متفرقه

همه چیز درباره فال و طالع بینی

فهرست مطالب

فال یکی از ابزارهای مورد استفاده در سراسر جهان برای پیشگویی آینده به روش‌های فراطبیعی به شمار می‌رود. بسیاری از افراد این ابزارها را خرافات می‌دانند اما عده‌ای دیگر آن‌ها را قبول دارند. دلیل آن می‌تواند نزدیک بودن نتیجه فال و طالع‌ بینی آن‌ها به اتفاقات رخ داده در زندگی‌شان باشد. روزانه میلیون‌ها نفر به صورت آنلاین فال‌های روزانه، عشقی، حافظ و تاروت می‌گیرند یا به فالگیرهایی که تبحر دارند مراجعه می‌کنند. اما در کل پشت این پیشگویی، فال و طالع بینی نظریه و قانون علمی وجود ندارد و اکثر افرادی که آن را یک روش کارساز و ارزشمند به حساب می‌آورند، در واقع به آن ایمان دارند. (مقاله طالع بینی ازدواج نابرو را بخوانید!!)

فال و طالع بینی و تفاوت آن‌ها

در بحث فال‌گیری به افرادی که فال مردم را می‌گیرند، فال‌گیر می‌گویند؛ هر فالگیر برای انجام فال روش‌های عمومی و اختصاصی خود را دارد. در کشور ما روش‌های عمومی فالگیری بیشتر شامل موارد زیر است:

  • فال قهوه
  • فال حافظ
  • فال تاروت
  • فال انبیا
  • فال میوه
  • فال چوب
  • فال شمع

هر فرد یکی از این روش‌های فال و طالع بینی را با توجه به اعتقادات خود انتخاب می‌کند و پیش فالگیری که روش عمومی فالگیری‌اش با روش مورد علاقه او یکی است، می‌رود.

فال قهوه به وسیله ته‌مانده قهوه ترک گرفته می‌شود. در این نوع فال فرد بعد از اینکه یک فنجان کوچک از قهوه ترک را نوشید، ته‌مانده قهوه را در اختیار فالگیر قرار می‌دهد.

فال حافظ هم یکی دیگر از روش‌های فالگیری است که نزد ایرانیان بسیار ارزشمند است. در این روش فرد فالگیر با در دست گرفتن دیوان حافظ، از فرد متقاضی می‌خواهد که نیت کند. سپس یک صفحه از کتاب را به طور اتفاقی باز می‌کند و شعر سمت راست صفحه را می‌خواند. نتیجه چنین فال‌هایی بسیار نیکو و پسندیده است، زیرا اشعار حافظ عرفانی و عاشقانه هستند.

فال و طالع بینی

به همین دلیل است که ایرانیان از این نوع فالگیری در مراسم بسیار شاد (برای مثال در طولانی‌ترین شب سال (شب یلدا) و مراسم ازدواج) استفاده می‌کنند. فال تاروت که بر اساس یک سری کارت بازی قدیمی گرفته می‌شود، نسبت به دو روش فالگیری ذکر شده پیچیدگی بیشتری دارد.

به طور کلی روش‌های فال و طالع بینی بسیاری وجود دارد که از این میان سه روشی که به آن‌ها اشاره شد، محبوبیت بیشتری بین مردم ایران دارند.

تاریخچه فال و طالع بینی

طالع‌بینی روشی برای پیش‌بینی آینده و سرنوشت است که در طول تاریخ و در سراسر جهان استفاده می‌شد؛ تفاوت اصلی آن با فال این است که فرد متقاضی پس از شنیدن سرنوشتش نمی‌تواند آن را تغییر دهد. طالع‌بینی اغلب بر مبنای وضعیت ستارگان و تاریخ تولد افراد انجام می‌گیرد.

آسمان شب در گذشته برای مردم از اهمیت زیادی برخوردار بود، اما امروزه به دلیل وجود آلودگی‌های نوری نمی‌توان با چشم غیر مسلح برخی اجزای آسمان را مشاهده کرد. آن‌ها نقوش درهم و برهم ستارگان را به عنوان تصویری از جهان زمینی در نظر می‌گرفتند و به این نقوش آسمانی نام اشیا، قهرمانان افسانه‌ای و بیش از هر چیز دیگر جانوران مورد علاقه و احترام خود را می‌دادند.

آن‌ها در گروه معینی از ستارگان درخشان نقش ثور (گاو)، حمل (بره)، حوت (ماهی) و جدی (بز) و بسیاری از صورت‌های دیگر را می‌دیدند.

در گذشته مردم قبل از هر چیز به فرایندهای نقش گرفته در آسمان توجه کرده و می‌دیدند که چطور ماه، منظم و به تناوب تغییر شکل می‌دهد. آن‌ها این نکته را نیز دریافتند که حرکت تعدادی از ستاره‌های درخشان با اغلب ستارگان دیگر تفاوت دارد که به آن‌ها ستاره‌های مهاجر یا سیاره‌ها گفته می‌شد.

آن‌ها اشتیاق داشتند تا بدانند معنا و مفهوم این بازی‌های آسمانی منحصر به‌ فرد چه می‌تواند باشد. آیا خورشید، ماه و سیاره‌ها خدایانی بودند که در ارتفاعی غیر قابل دسترس و بالاتر از همه چیز این سو و آن سو می‌رفتند؟ یا اینکه از این طریق خدایان خواسته‌ها و اخطارهای خود را به انسان‌ها منتقل می‌کردند؟ این عوامل کم و بیش موجب به وجود آمدن طالع‌بینی شدند.

انواع فال و طالع بینی

1. استخاره

در لغت «استخاره» به معنی طلب خیر از خداوند متعال است که دانا به امور و عواقب کارها است. گاهی هم به معنای نوعی قرعه هنگام تحیّر است که به همراه دعا و درخواست از خداوند متعال به کار برده می‏شود؛ معمولاً این نوع استخاره با تسبیح و قرآن صورت می‌گیرد.

استخاره به معنای طلب خیر از خداوند متعال، در روایات بسیار سفارش شده است و شیعیان توسط ائمه اطهار علیهم‌السلام تشویق شده‏اند تا بر اساس استخاره کارهای خود را انجام دهند.

استخاره در فال و طالع بینی

هرگاه فردی تصمیم بگیرد که کاری انجام دهد، ابتدا باید تأمل کرده و به درستی جوانب قضایا را بررسی کند و چنانچه با قدرت فکر و اندیشه به نتیجه‌ای رسید، همان را عملی نماید. اما اگر فکرش به جایی نرسید و بر سر دو راهی قرار گرفت، بهتر است با فرد یا افرادی که صلاحیت لازم را دارند، مشورت کرده و از تجربیات و علم آن‌ها استفاده نماید و اگر باز هم به نتیجه نرسید، در این صورت از استخاره کمک بگیرد.

2. فال حافظ در فال و طالع بینی

در میان ایرانی‌ها فال حافظ یا دیوان حافظ یک رسم عمومی محسوب می‌شود. از جمله پر طرفدارترین کتبی که تقریباً در خانه هر ایرانی یافت می‌شود، دیوان شعر خواجه شمس‌الدین حافظ شیرازی است. ایرانی‌ها برای سرگرمی و گاهی اوقات نیز به منظور تصمیم‌گیری با این دیوان فال می‌گیرند و با این کار برای خواندن شعر و تفسیر آن به خیر و صلاح یا به شر و ناصواب فرصتی فراهم می‌شود.

فال حافط

ایرانی‌ها هنگام فال و طالع بینی، با در دست گرفتن دیوان حافظ، این جملات یا جملاتی از این قبیل را بیان می‌کنند: ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، ما طالب یک فالیم، بر ما بنما رازی.

عده‌ای هم می‌گویند: حافظ ای حافظ شیرازی، بر من نظر اندازی، من طالب یک رازم، تو کاشف هر فالی، قسم به شاخه نباتت، قسم می‌دهم به قرآنی که در سینه داری، این فال مرا بگشای.

برخی دیگر نیز می‌گویند: ای حافظ شیرازی، تو کاشف هر رازی، به حق شاخ نباتت، به حق جام شرابت، منظور خودت را از مراد ما بیان کن.

بعد انگشت خود را لای دیوان می‌گذارند و پس از باز کردن آن، غزلی که در سمت راست صفحه قرار دارد را می‌خوانند و تفسیر می‌کنند. در صورت مثبت بودن مضمون غزل، فال را خوب وگرنه آن را بد می‌دانند.

با توجه به اینکه عمده غزلیات حافظ مضامین عرفانی، عشقی، امیدوارکننده و مهربانی آفرین دارند، بیشتر گرفتن فال و طالع بینی در مراسم خواستگاری، ازدواج، نوروز، تولد فرزندان و مانند این‌ها مرسوم است. اغلب متقاضیان فال حافظ دختران و پسران جوانی هستند که در طلب عشق بوده یا به دنبال دلیلی برای ادامه عشق خود هستند.

3. فال نخود

یکی از قدیمی‌ترین فال و طالع بینی های ایرانی، فال نخود است که از رایج‌ترین نوع فال گرفتن در میان عشایر بختیاری محسوب می‌شود و معمولاً توسط افراد مسن، مردان یا زنان گرفته می‌شود.

طریقه گرفتن فال نخود:

یکی از انواع فال و طالع بینی تسبیح فال با نخود است که به واقعیت بسیار نزدیک است و رد خور ندارد. برای گرفتن فال نخود، ابتدا 41 عدد نخود هم اندازه را روی قالی یا مکانی صاف می‌گذارند .سپس آن‌ها را با دو دست به سه قسمت مساوی (مقداری با دست راست، مقداری توسط دست چپ و مقداری هم در وسط باقی بماند) تقسیم می‌کنند.

سپس نخودهای هر قسمت را 4 تا 4 تا از هم جدا می‌کنند، مثلاً سمت راست را 4 تا 4 تا جدا می‌کنند، ممکن است چند حالت رخ دهد: یک، دو، سه و یا 4 نخود باقی بماند که آن‌ها را در بالا قرار می‌دهند. بعد از آن نخودهای وسطی را هم 4 تا 4 تا جدا می‌کنند و هر چه باقی‌ ماند را در بالا و جدا از نخودهای دیگر، مقابل نخودهای باقی‌مانده از ستون اول قرار می‌دهند.

در نهایت برای نخودهای قسمت سوم که توسط دست چپ جدا شده هم همین کار را تکرار کرده و نخودهای باقی‌مانده را در برابر دیگر نخودها در یک ردیف قرار می‌دهند.

چند حالت اتفاق می‌افتد که بهترین آن‌ها عبارتند از:

• در ردیف سمت راست یک نخود، در وسط دو تا و در ردیف سوم هم دوتا باقی بماند که مجموع آن‌ها 5 تا می‌شود؛ این فال که بهترین نوع فال است، به پنج تن آل عبا معروف است و خواسته فرد حاصل می‌شود.
• چنانچه از هر ردیف 4 تا باقی بماند (مجموع 12 تا)، نیز خوب است و به آن 12 امام گفته می‌شود.
• یک حالت دیگر این است که از هر ردیف سه تا باقی بماند؛ به آن نوح نبی‌اله می‌گویند.
• حالتی که از ستون اول یکی، ستون دوم سه تا و ستون سوم یکی باقی بماند، هم خوب است.

افراد حرفه‌ای‌تر نخودهای باقی‌مانده را با هم قاطی کرده، دوباره به سه قسمت تقسیم و 4 تا 4 تا جدا می‌کنند. سپس نخودهای باقی‌مانده را بازهم قاطی و 4 تا 4 تا جدا کرده و در نهایت به تفسیر و تجزیه و تحلیل آن‌ها می‌پردازند.

این فال بسیار به واقعیت نزدیک است و انگار حرف دل فرد را می‌زند.

4. فال قهوه در فال و طالع بینی

یکی از روش‌های پرطرفدار فال و طالع بینی یا پیشگویی توسط ته‌مانده قهوه نوشیده شده صورت می‌گیرد که به آن فال قهوه می‌گویند. برای این کار معمولاً از قهوه ترک استفاده می‌شود.

خواندن علائم چای و قهوه مشهور به تاسیوگرافی (Tasseography) است که از لغت عربی «طاسه» به معنی فنجان گرفته شده است. فال‌بینی با قهوه مخصوصاً در بین مردم یونان، ایران، ارمنستان، روسیه و یوگسلاوی متداول است.

فال قهوه

در کشورها و مناطق جهان، فالگیری با قهوه راه و رسوم‌ مختلفی دارد، اما عموماً به صورتی که در ادامه ذکر شده، انجام می‌شود:

بخش بیشتر مایع قهوه را می‌نوشند طوری که ته فنجان مخلوط غلیظی از قهوه و آب باقی بماند. سپس فنجان را روی نعلبکی بر‌گردانده و پس از مدتی آن را برمی‌دارند. در این هنگام فالگیر با نگاه کردن به شکل‌هایی که در ته فنجان درست شده، آن‌ها را به انسان، حیوان، درخت و

چیزهای دیگر تشبیه می‌کند و با توجه به آن‌ها به بیان نکاتی در مورد زندگی گذشته، حال و آینده فردی که قهوه را خورده، می‌پردازد.

5. تفاله چای در فال و طالع بینی

فال و طالع بینی تفاله چای نوعی پیشگویی است که توسط فنجان چای انجام می‌گیرد. به این صورت که قبل از خوردن چای درون فنجان نیت کرده و پس از خوردن آن باید مقداری از مایع چای باقی بماند تا تفاله‌های چای درون آن جابجا شوند.

سپس با توجه به اشکالی که تفاله‌ها با جابجا شدن می‌سازند و تعبیر آن‌ها، پیشگویی انجام می‌شود. در ایران و انگلستان این نوع پیشگویی بسیار رایج است.

6. فال تاروت

تاروت (Tarot) نام مجموعه‌ای از کارت‌های بازی است که امروزه در کشورهای غیراروپایی به عنوان ابزاری جهت فال و طالع بینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اروپایی‌ها در حدود قرن 15 میلادی، با استفاده از این کارت‌ها به ورق بازی می‌پرداختند، اما از قرن 18 میلادی به بعد عده‌ای از آن‌ها به عنوان وسیله‌ای برای فالگیری استفاده کردند که بعدها باعث به وجود آمدن یک روش فالگیری جدید به نام فال تاروت شدند.

فال تاروت

فالگیر در این روش برای گرفتن فال فرد متقاضی از کارت‌های بازی تاروت استفاده می‌کند. هر کارت تاروت یک شکل خاص و یک عنوان دارد که از نگاه فالگیر دارای مفهوم خاصی است.

گرفتن فال و طالع بینی به روش تاروت به این صورت انجام می‌شود که کارت‌های تاروت را معکوس روی میز قرار می‌دهند و فرد متقاضی به طور اتفاقی یک یا چند کارت را انتخاب می‌کند. سپس فالگیر با توجه به اشکال و عنوان‌های موجود روی هر کارت به بیان اطلاعاتی از حال و آینده فرد می‌پردازد.

تصاویری که روی کارت‌های تاروت وجود دارند، به اندازه‌ای خاص هستند که موجب شکل گرفتن تصاویری اسرارآمیز در ذهن افراد می‌شوند. به همین دلیل در بازه‌های زمانی از تاریخ برای جادوگری نیز مورد استفاده قرار می‌گرفتند.

کارت‌های تاروت دارای طراحی‌های بسیار متنوع هستند: تاروت مارسلی، یکی از معروف‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود که طرح آن نسبت به سایر کارت‌های تاروت بسیار جذاب‌تر است.

یک دسته کامل از کارت‌های تاروت شامل 78 کارت است. حتماً نباید کارت‌ها اصل باشند و هر فردی می‌تواند برای خود این کارت‌ها را درست کند. احتمال دارد در قرن 14 میلادی کارت‌های تاروت از قاهره به اروپا آمده باشند. در ابتدا استفاده از این کارت‌ها با مخالفت‌هایی از سوی افراد مذهبی مواجه شد، اما با گذشت زمان و مشهور شدن آن در سراسر اروپا به ویژه در ایتالیا، این فشار از سوی کلیساها برداشته شد.

7. فال شمع

یکی دیگر از انواع فابل و طالع بینی که قدمت زیادی هم دارد، فال شمع است. این فال علی‌رغم قدمت و تاریخچه طول و دراز خود، میان ایرانیان به تازگی رواج پیدا کرده و محبوبیت دارد. شمع از دیرباز یکی از مهم‌ترین منابع انرژی جهان بوده و برای آرامش، افزایش انرژی مثت، سکوت و یوگا، دفع حال بد و… از آتش و نور استفاده می‌کردند. فال شمع از آن جهت اهمیت دارد که شع به‌تنهایی هر چهار عنصر جهانی را دارد. یعنی شمع شامل آب، خاک، باد و آتش است و انرژی بسیار خاصی دارد.

برای گرفتن فال شمع باید یک شمع ساده و ترجیحا سفید رنگ روشن کنید. شرایط و محدودیت زمانی یا مکانی خاصی برای شمع روشن کردن وجود ندارد؛ اما شما می‌توانید سعی کنید در زمانی که خلوت هستید و کسی مزاحم نمی‌شود یا در مکانی که صدا و حرکت اضافه وجود ندارد این کار را انجام دهید.

وقتی شمع سوخت و آب شد از شکل و شمایلی که در شمع آب شده به وجود می‌آید می‌توان ننیجه نیت فال را فهمید. برای این کار باید کمی مهارت داشته باشید و هرکسی نمی‌تواند به سادگی متوجه شکل‌های موجود در شمع آب شده شود. به‌عنوان مثال اگر شکلی مانند گل به وجود آمد، یعنی شما فردی را ملاقات خواهید کرد که عاشق شماست. اگر شمع جرقه بزند، خبر خوبی به شما می‌رسد و اگر شمع با شعله آبی بسورد، احتمالا شما در اتاق تنها نیستید و روحی کنارتان وجود دارد. همچنین اگر شمع خود به خود خاموش شود، نشانه بداقبالی و بدشانسی شماست.

فال شمع برای فال و طالع بینی

8. فال چوب یا فال ابجد

فال چوب از آن جهت انرژی دارد که با چوب انجام می‌شود. چوب یکی از عناصر طبیعی موجود بوده و انرژی بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید با استفاده از فال چوب برای فال و طالع بینی به نیت خود آگاه شوید. نام دیگر فال چوب، فال ابجد است. در این فال علاوه‌بر چوب به حروف ابجد و تفسیر آن‌ها هم نیاز دارید.

برای شروع فال و طالع بینی در این روش ابتدا یک قطعه چوب مکعبی مانند تاس تهیه کنید و در چهار طرف از شش طرف آن حروف آ، ب، ج و د را بنویسید. حالا تاس را پرت کنید. این کار را باید سه مرتبه انجام دهید و هر مرتبه حرفی که برای شما نمایش داده می‌شود را بنویسید. در کتاب‌های فال و طالع بینی مربوط به حروف ابجد و فال چوب درباره تفسیر اینکه اگر این حروف با چه ترتیبی پشت هم بیایند چه اتفاقی می‌افتد، به خوبی و به تفصیل نوشته شده است.

با استفاده از تفسیر موجود در کتاب‌ها می‌توانید نتیجه فال و طالع بینی خود را ببینید.

انواع دیگر فال و طالع بینی

فال پاکت

شامل عبارت‌های چاپ شده است که داخل پاکت‌هاى سربسته قرار دارند و توسط کودکان فروشنده در اختیار خریداران قرار می‌گیرند. اغلب آن‌ها پیشگویى‌های مبهم همراه با انشایى سر و دست شکسته و امیدبخش هستند.

فال خاک

در فال خاک (فال کوت)، توده‌هاى خاک را بدون شماره و بدون توجه، در جاى جاى زمین مى‌ریزند و سپس آن‌ها را سه بسمه مى‌شمارند. در صورتی که مقدار باقى ‌مانده، یک باشد فال خوب است؛ اگر دو باشد بد و اگر سه باشد میانه است.

فال سهره

در فال سهره (فال بلبل) مقدارى رقعه، از آن نوع که در استخاره ذات‌الرقاع شرح داده شده، در گوشه‌اى از قفس نزدیک سهره (بلبل) دست‌آموز قرار می‌دهند و پرنده براى هر مشترى با نوک خود یکى از آن رقعه‌ها را که در واقع جواب نیت فرد است، برمى‌دارد.

فال وجب

در این نوع فال و طالع بینی فالگیرنده بعد از اینکه نیت کرد، دست چپ خود را از انتهای انگُشت وسطى تا نزدیک شانه با دست راست خودش وجب مى‌کند. بعد از آنکه با سه وجب طول دست راست خود را اندازه گرفت، دوباره از انتهای وجب آخر (کوتاه‌تر یا بلندتر) از پیش بلند شود و نشان می‌دهد که فال خیر، شر یا میانه است.

تعبیر رؤیا

تعبیر رؤیا هم یک نوع فال است که در آن با توجه به آنچه در خواب روى مى‌دهد، سرنوشت و آینده صاحب خواب را پیش‌بینی مى‌کنند. این فال یکی از قدیمی‌ترین انواع فال به شمار می‌رود و از گذشته‌های دور بین اقوام جهان رایج بوده است.

بسیارى از اقوام گذشته معتقد بودند که خواب دریچه‌اى از دنیاى غیب بوده و آن را از آیات و اسرار خدایان می‌دانستند، از این‌رو به آن اعتقاد زیادی داشتند. مخصوصاً در ایران باستان به خواب برای فال و طالع بینی توجه بسیاری می‌کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن
00:00:20