فرهنگ و هنر

همه چیز درباره حوزه هنری

حوزه‌ هنری، بخش نخست عنوان مرکب خود یعنی حوزه‌ را از حوزه علمیه گرفته است. به این معنی که حرف دین در قالب هنر و از طریق این ارگان بیان شود. وقتی از هنر سخن می‌گوئیم، مقصود، همه‌ اقسام هفتگانه آن است. یعنی مثلاً در اینجا نقاشی می‌کشند. اساتید نقاشی به صورت تمام‌ وقت در این مرکز حضور دارند و علاقمندان می‌توانند با مراجعه به این بخش از شرایط یادگیری این رشته مطلع شوند. اما نقاشی فقط یک گوشه از فعالیت‌های اینجاست.

مجسمه مفاخر ادبی و هنری انقلاب در حوزه هنری

حوزه هنری

اگر در حیاط حوزه‌هنری قدم بزنید چیزهایی می‌بینید که قطعاً از دیدن آنها لذت خواهید برد. مثلاً در باغچه‌ رو‌ به‌ روی درِ مسجد، قطعه سنگی زیر یک درخت مشاهده می‌کنید که روی آن نوشته شده: درخت یادبود مرتضی سرهنگی. مرتضی سرهنگی یکی از مفاخر ادبیات مقاومت به حساب می‌آید. آن‌طرفِ حیاط از سوی خیابان حافظ پر از مجسمه است. مجسمه‌هایی پر از معنا و مفاهیم عرفانی که اهل هنر ارزش هر کدام از آنها را بهتر می‌دانند.

کتابخانه حوزه هنری

حوزه هنری

اگر اهل ادبیات هستید، خوب است بدانید که در اینجا می‌توانید از سه کتابخانه‌ مجزا و تخصصی استفاده کنید. کتابخانه تخصصی هنر و ادبیات، کتابخانه تخصصی جنگ و کتابخانه تخصصی انقلاب. در کتابخانه تخصصی هنر و ادبیات همانطور که از نامش پیدا است می‌توانید کتب مربوط به آن را پیدا کنید. خوب است بدانید که این کتابخانه یک کتابخانه‌ منحصر به فرد است. یعنی در هیچ کتابخانه‌ای نمی‌توانید آثاری به جامعیت آثار اینجا در باب هنر و ادب پیدا کنید.

کتاب‌هایی در اینجا پیدا می‌شود که سالیان درازی است برخی‌ از آنه انه‌ تنها  منتشر نشده بلکه هیچ‌ اثری از آن وجود ندارد و در هیچ دکانی یافت نخواهند شد. جالب است بدانید که در زمان مدیریت سابق، ثبت‌نام در اینجا تنها مخصوص هنرمندان بود اما هم‌اکنون ثبت‌نام آن برای عموم آزاد است.

حوزه هنری

دیگر کتابخانه‌های حوزه‌هنری هم ویژگی ناب بودن را دارند. همین‌طور در کتابخانه جنگ هم کتبی پیدا می‌شود در دکان هیچ عطار و بقالی پیدا نمی‌شود. در این کتابخانه می‌توانید کتب مربوط به جنگ‌ها را پیدا کنید. دقت داشته باشید که اینجا مختص ادبیات دفاع‌مقدس نیست بلکه درباره تمام جنگ‌ها می‌توانید کتاب پیدا کنید. حتی در بخش مجلات و روزنامه‌ها، مجلاتی مانند مجله تخصصی سخت‌افزارهای جدید جنگ و … یافت می‌شود.

یک‌بار که برای پروژه‌ای پژوهشی به این کتابخانه مراجعه کرده بودم، وقتی با متصدی بخش امانات کتاب موضوع را مطرح کردم، نه‌تنها کتاب مدنظرم را سریع فراهم کرد، بلکه با دلسوزی تمام، چندین کتاب مرتبط دیگر که اطلاعی از آنها نداشتم را هم پیش‌ رویم قرار داد.

محیط صمیمی یکی از گمشده‌های محافل فرهنگی است که شاید وقتی به برخی از این مراکز رجوع می‌کنید اینچنین رفتارهایی را نمی‌بینید. اما اینجا کمی متفاوت است. اکثر بخش‌های حوزه هنری همین‌طور است.

تالارهای حوزه هنری

یکی از هنرهایی که در برنامه‌های هفتگی حوزه هنری دیده می‌شود، تئاتر‌هایی است که در تالارهای معروف حوزه هنری دیده می‌شود. تالار اندیشه، تالار سوره، تالار و تالار ماه. این تالارها معروف‌ترین تالارهای حوزه هنری هستند. بسیاری از نمایش‌ها یا رویدادهای معروف کشوری در این تالارها برگزار می‌شوند.

مزار شهدای گمنام در حوزه هنری

حوزه هنری

مسجد حوزه هنری با عنوان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در حیاط واقع شده است. اما مقابل درِ ورودی، مزار دو شهید گمنام و غواص دفاع مقدس است. شهدای معروف غواصی که دست‌ بسته به شهادت رسیدند. سنگ قبر این شهیدان در میان حوض و فواره‌ کوچکی قرار دارد که رنگ و لعاب ویژه‌ای دارند. این قبور فضای معنوی خاصی را در مسیر ورود به مسجد ایجاد کرده. دور تا دور قبور سکوهایی آجری برای نشستن وجود دارد که اطراف آن با گل و سبزه آراسته شده است. جدای از اینکه معماری این مقبره، طراحی دلنشینی هم دارد و قطعاً تجربه‌ حضور در این فضای نورانی خالی از لطف نیست.

اگر تا مزار شهدا تشریف بردید، حتماً سری به داخل مسجد بزنید. جدای از طراحی بدیع مسجد، در انتهای مسجد تابلوی عکسی تحت عنوان عصر انتظار، اثر سیداحسان باقری به چشم می‌خورد؛ تابلویی اقتباس شده از تابلوی بسیار معروف و منحصر به‌ فرد عصر عاشورا، اثر استاد محمود فرشچیان.

بخش‌های مختلف حوزه هنری

حوزه هنری

از دیگر بخش‌های این مجموعه می‌توان به معاونت آموزش اشاره کرد که تخصصاً در آموزش رشته سینما فعالیت می‌کند. کلاس‌های این بخش در همه‌ ایام سال دایر و هنرجویان زیادی در آن مشغول به تحصیل هنر و حواشی آن هستند. البته برای ثبت‌نام و ورود به این بخش باید از طریق گرفتن وقت مصاحبه اقدام نمائید. اما اگر موفق به گذر از مصاحبه نشدید نگران نباشید زیرا سایر بخش‌های حوزه بسیاری از آموزش‌های مرتبط به فیلمسازی را در ایام مختلف سال برگزار می‌کنند.

یکی از این بخش‌ها دفتر طنز واقع در طبقه سوم است. کلاس‌های طنزنویسی اعم از شعر، نقیضه، فیلمنامه و داستان در این بخش برگزار می‌شود. یا بخش ادبیات کلاس رمان‌نویسی دارد. اگر سری به بخش نمایش بزنید، می‌توانید از زمان برگزاری کلاس‌های آموزش تئاتر و نمایشنامه‌نویسی مطلع شوید. در خانه‌ عکاسان هم کلاس آموزش عکاسی دایر است. هزینه‌های دوره‌ها هم متفاوت هستند. بعضی‌ها دولتی یا رایگان هستند، برخی نیمه‌ دولتی و بخشی هم کاملاً آزاد است که تمام هزینه‌ دوره از هنرجو گرفته می‌شود.

نمایشگاه‌های عکس، نقاشی، نگارگری و هنرهای تجسمی در گالری های حوزه به صورت دائمی در طول سال فعال هستند. جشنواره‌های حوزه هنری یکی از رویدادهای بزرگ فرهنگی کشور هستند که هر سال مخاطبان فراوانی از نقاط مختلف کشور برای شرکت در آنها مراجعه می‌کنند. معروف‌ترین این جشنوارها، جشنواره فیلم ۱۰۰، جشنواره فیلم رویش، جشنواره شعر انقلاب، جشنواره سوگواره هنر عاشورایی، داستان انقلاب، عکس ما می‌توانیم و جشنواره شعر و داستان سوره است.

برنامه های هفتگی حوزه هنری

حوزه هنری

برنامه‌هایی که معمولاً به صورت هفتگی می‌توانید در حوزه هنری از آن استفاده کنید به این شرح است: شنبه هر هفته: آموزش داستان‌نویسی واقع در سالن جلسات آفرینش‌های ادبی ساعت ۱۵، ساعت شعر: یکشنبه هر هفته واقع در سالن سلمان هراتی ساعت ۱۶، کارگاه اسرار و ابزار طنزپردازی: سالن جلسات مرکز آفرینش‌های ادبی ساعت ۱۷، کارگاه نقد داستان: سالن جلسات مرکز آفرینش‌های ادبی ساعت ۱۵، کارگاه شعر نیما: سه شنبه هر هفته سالن جلسات مرکز آفرینش‌های ادبی ساعت ۱۵، کارگاه شعر آئینی: سه‌شنبه‌ها سالن سلمان هراتی ساعت ۱۶، نقد داستان افغانستان: چهارشنبه‌ها واقع در سالن جلسات مرکز آفرینش‌های ادبی ساعت ۱۳، کارگاه شعر اهل بیتی: چهارشنبه‌ها ساعت ۱۶ واقع در سالن امیرحسین فردی.

برخی برنامه‌ها هم بصورت ماهانه برگزار می‌شوند که مختصراً به عناوین برخی از آنها اشاره می‌شود: دگرخند، مراسم شب خاطره رزمندگان دفاع مقدس، شب آواز ایرانی، یک‌ماه یک‌کتاب،‌ در حلقه رندان، و اجرای نمایش‌هایی که هر ماه تغییر می‌کنند و مانند دیگر برنامه‌ها ساعت و زمان ثابتی ندارند.

انتشارات سوره حوزه هنری

حوزه هنری

انتشارات سوره مهر یکی از بخش‌های حوزه هنری است که از معروف‌ترین انتشارات‌های کشور به حساب می‌آید. این انتشارات گنجینه‌ای از کتب واقعاً ارزشمندی را منتشر می‌کند که اکثر آثار آن در هر موضوعی قابل تحسین است. اگر اندکی مطالعه از کتب این انتشارات داشته باشید، متوجه می‌شوید که هر کتابی در اینجا منتشر نمی‌شود بلکه آثاری که به لحاظ کیفی در سطح بسیار مطلوبی هستند در اینجا موجود است. از کتب معروف این انتشارات می‌توان به آثاری همچون دا، وقتی مهتاب گم شد، دختر شینا، آبنبات هل‌دار، هِی‌یو یا آثاری از شاعران معروفی همچون فاضل نظری، علیرضا قزوه و ناصر فیض اشاره کرد. جدای از انتشارات کتاب، حوزه هنری نشریات بسیاری دارد که مشهور ترین آنها مجله‌های سوره، سوره سینما، سه نقطه و نقدسینما است.

حوزه هنری بخش‌های متعدد دیگری هم دارد که پرداختن به هرکدام از آنها مجال مطولی را می‌طلبد. عناوین آنها را بصورت مختصر بخوانید: انتشارات سوره مهر، مرکز آفرینش‌های ادبی، مرکز هنرهای تجسمی، مرکز هنرهای نمایشی، خانه عکاسان ایران، مرکز آموزش، مرکز موسیقی، موسسه فرهنگی هنری سپهر سوره هنر، مرکز مطالعات و تولیدات تلویزیونی و انیمیشن، موسسه سوره سینمای مهر، مرکز معماری، پژوهشکده فرهنگ و هنر اسلامی، مرکز ترجمه، موسسه فیلمسازی سوره مهر سما، مرکز مستند سوره، موسسه هنرهای تصویری سوره، موسسه فرهنگی تبلیغاتی بهمن سبز، دفتر طنز، دفتر شعر، مرکز مطالعات و تحقیقات فرهنگ و ادب پایداری، واحد تاریخ شفاهی، دفتر ادبیات ایران و عرب، دفتر ادبیات بیداری، دفتر ترانه و سرود، دفتر کارگاه قصه و رمان، کتابخانه تخصصی جنگ، کتابخانه تخصصی انقلاب و تاریخ معاصر ایران.

آدرس حوزه هنری

حوزه هنری

خوب است بدانید آنچه که در این متن خواندید، فقط مربوط به شعبه‌ اصلی و مرکزی حوزه هنری است که واقع در تهران، انتهای خیابان سمیه است. حوزه‌ هنری شعب متعددی برای هر استان کشور دارد. اگر خواننده‌ این متن هستید اما ساکن تهران نیستید اصلاً نگران نباشید. شما می‌توانید با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت، آدرس حوزه هنری استان خود را پیدا و از برنامه‌های آن مطلع شوید. در پایان شما را مهمان بیت شعری از جناب نظامی گنجوی در باب نصحیت به فرزند خویش می‌کنم: هنرآموز کز هنرمندی، درگشائی کنی نه دربندی!

عکس‌ها: مجید حسینی نصر

نوشته های مشابه

یک نظر

  1. با سلام و احترام لطفا راجع به کلاسهای انیمیشن وکمیک وطنز وهزینه ها وزمان دوره انها اطلاعاتی نیاز دارم .راهنماییم فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن