودات فضایی نجات بدهید؟ سینما گیم 7 بعدی پارک آب و آتش با قیمت بلیط ورودی 10 هزار تومان، بزرگ‌ترین پرده 3 بعدی را در ایران دارد. در این سینما شما باید روی صندلی‌های متحرکی که در تمام جهات با شتاب و سرعت‌های مختلف حرکت می‌کند، بنشینید و با تفتگ لیزری که مخصوص خودتان است به جنگ موجودات عجیب و غریب بروید.

در حین بازی صندلی شما متناسب با فضایی که در پرده 3 بعدی می‌بینید حرکت می‌کند و افکت‌های زنده‌ای مثل رعد و برق، بارش باران، وزش باد و طوفان همراهتان خواهند بود تا حسابی هیجان‌زده شوید. در پایان بازی، تصاویری که دوربین‌های سالن در حین بازی از شما گرفته‌اند را به همراه جمع امتیازتان از کشتن زامبی‌ها و آدم فضایی‌ها بر روی صفحه به بقیه هم‌بازی‌هایتان نشان داده می‌شود.

اسکیت سواری در آب و آتش

پیست اسکی پارک آب و آتش بعد از پل ابریشم و در کنار گنبد مینا قرار گرفته است. یک سالن تماشای سرباز هم در کنار پیست اسکی وجود دارد که تماشاچیان می‌توانند از هنرنمایی اسکیت‌سواران لذت ببرند.

بازدید از گنبد مینا در آب و آتش تهران

به منظومه شمسی علاقه دارید و از دیدن اجرام آسمانی لذت می‌برید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، حتما سری به گنبد مینای پارک آب و آتش بزنید.
پروژه ساخت گنبد مینا از سال 88 شروع شد و تا شهریور سال 93 ادامه پیدا کرد. مساحت این بنای علمی 1800 متر مربع است و در آن فعالیت‌‎های علمی مانند برگزاری کلاس‌های آموزشی مقدماتی نجوم، بازدیدهای علمی و گروهی، برنامه‌های رصد نمایشی و پخش فیلم‌های نمایشی برگزار می‌شود.

سانس‌های نمایش گنبد مینای پارک آب و آتش در فصل‌های مختلف سال متفاوت است. بهای بلیط استفاده از سانس‌های نمایشی برای هر نفر 20 هزار تومان و مدت استفاده از این سانس 50 دقیه است. در این 50 دقیقه، فیلم‌های 2 بعدی و 3 بعدی از منظومه شمسی برای علاقه‌مندان پخش می‌شود.

پارک آب و آتش

پیک نیک در تپه های عباس آباد

بعد از بازدید از جاهای دیدنی پارک آب و آتش وقت استراحت فرا می‌رسد. اگرچه روشن کردن آتش در محوطه اصلی پارک منوع است اما تپه‌های زیر پل طبیعت فضای مناسبی برای برپا کردن یک پیک‌نیک خانوادگی در یک روز تعطیل است.
بوستان آب و آتش تهران یک بوستان همه چیز تمام است که تفریحات و جاذبه‌های متنوعی دارد. اگر هوس پیاده‌گردی و شکم‌گردی در یک پارک منحصر به فرد را دارید، آب و آتش یک گزینه مناسب برای انتخاب است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن