فال و طالع بینی

همه چیز درباره فال

فال یکی از ابزارهای مورد استفاده در سراسر جهان برای پیشگویی آینده به روش‌های فراطبیعی به شمار می‌رود. بسیاری از افراد این ابزارها را خرافات می‌دانند اما عده‌ای دیگر آن‌ها را قبول دارند. دلیل آن می‌تواند نزدیک بودن نتیجه فال و طالع‌ بینی آن‌ها به اتفاقات رخ داده در زندگی‌شان باشد.

روزانه میلیون‌ها نفر به صورت آنلاین فال‌های روزانه، عشقی، حافظ و تاروت می‌گیرند یا به فالگیرهایی که تبحر دارند مراجعه می‌کنند. اما در کل پشت این پیشگویی نظریه و قانون علمی وجود ندارد و اکثر افرادی که آن را یک روش کارساز و ارزشمند به حساب می‌آورند، در واقع به آن ایمان دارند.

فال و طالع بینی و تفاوت آن‌ها

در بحث فال‌گیری به افرادی که فال مردم را می‌گیرند، فال‌گیر می‌گویند؛ هر فالگیر برای انجام فال روش‌های عمومی و اختصاصی خود را دارد. در کشور ما روش‌های عمومی فالگیری بیشتر شامل موارد زیر است:
• فال قهوه
• فال حافظ
• فال تاروت
• فال انبیا
• فال میوه

هر فرد یکی از این روش‌ها را با توجه به اعتقادات خود انتخاب می‌کند و پیش فالگیری که روش عمومی فالگیری‌اش با روش مورد علاقه او یکی است، می‌رود.

فال قهوه به وسیله ته‌مانده قهوه ترک گرفته می‌شود. در این نوع فال فرد بعد از اینکه یک فنجان کوچک از قهوه ترک را نوشید، ته‌مانده قهوه را در اختیار فالگیر قرار می‌دهد. فال حافظ هم یکی دیگر از روش‌های فالگیری است که نزد ایرانیان بسیار ارزشمند است.

در این روش فرد فالگیر با در دست گرفتن دیوان حافظ، از فرد متقاضی می‌خواهد که نیت کند. سپس یک صفحه از کتاب را به طور اتفاقی باز می‌کند و شعر سمت راست صفحه را می‌خواند. نتیجه چنین فال‌هایی بسیار نیکو و پسندیده است، زیرا اشعار حافظ عرفانی و عاشقانه هستند.

به همین دلیل است که ایرانیان از این نوع فالگیری در مراسم بسیار شاد (برای مثال در طولانی‌ترین شب سال (شب یلدا) و مراسم ازدواج) استفاده می‌کنند. فال تاروت که بر اساس یک سری کارت بازی قدیمی گرفته می‌شود، نسبت به دو روش فالگیری ذکر شده پیچیدگی بیشتری دارد.

به طور کلی روش‌های فالگیری بسیاری وجود دارد که از این میان سه روشی که به آن‌ها اشاره شد، محبوبیت بیشتری بین مردم ایران دارند.

طالع‌بینی روشی برای پیش‌بینی آینده و سرنوشت است که در طول تاریخ و در سراسر جهان استفاده می‌شده است؛ تفاوت اصلی آن با فال این است که فرد متقاضی پس از شنیدن سرنوشتش نمی‌تواند آن را تغییر دهد. طالع‌بینی اغلب بر مبنای وضعیت ستارگان و تاریخ تولد افراد انجام می‌گیرد.

آسمان شب در گذشته برای مردم از اهمیت زیادی برخوردار بود، اما امروزه به دلیل وجود آلودگی‌های نوری نمی‌توان با چشم غیر مسلح برخی اجزای آسمان را مشاهده کرد. آن‌ها نقوش درهم و برهم ستارگان را به عنوان تصویری از جهان زمینی در نظر می‌گرفتند و به این نقوش آسمانی نام اشیا، قهرمانان افسانه‌ای و بیش از هر چیز دیگر جانوران مورد علاقه و احترام خود را می‌دادند.

آن‌ها در گروه معینی از ستارگان درخشان نقش ثور (گاو)، حمل (بره)، حوت (ماهی) و جدی (بز) و بسیاری از صورت‌های دیگر را می‌دیدند.

در گذشته مردم قبل از هر چیز به فرایندهای نقش گرفته در آسمان توجه کرده و می‌دیدند که چطور ماه، منظم و به تناوب تغییر شکل می‌دهد. آن‌ها این نکته را نیز دریافتند که حرکت تعدادی از ستاره‌های درخشان با اغلب ستارگان دیگر تفاوت دارد که به آن‌ها ستاره‌های مهاجر یا سیاره‌ها گفته می‌شد.

آن‌ها اشتیاق داشتند تا بدانند معنا و مفهوم این بازی‌های آسمانی منحصر به‌ فرد چه می‌تواند باشد. آیا خورشید، ماه و سیاره‌ها خدایانی بودند که در ارتفاعی غیر قابل دسترس و بالاتر از همه چیز این سو و آن سو می‌رفتند؟ یا اینکه از این طریق خدایان خواسته‌ها و اخطارهای خود را به انسان‌ها منتقل می‌کردند؟ این عوامل کم و بیش موجب به وجود آمدن طالع‌بینی شدند.

انواع فال

استخارهاستخاره

در لغت «استخاره» به معنی طلب خیر از خداوند متعال است که دانا به امور و عواقب کارها است. گاهی هم به معنای نوعی قرعه هنگام تحیّر است که به همراه دعا و درخواست از خداوند متعال به کار برده می‏شود؛ معمولاً این نوع استخاره با تسبیح و قرآن صورت می‌گیرد.

استخاره به معنای طلب خیر از خداوند متعال، در روایات بسیار سفارش شده است و شیعیان توسط ائمه اطهار علیهم‌السلام تشویق شده‏اند تا بر اساس استخاره کارهای خود را انجام دهند.

هرگاه فردی تصمیم بگیرد که کاری انجام دهد، ابتدا باید تأمل کرده و به درستی جوانب قضایا را بررسی کند و چنانچه با قدرت فکر و اندیشه به نتیجه‌ای رسید، همان را عملی نماید. اما اگر فکرش به جایی نرسید و بر سر دو راهی قرار گرفت، بهتر است با فرد یا افرادی که صلاحیت لازم را دارند، مشورت کرده و از تجربیات و علم آن‌ها استفاده نماید و اگر باز هم به نتیجه نرسید، در این صورت از استخاره کمک بگیرد.

فال حافظفال حافط

در میان ایرانی‌ها فال حافظ یا دیوان حافظ یک رسم عمومی محسوب می‌شود. از جمله پر طرفدارترین کتبی که تقریباً در خانه هر ایرانی یافت می‌شود، دیوان شعر خواجه شمس‌الدین حافظ شیرازی است. ایرانی‌ها برای سرگرمی و گاهی اوقات نیز به منظور تصمیم‌گیری با این دیوان فال می‌گیرند و با این کار برای خواندن شعر و تفسیر آن به خیر و صلاح یا به شر و ناصواب فرصتی فراهم می‌شود.

ایرانی‌ها هنگام فال گرفتن، با در دست گرفتن دیوان حافظ، این جملات یا جملاتی از این قبیل را بیان می‌کنند: ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، ما طالب یک فالیم، بر ما بنما رازی.

عده‌ای هم می‌گویند: حافظ ای حافظ شیرازی، بر من نظر اندازی، من طالب یک رازم، تو کاشف هر فالی، قسم به شاخه نباتت، قسم می‌دهم به قرآنی که در سینه داری، این فال مرا بگشای.

برخی دیگر نیز می‌گویند: ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، به حق شاخ نباتت، به حق جام شرابت، منظور خودت را از مراد ما بیان کن.

بعد انگشت خود را لای دیوان می‌گذارند و پس از باز کردن آن، غزلی که در سمت راست صفحه قرار دارد را می‌خوانند و تفسیر می‌کنند. در صورت مثبت بودن مضمون غزل، فال را خوب وگرنه آن را بد می‌دانند.

با توجه به اینکه عمده غزلیات حافظ مضامین عرفانی، عشقی، امیدوارکننده و مهربانی آفرین دارند، بیشتر گرفتن فال در مراسم خواستگاری، ازدواج، نوروز، تولد فرزندان و مانند این‌ها مرسوم است. اغلب متقاضیان فال حافظ دختران و پسران جوانی هستند که در طلب عشق بوده یا به دنبال دلیلی برای ادامه عشق خود هستند.

فال نخود

یکی از قدیمی‌ترین فال‌های ایرانی، فال نخود است که از رایج‌ترین نوع فال گرفتن در میان عشایر بختیاری محسوب می‌شود و معمولاً توسط افراد مسن، مردان یا زنان گرفته می‌شود.

طریقه گرفتن فال نخود:

یکی از انواع آن‌ها تسبیح فال با نخود است که به واقعیت بسیار نزدیک است و رد خور ندارد. برای گرفتن فال نخود، ابتدا ۴۱ عدد نخود هم اندازه را روی قالی یا مکانی صاف می‌گذارند .سپس آن‌ها را با دو دست به سه قسمت مساوی (مقداری با دست راست، مقداری توسط دست چپ و مقداری هم در وسط باقی بماند) تقسیم می‌کنند.

سپس نخودهای هر قسمت را ۴ تا ۴ تا از هم جدا می‌کنند، مثلاً سمت راست را ۴ تا ۴ تا جدا می‌کنند، ممکن است چند حالت رخ دهد: یک، دو، سه و یا ۴ نخود باقی بماند که آن‌ها را در بالا قرار می‌دهند. بعد از آن نخودهای وسطی را هم ۴ تا ۴ تا جدا می‌کنند و هر چه باقی‌ ماند را در بالا و جدا از نخودهای دیگر، مقابل نخودهای باقی‌مانده از ستون اول قرار می‌دهند.

در نهایت برای نخودهای قسمت سوم که توسط دست چپ جدا شده هم همین کار را تکرار کرده و نخودهای باقی‌مانده را در برابر دیگر نخودها در یک ردیف قرار می‌دهند.

چند حالت اتفاق می‌افتد که بهترین آن‌ها عبارتند از:

• در ردیف سمت راست یک نخود، در وسط دو تا و در ردیف سوم هم دوتا باقی بماند که مجموع آن‌ها ۵ تا می‌شود؛ این فال که بهترین نوع فال است، به پنج تن آل عبا معروف است و خواسته فرد حاصل می‌شود.
• چنانچه از هر ردیف ۴ تا باقی بماند (مجموع ۱۲ تا)، نیز خوب است و به آن ۱۲ امام گفته می‌شود.
• یک حالت دیگر این است که از هر ردیف سه تا باقی بماند؛ به آن نوح نبی‌اله می‌گویند.
• حالتی که از ستون اول یکی، ستون دوم سه تا و ستون سوم یکی باقی بماند، هم خوب است.

افراد حرفه‌ای‌تر نخودهای باقی‌مانده را با هم قاطی کرده، دوباره به سه قسمت تقسیم و ۴ تا ۴ تا جدا می‌کنند. سپس نخودهای باقی‌مانده را بازهم قاطی و ۴ تا ۴ تا جدا کرده و در نهایت به تفسیر و تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌پردازند.

این فال بسیار به واقعیت نزدیک است و انگار حرف دل فرد را می‌زند.

فال قهوهفال قهوه

یکی از روش‌های پرطرفدار فالگیری و پیشگویی توسط ته‌مانده قهوه نوشیده شده صورت می‌گیرد که به آن فال قهوه می‌گویند. برای این کار معمولاً از قهوه ترک استفاده می‌شود.

خواندن علائم چای و قهوه مشهور به تاسیوگرافی (Tasseography) است که از لغت عربی «طاسه» به معنی فنجان گرفته شده است. فال‌بینی با قهوه مخصوصاً در بین مردم یونان، ایران، ارمنستان، روسیه و یوگسلاوی متداول است.

در کشورها و مناطق جهان، فالگیری با قهوه راه و رسوم‌ مختلفی دارد، اما عموماً به صورتی که در ادامه ذکر شده، انجام می‌شود:

بخش بیشتر مایع قهوه را می‌نوشند طوری که ته فنجان مخلوط غلیظی از قهوه و آب باقی بماند. سپس فنجان را روی نعلبکی بر‌گردانده و پس از مدتی آن را برمی‌دارند. در این هنگام فالگیر با نگاه کردن به شکل‌هایی که در ته فنجان درست شده، آن‌ها را به انسان، حیوان، درخت و

چیزهای دیگر تشبیه می‌کند و با توجه به آن‌ها به بیان نکاتی در مورد زندگی گذشته، حال و آینده فردی که قهوه را خورده، می‌پردازد.

فال تفاله چای

فال تفاله چای نوعی پیشگویی است که توسط فنجان چای انجام می‌گیرد. به این صورت که قبل از خوردن چای درون فنجان نیت کرده و پس از خوردن آن باید مقداری از مایع چای باقی بماند تا تفاله‌های چای درون آن جابجا شوند.

سپس با توجه به اشکالی که تفاله‌ها با جابجا شدن می‌سازند و تعبیر آن‌ها، پیشگویی انجام می‌شود. در ایران و انگلستان این نوع پیشگویی بسیار رایج است.

فال تاروتفال تاروت

تاروت (Tarot) نام مجموعه‌ای از کارت‌های بازی است که امروزه در کشورهای غیراروپایی به عنوان ابزاری جهت فالگیری مورد استفاده قرار می‌گیرند. اروپایی‌ها در حدود قرن ۱۵ میلادی، با استفاده از این کارت‌ها به ورق بازی می‌پرداختند، اما از قرن ۱۸ میلادی به بعد عده‌ای از آن‌ها به عنوان وسیله‌ای برای فالگیری استفاده کردند که بعدها باعث به وجود آمدن یک روش فالگیری جدید به نام فال تاروت شدند.

فالگیر در این روش برای گرفتن فال فرد متقاضی از کارت‌های بازی تاروت استفاده می‌کند. هر کارت تاروت یک شکل خاص و یک عنوان دارد که از نگاه فالگیر دارای مفهوم خاصی است.

گرفتن فال به روش تاروت به این صورت انجام می‌شود که کارت‌های تاروت را معکوس روی میز قرار می‌دهند و فرد متقاضی به طور اتفاقی یک یا چند کارت را انتخاب می‌کند. سپس فالگیر با توجه به اشکال و عنوان‌های موجود روی هر کارت به بیان اطلاعاتی از حال و آینده فرد می‌پردازد.

تصاویری که روی کارت‌های تاروت وجود دارند، به اندازه‌ای خاص هستند که موجب شکل گرفتن تصاویری اسرارآمیز در ذهن افراد می‌شوند. به همین دلیل در بازه‌های زمانی از تاریخ برای جادوگری نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

کارت‌های تاروت دارای طراحی‌های بسیار متنوع هستند: تاروت مارسلی، یکی از معروف‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود که طرح آن نسبت به سایر کارت‌های تاروت بسیار جذاب‌تر است.

یک دسته کامل از کارت‌های تاروت شامل ۷۸ کارت است. حتماً نباید کارت‌ها اصل باشند و هر فردی می‌تواند برای خود این کارت‌ها را درست کند. احتمال دارد در قرن ۱۴ میلادی کارت‌های تاروت از قاهره به اروپا آمده باشند. در ابتدا استفاده از این کارت‌ها با مخالفت‌هایی از سوی افراد مذهبی مواجه شد، اما با گذشت زمان و مشهور شدن آن در سراسر اروپا به ویژه در ایتالیا، این فشار از سوی کلیساها برداشته شد.

انواع دیگر فال

فال پاکت: شامل عبارت‌های چاپ شده است که داخل پاکت‌هاى سربسته قرار دارند و توسط کودکان فروشنده در اختیار خريداران قرار می‌گیرند. اغلب آن‌ها پيشگویى‌های مبهم همراه با انشایى سر و دست شکسته و اميدبخش هستند.

فال خاک: در فال خاک (فال کوت)، توده‌هاى خاک را بدون شماره و بدون توجه، در جاى جاى زمين مى‌ريزند و سپس آن‌ها را سه بسمه مى‌شمارند. در صورتی که مقدار باقى ‌مانده، يک باشد فال خوب است؛ اگر دو باشد بد و اگر سه باشد ميانه است.

فال سهره: در فال سهره (فال بلبل) مقدارى رقعه، از آن نوع که در استخاره ذات‌الرقاع شرح داده شده، در گوشه‌اى از قفس نزديک سهره (بلبل) دست‌آموز قرار می‌دهند و پرنده براى هر مشترى با نوک خود يکى از آن رقعه‌ها را که در واقع جواب نيت فرد است، برمى‌دارد.

فال وجب: در این نوع فال، فالگيرنده بعد از اینکه نيت کرد، دست چپ خود را از انتهای انگُشت وسطى تا نزديک شانه با دست راست خودش وجب مى‌کند. بعد از آنکه با سه وجب طول دست راست خود را اندازه گرفت، دوباره از انتهای وجب آخر (کوتاه‌تر يا بلندتر) از پيش بلند شود و نشان می‌دهد که فال خير، شر يا ميانه است.

تعبير رؤيا: تعبير رؤيا هم یک نوع فال است که در آن با توجه به آنچه در خواب روى مى‌دهد، سرنوشت و آينده صاحب خواب را پیش‌بینی مى‌کنند. اين فال یکی از قدیمی‌ترین انواع فال به شمار می‌رود و از گذشته‌های دور بين اقوام جهان رایج بوده است.

بسيارى از اقوام گذشته معتقد بودند که خواب دريچه‌اى از دنياى غيب بوده و آن را از آيات و اسرار خدايان می‌دانستند، از این‌رو به آن اعتقاد زیادی داشتند. مخصوصاً در ايران باستان به خواب توجه بسياری می‌کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *